Стрибок в історію

Будемо відвертими, саме в олімпійських змагання з легкої атлетики ми найбільше очікували медальної нагороди, причому найвищої якості. І не тому, що саме легкоатлетична українська делегація спортсменів на Олімпіаді-2024 є найчисленнішою, і не тому, що у цьому виді спорту наші атлети брали участь у найбільшій кількості дисциплін. А тому що за Україну на олімпійську арену у секторі для стрибків у висоту серед жінок мала вийти лідер сезону, чинна рекордсменка світу Ярослава Магучіх. Але було й хвилювання – скільки драм і розчарувань уже знають в своїй історії Олімпійські ігри. Та не цього разу.

4-го серпня для української легкої атлетики був видатний день в олімпійському Парижі. Наші атлети протягом одного змагального дня Олімпіади-2024 здобули три нагороди – золоту медаль і дві бронзові. Мова про світову рекордсменку у стрибках у висоту Ярославу Магучіх, її подругу по команді та бронзову призерку останнього чемпіонату Європи Ірину Геращенко, а також метальника молота Михайла Кохана, який підіймався на третю сходинку п’єдесталу пошани континентальної першості-2024. Покладені сподівання усієї України спортсмени виправдали: три медалі із трьох можливих у фіналах цього дня!

СТРИБКИ У ВИСОТУ
Першими з українців за олімпійські медалі змагалися дівчата у секторі стрибків у висоту. У фінал вийшли Ярослава Магучіх та Ірина Геращенко, які відібралися у кваліфікації. Третя українська учасниця Юлія Левченко не зуміла подолати висоту відбору до фіналу.
Ярослава Магучіх підходила до фіналу абсолютною фавориткою: їй підкорилися усі головні досягнення. 22-річна українка є світовою рекордсменкою, чемпіонкою світу, чемпіонкою Європи. У Париж Ярослава приїхала за олімпійським золотом – єдина нагорода у світовій легкій атлетиці, якій цій українській спортсменці ще бракувало.
Ярослава Магучіх з першої спроби взяла висоти – 1,91, 1,95, 1,98 та 2 метри. Хоч українці і не підкорилася позначка 2,02 та 2,04 метра, проте через меншу кількість спроб на 2,00 саме Ярослава стала Олімпійською чемпіонкою!
Ярослава Магучіх стала третьою легкоатлеткою в історії незалежної України, яка здобула звання олімпійської чемпіонки.
Ярослава стала також першою українкою в історії, яка здобула дві медалі Олімпійських ігор у легкій атлетиці.
Першою українською чемпіонкою Олімпіади у легкій атлетиці була Інесса Кравець (Атланта-1996, потрійний стрибок), другою – Наталя Добринська (Пекін-2008, семиборство).
Для 22-річної Ярослави Магучіх Олімпіада-2024 – друга в кар’єрі. Дебютувала стрибунка на Іграх-2020 у Токіо, де здобула «бронзу».
Ще одна фіналістка легкоатлетичних змагань в секторі для стрибків Олімпіади-2024 Ірина Геращенко, яка у Токіо зупинилася за крок від нагороди, з першої спроби підкорила три висоти – 1,86, 1,91 та 1,95 метра. Однак планка на 1,98 метра після її трьох спроб не встояла. Ірині залишалося одне: очікувати на виступ суперниць, адже навіть після невдалих трьох спроб на 1,98 метра українка перебувала на проміжній третій позиції. Та ніхто із суперниць так і не зміг взяти цю висоту. Тож завдяки меншій кількості спроб на 1.95 метра Ірина Геращенко стала бронзовою призеркою Олімпійських ігор. Третє місце українка розділила з австралійкою Елеанор Паттерсон, яка продемонструвала ідентичний результат.
Для 29-річної Ірини Геращенко це третя Олімпіада у кар’єрі. Після 10-го місця у Ріо, було 4-е у Токіо. Тепер Ірина нарешті в Парижі змогла здобути таку довгоочікувану олімпійську нагороду.
Іще примітне досягнення українських олімпійських стрибунок у висоту – Україна втретє в своїй історії здобула подвійний подіум на Олімпійських іграх. Таким чином Україна втретє в історії здобула подвійний подіум на Олімпійських іграх. Вперше це сталось у 1996 році в Атланті. Тоді на олімпійський п’єдестал одночасно в особистому багатоборстві піднялись українські художні гімнастки Катерина Серебрянська («золото») та Олена Вітриченко («бронза»). А в 2008 році в Пекіні разом на олімпійському п’єдесталі перебували легкоатлетки у бігу на 1500 метрів Ірина Ліщинська («срібло») та Наталія Тобіас («бронза»).

МЕТАННЯ МОЛОТА
Паралельно зі стрибками у висоту у секторі з метання молота виступав український атлет Михайло Кохан. Для
23-річного українця це другий олімпійський фінал у його кар’єрі: у Токіо він був близьким до подіуму, проте став четвертим. А ось у Парижі Михайло забезпечив собі місце на п’єдесталі пошани. Все завдяки другій спробі, у якій українець метнув молот на 79,39 метра. Цей результат приніс Михайлові бронзову нагороду Олімпіади у Парижі.
Варто зазначити, що Михайлу Кохану у боротьбі за олімпійську нагороду довелося витримати дуже потужну конкуренцію. У фіналі Кохан змагався проти всіх призерів попередньої Олімпіади у Токіо – поляків Войцеха Новіцькі та Павєла Файдека, норвежця Ельвінда Генріксена. Також серед конкурентів були чинний чемпіон світу Ітан Кацберг з Канади та бронзовий призер того турніру, угорець Бенце Галаш.
Михайло Кохан став другим українським метальником молота в історії незалежної України, що виграв медаль Олімпіади: у 1996 році бронзу здобув Олександр Крикун.
А також Кохан став першим українським легкоатлетом-чоловіком за вісім років, що виграв медаль Олімпійських ігор. Перед цим це вдавалося Богданові Бондаренку у 2016 році у стрибках у висоту.