Фінішні горизонти

26-й тур

З кожним туром Української прем’єр-ліги на різних полюсах турнірної таблиці поступово вимальовується протилежна тенденція. Нагорі турнірки кожен матч додає певної ясності.

27 квітня
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «ДИНАМО» (Київ) – 1:2 (1:0)
Голи: Гуцуляк (43) – Кабаєв (49), Ванат (90).
Вилучення: Тимчик (89).
«МИНАЙ» – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 2:0 (1:0)
Голи: Кораблін (6), Ременяк (62).
ЛНЗ (Черкаси) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 0:3 (0:1)
Голи: Сікан (40), Судаков (62), Егіналду (90+2).
«РУХ» (Львів) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 3:1 (1:0)
Голи: Слюбик (48), Б. Таллес (59), Карабін (65) – Слюбик (30 автогол).
28 квітня
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 0:0
«КОЛОС» (Ковалівка) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 0:0
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 3:0 (3:0)
Голи: Задерака (5), Микитишин (37), Луньов (44).
29 квітня
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 1:0 (0:0)
Гол: Назаренко (80).

Після 26-го туру уже офіційно вибув із чемпіонських перегонів «Дніпро-1». Це було передбачувано. Сам очільник дніпрян Юрій Максимов напередодні зізнався, що через кадрові проблеми у «Дніпра-1» практично не було шансів позмагатися за чемпіонський трофей. «Кривбас» вустами свого керманича Юрія Вернидуба обіцяє боротися за першість до останнього. Похвальна позиція, але це «останнє» вірогідно скоро настане. Залишається двоє головних претенденти на золоті нагороди чемпіонату, «Шахтар» і «Динамо». На жаль, ми не встигаємо висвітлити пропущені матчі за участю цих команд у середу, 1 травня, «Чорноморець» – «Шахтар» і «Динамо» – «Верес». У цих матчах очевидні явні фаворити протистояння. Якщо нічого дуже несподіваного не станеться, багато чого із чемпіонськими розкладами може вирішитися вже у 28 турі, коли лідери змагання зійдуться в очному поєдинку.
Натомість внизу турнірної таблиці, в так званій «зоні виживання», кожен тур лише ускладнює можливі розклади і додає інтриги у відчайдушній боротьбі між передусім чотирма командами – «Оболонь», «Верес», «Минай» і «Металіст 1925».

ІГРОВИЙ ТОНУС
Але, перед тим як детальніше торкнутися деяких подій 26 туру УПЛ, пропоную поглянути на умовну таблицю досягнень команд чемпіонату в останніх п’яти матчах першості. Це певною мірою може характеризувати, хто у якій формі та ігровому тонусі перебуває зараз на фінішному відрізку чемпіонату. Не виключено, звичайно, що хтось зможе зібратися на заключний ривок, чи навпаки «закінчиться бензин», але певне уявлення про рух команд на даному етапі ця таблиця подає.
Як бачимо, команди УПЛ, які перебувають на чолі загальної турнірної таблиці, ведуть перед і щодо успіхів у поточних турах. Суттєво в останніх матчах загальмував «Дніпро-1».
І впадає в око просто провальний виступ останнім часом двох досвідчених команд – «Олександрії» і «Ворскли».

МАТЧ ТУРУ
Матч «Дніпро-1» – «Динамо», попри кадрові питання дніпрян, виправдав очікування. Так, можливо і хотілося більше феєричних комбінацій і гольових моментів, зате інтрига в поєдинку була до останніх секунд. Розв’язка протистояння настала вже у компенсований час. Хоча спочатку команди діяли досить обережно, із надлишковою повагою один до одного. Однак наприкінці першого тайму спрацював принцип «і один в полі воїн». У відмінній зараз формі перебуває дніпровець Олексій Гуцуляк, відпрацьовує і за себе, і «за того хлопця». Сам поборовся із захисниками «Динамо», сам відібрав м’яч, сам технічно забив. Для динамівців замайоріла перспектива втрати дуже важливих для них очок. Відповідь не забарилася уже на початку другого тайму. Відмінний удар під поперечину вдався Владиславу Кабаєву. В непоганій формі перебуває зараз цей футболіст. Виділявся активністю, трохи ще б додати у ефективності дій, це справа індивідуальної майстерності, треба ще працювати. Головне, як на мене, що Владислав вже, можна сказати, освоївся в динамівському колективі. Минулого сезону за 21 матч за «Динамо» Кабаєв не зумів відзначитися жодним голом. У нинішньому, за ті ж 21 поєдинок, це його вже четвертий м’яч. Але нічиєї у матчі в Дніпр» для «Динамо» було замало. Ніби й тиск був з боку динамівців, і було намагання, а великих проблем створювати захисту «Дніпру-1» не вдавалося. У діях динамівців було, як на мене занадто «академізму», все правильно, занадто правильно. Бракувало нестандартних дій і ходів, тому обороною «Дніпра-1» все «читалося», відвертих «ляпів» цього разу вона не робила. Під завісу матчу ускладнив завдання для своєї команди у здобутті позитивного результату Олександр Тимчик, який абсолютно безглуздо і невиправдано грубо зіграв проти суперника у середині поля. І тут треба компліментарно відзначити наставника киян Олександра Шовковського, який наважився перед тим випустити на поле ще одного нападника Владислава Супрягу. І це спрацювало. Саме йому на останніх хвилинах матчу вдалося вдало відкритися в карному майданчику дніпрян і миттєво переадресувати м’яча на партнера по атаці. Забити Владиславу Ванату свій 13-й м’яч у чемпіонаті і вирішальний у цьому матчі було справою техніки. Так два Владислави вибороли для «Динамо» надзвичайно важливу перемогу. «Дніпро-1», попри поразку, теж залишив непогане враження. У дніпровців залишаються хороші шанси відстояти своє теперішнє четверте місце у турнірній таблиці, а разом з ним і здобути путівку до єврокубків. Головне не втратити той склад, який є принаймні на сьогодні, про загрозу такої неприємної перспективи йшлося у деяких заявах керівництва «Дніпра-1».

ІНШІ ЛІДЕРИ
В інших претендентів на нагороди чемпіонату, «Шахтаря» і «Кривбасу», в чергових матчах туру якихось проблем не було. У «гірників» проти ЛНЗ ще в першому таймі зіграла зв’язка Кевін – Данило Сікан. Як дві краплі води, абсолютна копія вирішального голу Сікана у попередньому матчі із «Зорею». Черкасці, мабуть, той матч «Шахтаря» не дивилися. Потім «гірники» без видимих зусиль довели цей матч до переможного фіналу. Єдиною прикрістю для них стало ушкодження і вимушена заміна на початку матчу Артема Бондаренка. Але у очільника «Шахтаря» Маріно Пушича довга лава запасних, заміна є для кожного. Головний тренер Олег Дулуб зі своїм ЛНЗ, досягнувши безпечної позиції у турнірній таблиці, може продовжувати «ліпити» із новобранців та старожилів команду, якій будуть по силі серйозні завдання уже в наступному сезоні.
Юрію Вернидубу після деяких кадрових експериментів по зимовій паузі вдалося стабілізувати ігровий склад команди і вивести його на пристойний рівень. Мабуть, Юрій Миколайович трохи жалкує, що цей чемпіонат УПЛ невдовзі уже добігає до закінчення. Нічого, найамбітніші плани можна перенести на сезон майбутній. У матчі з «Металістом 1925» у «Кривбаса» неприємностей не було. Одні приємності.А от кому «світять» неприємності і великі – це харківська команда.

РІЗНІ ЗАВДАННЯ
«Металіст 1925» на чолі з Віктором Скрипником продовжує оновлювати клубний антирекорд – 14 поспіль поєдинків без виграшів. Востаннє харків’яни перемагали ще до Скрипника, на початку листопада минулого року. У «Металіста 1925» є ще 4-и матчі в чемпіонаті, із них 3 вважаються домашні. Харків’янам треба неодмінно виявити характер для порятунку ситуації. Так як це у весняній частині чемпіонату здійснює «Минай», команда, на мою думку, яка не перевершує «Металіст 1925» ні футбольними кадрами, ні тренерським складом. Минайці в поточному турі здобули важливу і впевнену перемогу над «Чорноморцем». Третя поспіль поразка команди Григорчука
Одеса ні на що не претендує у сезоні-2023/2024, але їй по справжньому нічого і не загрожує. Треба розуміти, що по закінченню нинішнього чемпіонату і одночасно контракту Романа Григорчука з «Чорноморцем», у клубі відбудеться відверта розмова.
«Рух» і «Полісся» продовжують полювання за єврокубковою путівкою, здобувши перемоги над «Вересом» та «Ворсклою» відповідно. До речі, таким чином житомирці взяли реванш у полтавців за поразку у півфіналі Кубку України. Для «Ворскли» це вже третя поразка поспіль в чемпіонаті. Можливо, нині всі думи ворсклян пов’язані із кубковим фіналом з»Шахтарем». Якщо візьмуть цей трофей їм, звичайно, забудуть буксування у першості.
Чотири команди розійшлися в турі «із синицею» в руках. По нулях у матчі і по очку до турнірної таблиці задовольнилися «Зоря» з «Оболонню» і «Колос» з «Олександрією». До слова, після цього матчу сталася відставка з посади головного тренера «Колосу» Ярослава Вишняка. Щоправда, не зрозуміло співчувати йому, чи вітати. Бо Вишняк не просто був відправлений у відставку, а його переведено на посаду віце-президента клуба «Колос». Начальник. А виконувачем обов’язків головного тренера відтепер буде Олександр Поздєєв, який до цього очолював молодіжку «Колоса».

Володимир СТАРИНСЬКИЙ