Три спроби на усе

27-й тур

Лише три тури залишилося у чемпіонаті України, щоб його учасники вирішили свої нагальні питання – хтось у боротьбі за звитяги, хтось, щоб залишитися в еліті, а хтось, щоб просто закінчити сезон.

Перенесений матч 12-го тура

1 травня
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 1:4 (0:0)
Голи: Бадібанга (12) – Марлон Гомес (3, 16, 41), Швед (65).

Перенесений матч 5-го тура

1 травня
«ДИНАМО» (Київ) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 3:0 (0:0)
Голи: Ярмоленко (40), Пономаренко (80), Шепелєв (84).

27-й тур

5 травня
«ШАХТАР» (Донецьк) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 3:0 (0:0)
Голи: Судаков (19), Сікан (23), Кевін (53 з пенальті).
«ДИНАМО» (Київ) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 5:0 (0:0)
Голи: В. Бондаренко (48 автогол), Ярмоленко (51), Буяльський (52), Кабаєв (68), Н. Волошин (71).
6 травня
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 1:0 (0:0)
Гол: Гаджиєв (57).
«ВЕРЕС» (Рівне) – «МИНАЙ» – 3:1 (1:1)
Голи: Сікейра (62), Дахновський (62), Шастал (86) – Ременяк (5).
4 травня
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «РУХ» (Львів) – 2:2 (1:1)
Голи: Михайленко (4, 80) – Пастух (26), Слюбик (82).
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – ЛНЗ (Черкаси) – 1:0 (1:0)
Гол: Краснопір (22).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 3:2 (2:1)
Голи: Безуглий (26), Габелок (39), Юсов (80 з пенальті) – Кане (33), Степанюк (90+4 з пенальті).
5 травня
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 1:1 (1:0)
Голи: Назаренко (24) – Герреро (60).
Вилучення: Яцик (36).

Наприкінці чемпіонату – 2023/2024 учасники змагань умовно поділилися на дві групи. Перша – команди, яким дуже потрібні очки. Таких за три тури до завершення чемпіонату більшість. Друга – команди, яким вже не так і дуже ці очки потрібні, тобто не завадять, але вже не критично. Таких меншість, але кілька є, кому згори вже нічого «не світить», і знизу сильно не загрожує. Від належності до тієї чи іншої категорії залежить мотивація і налаштування кожної команди на кожен конкретний матч чемпіонату. Це відчувається.

ЛІДЕРИ

У лідерів українського чемпіонату, «Шахтаря» та «Динамо», в матчах минулого тижня жодних проблем не було.
Тотальна перевага «гірників» у двох матчах (разом із перенесеним) над «Чорноморцем». Дві розгромні перемоги «Динамо» над «Вересом» та «Колосом». Тому зупинятися на якихось подробицях перебігу цих поєдинків немає жодного резону. Кілька узагальнень на підставі гри і статистики у загаданих матчах наших клубних лідерів чемпіонату.
Впадає в око різна стилістика гри, яку проповідують ці команди, принаймні з огляду на останні матчі першості.
«Динамо» старається діяти розважливо, дещо навіть академічно, але статистика двох останніх матчів проти «Вереса» і «Колоса» свідчить про дуже високу ефективність дій киян. У цих двох матчах проти рівнян і ковалівців динамівці не змучили воротарів суперниками необхідністю постійної роботи. Якщо оглянути статистику поєдинку «Динамо» – «Верес» кияни завдали всього 11 ударів за матч, у площину воріт – 4 (рахунок зустрічі – 3:0). З «Колосом» динамівці загалом ударили 6 разів у бік воріт, влучили 4-ри рази, забили 5(!) голів (одного разу «допоміг самострілом» ковалівський захисник Валерій Бондаренко).
Результативність влучних ударів досягає майже 90%, фантастичний показник. Тобто, «Динамо» діяло із загрозами воротам суперників за принципом «нехай менше, але краще».
У «Шахтаря» в останніх матчах був інший підхід до тактико-стратегічних дій на полі – експресія, тиск, удари по воротах. У двох матчах «Чорноморця» із «Шахтарем» голкіпер одеситів не мав часу на перепочинок. «Гірники» за два поєдинки з одеситами загалом завдали 39 ударів, у площину воріт – 19, забили 7 голів. Тобто, виявилося, щоб забити гол «шахтарям» потрібно майже тричі влучити у ворота. Але вони достатньо влучають, і кількість переходить в необхідну якість.
І ось тепер «Шахтар» і «Динамо» зійдуться в очному протистоянні у наступному турі. «Найшла коса на кімінь», – хотілося, щоб цей вислів відповідав майбутньому побаченню лідерів чемпіонату. Перемога достроково гарантує «гірникам» чемпіонський титул. Нічия, очевидно, тільки відтермінує здобуття ними цього трофею. Для перебування у реальній боротьбі за чемпіонство киянам потрібна тільки перемога.
«Дніпро-1» – «Кривбас». Напередодні дніпропетровського дербі виникла несподівана і унікальна за суттю інтрига. Головний тренер «Дніпра-1» Юрій Максимов публічно оголосив, що поставив перед гравцями категоричну умову – якщо команда не переможе «Кривбас», він відразу ж подає у відставку. Знаючи Максимова, можна було бути упевненим, що той від свого слова вже не відступить.
Оригінальний тренерський хід, а головне те, що це подіяло. Попри чергову істотну кадрову втрату в особі одного з лідерів Олексія Гуцуляка, дніпровська команда вийшла з очевидним бажанням перемогти. На перебіг матчу, звичайно, вплинула обставина, коли супернику у цьому чемпіонаті вже більше нічого не потрібно, і тренер не загрожує своєю відставкою. Старання дніпровців (виявляється старанням можна компенсувати деякі прогалини в індивідуальній майстерності) не минули марно. Хороший удар за точністю і силі з-за меж карного майданчика вдався юному 18-річному Раміку Гаджиєву. Скористався. що захист криворіжців пасивно поставився до його намірів. Залишалося хвилювання за збереження потрібного результату. Раніше дніпровці неодноразово втрачали очки маючи перевагу у ході матчів (з «Динамо», «Металістом 1925», «Зорею», ЛНЗ…) Цього разу вимогу очільника команди Юрія Максимова було виконано, суперник за матч не завдав жодного удару у площину воріт. Відставка відміняється? Чи відкладається?
«Кривбас»… А що «Кривбас»? Команда вже майже «залізно» забезпечила собі непорушну «бронзу» чемпіонату. Вище – вже, ні, 9 очок відставання від «Динамо». Нижче – теж, ні, попри цю перемогу «Дніпру-1» потрібно ліквідувати гандикап у 7 очок (в особистих зустрічах перевага за «Кривбасом)», виглядає нереальним. Мотивація у криворіжців, як зазначав, мінімальна. Поразка настрою Юрію Вернидубу по закінченню матчу настрій не зіпсувала. От у 29 турі проти «Динамо» криворіжців можуть добряче простимулювати, якщо у цьому буде потреба. А так – «Кривбас» просто дограє сезон-2023/2024, непоганий, до слова, для команди.

ЄВРОКАНДИДАТИ

«Рух» і «Полісся». Ведуть боротьбу за за місця в чемпіонаті, які нададуть право в наступному сезоні представляти країну у єврокубках. Якщо Кубок України цього сезону виграє «Шахтар», тоді для цього достатньо буде посісти і 5-те місце. Якщо кубковий трофей здобуде інший фіналіст, «Ворскла», тоді путівка до Ліги Європи дістанеться Полтаві. А львів’янам і житомирцям доведеться боротися за 4-те місце і єврокубкові перспективи із «Дніпром-1». Що тепер теж не виглядає неможливим.
Після «крутого піке» у весняній частині чемпіонату «Полісся» стабілізувало свою гру і відповідно результати – у
5-ти останніх матчах першості здобуто 3 перемоги, по одній ничиїй і поразці. Проте «Поліссю» ще бракує стабільності і переконливості навіть протягом одного матчу. Як в останньому поєдинку із Зорею – маючи перевагу у рахунку і майже 2/3 матчу ще й кількісну перевагу, не зуміли довести справу до переможного завершення.
«Рух» теж здобув одне очко і утримується на 5-й позиції чемпіонату. Однак склалося враження, що молода львівська команда починає під кінець чемпіонату трохи «видихатися». Не так присутнє у грі, як у найкращих попередніх матчах «Руха», динаміка дій і завзяття футболістів. Може – фізика, може – психологія, може і те, і інше. Але характер у команди є, про що свідчить у цьому турі бойовий матч в Олександрії, який проходив з перемінним успіхом обох команд. За європутівки буде ще серйозна боротьба.

СЕРЕДНІЙ КЛАС

ЛНЗ, «Ворскла», «Колос», «Чорноморець».
ЛНЗ і «Ворскла» у минулому турі знову програли. ЛНЗ вдруге поспіль, «Ворскла» – вчетверте. Програли командам для яких сьогодні очки життєвіше важливі – «Оболоні» і «Металісту 1925» відповідно. Попередній запас балів дозволяє Черкасам і Полтаві почуватися в турнірній таблиці відносно спокійно. ЛНЗ подумки вже у наступному сезоні, «Ворскла» – у фіналі із «Шахтарем» Кубка України.
Продовжує розчаровувати «Чорнономорець». Навіть з усіма кадровими питаннями і проблемами така, м’яко кажучи, «беззуба» гра і п’ята поспіль поразка в чемпіонаті. Дивно, але після чергового розгрому від «Шахтаря» очільник одеситів Роман Григорчук перебував на післяматчевому флеш-інтервю у доброму гуморі. Може це вже нервове? Але з такими «успіхами» «моряки» можуть із нашого умовного «середнього класу» опуститися до «групи ризику» і мати проблеми із пропискою в елітному дивізіоні. До речі, подібна неприємна процедура ще не виключена і для «Колоса». Ще не відомо на яку користь підуть останні тренерські пертурбації у ковалівському стані.

ГРУПА РИЗИКУ

«Зоря» та «Олександрія» мають від неприємної перспективи боротися за місце в УПЛ в перехідних матчах запас у 3-и і 2-а очки відповідно. Все може стати набагато гірше протягом підсумків лише одного невдалого туру. Олександрію до того ж тягне вниз неприємна тенденція – 7 матчів поспіль без перемог.

БОРОТЬБА ЗА «ВИЖИВАННЯ»

Наступного туру на нас очікує суперматч між першою і другою наразі командами в чемпіонаті. Але, коли зустрічаються у жазі боротьби за «виживання» остання і передостання команди, емоції й інтрига є не меншими.
«Верес» – «Минай» – це був матч «лобовий із усіх лобових». На його перебіг відразу вплинула обставина швидкого голу від гостей. Захисники «Вереса» були статистами, коли Артур Ременяк з другої спроби зумів добити м’яч у ворота. Після раннього успіху минайці спробували закритися в обороні. Можливий шлях до успішної розв’язки, але за умови якісної гри на контратаках, а їх у гостей практично не було. Надії «Миная» на воротаря і на те, що якось минеться, передбачувано не справдилися. Після кількох вдалих сейвів Олександра Кемкіна, на 30-й хвилині він був безсилий після удару бразильского легіонера «Вересу» Яго Сікейри. Інтрига матчу закрутилася ще гостріше. Відомо, як Желько Любенович уміє налаштовувати своїх минайців на другі половини матчів. Але цього разу такого не сталося, «Верес» продовжував володіти ініціативою. Закономірним результатом став другий гол господарів після швидкої комбінації і її технічного закінчення з обіграшем воротаря у виконанні Віталія Дахновського. Третій гол господарів уже просто змінив ціфри на табло. Схоже, що швидкий гол «Минаю» у матчі зіграв з ними «злий жарт», примусивши думати виключно про оборону. А коли ситуація в матчі змінилася, перебудуватися минайці так і не змогли, а рівняни впіймали, якщо не кураж, то вагому впевненість у власних силах, і здобули заслужену та надзвичайної ваги перемогу.
Відмінний матч видали аутсайдери чемпіонату за пристрастю і безкомпромісністю боротьби. Це все компенсує моментами і технічний брак, без якого не обійшлося, і заслуговує на такий детальний огляд матчу.
Нарешті прийшло довгоочікуване свято на вулицю «Металіста 1925». Керманич харків’ян Віктор Скрипник святкує першу перемогу з новою командою. Схоже, від тактичних «художеств», що можна залишити на кращі часи, Віктор Анатолієвич перейшов до прикладного «ремісництва», де на перше місце виходять самовіддача і боротьба за результат. У досить відкритому матчі «Металіст 1925» здолав «Ворсклу», яка поступово втрачає інтерес до чемпіонату. Це вже про згадану мотивацію. Не зарано?
Як і, судячи з останніх результатів, уже «не надривається» ЛНЗ, чим вправно скористалася «Оболонь». Тепер «пивовари» можуть «загрожувати» одразу кільком командам, які перебувають вище, «перехідними» проблемами. Боротьба за «виживання» досягає свого піку.

Роман СЛАВЕНКО