Українські спортивні досягнення 2024 року

«Спортивна Честь України»-2024

СПОРТСМЕН РОКУ

Олександр УСИК
Абсолюьний чемпіон! Вперше в історії професійного боксу у надважкій категорії.
Український боксер став чемпіоном світу за версією відразу чотирьох провідних боксерських організацій – WBA, WBO, WBC і IBF. Це сталося у травні 2024 року після перемоги над Тайсоном Ф’юрі, який ще володів чемпіонським поясом WBC. Потім Олександр навіть відмовився від поясу IBF заради того, щоб у грудні у бою-реванші з Ф’юрі новою перемогою безсумнівно довести свою першість у найпрестижнішій надважкій категорії професійного спорту.
Усик залишається досі непереможеним на професіональному боксерському рингу – 23 перемоги у 23 боях. З них 14 Олександр завершив нокаутом.

СПОРТСМЕНКИ РОКУ

Ольга ХАРЛАН, Ярослава МАГУЧІХ
Дві видатні спортсменки України! Не змогли ми зробити вибір однієї, без відчуття сум’яття до іншої. Два безцінні діаманти українського і світового спорту.
Ольга Харлан – без перебільшення є живою легендою спорту України, найтитулованіша українська спортсменка в історії Олімпійських ігор. На здобутку в Ольги, після цьогорічних золотої командної і бронзової індивідуальної медалей Олімпіади-2024, є тепер шість нагород Олімпійських ігор! Три індивідуальні «бронзи», та три командні нагороди: два «золота» та одне «срібло». Досі ніхто з українців не збирав стільки нагород на головних змаганнях чотириріччя! Це в додаток до титулів шестиразової чемпіонки світу, восьмиразової чемпіонки Європи, дворазової чемпіонки Європейських ігор.
Ярослава Магучіх з доробком 2024 року має тепер у своїх звитягах всі можливі найпрестижніші трофеї легкої атлетики у стрибках у висоту! До цьогорічного сезону Ярослава вже була чемпіонкою світу, на стадіоні і в приміщенні, чемпіонкою Європи, на стадіоні і в приміщенні, переможницею Діамантової ліги. Бракувало для повного комплекту лише золотої олімпійської медалі. І в 2024-у Ярослава Магучіх стала олімпійською чемпіонкою Ігор в Парижі! А ще цього року Магучіх першою в історії взяла висоту 2,10 метра, оновивши жіночий світовий рекорд, який тримався 37 років.

Січень
У перший місяць 2024 року на екваторі української зими нас потішили приємні новини з літньої Австралії. Наші тенісистки на Відкритому чемпіонаті Австралії, турнірі Великого шолому, досягли низки рекордів в історії українського тенісу.
Найбільше відзначилася Даяна Ястремська – вона стала першою українською тенісисткою, яка дійшла до півфіналу на кортах Мельбурна. При цьому Ястремська у 23 роки стала наймолодшою українкою в історії у півфіналах найпрестижнішої серії тенісних турнірів. До 1/4 фіналу Australian Open також дісталися Марта Костюк та Еліна Світоліна. А Людмила Кіченок пробилася до фіналу парних змагань у партнерстві з Альоною Остапенко з Латвії. Трофеїв ми не вибороли, але були дуже близько.
У футболі – український голкіпер Андрій Лунін надійною грою у фіналі допоміг «Реалу» (Мадрид) здобути Суперкубок Іспанії. Для Луніна це був 7 трофей у складі «Реала». Нападник збірної Артем Довбик відзначився у січні неабиякою результативністю за іспанську «Жирону» – три голи та дві результативні передачі в 6-ти матчах, і став одним із лідерів бомбардирів іспанської Ла Ліги.
Подія в українському футболі – колишнього футболіста та тренера збірної України Андрія Шевченка 25 січня на XXVI Конгресі УАФ обрано президентом Української асоціації футболу.
У зимових видах спорту – Христина Дмитренко посіла третє місце на чемпіонаті Європи з біатлону в спринті. На зимових Юнацьких Олімпійських іграх 16-річний Ярослав Лавренюк здобув срібну медаль у скелетоні, 17-річна Поліна Пуцко – «бронзу» у біатлоні.

Лютий
Серед визначних подій цього місяця 2024 року варто відзначити чемпіонат світу з водних видів спорту, чемпіонати Європи з важкої атлетики та спортивної боротьби.
На світовій першості з водних видів 21-річний українець Владислав Бухов став чемпіоном світу з плавання на 50 метрів вільним стилем. Він уперше в кар’єрі став володарем чемпіонського світового титулу. І це перша в історії світова медаль України на 50-метрівці вільним стилем. «Срібним» для українських артистичних плавчинь на чемпіонаті світу з водних видів став виступ команди в акробатичній програмі. У фіналі цих змагань Україну представляли наші «русалки»: Марина та Владислава Алексіїви, Марта Фєдіна, Олександра Горецька, Вероніка Гришко, Дарія Мошинська, Анастасія Шмоніна, Валерія Тищенко. А Олексій Середа у індивідуальному фіналі зі стрибків з 10-метрової вишки завоював бронзову нагороду.
Українська важкоатлетка
22-річна Каміла Конотоп втретє в кар’єрі і вдруге поспіль стала абсолютною чемпіонкою Європи з важкої атлетики. На лютневих змаганнях важкоатлетичного Євро українка виграла три золоті нагороди у ваговій категорії до 59 кг. Ганна Давидова – ще одна українська золота медалістка минулого чемпіонату Європи з важкої атлетики. Ганна виграла європейську першість за сумою двоборства у категорії до 64 кг.
Українка Ірина Коляденко здобула у лютому «золото» у жіночій вільній боротьбі на чемпіонаті Європи. 25-річна українська спортсменка перемогла у ваговій категорії до 65 кг.
Високими результатами на міжнародних змаганнях відзначилися наші знані майстрині Ярослава Магучіх та Ольга Харлан.
У командних видах – збірна України з хокею відібралася до заключного раунду чоловічої олімпійської кваліфікації.
Наприкінці лютого відновився чемпіонат УПЛ з футболу з довгоочікуваною новацією – допуском на трибуни стадіонів вболівальників.

Березень
Перший місяць весни в українських вболівальників був по значений футбольними переживаннями і надіями. Національній збірній належало дати відповідь на доленосне питання – бути їй чи не бути на фінальному турнірі чемпіонату Європи-2024. Команда України, яка перед тим тричі поспіль брала участь у фіналах Євро, обігравши у відборі плей-офф Боснію і Герцеговину (2:1) та Ісландію (2:1) знову здобула європейську путівку. Відзначаємо у цій події тренерський штаб Сергія Реброва.
Перше місце на Євро-2024 з кульової стрільби в змішаному турнірі з пневматичного пістолета (відстань – 10 метрів) посіли Олена Костевич і Олег Омельчук. У чоловічому командному турнірі з пневматичної гвинтівки для України «золото» здобули Сергій Куліш, Олег Царьков та Святослав Гудзій.
Високими результатами у міжнародних турнірах тривала передолімпійська підготовка у майбутніх медалістів Олімпіади-2024 Ярослави Магучіх, Ольги Харлан, Михайла Кохана, Іллі Ковтуна.

Квітень
Квітнева прикмета – низка змагань на Євро та Кубках світу.
У квітні 20-річний Ілля Ковтун став першим українським гімнастом в історії, що виборов три золоті медалі на одному чемпіонаті Європи – особисте чемпіонство у вправах на паралельних брусах та на перекладині, а також у складі українських атлетів у командному багатоборстві. Олег Верняєв здобув срібну медаль в особистому багатоборстві, Назар Чепурний став бронзовим призером чемпіонату Європи в опорному стрибку.
Дар’я Білодід стала чемпіонкою Європи з дзюдо. Це був її найкращий результат за 5 років.
Світлана Самуляк та Анастасія Манєвська вибороли по три бронзові медалі на Кубку світу з важкої атлетики
Євгенія Довгодько здобула першу в історії України олімпійську ліцензію у жіночій одиночці академічного веслування на європейській кваліфікаційній регаті. Путівки на Олімпіаду-2024 виграли також Олександр Погорілко у легкоатлетичній 400-метрівці, Оксана Лівач у жіночій боротьбі.
Тарас Степаненко провів 500-й матч у складі українських команд на клубному рівні
Жіноча збірна України з гандболу вперше за 10 років вийшла у фінальний турнір чемпіонату Європи з гандболу.

Травень
У травні 2024 року український боксер Олександр Усик встановив історичне досягнення в професійному боксі. Здолавши роздільним рішенням суддів британця Тайсона Ф’юрі, Усик став першим в історії абсолютним чемпіоном суперважкої ваги за провідними версіями – WBA, WBC, WBO та IBF. Досі в надважкій вазі ніхто не об’єднував одразу чотири основних титули професійного боксу. Українець зберіг стовідсотковий показник на рівні профі – 22 перемога у 22-му бою. З них 14 Олександр завершив нокаутом.
У ті ж травневі дні українець Денис Берінчик (19-0-0, 9 КО) переміг у поєдинку за звання чемпіона світу за версією WBO в легкій вазі (до 61,2 кг) мексиканця Емануеля Наваррете (38-1-1, 31 КО). Для Берінчика це був перший бій в кар’єрі за пояс чемпіона світу.
Максим Городинець став чемпіоном Європи з кульової стрільби у швидкісній вправі з пістолета. Крім особистої золотої нагороди українець став володарем олімпійської ліцензії.
У травні на етапі Діамантової ліги срібну нагороду здобула стрибунка у висоту Ірина Геращенко. Це була перша легкоатлетична медаль України у сезоні. Згодом
Ганна Рижикова з особистим рекордом сезону здобула бронзову нагороду етапу Діамантової ліги в забігу на 400 метрів з бар’єрами.
Збірна України переможно завершила чемпіонат світу з хокею 2024 року у дивізіоні ІВ. Найціннішим гравцем чемпіонату світу було визнано захисника України Ігоря Мережка.
На європейському кваліфікаційному турнірі відібратися на Олімпіаду вдалося одразу двом українцям у настільному тенісі – Ярославу Жмуденку та Маргариті Песоцькій.

Червень
18-річний Олександр Желтяков став чемпіоном Європи з плавання з новим національним рекордом на дистанції 200 метрів на спині. Це перше особисте «золото» Олександра на дорослих чемпіонатах Європи. А Михайло Романчук здобув золоту нагороду на дистанції 800 метрів вільним стилем. 21-річний Владислав Бухов теж на чемпіонаті Європи з водних видів спорту посів третє місце у чоловічих змаганнях з плавання на 50 метрів вільним стилем.
Це дебютна нагорода Владислава на дорослих чемпіонатах Європи. Софія Лискун і Ксенія Байло стали чемпіонками Євро з водних видів у синхронних стрибках з 10-метрової вишки.
Ярослава Магучіх здобула єдине «золото» України на цьогорічному чемпіонаті Європи з легкої атлетики. Українці знову не було рівних у секторі стрибків у висоту. Владислав Лавський на цих змаганнях здобув срібну нагороду у стрибках у висоту. Михайло Кохан виборов першу медаль у кар’єрі на рівні Євро, ставши бронзовим призером з метання молота.
Дарія Миронюк стала віце-чемпіонкою Європи з фехтування на рапірах. Україна здобула другу в історії медаль на чемпіонатах Європи з фехтування у жіночому одиночному турнірі в рапірі.
Попри невдачу збірної України з футболу на Євро-2024, воротар Анатолій Трубін відмінно відіграв у 2-х своїх матчах.
Святослав Михайлюк став чемпіоном НБА сезону-2023/2024 у складі «Бостон Селтікс».

Липень
У передолімпійські дні Ярослава Магучіх на липневому етапі Діамантової ліги здійснила те, чого легкоатлетичний світ в стрибках у висоту серед жінок чекав цілих 37 років! Я ослава першою в історії жіночих змагань взяла висоту 2.10 метра, встановивши новий світовий рекорд. Попередній рекорд було встановлено ще у 1987 році – 2.09 метра. Історична подія!
А ця славетна українська спортсменка, Ольга Харлан, першою порадувала нас уже на Олімпійських іграх в Парижі.
29 липня, на третій день олімпійських змагань, Харлан у драматичному протистоянні виграла першу медаль України на Олімпіаді-2024: бронзова нагорода особистого турніру фехтування на шаблях. Українська стрільчиня Олена Костевич – перший український спортсмен в історії, який виступив на понад п’яти Іграх. У Парижі спортсменка розпочала змагання на своїй шостій(!) Олімпіаді в кар’єрі.
Український метальник молота 23-річний Михайло Кохан став бронзовим призером липневого етапу Діамантової ліги. На цих змаганнях Марина Бех-Романчук в потрійному стрибку здобула бронзу.
Україна здобула перше в історії «золото» чемпіонату Європи з сучасного п’ятиборства серед чоловіків. Першим став 28-річний Олександр Товкай.
Українські синхроністки з Харкова 23-річні сестри-близнючки Владислава та Марина Алексіїви стали чемпіонками у технічному дуеті суперфіналу Кубка світу.
Еліна Світоліна 2-й рік поспіль пройшла до 1/4 фіналу Вімблдону.
Збірна України з футболу через 1/2 фіналу Євро виборола путівку на молодіжний чемпіонат світу-2025. Кращий воротар турніру – наш Владислав Крапивцов.

Серпень
Головні спортивні змагання останнього місяця літа були сфокусовані на аренах XXXIII Літніх Олімпійських ігор 2024 року.
Ольга Харлан своїми звитягами на Олімпіаді-2024 увійшла в історію українського спорту. 33-річна фехтувальниця тепер є найтитулованішою українською спортсменкою в літописі Олімпійських ігор, здобувши 6 олімпійських медалей – досі ніхто з українських атлетів не здобував стільки нагород на головних спортивних змаганнях чотириріччя. У Парижі до особистої «бронзи» у шаблі Ольга додала «золото» командних змагань.
Боксер Олександр Хижняк після срібної нагороди минулої Олімпіади в Токіо тепер підкорив олімпійську вершину. Золота нагорода у вазі до 80 кілограмів – яскраве свідчення рішучої наполегливості і незламної волі до перемоги.
Перед стартом Олімпіади-2024 Ярослава Магучіх здобувала всі титули і трофеї можливі у легкій атлетиці. Крім олімпійського «золота». У жорсткій конкурентній боротьбі Ярослава цю прогалину закрила – Магучіх виграла золоту медаль Олімпіади.
Це наші головні золоті герої Олімпіади. Про всіх медалістів згадуємо у цьому номері газети на 8-й шпальті.

Вересень
У Парижі відбулися XVII Паралімпійські ігри. Українські паралімпійці, які були представлені 140 атлетами, здобули на цих змаганнях 22 золоті нагороди, 28 срібних та 32 бронзові.
Найбільшу кількість нагород Україна виборола у плаванні (40). 24-річний плавець Андрій Трусов став найбільшим мультимедалістом Паралімпіади-2024 збірної України, який здобув два «золота» і три срібні нагороди. У фінальному запливі на 50 метрів вільним стилем він, крім здобутого «золота», встановив світовий рекорд.
Ярослав Денисенко в плаванні також здобув дві золоті і одну бронзову медалі. 33-річний Ярослав взяв участь у другій Паралімпіаді в своїй кар’єрі після тривалої перерви. Ще у 2016 році в Ріо-де-Жанейро золота нагорода не підкорилася українському плавцю – він став 4-разовим(!) срібним призером. І ось, через вісім років Ярослав Денисенко – дворазовий паралімпійський чемпіон.
Третім спортсменом, який став у складі нашої команди дворазовим паралімпійським чемпіоном-2024, є легкоатлет Ігор Цвєтов – чемпіон в забігах на 100 і 200 метрів. 43-річна Оксана Зубковська виграла чергову золоту медаль у секторі для стрибків у довжину на своїй 5-й Паралімпіаді. Овації і аплодисменти всім українським паралімпійцям, без винятку!
Тенісистка Людмила Кіченок у вересні стала чемпіонкою турніру US Open-2024 у парному розряді разом з латвійкою Єленою Остапенко. Вперше в історії українська тенісистка здобула титул Відкритого чемпіонату США з тенісу.
Ярослава Магучіх у вересні продовжила збирати легкоатлетичні трофеї. Українська легкоатлетка втретє поспіль стала чемпіонкою Діамантової ліги. Олег Дорощук – віце-чемпіон, а Ірина Геращенко бронзова призерка Діамантової ліги зі стрибків у висоту.

Жовтень
У жовтні Україна здобула першу в історії медаль чемпіонату світу з футзалу. До того ж українські футзалісти вперше в історії здобули для нашої країни медаль на чемпіонатах світу з командних видів спорту.
Інколи трапляється так, що звитяги і досягнення дістаються і ціною навіть власного здоров’я. 32-річний капітан збірної Петро Шотурма зазнав важкої травми у півфінальному матчі турніру з Бразилією, через яку не зміг продовжити зустріч. Межі майданчика капітан української команди змушений був залишити на ношах. Партнери Петра Шотурми потім історичну «бронзову» звитягу присвятили своєму мужньому капітану.
Гравці української збірної були удостоєні індивідуальних нагород. Зокрема, Данило Абакшин здобув «срібну» бутсу бомбардира мундіалю. На турнірі український забив 7 м’ячів. 21-річний Ростислав Семенченко, наймолодший гравець збірної України, здобув «бронзовий» м’яч та звання третього найкращого гравця світової першості. Відзначаємо очільника збірної Олександра Косенка.
38-річна Дар’я Апанащенко першою в історії України провела у жовтні 150 матч за національні збірні України з футболу, це рекорд, який стосується як жіночих, так і чоловічих українських збірних. За команду України півзахисниця виступає з 2002 року.
Михайло Мудрик відзначався за збірну України з футболу, баскетболіст Олексій Лень встановив рекорд за кількістю сезонів українців в НБА, Юлія Стародубцева встановила особистий рекорд у світовому рейтингу – 79-те місце.

Листопад
32-річна Аліна Ягупова увійшла у топ-10 баскетболісток Європи у 2024 році за версією Міжнародної федерації баскетболу, посівши почесну 6-ту позицію престижного рейтингу. До того ж, Аліна, яка пропускала стартові матчі відбору через травму, вперше за півтора року знову повернулася до жіночої збірної України.
Чоловіча збірна України з гандболу стартувала у відборі чоловічого Євро-2026 з гандболу. Дмитро Артеменко став лідером за результативністю як у складі України, так й усього відбіркового турніру. За підсумками ігор Артеменка включили до символічної збірної перших двох турів відбору.
Голкіпер збірної України і «Реала» Андрій Лунін отримав номінацію на звання найкращого воротаря року за версією ФІФА. Він – перший українець, якого номінували на нагороду за версією ФІФА.
Святослав Михайлюк у листопаді дебютував за «Юту» в офіційних матчах в сезоні НБА-2024/25 – 8-й команді для українця в НБА, у якій Михайлюк грає з 2018 року.
17-річний нападник юніорської збірної України Артем Степанов дебютував за німецький «Баєр» у футбольній Лізі чемпіонів
22-річний фігурист Іван Шмуратко став першим представником України у сезоні 2024/25, який здобув медаль на рівні челенджерів.
Катаріна Завацька взяла участь у вирішальних матчах перемоги жіночої тенісної збірної України над Австрією у плей-оф Кубка Біллі Джин Кінг.

Грудень
Пам’ятною подією останнього місяці року стала перемога у бою-реванші Олександра Усика над Тайсоном Ф’юрі, яка вже не залишила жодних сумнівів щодо найсильнішого бійця у надважкій вазі професіонального боксу. Подробиці про цей поєдинок у цьому номері газети.
Настав час для хороших слів на адресу українських біатлоністів. У перших трьох етапах Кубка світу представники нашої збірної двічі опинялися за крок від подіуму – 4-ті місця посіли Юлія Джима у спринті та Віталій Мандзин. Докладно читайте про виступи біатлоністів збірної України на старті Кубка світу-2024/25 на 8-й шпальті газети.
Були хороші результати українських спортсменів і в інших зимових видах. Андрій Мандзій здобув першу медаль, «бронзу», у сезоні Кубка націй із санного спорту, лідер збірної України з шорт-треку Олег Гандей завершує 2024-й рік у кращій світовій десятці за часом на дистанції 500 метрів, українські фігуристи Ірина Підгайна та Артем Коваль 4-м місцем у танцювальних парах фіналу юніорського Гран-прі показали найкращий для наших юніорів результат за 24 роки.
І чергова відзнака Ярослави Магучіх – у грудні вона визнана найкращою легкоатлеткою світу у 2024 році у небігових дисциплінах за версією World Athletics.