Відбулися протистояння 1/8 фіналу єврокубуків сезону-2025/26. По 8 претендентів на титул переможця залишилося у розіграші Ліги чемпіонів, Ліги Європи та Ліги конференцій. В останньому турнірі у боротьбі продовжує залишатися «Шахтар». Майбутнім володарям єврокубкових трофеїв, починаючи з чвертьфіналу, залишилося у змаганні здолати ще трьох суперників.
19 березня
«ШАХТАР» (Україна) – «ЛЕХ» (Польща) – 1:2 (0:2)
Голи: Жоау Моутінью (67, автогол) – Ісхак (13), (45+7, пен.).
Перший матч – 3:1.
Говорили-балакали про те, що «Шахтарю» не варто розслаблятися після першої перемоги в 1/8 фіналу над польським «Лехом» (3:1), але «бразильське серце» команди вже перебувало у ейфорії наступних перспектив. І українська команда ледь не поплатилася за таку самовпевненість.
Після доволі переконливого старту у двобої з польським клубом «гірники», здається, вирішили, що справу зроблено, залишилося ще 90 хвилин відбути на полі. Вже на 13-й хвилині матчу-відповіді, ця самовпевненість мала похитнутися, коли форвард польського клубу Мікаель Ісхак без перешкод головою спрямував м’яч у ворота «Шахтаря». Однак максимум чого вдалося досягти гірникам – це дещо врівноважити гру після вдалого початку для суперника. До моменту, коли надмірні старання Еліаса допомогти оборонцям під час кутового на свої ворота, призвели до гри рукою у карному майданчику. Тут пенальті не виклав сумніву за усіма параметрами. Ось так за перший тайм від комфортної переваги не залишилося і сліду.
Другий тайм перетворився у нервові гойдалки, де голкіперу «Шахтаря» роботи було не менше за свого польського колегу. І все ж таки нерви першими не витримали у польських футболістів, і «колесо удачі» спрацювало у бік «гірників» – практично безпечний навіс до воріт «Леха» його захисник Жоау Моутінью, з якогось переляку, спрямував у кут своїх воріт.
Останні півтайму матчу були, мабуть, найбільш хвилюючими для очільника «Шахтаря» Арда Турана у всій нинішній єврокубковій кампанії. По фінальному свистку весь турецький тренерський штаб «гірників» стрибав у захваті, ніби виграли фінал Ліги чемпіонів. Що ж, добре те, що добре закінчується, але більше випробовувати фортуну очевидно не варто.
1/8 фіналу. Матчі-відповіді. 19 березня.
«Спарта» (Чехія) – АЗ «Алкмаар» (Нідерланди) – 0:4 (0:1)
Голи: Йенсен, 8, Перротт, 58, Мейнанс, 62, Даал, 74
Перший матч – 1:2
АЕК (Кіпр) – «Кристал Пелес» (Англія) – 1:2 ОТ (1:1, 0:1)
Голи: Саборіт, 63 – Сарр, 13, 99
Вилучення: Саборіт, 73, Йоанну, 120+4 (АЕК)
Перший матч – 0:0
«Майнц» (Німеччина) – «Сігма» (Чехія) – 2:0 (0:0)
Голи: Пош, 46, Зіб, 82
Вилучення: Барат, 76 («Сігма»)
Перший матч – 0:0
«Ракув» (Польща) – «Фіорентина» (Італія) – 1:2 (0:0)
Голи: Струський, 46 – Пікколі, 68, Понграчич, 90+7
Перший матч – 1:2
АЕК (Греція) – «Цельє» (Словенія) – 0:2 (0:2)
Голи: Іосіфов, 13, Пожег, 42
Перший матч – 4:0
«Райо Вальєкано» (Іспанія) – «Самсунспор» (Туреччина) – 0:1 (0:0)
Гол: Ндіайє, 65
Перший матч – 3:1
«Страсбур» (Франція) – «Рієка» (Хорватія) – 1:1 (0:1)
Голи: Барко, 71 – Фрук, 21
Перший матч – 2:1,
ПРОГНОЗ
Можливі пари на всіх стадіях Ліги конференції, залежно від переможця, жеребом визначено наперед.
Отже, в 1/4 фіналу Ліги конференцій зіграють:
«Шахтар» (Україна) – АЗ «Алкмаар» (Нідерланди).
«Кристал Пелес» (Англія) – «Фіорентина» (Італія).
«Райо Вальєкано» (Іспанія) – АЕК (Греція).
«Майнц» (Німеччина) – «Страсбур» (Франція).
Матчі відбудуться 9 та 16 квітня, причому перший поєдинок стане для «гірників» номінально домашнім.
Аналітична платформа Football Meets Data оцінила шанси «Шахтаря» у боротьбі за трофей:
– вихід в півфінал – 52%.
– вихід у фінал – 13%.
– перемога у турнірі – 5%.
Тобто експерти вважають, що у майбутньому протистоянні «Шахтар» – АЗ «Алкмаар» шанси на перемогу у команд приблизно рівні з невеличкою перевагою на користь «гірників». А ось, у разі успіху, далі у півфінальному протистоянні з переможцем пари «Крістал Пелес» – «Фіорентина» «гірникам» відводять мінімум шансів, тим більше, на перемогу у фіналі турніру.
Головним фаворитом турніру експерти вважають якраз потенційного суперника «Шахтаря» англійський «Крістал Пелес».
Шанси представника АПЛ перемогти в Лізі конференцій становлять 34%, на другому місці розташувався французький «Страсбур» з показником у 18%. Третє місце у перспективах на виграш турніру поділяють «Майнц» та «Райо Вальєкано» – по 11%. Трохи менше має «Фіорентина» – 10%, далі АЕК – 7%. Найменше на виграш трофею Ліги конференцій котуються шанси учасників пари «Шахтар» (5%) – АЗ «Алкмаар» (4%).
Але це все теорія, розсудить гра на полі.
ТАБЛИЦЯ КОЕФІЦІЄНТІВ УЄФА
«Шахтар» із великими зусиллями у 1/8 фіналу Ліги конференцій пройшов до наступного раунду турніру. «Гірники» отримали відповідно 0,5 бонусних очка за вихід до чвертьфіналу, що збільшило рейтинг України на 0.125 бали (очки діляться на 4 клуби від країни, що стартували). Далі «Шахтар» у 1/4 фіналу зіграє із нідерландським клубом АЗ «Алкмаар».
У 5-річному рейтингу Україна (25.037) посідає 25-те місце.
Вище: 22. Угорщина (27.187), 23. Сербія (25.750). 24 Румунія (25.250). Нижче: 26. Словенія (24.468).
Усі конкуренти України уже вибули з єврокубків цього сезону. Угорський «Ференцварош» у Лізі Європи поступився португальській «Бразі» (0:4 після 2:0 у першій грі). Словенський «Цельє» вибув у протистоянні з АЕК (Греція) (0:4, 2:0).
Україні треба піднятися на 23-тє місце, щоб переможець УПЛ-2026/27 у євросезоні-2027/28 починав відбір з Q2 ЛЧ, а не з Q1. Це не збільшить шансів на успіх у турнірі (навпаки – позбавить можливості здобути додатково легкі очки у рейтинг), але дозволить український команді на пару тижнів пізніше у літнє міжсезоння приєднатися до єврокубкового змагання.
Щоб Україна випередила Сербію та Румунію, «Шахтарю» потрібна мінімум 1 перемога та 1 нічия (3 очки, що принесе країні 0,750 бала).
