Треті в світі, кращі у Європі!

Збірна України з футзалу вперше в своїй історії виборола бронзові нагороди світової першості. У своєму сьомому й заключному поєдинку фінального турніру чемпіонату світу-2024, який завершився в Узбекистані, українська футзальна збірна в боротьбі за третє місце обіграла команду Франції – 7:1. Збірна України стала на чемпіонаті світу-2024 найуспішнішою європейською командою.

Медаль на чемпіонаті світу з футзалу стала історичною для України. Причому не лише у футзалі, але й в усіх командних видах спорту. Україна вперше в історії здобула медаль на чемпіонатах світу з командних видів спорту. Перед цим українці не вибороли жодної нагороди як серед чоловічих, так і жіночих збірних.
Нагадаємо, на груповому етапі наша збірна спочатку поступилася майбутнім срібним призерам нинішньої світової першості Аргентині (1:7). Зробивши висновки зі стартової зустрічі, збірна України надалі, аж до півфіналу здобувала впевнені перемоги. Спочатку в груповому турнірі перемогла Анголу (7:2) та Афганістан (4:1). Посівши у квартеті друге місце, в 1/8 фіналу українські футзалісти здолали команду Нідерландів (3:1). У чвертьфіналі підопічні Олександра Косенка впоралися з Венесуелою (9:4).
Після цієї перемоги на збірну України очікував півфінальний матч проти одного із головних претендентів на перемогу на нинішній світовій першості команди Бразилії.

ПІВФІНАЛ

У півфіналі беззастережними фаворитами в українсько-бразильському протистоянні вважалася збірна Бразилії – найтитулованіша збірна у світі. На рахунку бразильців на той момент було п’ять чемпіонських титулів з дев’яти розіграшів світової першості. Перед матчем зі збірною України свої вагомі претензії на титул бразильці доводили впевненими перемогами над командами, з якими перед тим зустрічалися на нинішньому чемпіонаті світу.
І все ж українські футзалісти вийшли з наміром дати бій титулованому супернику. Не просто створити гідний супротив, а були й реальні шанси сенсаційно здобути успіх. Забракло досвіду і ще непохитної впевненості у своїх силах і можливостях.
З перших хвилин півфінального матчу бразильці зрозуміли, що просто так віддавати їм перевагу ніхто не збирається. Більше того, у відносно рівному протистоянні першого тайму збірна України першою забила гол. За три хвилини до перерви Євген Жук віддав пас на Ігора Чернявського, який обіграв захисників, змістився в центр майданчика та пробив біля лівої стійки.
На старті другого тайму бразильці розпочали з активного тиску. Забивши два м’ячі поспіль їм вдалося перемінити ситуацію вже на свою користь. Але це не зломило нашу команду. На 29-й хвилині Україна відновила паритет у матчі – після швидкої комбінації м’яч у бразильські ворота спрямував Ігор Корсун.
Далі матч помалу добігав до закінчення основного часу із взаємними шансами, яких збірна України мала не менше за суперників. Коли до можливого овертайму залишалося трохи більше чотирьох хвилин, все вирішила формальна, але надзвичайно важлива, обставина футзальних правил – кількість фолів. В цей момент ми здобули понаднормовий фол за який належить пробивати пенальті. Він і приніс бразилії мінімальному перемогу у рівному матчі – 3:2.
У другому півфінальному матчі збірна Аргентини з таким самим рахунком обіграла французьку команду.
Тож в наступному матчі в Ташкенті збірна України вийшла боротися за бронзові медалі мундіалю. Їхнім суперником була команда Франції, дебютант чемпіонатів світу, для якої вихід до півфіналу чемпіонату світу теж вважався неабияким успіхом.

«БРОНЗОВИЙ МАТЧ»

У матчі за бронзові нагорди серед українських футзалістів не зміг взяти участь ключовий гравець команди Петро Шотурма. Досвідчений футболіст отримав травму у півфіналі з Бразилією. Натомість відбув дискваліфікацію Назар Швед, який потрапив у заявку на поєдинок з Францією.
На початку зустрічі за медалі світової першості вічувався тягар відповідальності і значимості цього поєдинку. Перші 10 хвилин матчу були небагатими на моменти: кілька не складних сейвів здійснив наш воротар Олександр Сухов, своєю чергою українці теж нечасто загрожували воротам суперника. Усе змінив гол нашої команди, коли після перехоплення Ігоря Чернявський забив із пасу Ігоря Корсуна. Французи одразу відповіли небезпечною атакою, але ніхто не замкнув дальню стійку.
Мабуть, із цього моменту обидві команди відчули повернення певної розкутості, яка допомагала здобувати успіху у попередніх зустрічах. У французів це поєднувалося із зайвою емоційністю, що проявлялось нерідко у досить жостких діях. Судді до цього ставилися доволі лояльно.
І все ж у другій половині першого тайму почала вимальовуватися перевага української збірної. До перерви міг забивати Данило Абакшин, який в одному з епізодів поцілив у стійку, а потім добив вище воріт. Можна пригадати сейв французького голкіпера Гарроса після удару Ігоря Корсуна, а також влучання Ростислава Семенченка в поперечину після кутового. Своєю чергою наш воротар Сухов виручив нашу команду після двох гострих випадів Гіріо.
Французи досить рішуче почали другий тайм, їм вдалося створити кілька небезпечних моментів біля воріт збірної України. Але забили українці – на 22-й хвилині Михайло Зварич головою замкнув подачу Семенченка.
Проте збірна Франції досить швидко скоротила відставання в рахунку до мінімуму. Наші футзалісти не встигли перекрити шлях до воріт, коли Гіріо розіграв контратаку й віддав Саадаві вже на порожні ворота. У матчі продовжувала триматися напружена атмосфера непоступливого протистояння і невизначеності. Гра пішла на зустрічних курсах.
У цей період вирішальну роль загалом для підсумку всього поєдинку зіграли два голи поспіль Євгена Жука. На 27-й хвилині наша збірна збільшила свою перевагу знову до двох голів – Жук отримав пас від Назара Шведа, поставив спину й проштовхнув м’яч у ворота. А за лічені секунди Євген оформив дубль, зігравши на добиванні після удару Андрія Мельника.
Відставання в рахунку уже в три м’ячі змуло французів йти у ва-баанк, замінивши воротаря на польового гравця і вдаючись до ризикованих дій. І тоді настав «зоряний час» нашого Данила Абакшина. Він тричи поспіль дуже розчаровував гравців суперників, відправляючи м’яч у порожні ворота після помилок французів при грі з п’ятим польовим.
На останніх хвилинах «бронзового матчу» франйцузи вже припинили «бавитися» у зайвого польового гравця, зрозумівши, що шансів щось змінити у них немає. Збірна України впевнено і спокійно довела цей поєдинок до своєї дебютної відзнаки на світових першостях.
Тож підопічні Олександра Косенка перемогли в поєдинку за третє місце з переконливим рахунком 7:1 і наша футзальна збірна виборола історичні бронзові нагороди чемпіонату світу.
А за кілька годин по тому визначився і переможець чемпіонату світу з футзалу-2024.У фінальному поєдинку Бразилія виявилася сильнішою за Аргентину – 2:1. Тож тепер у бразильського футзалу шість золотих нагород на мундіалях.

ІНДИВІДУАЛЬНІ НАГОРОДИ

Окрім колективного здобутку, українські футзалісти мають на чемпіонаті світу-2024 й індивідуальні досягнення.
Ростислав Семенченко визнаний третім гравцем турніру й отримав «Бронзовий м’яч». «Золотий м’яч», приз найкращому футзалісту мундіалю, дістався капітану чемпіонської збірної Бразилії Дієго, «Срібний м’яч» – ще одному бразильському футзалісту Марлону.
Найкращим бомбардиром став бразилець Марсел, який забив 10 м’ячів. Наш Даниіл Абакшин отримав «Срібну бутсу» (сім м’ячів). Він же із шістьма результативними передачами розділив перемогу із французом Мухаммедом у конкурсі асистентів.

ПІСЛЯМОВА

Насамкінець. Залишився присмак. Ні, він зовсім не гіркий. Скоріше навпаки. Така собі, підсвідома думка – а могли ж піднятися ще вище. Можливо, цієї підсвідомої нахабної впевненості у вирішальний момент у грі з бразильцями і забракло. До кінця у це ще не повірили, не встояли міцно на ногах перед «золотою» перспективою. Не факт, що все отак і закінчилося б світовим українським щастям, але реальний, підкреслюєм, не фантастичний, а реальний шанс, був. Нічого. Це добре, якщо навіть і в мить тріумфу маленький осад «недоробленої справи» залишився. Будь-який і навіть позитивний досвід треба здобувати. Зате ми тепер знаємо, що можемо на рівних грати у футзал будь з ким і перемагати.

Україна – Бразилія – 2:3 (1:0)
Голи: Чернявський (18), Корсун (29) – Семенченко (21, автогол), Дієго (22, 36, пенальті)
Україна: Сухов – Корсун, Мельник, Семенченко, Абакшин; Ципун, Савенко, Жук, Чернявський, Зварич, Шотурма (к), Микитюк, Фаренюк
Тренер: Олександр Косенко
Бразилія: Вілліан (Гітта, 29) – Марлон, Марсел, Дієго (к), Валеріо; Ронкальйо, Негіньйо, Марсеніо, Ліно, Піто, Феррао, Артур, Рафаель
Україна – Франція – 7:1 (1:0)
Голи: Чернявський (11), Зварич (22), Жук (27, 28), Абакшин (30, 30, 33) – Саадаві (23)
Україна: Сухов (Савенко, 37, Ципун, 39) – Зварич, Корсун (к), Семенченко, Абакшин; Швед, Жук, Чернявський, Микитюк, Мельник, Фаренюк
Франція: Гаррос – Саадаві, Мухудін, Мохаммед, Гіріо; Локока, Бельхадж, Рамірес (к), М. Туре, М. С. Туре, Менендес, Чапче, Бендалі, Лютен
Тренер: Рафаєль Рейно