Завдання ускладнюється

Євробаскет-2025. Відбір

Чоловіча збірна України почала відбір на Євробаскет-2025 з двох поразок. Якщо у першому матчі на виїзді проти сильної збірної Словенії було розуміння складності завдання досягненення успіху, то домашня (нехай і номінально) поразка від команди Португалії стала дуже неприємним сюрпризом.

Таким чином, Україна розпочинає відбір на чемпіонат Європи-2025 з двох поразок в двох матчах і займає останнє місце в групі після двох турів. Саме останнє місце у групі в кінцевому рахунку позбавить можливості взяти участь у фінальному турнірі чемпіонату Європи. В нашому груповому турніру беруть участь чотири збірні – крім України, Словенія, Ізраїль і Португалія.
Якщо словенці від початку змагань вважалися фаворитами, то португальців зараховували до аутсайдерів. Завдання для отримання путівки на Євробаскет-2025 посісти в групі із чотирьох команд місце не нижче третього. Після поразки від Португалії збірна України вже на початку турніру значно ускладнила собі виконання такої, здавалося, не надскладної задачі.

СЛОВЕНІЯ – УКРАЇНА
Українці зробили ставку на агресивну гру в захисті і на швидкий темп в атаці, зазначає прес-служба ФБУ. Спочатку це давало результат – українці краще влучали дальні кидки, на рівних грали за іншими показниками і на старті отримали 7 очок переваги. Словенія відігралась за три хвилини до кінця першої десятихвилинки, але ми мінімально виграли першу чверть – 22:21.
Ще краща ситуація в атаці була в другій чверті – українці реалізували 7 кидків з гри проти 3 у Словенії, але рахунок тримався рівним через велику кількість фолів з нашої сторони – 20 порушень правил за першу половину і 20 очок у Словенії за цей час. Як результат – ми хоча і лідирували всю чверть, але не втримали перевагу +8 – 40:39 на користь України після двох чвертей.
Після великої перерви українці почали грати обережніше, але в підсумку капітан Артем Пустовий та Віталій Зотов завершили гру достроково через п’ять фолів, плюс фактично на початку третьої чверті Віталій Степановський заробив вилучення за другий технічний фол, тому майже половину гри ми грали без головного тренера на лаві.
Що стосується гри, то Словенія захопила ініціативу, почавши частіше влучати з дальньої дистанції, що дозволило відірватись на двозначну дистанцію. До останньої чверті команди підходили із найбільшою різницею в рахунку – +11 очок для господарів.
Україна продовжила битись до останнього, скоротила відставання до п’яти очок, але ще один ривок Словенії став вирішальним в цьому матчі – 87:73.
Найрезультативнішими в складі збірної України стали Олександр Ковляр з 23 очками та 8 передачами та В’ячеслав Бобров з 17 очками та 6 підбираннями. В складі збірної Словенії найбільше проблем нам доставили Клемен Препелич (30 очок, 9 передач) та Яка Блажич (18 очок, 8 підбирань), які реалізували по 4 дальні кидки.

УКРАЇНА – ПОРТУГАЛІЯ
Португалія краще почала матч, змушувала нас помилятись під інтенсивним пресингом – Віталію Степановському, тренеру збірної України довелось брати тайм-аут уже на четвертій хвилині матчу за рахунку 4:11. Але це суттєво не змінило гру – 7 втрат у українців за десятихвилинку, краща реалізація португальців, в тому числі трьохочкових (4/5 у Португалії і 1/6 у нас) і як результат Португалія виграла першу чверть 26:16.
В другій чверті Україні вдалось заспокоїтись, трішки вирівняти гру, додати в захисті, хоча португальці продовжували влучати складні кидки, тоді як у України реалізація була не краща і кожне очко доводилось вигризати буквально зубами. В результаті Португалія збільшила свою перевагу до 15 очок до великої перерви – 32:47.
Третю чверть Україна виграла 27:15, зумівши зробити камбек – цьому сприяли 8 поспіль очок від Войналовича на старті десятихвилинки, агресивна гра, яка змусила суперника 6 разів втратити м’яч. П’ять хвилин чверті Україна виграла 15:4, скоротила відставання до 4 очок, далі навіть вийшла вперед перед останньою перервою, але 4 очки в кінцівці дозволили Португалії вигравати після трьох чвертей 59:62.
Четверта чверть пройшла в боротьбі за ініціативу – українці декілька разів зрівнювали рахунок чи мінімально виходили вперед, але комфортну перевагу створити не вдалось. Остання хвилина розпочалась з точного трьохочкового Траванте Вільямса, який вивів Португалію вперед 77:76. Україна відповіла одним реалізованим штрафним Пустового, але далі Вільямс набрав ще два очки. На останню атаку у України було 24 секунди, але за цей час наша збірна не зуміла набрати очок і бодай перевести гру в овертайм, поступившись 77:79.
Дабл-дабл у України зробив Олександр Ковляр, який набрав 17 очок та зробив 10 передач. 16 очок у Андрія Войналовича, який реалізував 3 з 3 трьохочкових. Загалом п’ятеро українських гравців набрали 10 і більше очок.
Україна розпочинає відбір на чемпіонат Європи-2025 з двох поразок в двох матчах.
Кваліфікація на чемпіонат Європи продовжиться у листопаді, коли збірна України у наступному «вікні» відбору двічі зустрінеться зі збірною Ізраїля. Ліміт невдач у відбірковому турнірі Євробаскету-2025 українські баскетболісти практично вичерпали.

Богдан БІЛИЙ

Кваліфікація. Група А
25.02.2024
Рига, Латвія. Арена Рига.
Україна – Португалія – 77:79 (16:26, 16:21, 27:15, 18:17)
Україна: Ковляр 17 + 10 передач, Зотов 2, Петров 10 + 7 підбирань, Пустовий 11, Войналович 16 – старт; Бобров 12 + 8 підбирань, Ткаченко 6, Крутоус 3, Мішула 0, Шундель 0.
Словенія – Ізраїль – 88:79 (8:20, 32:17, 25:16, 23:26)
22.02.2024
Копер, Словенія.
Словенія – Україна – 87:73 (21:22, 18:18, 25:13, 23:20)
Україна: Ковляр 23 + 8 передач, Зотов 5 + 6 підбирань + 5 передач, Крутоус 6 + 4 підбирання, Петров 7 + 10 підбирань, Пустовий 8 – старт; Бобров 17 + 6 підбирань, Мішула 7, Ткаченко 0, Шундель 0.
Португалія – Ізраїль – 70:72 (19:19, 17:19, 17:18, 17:16)