П’ять турів. Багато це чи мало?

25-й тур

25-й тур чемпіонату УПЛ визначив позиції команд турніру для фінішного ривку у 5 турів (і кілька перенесених матчів), що залишилося змагатись . Комусь за нагороди, а комусь за «виживання».

Перенесений матч 15-го тура
17 квітня
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 2:2 (0:0)
Голи: Погорілий (88), Скорко (90+2 з пенальті) – Тарануха (79 з пенальті), Краснопір (90+7).
Перенесений матч 16-го тура
17 квітня
«МИНАЙ» – «ДИНАМО» (Київ) – 1:3 (0:2)
Голи: Кораблін (48) – Буяльський (5), Нємчанінов (28 автогол), Н. Волошин (86).
Перенесений матч 10-го тура
18 квітня
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 1:3 (0:1)
Вилучення: Джордан (57).
25-й тур
20 квітня
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 1:2 (1:0)
Голи: Брагару (43) – Луньов (47), Бандейра (72).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 0:2 (0:0)
Голи: Безбородько (53), Велетень (87).
21 квітня
«ДИНАМО» (Київ) – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 3:0 (1:0)
Голи: Ванат (32), Шапаренко (51), Буяльський (77).
Вилучення: Кравець (63).
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 1:1 (0:1)
Голи: Дахновський (19) – Адамюк (33).
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – ЛНЗ (Черкаси) – 1:2 (1:1)
Голи: Копина (16) – Наумець (45+1), Соареш (82).
22 квітня
«ШАХТАР» (Донецьк) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 2:1 (0:0)
Голи: Егіналду (72), Сікан (88) – Антюх (51).
Вилучення: Сапутін (89).
«МИНАЙ» – «РУХ» (Львів) – 1:1 (0:0)
Голи: Петько (68) – Квасниця (77).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 1:1 (0:1)
Голи: Сидоров (65) – Черненко (9).

«Шахтар», здобувши дві поспіль надважкі перемоги над «Зорею» (разом із перенесеним матчем), зберіг для себе гандикап у 4-ри очки у чемпіонських перегонах. «Динамо» також, у перенесеному матчі з «Минаєм» і в календарному з «Поліссям», обійшлось без втрат, зберігши дистанцію відставання від лідера. «Кривбас», здобувши в турі вольову перемогу над «Чорноморцем», теоретично залишив себе у списку конкурентів двох згаданих команд, які рухаються попереду. «Дніпро-1», втративши втретє поспіль очки, реально може сподіватися лише на боротьбу за «бронзу», і опікуватися, щоб не втратити теперішнє 4-та місце.
У нижній частині турнірної таблиці надію на збереження місця в еліті зберігають ще усі. Менше шансів у «Минаю», але ще є.
5 турів – часу на роздуми не залишилося, тільки для рішучих дій.
Отже, в чемпіонських перегонах сезону УПЛ залишилося лише чотири клуби. Інші команди на титул вже не мають навіть теоретичних шансів. Найближчим часом із цього списку вірогідно також випаде «Дніпро-1». Теоретичні шанси залишаються за «Кривбасом». Реальними претендентами на головний трофей УПЛ залишаються дві команди – «Шахтар» і «Динамо». Класичний варіант українського клубного футболу. «Гірники» мають важливий гандикап у 4-и очки. «Шахтар» і «Динамо» зустрічаються між собою у 27-му турі. Якщо до цього команди не втрачатимуть очки, а в очній зустрічі «гірники» переможуть, то достроково за два тури до закінчення турніру оформлять чемпіонський титул. В разі тільки перемоги над головним конкурентом і в інших поєдинках першості, динамівцям для чемпіонських перспектив неодмінно потрібно, щоб у «Шахтар»я ще хтось відібрав очки (влаштує навіть нічия) у матчах, що залишилися в чемпіонаті.
Така фора «Шахтаря» залишає його головним претендентом на чемпіонський титул. Сьогодні ще раз і востаннє в нинішньому чемпіонаті звертаємося до оцінок фахівців-букмекерів шансів на перше місце в УПЛ-2023/2024. Далі ситуація прояснятиметься і без букмекерів. Хоча вже зараз вони досить категорично оцінюють можливі варіанти: «Шахтар» у них беззаперечний фаворит на головний трофей – його шанси оцінюються у 5 з лишком раз вище, ніж у «Динамо». Шанси «Кривбаса» і «Дніпра-1» вже розглядаються як нереальні. (Менша цифра – більші шанси).

Ставки на перемогу в чемпіонаті УПЛ-2023/2024
1. «Шахтар» 1.05
2. «Динамо» 8.00
3. «Кривбас» 500.0
4. «Дніпро-1» 500.0

КАНДИДАТ НА ЧЕМПІОНСТВО №1
«Шахтар» – 24 матчі, 58 очок.
В УПЛ-2023/2024 ще суперники: ЛНЗ, «Чорноморець» – 2 матчі поспіль (з перенесеним), «Динамо», «Дніпро-1», «Полісся».
«ЗОРЯ» – «ШАХТАР» (10-й тур).
«ШАХТАР» – «ЗОРЯ».
Ставка Маріно Пушича на агресію, на силу, на «знищення» суперника на початках. Часто спрацьовує. Щільний пресинг, позбавлення суперника «повітря». І якістю, і числом. Але останнє дає взнаки в обороні. «Гірники» пресингують часто в 6–7 своїх футболістів. Розрахунок не тільки на свої вдалі дії, а й на невмілість суперника. Але, коли суперник виявляється і психологічно, і, головне. майстерно до цього готовий, у «Шахтаря» виникають великі проблеми. Захист виявляється іноді «оголений». Гол у відповідь «Зорі» (Ігор Кирюханцев) – це не «ми розслабилися», це провал у захисті, який протягом матчу траплявся не один раз. У першому матчі між цими суперниками «Зоря» покарала, до того ж перебуваючи у меншості. Більш підготовлена до такої ситуації і з відповідним рівнем майстерності команда – карає більше. Це ми бачили у єврокубках.
В обох матчах із «Зорею» «Шахтар» виручили заміни. Точніше, якщо говорити про першу зустріч, одна – Лассіна Траоре. Цей хлопчина, не володіючи віртуозною індивідуальною технікою, вміло користується своїми габаритами і баченням ситуації. Два голи у ворота «Зорі» – на 50% відсотків його заслуга за майстерне скидання м’яча на зручну позицію під удар партнеру.
За кілька днів відбулася ще одна зустріч команд. Тільки «Зоря», через дискваліфікації низки провідних гравців (Герреро, Батагов, Джордан) за картки у попередньому матчі цих клубів, цього разу вийшла у значно ослабленому складі.
В іншому малюнок гри був подібний до зустрічі «Шахтаря» і «Зорі» кілька днів тому. «Гірники» відразу спробували захопити ініціативу і територію, використовуючи знову щільний і активний пресинг. Це вже типова для сьогоднішнього «Шахтаря» тактика й тепер надавала їм шанси. У першому таймі з хороших позицій завдавали ударів Артем Бондаренко, Георгій Судаков і особливо вигідний момент був у Траоре. Не вистачало точності.
Але у пресингу і масованих атак у виконанні «гірників» знов проявилася «ахілесова п’ята» в ефективності швидкого переходу до оборони.
Так було у першому матчі цих команд. Щось подібне, занадто завзяте захоплення атакою, сталося й в другому матчі. І таке безладдя у захисті в «Шахтаря», коли розгубили геть всіх футболістів «Зорі», хоча їх було лічені гравці, призвела до враження воріт.
Але, зрештою, знову все вирішила глибина запасу, яка є у розпорядженні тренера «Шахтаря». Плюс 5 рівноцінних і посилюючих замін «гірників» у другому таймі і мінус 3 основні, дискваліфіковані через картки в попередньому матчі цих команд, основні футболісти «Зорі», відіграло головну роль у загальному підсумку і цього поєдинку. Два абсолютно ідентичні голи гравців, які вийшли на заміну, Егіналдо та Данила Сікана, коли ударом головою з близької відстані розстрілювалися ворота абсолютно без супротиву оборонців. «Шахтар» дотиснув знесилених зорян наприкінці матчу.
Це, мабуть, найважча перемога, очільника «Шахтаря» Маріно Пушича в чемпіонаті УПЛ. Чи найважливіша – покаже час. Принаймні «Шахтар» вже гарантував собі наступного сезону представляти Україну в єврокубках. Він навіть математично не опуститься нижче за 4-те місце в турнірній таблиці. Але для «гірників», звичайно, цього іще замало.

КАНДИДАТ НА ЧЕМПІОНСТВО №2
«Динамо» – 24 матчі, 54 очки.
В УПЛ-2023/2024 ще суперники: «Дніпро-1», «Верес» (перенесений матч), «Колос», «Шахтар», «Кривбас», «Рух».
«МИНАЙ» – «ДИНАМО» (16-й тур).
«ДИНАМО» – «ПОЛІССЯ».
Уже традиція весняного відрізку чемпіонату. «Динамо» добре починає матчі. А потім настає якась самовпевненість, неспішний академізм у діях, а ще гірше – розслаблена вальяжність. Незрозуміла безтурботність закінчувалася у двох матчах цього турнірного відрізку втратою очок та турботою наздоганяти лідера чемпіонату.
І під час перенесеного матчу з «Минаєм» вболівальникам «Динамо» довелося згадувати відому історію «невмілого поводження з граблями». А починалося знову все для киян якнайкраще.
Уже на п’ятій хвилині голом після красивої стінки з Владиславом Ванатом відзначився Віталій Буяльський. А на 29-й швидка атака «Динамо» призвела до того, що захисник Дмитро Нємчанінов зрізав м’яч у сітку власних воріт після гострого прострілу Андрія Ярмоленка на того ж Ваната. Все, гра зроблена?
«Минай» це команда, яка останнім часом починає грати, коли доводить себе до стану «пораненого звіря». Желько Любеновіч у перерві рішуче змінив двох нападників, а його команда рішуче змінила настрій своїх дій. Динамівці відчули це досить швидко. На 48 хвилині Тимур Кораблін влучно закрутив м’яч у ближню дев’ятку. І знов на полі «забриніли передзвони нервових струн». Гра вирівнялася, більше того, пару разів Георгію Бущану довелося рятувати «Динамо» від перспективи фактично дострокового завершення боротьби за «золото» чемпіонату. Так було аж до 86-ї хвилини матчу, коли нарешті спрацювала зв’язка Владислав Дубінчак – Назар Волошин.
Олександр Шовковський після матчу з «Минаєм» визнав – так, як його команда у грала у другому таймі, грати не можна. Слушне зауваження. Тепер залишалося, щоб крім журналістів це ще почули футболісти «Динамо».
Схоже, Олександр Володимирович за кілька днів таки доніс цю думку і до своїх підопічних. Вже у календарному матчі проти «Полісся» динамівці повністю контролювали перебіг подій на полі. А головне, що ця тенденція тривала протягом усього матчу, без самовдоволених перепочинків. Ця концентрація зусиль ритмічно і регулярно завершувалася взяттям воріт суперника. На 32-й хвилині Владислав Ванат після виходу сам на сам 12-м своїм голом зміцнив лідерство серед бомбардирів чемпіонату. На 51-й ефектний удар в дев’ятку завдав Микола Шапаренко. На 77-й після активного відбору Ванат вивів Віталія Буяльського на порожні ворота. Такому «Полісся» нічого не змогло протиставити.
Яка із двох різних ігрових тенденцій у двох останніх матчах динамівців візьме гору надалі, покаже вже наступний їхній поєдинок проти «Дніпра-1».

КАНДИДАТ НА ЧЕМПІОНСТВО №3. (ТЕОРЕТИЧНО)
«Кривбас» – 25 матчів, 51 очко.
В УПЛ-2023/2024 ще суперники: «Металіст 1925», «Дніпро-1», «Полісся», «Динамо», «Минай»
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» – «КРИВБАС».
«Кривбас» два попередні матчі («Рух», «Ворскла») в чемпіонаті не зміг виграти. У «Чорноморця» останнім часом поразки перемежовувалися з перемогами, майже рівномірно. Очікувано, в матчі криворіжці діяли більш атакувально, одесити ловили свій шанс на контратаках. Їм це вдалося наприкінці першого тайму, коли Максим Брагару поцілив точно в кут воріт. Але вирішальним виявився якісніший кадровий підбір «Кривбаса». Відповідно, заміни, які посилили гру команди. Тиск у другому таймі приніс гостям необхідний результат.
«Кривбас» багато експертів уже «пофарбували у бронзовий колір» чемпіонату. Юрій Вернидуб не згоден: «Вважаю, ми досі не припиняємо боротьбу за найвищі нагороди». Про нарікання на стан справ Романа Григорчука ми вже писали. Нічого нового.

КАНДИДАТ НА ЧЕМПІОНСТВО №4. (ТЕОРЕТИЧНО)
«Дніпро-1» – 25 матчів, 45 очок.
В УПЛ-2023/2024 ще суперники: «Динамо», «Кривбас», «Олександрія», «Шахтар», «Чорноморець».
«ВЕРЕС» – «ДНІПРО-1».
«Дніпро-1» – «машина без запаски», влучно відзначив мій колега у попередньому номері газети. Кадрові втрати, і все – в дніпрян нема й близько компенсації. Піхальонок, Рубчинський, Третьяков… Але ж і це не вся біда. Коли Олександр Сваток таке чудить, кандидат до збірної країни, на рівному місці віддає перед воротами шикарний пас прямісінько у ноги супернику, про що можна питати у тренера. Один в полі – Олексій Гуцуляк.
На щастя дніпровців, у складі «Вереса» у цьому матчі виявилися свої «чудотворц»і. Під час подачі кутового захисник Жуліо Сезар не поділив м’яч зі своїм воротарем Богданом Когутом. Зрештою, футбольна куля опинилася у Володимира Адамюка, який і проштовхнув її у ворота.
Загалом «Верес», як для своїх задач, залишив непогане враження. Його очільник Олег Шандрук зумів підняти у команді бойовий дух, відпрацьовували весь матч на повній самовіддачі.
Керманич «Дніпра-1» Юрій Максимов, склалося враження, перебував трохи у пригніченому стані. Після матчу сказав:»13 футболістами ми не потягнемо чемпіонат». За «Дніпро-1» у матчі з «Вересом» дебютував 18-річний юніор – форвард Максим Шолупець. Бодай так.
Але, як виявилося це ще «квіточки». Якусь дуже печальну перспективу намалював для «Дніпра-1» в одному з інтерв’ю його комерційний директор В’ячеслав Фрідман щодо, чи варто команді виходити в єврокубки на наступний сезон:
– Європа бере на себе частину витрат, це не такі великі гроші. Питання в іншому, чи є сенс грати там зараз таким складом, яким ми можемо грати наступного сезону, беручи до уваги те, що можливо прийдеться відпустити лідерів, тоді ми складом не будемо переважати умовний «Спартак Трнава». Тим складом який в нас був тоді, ми були зобов’язані проходити клуби умовно їх рівня, а от складом який в нас буде в серпні цього року ми можемо поступатися по складу навіть їм.

ІНШІ
Найгарячіша зона – внизу турнірної таблиці. Чотири аутсайдери у турі дружно здобули по очку. Ще пару команд попереду не «втратили шанси» приєднатися до цієї «групи смерті». Ситуація настільки заплутана, що потребує окремої розмови. Про це наступного разу.

Роман СЛАВЕНКО