Феєричний успіх

Група Н

«Шахтар» перемагає «Барселону» у Лізі чемпіонів! Це неймовірно, але «гірники» відіграли проти грізного суперника, практично, безпомилковий матч. Особливо варто відзначити бездоганні дії в обороні. За весь поєдинок каталонці не створили жодного голевого моменту біля воріт «Шахтаря».

7 листопада
«ШАХТАР» (Україна) – «БАРСЕЛОНА» (Іспанія) – 1:0 (1:0)
Гол: Сікан (40).
«ПОРТУ» (Португалія) – «АНТВЕРПЕН» (Бельгія) – 2:0 (1:0)
Голи: Еванілсон (32), Пепе Феррейра (90+1).
Вилучення: Еккеленкамп (50).
Турнірне становище
1. «Барселона»  9
2. «Порту»  9
3. «Шахтар»  6
4. «Антверпен»  0

«Барселона» їхала на зустріч з «Шахтарем» за достроковою путівкою до плей-офф 1/8 фіналу Ліги чемпіонів. Перемога гарантувала каталонцям вихід до наступного раунду найпрестижнішого єврокубка. Для «гірників», бодай нічия у цьому матчі, залишала шанси на друге місце в групі в боротьбі теж ще за вихід до плей-офф Ліги чемпіонів.
Очікувано матч розпочався з тиску «Барселони» на ворота «Шахтаря». «Гірники» до цього були готові та організовано захищалися і числом, і вмінням. Причому не було і натяку з їхнього боку на якусь невпевненість, розгубленість, не кажучи вже про паніку. Відразу варто зазначити, що такою бездоганно організованою оборона «Шахтаря» була до останніх секунд матчу. Барселонці кружляли довкола карного майданчика гірників з численною кількість коротких передач, але не знаходили жодного загострюючого продовження. Каталонська команда виявилася на диво важкою і повільною саме в командних діях. Це залишало захисту час передбачати і зупиняти усі наміри суперника, які зазвичай не виділялися особливою оригінальністю. Спроби іспанських футболістів розраховувати на свою індивідуальну майстерність розбивалися, з тих же причин, об щільний і насичений захист. Як не дивно, за такої ситуації гравці «Барселони» майже не вдавалися до тактики дальніх ударів. Їм все кортіло досягти успіху «в ближньому бою». А «гірники» до цього були готові. Головне, що справа не доходила до ударів взагалі. Важко було передбачити, але за весь перший тайм гравці «Барселони» завдали лише два удари і жодного у площину воріт.
Звісно, у відповідь «Шахтар» міг розраховувати передусім на швидкі контратаки, але тактично продумані. І в арсеналі «гірників» знайшлася така грізна і, здалося, неочікувана для суперника зброя – вертикальні закидання у вільні зони (а іспанці безпечно їх залишали) і флангові підключеннями по ним захисників. Саме два захисники «Шахтаря» організували перший гольовий момент біля воріт «Барселони» на 15-й хвилині. Ярослав Ракицький, притаманною йому дальньою націленою передачею, кинув у швидкий прорив лівим флангом Миколу Матвієнка. Захист каталонців такого від своїх колег з протилежної сторони явно не очікував. Матвієнко вискочив на побачення з Марком тер Штегеном. На щастя голкіпера «Барселони» кут обстрілу був занадто гострим і м’яч влучив у нього. Зате подібна спроба «Шахтаря» №2 вдалася всі 100 відсотків на 40-й хвилині. Ще один майстер дальніх передач Георгій Судаков підключив тепер уже правим флангом іншого захисника Гіоргі Гочолейшвілі. Йому ніхто не завадив зробити націлену передачу перед воротами на Данила Сікана. Тому вже намагався заважати захисник гостей Андреас Крістенсен, але якось нездало, що Данило мав можливість виважено спрямувати м’яч під ліву «дев’ятку» воріт.
«Свербіло» питання, що вигадає у перерві керманич «Барселони» Хаві. А нічого не вигадав, усе те саме, тільки додали трохи інтенсивності. Мало думки, головний голеадор команди Роберт Левандовскі зовсім на «голодній пайці». І не його провина, що один з найгрізніших форвардів Європи (принаймні, донедавна) отримав найнижчу оцінку у своїй команді.
Знову «Шахтар» був ближчим до забитого гола і забив. Активний весь матч Невертон з лівого флангу увійшов до штрафного майданчика і ефектно спрямував м’яч у дальній кут. Прикро, але перед тим бразилець трохи забіг у положення поза грою. Спроба «Барселони» наприкінці матчу організувати щось подібне до навали закінчилася нічим. До речі, в другому таймі іспанці «розродилися» аж одним ударом у площину воріт, єдиним на весь матч.
Експерти УЄФА кращим гравцем матчу визнали півзахисника «гірників» Георгія Судакова. «Лідер для своєї команди. Хороший пас, хороша техніка, працьовитий», – сказано в резюме до вибору на користь Судакова.
Каталонці зазнали першої невдачі у Лізі чемпіонів нинішнього сезону за дуже невиразної гри. За путівку до 1/8 фіналу їм ще належить поборотися. В іншому матчі цієї групи «Порто» очікувано виграв у «Антверпена». «Шахтар» майже забезпечив собі третє місце та вихід до 1/16 Ліги Європи. Але тепер з’явилися шанси пограти і в плей-офф Ліги чемпіонів (путівка з 1–2 місця). Для цього треба перемагати в двох матчах, групового турніру, що залишилися у «гірників» – з «Антверпеном» і «Порту». Після «Барселони» на таке можна спробувати і замахнутися.