Троє в різних флаконах

Українські футболісти в елітному дивізіоні англійського футболу активно допомагають своїм командам, однак в рамках 21-го туру першості переміг лише Олександр Зінченко («Арсенал»). Вже традиційно програв Віталій Миколенко («Евертон»), а лише перший матч в рамках Прем’єр-ліги провів Михайло Мудрик («Челсі»).

ЗІНЧЕНКО
Найбільш емоційним став останній матч неділі, у якому лідер чемпіонату вдома приймав представників «червоного» Манчестера. Підопічні Еріка Тен Хага цього сезону не вражають, однак з кінця грудня минулого року «дияволи» розпочали переконливу серію, здобувши сім перемог поспіль в чемпіонаті Англії, національному Кубку та Кубку ліги. Зазвичай, звісно, мова йшла про звитяги у протистояннях з не дуже сильними клубами, однак 14 січня була зафіксована перемога над потенційно сильнішими земляками з «Манчестер Сіті».
Успіх у грі з «містянами» забрав багато моральних сил, тому в наступній зустрічі «Юнайтед» не зміг переграти «Крістал Пелес» (1:1). На один гол гості напрацювали (Бруну Фернандеш забив), сподіваючись, що цього вистачить для здобуття трьох очок. Однак перед фінальним свистком Майкл Олісе якісно виконав штрафний удар, до чого Давид Де Хеа підготуватися не зміг. Звісно, гарно вдарив півзахисник, проте ми звикли, що іспанський воротар часто рятує свою команду. Це був не той випадок.
Після перенесеного поєдинку 7-го туру «дияволи» отримали мінімум часу на відновлення, тому звітна перемога «гармашів» великою сенсацією не стала. Підопічні Мікеля Артета набрали хороші оберти, прямуючи до чемпіонського звання, а вже після чемпіонату світу «Арсенал» провів хороші п’ять матчів, здобувши чотири перемоги. Локальна невдача була зафіксована у зустрічі з «Ньюкаслом», однак «сороки» наразі грають дуже добре, тому нульовий паритет дійсно треба вважати лише локальною невдачею лондонців.
А вже гра 22 січня показала, що «гармаші» наразі готові до найскладніших випробувань, коли на перший план виходять не лише технічні особливості, а й характер. І вже досить швидко довелося говорити про морально-вольові якості господарів поля, адже вони пропустили першими. Насправді за досить спокійної гри спрацював фактор Маркуса Решфорда, який потужно пробив здалеку, збентеживши Аарона Ремсдейла. Голкіпер повинен був зіграти краще, адже м’яч йшов у ближній кут воріт.
«Арсенал» довго не сумував, причому команді вдалося відзначитися, коли суперник захищався великими силами. Олександр Зінченко та Мартін Едегор спільними зусиллями вивели Граніта Джаку на вільний простір, після чого капітан команди якісною подачею знайшов партнера – Едді Нкетіа забив головою. Загалом перший тайм пройшов в хорошому темпі, щоправда, гості багато працювали на оборону, а господарі прагнули атакувати.
По перерві лондонський колектив вийшов уперед, а посприяв цьому влучний «постріл» здалеку Букайо Сака, причому і тут варто говорити про неідеальну гру Де Хеа. Наступний гол напруженої зустрічі вже став результатом повноцінної помилки голкіпера. Ремсдейл невдало зіграв на виході після подачі від кутового прапорця, тому Лісандро Мартінес просто закинув м’яч під поперечку ворожих воріт.
Після цього на полі була лише одна команда: «дияволи» до володінь Ремсдейла більше не підходили, а оборона «Юнайтед» працювала на максимальних обертах. Не можна сказати, що «каноніри» створили купу гольових моментів, але напруження в штрафній площі «Манчестера» не зникало. Шанси принести перемогу своїй команді були у вже знайомих хлопців, однак Сака влучив у каркас воріт, а Де Хеа неймовірним чином впорався з ударом Нкетіа.
Едді все ж зміг стати героєм зустрічі, коли з близької відстані вразив ворота суперника, а м’яч до хавбека потрапив після невдалого удару Едегора та рикошету від ноги Фреда. При цьому треба відзначити, що передостанню передачу з флангу віддав невтомний Зінченко. Олександр взагалі 90 хвилин провів дуже продуктивно, зігравши дуже вдало у двох гольових епізодах. А ще варто сказати, що на рідній позиції лівого захисника українець грав не завжди, бо вже за рахунку 2:2 наш земляк багато працював на атаку. Причому Зінченко з’являвся на усіх ділянках поля, нагадуючи «вільного художника».
Зараз увесь «Арсенал» нагадує митця, який може створювати щось революційне, не затискаючи себе в певні рамки. А футболісти, немає сумнівів, отримують задоволення від процесу на футбольному полі та під час тренувань. Мабуть, саме час знову відзначити, що «гармаші» наразі демонструють «золотий» футбол, однак позаду лише половина першості, про що варто пам’ятати. Але п’ять очок переваги та одна гра в запасі – це солідний бонус для команди та безпосередньо Олександра. Він може виявитися першим українським футболістом, який стане чемпіоном Англії у складі двох команд.
Раніше Зінченко перемагав, захищаючи кольори «Манчестер Сіті», а тепер «містяни» залишаються головним і єдиним реальним переслідувачем лідера. Підопічні Хосепа Гвардіоли минулого тижня здобули вольову перемогу над «Тоттенхемом» (4:2), програючи після першого тайму 0:2. У протистоянні «Вулверхемптоном» хвилюватися не довелося (3:0), а усі голи у цій дуелі забив Ерлінг Холанд, який повинен стати найкращим бомбардиром першості.

МУДРИК
Вже давно не претендують на англійське «золото» «Ліверпуль» та «Челсі», які можуть розраховувати лише на зону Ліги чемпіонів. Однак в очному протистоянні елітні колективи нашкодили один одному, обмежившись нульовою нічиєю. Це були 90 хвилин майже без гольових моментів, але повз цього протистояння ми не можемо пройти, адже в суботу планував дебютувати за «синіх» Михайло Мудрик, який нещодавно переїхав до Лондона, зробивши «Шахтар» багатшим на 70 мільйонів євро.
Українець з’явився на полі на 55-й хвилині, хоча наставник лондонців Грем Поттер завчасно говорив, що хлопець на даному етапі готовий зіграти не більше 20 хвилин. І у цьому була логіка, адже Михайло після зимової паузи майже не тренувався з «Шахтарем», а вже після переходу до «Челсі» встиг провести лише два повноцінні тренування. Однак Мудрик не розчарував, відзначившись якісними діями одразу в кількох моментах.
Досить швидко після заміни наш земляк взагалі міг забити, однак не вдалося влучити у ближній кут воріт. Також лівий хавбек «синіх» двічі збирався стати асистентом, однак Карні Чуквуемека в зручних ситуаціях бив дуже погано. Не забував Мудрик про свої відомі прискорення, які неодноразово бентежили оборону «Ліверпуля», але партнери належним чином не підтримали новачка команди.
Звітна зустріч показала, що проблем у Поттера вистачає, а також вже дебютний поєдинок Михайла дозволив зрозуміти, що наш хлопець швидко може стати гравцем основного складу «Челсі». Після перерви українець насправді грав не гірше колег, а окремі британські видання поставили півзахиснику дуже високі оцінки. Та й партнери тепло говорили про дії Мудрика. Приміром, хавбек лондонської команди Мейсон Маунт відзначив новачка: «Михайло проводив перший матч за «Челсі», але при цьому він був впевненим у своїх силах, що буває не дуже часто. Думаю, він може грати значно краще». Також важливою була думка захисника «синіх» Марка Кукурельї, який працював разом з Мудриком на лівому фланзі: «Українець провів лише кілька тренувань у новому колективі, та при цьому він чудово посилив нашу гру в другому таймі. Його великий козир – це швидкість, яку він вже встиг показати».
Але головною, ясна річ, є позиція головного тренера команди – Поттера: «Зрозуміло, що на 90 хвилин Мудрик ще не готовий. Я планував в суботу надати йому менше ігрового часу, але потрібно було щось змінювати вже на стартовому відрізку другого тайму. Михайло провів непоганий матч – навіть хороший. Десь не вистачає взаєморозуміння з партнерами, але це нормальна історія на даному етапі. Не сумніваюся, що ситуація покращиться дуже швидко. Можна помітити оптимістичні ознаки. Наша робота полягає в тому, щоб допомогти йому освоїтися в команді, країні та лізі. А свою швидкість та вміння грати один в один проти захисників українець вже показав. Впевнений, що найближчим часом він змусить уболівальників пишатися командою та говорити, що ми не даремно витратили великі гроші».

МИКОЛЕНКО
Ще один українець в англійській Прем’єр-лізі провів 45 хвилин, а «Евертон» Віталія Миколенка, якого наставник замінив у перерві, знову програв. Цього разу «іриски» поступилися у дуже важливій битві з прямим конкурентом – «Вест Хемом». На жаль, мова йде про конкуренцію у боротьбі за виживання. Представники Ліверпуля залишилися на передостанній сходинці класифікації, однак керівники команди, схоже, продовжують вірити у потенціал тренера Френка Лемпарда.
Лише час покаже, чи мають рацію функціонери, але наразі лише лінивий не критикує відомого у минулого півзахисника «Челсі». І попереду у нього дуже важкі матчі! В найближчій грі «Евертон» Миколенка прийматиме «Арсенал» Зінченка (4 лютого), а потім доведеться грати на полі «Ліверпуля» – це мерсисайдське дербі (13 лютого). Хоча не факт, що у цих зустрічах командою керуватиме Лемпард, адже зараз в чемпіонаті Англії наступає маленька пауза, яку можна використати для заміни на тренерському кріслі…