Зміна «влади»

Післямова

Підсумком останнього із чотирьох турнірів Великого шолому у сезоні-2023 стали дві новації у тенісному «королівстві». По-перше, змінилися лідери світового рейтингу. Як у чоловіків, так і у жінок. По-друге, змінилися володарі титула чемпіона US Open. Як у чоловіків, так і у жінок. Найкращим досягненням українських тенісистів став вихід до 1/16 турніру Еліни Світоліної.

Трофеї
Новими тріумфаторами в одиночному розряді Відкритого чемпіонату США (US Opеn) стали: у чоловіків – серб Новак Джокович, у жінок американка – Коко Гофф. Щоправда, 36-річного Джоковича «новим» можна назвати тільки по відношенню до цьогорічного турніру. Через п’ять років він повернув собі титул чемпіона US Open і став чотириразовим переможцем американського мейджора. Також для серба титул US Open став рекордним, 24-м на турнірах Великого шолому. Феноменальне досягнення.
А от переможниця нинішнього відкритого чемпіонату США у жіночому одиночному розряді 19-річна Коко Гофф вперше у своїй кар’єрі здобула титул чемпіонки одного із турнірів Великого шолому. На відміну від титулованого ветерана Джоковича, Гофф є новою зіркою на світовому тенісному небосхилі.
У фіналі US Open у чоловічому одиночному розряді Джокович впевнено здолав «безпрапорного» Даніїла Медведєва – 3:0. А Гофф у вирішальному поєдинку одиночного жіночого розряду за титул турніру перемогла ще одну «безпрапорну Аріну Сабаленко – 2:1. Гофф стала першою американською тенісисткою з 2017 року, яка виграла титул на Відкритому чемпіонаті США. Тоді перемогу на американському мейджорі здобула Слоан Стівенс.
Попередні переможці Відкритого чемпіонату США-2022 не змогли дістатися навіть фіналу, щоб спробувати відстояти свій титул. Іспанець Карлос Алькарас поступився у півфіналі Медведєву – 1:3. Польська володарка минулорічного титулу турніру Іга Свьонтек взагалі зупинилася аж в 1/8 нинішнього турніру, програвши Єлені Остапенко з Латвії – 1:2. Раннє сходження з дистанції вартувало Свьонтек і додаткової втрати залікових очок до світового рейтингу, а відтак і втрати статусу першої ракетки світу у жіночій класифікації.
Іще одне досягнення – Відкритий чемпіонат США з тенісу став рекордним за відвідуваністю. Оргкомітет повідомив про те, що зустрічі турніру відвідало 957 387 глядачів.

Український слід
В основній сітці US Open-2023 зіграли п’ять українських тенісисток, які пройшли за рейтингом.
Найбільшого просування турнірним шляхом досягла Еліна Світоліна, яка в 1/16 змагань поступилася третій сіяній на турнірі Джессіці Пегулі – 1:2 (4:6, 6:4, 2:6). Перед тим Світоліна обіграла в 1/32 Анастасію Павлюченкову – 2:1 (5:7, 6:4, 6:4), в 1/64 – Анну Фрідзам – 2:0 (6:3, 6:1).
До 1/32 Відкритого чемпіонату США дісталася Леся Цуренко. На цій стадії вона поступилася 22-й сіяній Єкатерині Александровій – 0:2 (1:6, 3:6). У попередньому колі Цуренко обіграла Ельзу Жакемо, яка пробилася до основної сітки турніру через кваліфікацію – 2:1 (7:5, 3:6, 6:1).
В першому колі US Open, в 1/64 фіналу. зазнали поразок:
Марта Костюк від 4-ї сіяної Олени Рибакіної – 0:2 (2:6, 1:6)
Ангеліна Калініна від Сари Соррібес-Тормо (WTA:51) – 0:2 (4:6, 5:7)
Катерина Байндль від Анни Шмідлової (WTA:58) – 1:2 (4:6, 6:3, 3:6).
Українські тенісисти-чоловіки в основну сітку турніру не пробилися.

Рейтинги
Повернення Новака Джоковича на першу позицію у чоловічому одиночному рейтингу було визначено ще до початку US Open-2023.Пропустивши минулорічний цей турнір, він навіть не ризикував щось втратити у залікових балах, а тільки з кожною перемогою збільшував свій очковий рейтинговий баланс. А його конкурент у боротьбі за статус першої ракетки світу Карлос Алькарас, якби навіть знову виборов американський трофей, лише б захистив свої рейтингові очки нічого не додавши до них. В підсумку, в оновленому в світовому чоловічому рейтингу Джокович – перша ракетка, Алькарас – другий.
Серед інших переміщень у топ-10 чоловічого рейтингу можна відзначити після US Open-2023 поліпшення на дві позиції Стефаноса Ціціпаса. І падіння Каспера Рууда з 5-го на 9-е місце.
У жіночому рейтингу Аріна Сабаленка вийшла на лідерську позицію. Іга Свьонтек опустилася на друге місце. Переможниця US Open-2023 Коко Гауфф з шостої позиції відразу піднялася до трійки кращих. Ще один помітний прогрес у рейтинговому реєстрі продемонструвала Маркета Вондроушова. Вона з дев’ятого місця піднялася на шосте. Дві позиції в плюс здобула інша чеська тенісистка Кароліна Мухова – з 10 на 8-му.
Виступи на US Open-2023 на розташування в світовому рейтингу українок суттєво не вплинули. Перша ракетка України Еліна Світоліна піднялася на один рядок переліку.
Всі ці згадані переміщення не зафіксовані у світовому рейтингу, які ми подаємо у цьому номері газети, бо це вже друге оновлення рейтингу після закінчення Відкритого чемпіонату США.

Андрій СМАЛЬКО

Чоловіки
Одиночний розряд
Фінал
Новак Джокович (Сербія, 2) – Даніїл Медведєв (3) 3:0 (6:3, 7:6, 6:3)
Парний розряд
Фінал
Раджив Рам/ Джо Солсбері (3) – Рохан Бопанна/ Меттью Ебден (6) 2:1 (2:6, 6:3, 6:4)
Жінки
Фінал
Коко Гофф (США) (6) – Аріна Соболенко (2) 2:1 (2:6, 6:3, 6:2)
Фінал
Габріела Дабровскі/Ерін Раутліфф (16) – Лаура Зігемунд/Вєра Звонарьова (12) 2:0 (7:6, 6:3)
Мікст
Фінал
Анна Даніліна/Харрі Хеліоваара – Джессіка Пегула/Остін Крайчек (1) 2:0 (6:3, 6:4)