Спортивна газета "Вболівальник"

Шаховий Олімп

В індійському місті Ченнаї розпочалася 44-та Всесвітня шахова Олімпіада. Жіночі змагання в її рамках відбуваються у 29-те. Через ковідні обмеження нинішній шаховий форум проходить після чотирирічної перерви на відміну від попередніх дворічних пауз. На старт вийшли 188 чоловічих команд та 162 жіночих. І це рекордна кількість для шахової Олімпіади, як для чоловіків, так і для жінок. Учасники і учасниці в складі збірних країн до 9 серпня за швейцарською системою зіграють 11 турів. Традиційно за участі збірних України.

УКРАЇНСЬКІ ТРАДИЦІЇ
На шаховому Олімпі українці звичні й шановані за свої здобутки учасники.
Наша чоловіча збірна двічі перемагала у шахових Олімпіадах 2004 і 2010 років, двічі ставала срібним призером в 1996 і 2016 роках та тричі здобувала бронзові нагороди – 2000, 2002, 2012.
Українська жіноча команда – переможець шахової Олімпіади 2006 року, тричі ставала срібним лауреатом в 1992, 2008 та 2018 роках, бронзовим – 2012, 2014, 2016.
Наша жіноча збірна – чинний віце-чемпіон Всесвітньої шахової Олімпіади. На попередній в Батумі, здобувши однакову кількість очок з китаянками, ми поступились першістю лише за додатковими показниками. Чотири останні Олімпіади наші шахістки неодмінно перебували серед призерів змагань.

УКРАЇНСЬКІ ШАНСИ
Жіноча збірна України серед фаворитів турніру. По-перше, другий командний рейтинг серед учасників турніру. Звісно, рейтинги в шахи не грають (як, наприклад, і у великому тенісі), але, очевидно, свідчать про потенціал і можливості їхніх власників. По-друге, досвід боротьби і звитяг у таких неймовірно напружених і відповідальних змаганнях. Зрештою, якщо хочете, командна зіграність. Четверо із нинішнього складу української збірної, Марія і Ганна Музичук, Ганна Ушеніна та Юлія Осьмак, якраз і були у складі тієї команди, яка виграла «срібло» попередньої Олімпіади. Однак конкуренція надзвичайно жорстка. Тому боротьба за жіночий п’єдестал пошани Олімпіади буде дуже запеклою. Але реальні підстави щодо наших шахісток для надії і оптимізму, безумовно, є.
Шанси чоловічої збірної України розцінюються значно скромніше. Восьмий командний рейтинг і просто аналіз наявного потенціалу учасників збірних-конкурентів наштовхує на думку, що боротися за високий результат буде вкрай складно. Але експерти резонно звертають увагу на одну оптимістичну для нас обставину. Українська чоловіча команда виступить на Олімпіаді в статусі чинних чемпіонів Європи й у тому ж складі, що й на переможному для себе торішньому європейському шаховому фестивалі: Антон Коробов, Кирило Шевченко, Андрій Волокитін, Володимир Онищук, Юрій Кузубов. Тому шанси на гідний результат або, принаймні, на місце вище за свій восьмий рейтинговий показник в чемпіонів Європи є.

РЕЗУЛЬТАТИ ЗБІРНИХ УКРАЇНИ
На Всесвітній шаховій Олімпіаді-2022 зіграно майже половину турів – 5 із 11. Загалом, можна сказати, що наші поточні показники приблизно відповідають очікуваному. Жіноча збірна України перебуває впритул за лідерами змагань. І у будь-який момент сама може опинитися в лідерах, коли, згідно зі швейцарською системою, зараз будуть «лобові» поєдинки між фаворитами.
Чоловіча команда, після деяких по ходу турніру необов’язкових втрат, прагне підтягнутися на позиції в таблиці, з яких зрештою можна буде претендувати на гідні для себе місця у загальному заліку.
Варто додати, що поєдинок між збірними складається з чотирьох шахових партій. За перемогу у поєдинку (з будь-яким рахунком) нараховується два бали. За нічию – один. При рівності очок в турнірній таблиці, враховуються додаткові показники. У 6-му турі чоловіча збірна України зіграє проти команди Аргентини. Жіноча збірна – проти Румунії.

НашІ склади ОлІмпІади-2022

Чоловіча збірна України (8-й командний рейтинг): Антон Коробов (рейтинг ФІДЕ – 2692), Андрій Волокітін (2674), Кирило Шевченко (2654), Юрій Кузубов (2642), Володимир Онищук (2612). Капітан (тренер) – Олександр Сулипа.

Жіноча збірна України (2-й командний рейтинг): Марія Музичук (рейтинг ФІДЕ – 2540), Ганна Музичук (2529), Ганна Ушеніна (2423), Юлія Осьмак (2420), Наталія Букса (2401). Капітан (тренер) – Михайло Бродський.

Антон КУЩ

Чоловіки
1-й тур
Україна – Таїланд – 4:0
2-й тур
України – Албанія – 4:0
3-й тур
Україна – Куба – 2:2
4-й тур
Україна – Словаччина – 1,5:2,5
5-й тур
Україна – Естонія – 3,5:0,5
Турнірне становище після 5-ти турів
1. Індія (2) – 10 очок
2. Вірменія – 10
3. Узбекистан – 9
4. Індія – 9
5. США – 9…
…32. Україна – 7…

Жінки
1-й тур
Україна – ПАР – 4:0
2-й тур
Україна – Туреччина – 3:1
3-й тур
Україна – Словаччина – 4:0
4-й тур
Україна – Болгарія – 2,5:1,5
5-й тур
Україна – Азербайджан – 2:2
Турнірне становище після 5-ти турів
1. Індія – 10
2. Грузія – 10
3. Румунія – 10
4. Україна – 9
5. Азербайджан – 9…

Exit mobile version