Спортивний 2024-й рік

Анонс року

2024 рік обіцяє нам багато важливих, інтригуючих і видовищних спортивних подій. Про те, що нас очікує з найцікавіших спортивних змагань у році прийдешньому у цьому огляді-анонсі. Серед подій року в спорті, очевидно, варто виокремити три. Передусім, Олімпійські ігри, головне змагання чотириліття у літніх видах спорту (за винятком футболу і професійного боксу). У футболі для нас найголовніша подія року – чемпіонат Європи, тим більше зберігаються перспективи взяти у ньому безпосередню участь. У професійному боксі – бій за чотири чемпіонські пояси у надважкій ваговій категорії між Олександром Усиком і Тайсоном Ф’юрі. Про ці події трохи докладніше. Звичайно, крім них, у 2024 році відбудеться ще чимало надцікавих спортивних подій у різних видах – чемпіонати світу, континенту, престижних турнірів і змагань. Усі вони згадані на іншій шпальті у спортивному календарі року.

ОЛІМПІАДА-2024

Літні Олімпійські Ігри – голо26 липня – 11 серпня 2024 року. Париж, Франція.вні спортивні змагання з літніх видів спорту за останнє чотириліття. Цього разу вони проводитимуться в 33-тє в своїй історії і офіційно стартують церемонією відкриття у Парижі на стадіоні «Стад де Франс» 26-го липня.
Планується участь у всесвітньому Олімпійському форумі понад 10 тисяч спортсменів з усіх континентів, які розіграють 329 комплектів олімпійських нагород у 32-х видах спорту.
Україна дебютувала окремою командою в Олімпійських іграх у 1994 року. Тоді на зимових Іграх в норвезькому Ліллегаммері першу в історії олімпійську золоту нагороду збірній України здобула у фігурному катанні Оксана Баюл.
У літніх Іграх Україна вперше взяла участь на ХХVІ Олімпіаді 1996 року в американській Атланті та завоювала 23 медалі (9 золотих, 2 срібних і 12 бронзових). Першим українським чемпіоном літніх Олімпійських ігор став борець греко-римського стилю. В’ячеслав Олійник.
Відтоді українські спортсмени брали участь у всіх літніх та зимових Олімпіадах. Стартовий літній олімпійський здобуток української збірної в Атланті не перевершено дотепер.
2000 (Сідней): «золото» – 3, «срібло» – 10, «бронза» – 10
2004 (Афіни): «золото»– 8, «срібло» – 5, «бронза» – 9
2008 (Пекін): «золото» – 7, «срібло» – 4, «бронза» – 11
2012 (Лондон): «золото» – 6, «срібло» – 4, «бронза» – 10
2016 (Ріо-де-Жанейро): «золото» – 2, «срібло» – 5, «бронза» – 4.
На попередніх літніх Олімпійських іграх в Токіо (Японія) атлети збірної України вибороли 19 медалей (1 золоту (Жан Беленюк, греко-римська боротьба), 6 срібних і 12 бронзових).
Найуспішнішими українські спортсмени у своїй олімпійській історії виявилися у гімнастиці. За весь час участі в Олімпіадах на гімнастичних снарядах вдалося здобути 19 медалей, серед яких 7 золотих. Успішними для України були олімпійські виступи з боксу. Боксери здобули загалом 15 нагород, чотири – «золота». Також високі результати на літніх Олімпіадах українці демонстрували у змаганнях з боротьби (здобувши 19 медалей різного гатунку), легкої атлетики, (18 медалей), веслування на байдарках і каное (10 медалей) стрільби (9 медалей).
Серед українських спортсменів найтитулованішими в олімпійських змаганнях є:
Яна Клочкова (плавання, 2000, 2004 – по два «золота») – 4-разова олімпійська чемпіонка
Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика, (обидва «золота» – 1996), Василь Ломаченко (бокс, 2008, 2012), Юрій Чебан (веслування на байдарках і каное, 2012, 2016) – 2-разові олімпійські чемпіони.
Загалом олімпійські золоті медалі для України здобували 42 спортсмени: 37 на літніх Олімпіадах і 5 на зимових Іграх.
Наймолодшою чемпіонкою на момент здобуття медалі стала фігуристка Оксана Баюл, яка в 1994 році виборола золоту медаль у віці 16 років і 101 день, наймолодшими чемпіонками літніх Ігор стали гімнастка Лілія Подкопаєва (1996) та фехтувальниця Ольга Харлан (2008) – обидві здобули перші золоті нагороди у віці 17 років і 345 днів, найстаршим олімпійським чемпіоном став стрілець Артур Айвазян (2008), що здобув медаль у віці 35 років і 214 днів.
Цікаво, що на Олімпіаду-2024 міжнародні аналітики вже роблять прогнози щодо очікуваних здобутків різних збірних. Зокрема, для України експерти прогнозують 15 місце у медальному заліку. Очікується, що українські атлети спроможні здобути дві золотих, сім срібних та дев’ять бронзових нагород. Командну перемогу за кількістю і якістю медалей пророкують збірній США. Але це все тільки прогнози і ймовірні передбачення. Імена героїв Олімпіади-2024 будуть названі безпосередньо на олімпійських об’єктах французької столиці.
Тривалий час залишалося не вирішеним питання про допуск на Олімпіаду-2024 спортсменів із країн агресора і його посібника – росії та білорусі. Зрештою, керівництво Міжнародного олімпійського комітету пішло на угодницьку позицію. Виконавчий комітет Міжнародного олімпійського комітету допустив атлетів з рф та рб до Олімпійських ігор-2024 у Парижі під нейтральним прапором. Але чиновники МОК побоялися взяти на себе всю повноту відповідальності за таке рішення. Рекомендаційний характер такого підходу залишає право Міжнародним федераціям з кожного окремого виду спорту на свій розсуд вирішувати це питання. Зокрема, принципово проти участі цих двох країн виступають у легкій атлетиці. Відповідне рішення підтвердив на засіданні Всесвітньої асоціації легкої атлетики, однієї з наймасовіших міжнародних спортивних організацій, її президент Себастьян Коу. «Якщо ви побачите нейтральних спортсменів на Олімпіаді-2024 у Парижі, то це будуть не легкоатлети. Наша позиція не змінилася. Мені більше нічого додати», – сказав Коу. І така позиція не поодинока.
З боку керівництва українського спорту першочергова жорстка реакція, аж до бойкотування Олімпіади-2024, поступово змінилася на більш раціональне протистояння появі на світовому олімпійському форумі засланців від агресора, але без самоусунення від найголовніших спортивних змагань чотириріччя українських спортсменів.
За останньою інформацією Україна вже здобула 51 олімпійську ліцензію у 15 видах спорту. Найбільше путівок на літню Олімпіаду-2024 у Парижі наші спортсмени вибороли у плаванні та легкій атлетиці – по 8. Вперше у своїй історії на футбольному олімпійському турнірі буде представлена українська збірна. Також Україна дебютує на Олімпіадах у змаганнях з веслувального слалому.
Ігри-2024 в Парижі будуть восьмою літньою Олімпіадою для самостійної команди України.

ПЛЕЙ-ОФФ ЛІГИ НАЦІЙ
Плей-офф до Євро-2024
Ліга націй. Шлях В.
Півфінали: 21 березня 2024 – Боснія і Герцеговина – Україна, Ізраїль – Ісландія.
26 березня 2024 – Фінал .
Для збірної України шлях на футбольний Євро-2024 видався тривалим і тернистим. Ми і до тепер перебуваємо у вирі боротьби за останні путівки до футбольного форуму Європи. Щоб приєднатися до когорти найсильніших команд континенту нам нам необхідно здійснити ще два переможних кроки.
Нагадаємо, що після відчайдушної боротьби за пряму путівку на Євро-2024 у відбірковому турнірі, де починаючи із суворого вироку жереба із суперниками в групі і закінчуючи переляканою упередженістю суддівства на останніх хвилинах вирішального матчу з італійцями, збірна України залишилася за бортом корабля з прямим маршрутом до фінального етапу європейського чемпіонату.
Але доля і попередні здобутки подарували нам ще один шанс приєднатися до континентального футбольного свята в Німеччині через плей-офф Ліги націй. Ми розповідали, що для цього збірній Україні необхідно перемогти на, так званому, Шляху В. У цій черговій відбірковій групі треба в одному півфінальному матчі здолати на її полі команду Боснії і Герцеговини, а потім у ще одному фінальному матчі обіграти переможця іншого півфіналу – команду Ізраїлю або Ісландії. Лише дві перемоги чи аж дві перемоги? Це не має значення, їх просто треба вибороти. І всі попередні оцінки і розклади сил свідчать – завдання цілком реальне для здійснення.
Погодьтеся, перемогти Боснію і Герцеговину, а потім Ізраїль чи Ісландію, при усій повазі до них, як мінімум не виглядає складнішим, ніж було обійти в груповому турнірі відбору чинного чемпіона Європи Італію і чинного віце-чемпіона континенту Англію.
Але у цьому може перебувати прихована небезпека. Коли ти протидієш фаворитам, нема потреби у додатковій мотивації і налаштуванні на абсолютну самовіддачу. А коли фаворит є ти? Саме так фахівці і експерти оцінюють шанси збірної України таки потрапляння на Євро-2024 цим Шляхом В.
Згадайте, як важко нам далася перемога у першому виїзному матчі проти Північної Македонії. Після 0:2 у першому таймі лише феєричне перевтілення нашої команди дозволило вирвати перемогу – 3:2. Для ефективної гри не на контратаках з відкритим суперником, а з позиції сили проти опонента, який передусім дбає про ешелований захист, теж потрібне вміння, тактичні навички і психологічна стійкість. Наша команда не завжди виглядає безумовно переконливою за таких обставин. Навіть перемоги у групі над Мальтою викликали питання.
І тут, випадає, що настав справжній момент істини для Сергія Реброва і його тренерського штабу. Ні в кого не підніметься рука «кинути камінь в город» Сергія Станіславовича, за те, що не обіграли конкурентів в групі зі згаданими регаліями і потенціалом. Волею жереба тепер на шляху до Євро-2024 постали команди, які за своїм потенціалом не перевершують ту ж Північну Македонію, не кажучи вже про Англію та Італію. Це вже «не з корабля на бал», як Ребров приймав збірну на початку свого головування. Вже є досвід, обізнаність в потенціалі команди і конкретна мета.
Настав час і випробування продемонструвати свої тренерські здібності у вирішенні складних, але посильних завдань.

ЄВРО-2024
Чемпіонат Європи з футболу
14 червня – 14 липня 2024.
Німеччина.
Футбольний бог інколи полюбляє змінювати гнів на милість. Спрямувавши збірну України до «групи смерті» у відбірковому турнірі Євро-2024, він потім проклав цілком прохідний Шлях В до футбольного Єврофоруму.
Більше того, вже відбулося, як ви знаєте, жеребкування груп фінального турніру в Німеччині. Всі розклади Євро-2024 ми даємо окремо на іншій шпальті цього номеру газети. Збірні, які можуть ще долучитися до єврочемпіонату через плей-офф Ліги націй, вже знають своїх можливих суперників у груповому турнірі чемпіонату Європи. У тому числі і збірна України. У разі успіху у згаданому вище додатковому відборі, цього разу нам гріх жалітися на жереб.
У підсумку Україна, якщо пройде на Євро, зіграє там у групі Е. Її суперниками, у такому випадку, стануть Бельгія, Словаччина та Румунія. Цілком прийнятний варіант і, можливо, додатковий стимул, щоб дописати до переліку учасників цієї групи ім’я саме нашої збірної. На це й сподіваємось.

БІЙ УСИКА
Професійний бокс.
Олександр Усик (Україна), 21-0-0 (14 KO) – Тайсон Ф’юрі (Великобританія), 34-0-1 (24 KO).
Бій за чемпіонські титули WBA, WBC, WBO, IBF.
17 лютого 2024, Ер-Ріяд, Саудівська Аравія.
Ця подія є особливою у цьому році з двох міркувань. По перше, своєю унікальною значимістю у світі професійного боксу – переможець поєдинку стане першим в історії абсолютним чемпіоном у надважкій вазі за чотирма версіями.
По друге, через той нестримний ажіотаж, який супроводжував перспективи організації цього бою протягом всього минулого року.
Про цю зустріч у ринзі двох чемпіонів (три титули – WBA, WBO та IBF, які належать Усику, а також титул WBC Ф’юрі), дуже довго домовлялися. Бій Усик – Ф’юрі спершу планували провести 23 грудня минулого року. Однак згодом перенесли на більш пізню дату, оскільки британець провів поєдинок з Френсісом Нганну наприкінці жовтня.
Тепер дата і місце історичного в професійному боксі бою має бути остаточною – 17 лютого 2024, Ер-Ріяд, Саудівська Аравія.
Усик (21-0-0, 14 КО) і Ф’юрі (34-0-1, 24 КО) залишаються непереможеними на професійному рингу. Британець лише одного разу звів бій у нічию.
Цікаво, що на цьому, принципове протистояння двох видатних боксерів, очевидно, не закінчиться. Сторони Усика та Ф’юрі вже узгодили майбутній реванш. Опцію на бій-відповідь матимуть можливість активувати обидва боксери.

Роман СЛАВЕНКО