Євроводні здобутки

У сербському Белграді завершився чемпіонат Європи-2024 з водних видів спорту. На турнірі розіграли нагороди з чотирьох видів: плавання, стрибків у воду, плавання на відкритій воді та артистичного плавання. За підсумками турніру українці вибороли дев’ять нагород. На Євро-2024 Україна виступила лише у двох видах спорту: плаванні та стрибках у воду. Не були представлені українки в артистичному плаванні, які у 2022 році стали переможницями медального заліку.

Зокрема збірна України провела найуспішніше за вісім років Євро за нагородами у дисциплінах з плавання, зазначає Суспільне Спорт.
За сім днів медальних стартів плавці України були представлені у 14 фіналах. У понад третині з них українці здобували нагороди, зокрема два «золота», одне «срібло» і дві «бронзи». Ще чотири нагороди водного Євро українці здобули у стрибках у воду – одна золота медаль, дві срібні і одна бронзова.

ПЛАВАННЯ. НАШІ МЕДАЛІСТИ

Першу золоту медаль збірній України у плаванні приніс Олександр Желтяков, який вперше в кар’єрі тріумфував на дорослих Євро у 200-метрівці на спині. Українець також зупинився за крок від нагороди на дистанції 100 метрів – посів четверте місце з відставанням у 0.29 секунди від п’єдесталу.
Свій шостий титул Євро на довгій воді виборов Михайло Романчук – золота медаль вільним стилем на дистанції 800 метрів. В іншому фіналі – 1500 метрів вільним стилем – випередити українця на подіумі вдалося лише турку Казею Тунджелі. У Романчука – срібна нагорода. Михайло Романчук збільшив кількість своїх титульних здобутків на континентальній першості. Він – шестиразовий чемпіон Європи з плавання.
До «золота» Україна була близькою в естафеті 4х100 метрів комплексом. Четвірка Олександра Желтякова, Володимира Лісовця, Арсенія Ковальова та Іллі Лінника втратила лідерство лише на заключному етапі та завершила змагання із бронзовою нагородою. Це перша медаль України за 18 років на Євро з водних видів спорту у чоловічій естафеті 4х100 метрів комплексним стилем. Востаннє це вдавалося ще на Євро-2006 складу Андрія Олейника, Олега Лісогора, Андрія Сердінова та Юрія Єгошина. А результат, який показала наша естафетна четвірка на водному Євро-2024 – 3:33.50 хвилин – є національний рекорд в естафеті 4х100 метрів комплексним стилем. Попередній рекорд українські плавці покращили на понад секунду.
Вперше на Євро в статусі чинного чемпіона світу виступав Владислав Бухов. На дистанції 50 метрів вільним стилем він фінішував третім – дебютна нагорода українця на дорослих чемпіонатах Європи.
У жіночих змаганнях одразу до трьох фіналів кваліфікувалася 19-річна Ніка Шарафутдінова. Найближче до нагороди українка була у 100-метрівці на спині – четверте місце.
П’ять нагород на Євро з водних видів плавці збірної України зібрали вперше з 2016 року (1+2+2). У медальному заліку українці завершили змагання в Белграді на сьомій сходинці.
Євро-2024 – останній великий міжнародний турнір серед плавців перед літніми Олімпійськими іграми в Парижі. Ліцензії наразі мають чотири українські плавці: Михайло Романчук, Владислав Бухов, Олександр Желтяков та Денис Кесіль.

СТРИБКИ У ВОДУ. НАШІ МЕДАЛІСТИ

На чемпіонаті Європи-2024 з водних видів спорту у турнірі зі стрибків у воду за сім змагальних днів серед учасників розіграли 13 комплектів нагород. Збірна України вирушила на континентальну першість у цих дисциплінах у складі 13 спортсменів. До заявки не потрапив дворазовий чемпіон Європи Олексій Середа, натомість за українську збірну на Євро дебютували п’ять стрибунів.
Єдине «золото» чемпіонату Європи у стрибках у воду Україні приніс жіночий тандем Ксенії Байло та Софії Лискун. У синхронних стрибках з 10-метрової вишки українки посіли перше місце з перевагою над найближчими переслідувачками з Іспанії у понад 28 балів. Вперше Україна завершує Євро з водних видів із «золотом» жіночих синхронних стрибків з 10-метрової вишки. Попередній топ-результат України в цій дисципліні – чотири срібні нагороди.
Для Лискун та Байло золота нагорода чемпіонату Європи стала другим у кар’єрі.
До того ж впродовж нинішнього єврочемпіонату обидві стрибунки оформили медальний дубль: Лискун розділила «срібло» особистих стрибків з 10 метрів, Байло – доклалася до бронзової нагороди у змішаному турнірі, у синхронні стрибках з 10-метрової вишки, разом з українським партнером Марком Барсуковим.
Також ще одну нагороду Євро, срібну медаль здобула четвірка Данила Аванесова, Станіслава Оліферчика, Каріни Глижіної та Анни Письменської у змішаному командному турнірі. Тут
у командному турнірі стрибунів у воду Україну вдалося випередити лише Іспанії.
З однією золотою медаллю у стрибках у воду Україна завершує вже п’ятий чемпіонат Європи з водних видів поспіль.
У підсумковому медальному заліку українські стрибуни у воду розділили четверте місце зі Швецією. Четверте місце в медальному заліку – повторення результату попереднього чемпіонату Європи. У Римі 2022 року збірна виборола одразу сім нагород різних гатунків (1+5+1).
Топ-збірною чемпіонату Європи-2024 у стрибках у воду стала Велика Британія – єдина збірна з доробком у чотири золоті нагороди.