«Спортивна Честь України»

Рейтинг січня-2024

З настанням весни традиційно варто згадати і підсумувати звитяги і цікаві досягнення українських спортсменів у минулий зимовий період 2024 року. Почнемо логічно з початку – січень. У перший зимовий місяць нас особливо потішили наші тенісистки на турнірі Великого шолому відкритому чемпіонаті Австралії. Маємо низку рекордів в історії українського тенісу. Щодо цих подій – вершина нашого рейтингу. Заслуговують на увагу персональні успіхи українських футболістів-легіонерів. У січні ми мали нагоду перевірити наші перспективи у зимових видах спорту на Юнацьких Олімпійських іграх-2024.

1. Даяна ЯСТРЕМСЬКА (теніс)
Загалом Відкритий чемпіонат Австралії-2024 увійде в історію тенісу України за чисельністю досягнень українських тенісисток.
Українська тенісистка Даяна Ястремська вийшла до півфіналу Відкритого чемпіонату Австралії-2024. Для Ястремської це був перший у кар’єрі півфінал турніру Великого шолому. Вона стала першою українською тенісисткою, яка дійшла до півфіналу на кортах Мельбурна. Даяна повторила національний рекорд Еліни Світоліної на усіх турнірах серії Великого шолому – вихід до півфіналу змагань. При цьому саме Ястремська стала наймолодшою українкою в історії у півфіналах найпрестижнішої серії тенісних турнірів – у 23 роки.
Ваги досягненню Даяни Ястремської додає ще та обставина, що змагання на Australian Open українська тенісистка почала ще зі стадії кваліфікації. 8:0 – таку переможну серію видала Даяна цього січня в Австралії.

2. Людмила КІЧЕНОК (теніс)
Надуспішний виступ українських тенісисток на Відкритому чемпіонаті Австралії-2024 було завершено українським фіналом у жіночих парних змаганнях. Тенісистка України Людмила Кіченок пробилася до вирішального матчу змагань у партнерстві з Альоною Остапенко з Латвії. Вершина змагань у цьому розряді Australian Open-2024, на жаль не підкорилася, Людмила зі своєю напарницею (11-ті сіяні) поступилися другому сіяному сильному дуєту Се Шувей (Китайський Тайбей) / Елізе Мертенс (Бельгія)– 1:6, 5:7, але фінал – це відмінна звитяга на турнірі Великого шолому.

3. Марта КОСТЮК (теніс)
Марта Костюк – одна з трьох українок (але перша за розкладом цьогорічного турніру), що подолали стартові чотири кола на Australian Open-2024 (разом з Еліною Світоліною та Даяною Ястремською). На Відкритому чемпіонаті Австралії вона повторила свій рекорд на рівні всіх турнірів Великого шолому. Стала лише другою українською тенісисткою за всю історію, що пройшла до чвертьфіналу на Australian Open (потім на нинішньому турнірі це досягнення повторила і перевершила Даяна Ястремська). Раніше це вдавалося лише Еліні Світоліній (у 2018 та 2019 роках). Марта Костюк – друга наймолодша українка в історії у чвертьфіналі на рівні всіх турнірів Великого шолому (у віці 21 року після Еліни Світоліної на Ролан Гаррос-2015).

4. Еліна Світоліна (теніс)
Успіхи багаторічного лідера українського жіночого тенісу, першої ракетки України Еліни Світоліної викликають неймовірну повагу уже своєю численністю. Australian Open-2024 – 11-й розіграш для Світоліної в основі австралійського мейджора. Еліна вчетверте пробилася у четвертому колі Відкритого чемпіонату Австралії з тенісу до 16-ти найкращих. І якби не драматичні події в 1/8 фіналу турніру, Світоліна цілком могла претендувати на більші висоти. Українка знялася з матчу проти Лінди Носкової з Чехії після перших трьох геймів. Еліну турбувала спина. Медичний тайм-аут не допоміг. Після цього вона змушена була знятися з поєдинку та зі сльозами на очах, але гордо залишила корт.

5. Андрій ЛУНІН (футбол)
Український голкіпер Андрій Лунін разом зі своєю командою «Реал» (Мадрид) став володарем Суперкубку Іспанії. 14 січня 2024 року, відбувся фінальний матч за Суперкубок Іспанії між мадридським «Реалом» та каталонською «Барселоною». Перемогу з рахунком 4:1 здобули столичні футболісти. Український воротар королівського клубу Андрій Лунін провів на полі весь матч та надійною грою допоміг своїй команді здобути трофей, здійснивши 6 сейвів. Для Луніна це другий Суперкубок Іспанії у складі мадридців та загалом вже сьомий трофей у «Реалі». За кількістю легіонерських трофеїв серед українських футболістів Лунін зрівнявся з Андрієм Шевченком. Більше (11 титулів) тільки у Олександра Зінченка.

6. Артем ДОВБИК (футбол)
Нападник збірної України Артем Довбик відзначився у січні неабиякою результативністю за іспанську «Жирону» – три голи та дві результативні передачі в шести матчах. У матчі чемпіонату 24 січня проти «Севільї» (5:1) Артем оформив свій дебютний хет-трик за іспанську команду. Також українець віддавав результативні передачі в січневих зустрічах з «Атлетіко» (4:3) та «Мальоркою» (2:3), у чемпіонаті та Кубку Іспанії відповідно. Довбик став одним із лідерів в бомбардирських перегонах іспанської Ла Ліги
«Жирона» оголосила про обрання українського форварда Артема Довбика футболістом місяця за підсумками січня.

7. Христина ДМИТРЕНКО (біатлон)
І в огляді зимового місяця не можна не згадати про успіхи українських спортсменів у зимових видах спорту.
Христина Дмитренко посіла третє місце на чемпіонаті Європи з біатлону в спринтерській гонці на 7,5 км в Брезно-Осрблі, Словаччина. 24-річна Христина провела відмінну гонку: швидко та влучно відстрілявшись із положень лежачи та стоячи, українка також показала класну швидкість на дистанції і здобула бронзову нагороду. Випередити Дмитренко змогли лише дві норвежки, Іда Лієн та Марен Кіркейде, які також відпрацювали на вогневих рубежах без промахів. Для Христини Дмитренко це дебютна медаль на чемпіонатах Європи.

8. Ярослав ЛАВРЕНЮК (скелетон)
Тепер про наші юні спортивні надії.
16-річний Ярослав Лавренюк здобув срібну медаль на зимових Юнацьких Олімпійських іграх, що проходили у Канвондо, Республіка Корея у змаганнях зі скелетону. Ця медаль, яку виборов юний спортсмен із Житомирщини, стала першою в олімпійській історії нашої держави у змаганнях з цього виду спорту. У січні також Лавренюк здобув бронзову медаль на чемпіонаті світу серед юніорів U-20 у Ліллегаммері, Норвегія. І став першим українським медалістом в історії на юніорських чемпіонатах світу зі скелетону.

9. Поліна ПУЦКО (біатлон)
А першу медаль минулих зимових Юнацьких Олімпійських ігор-2024 для України здобула юна біатлоністка Поліна Пуцко, яка зійшла на третю сходинку п’єдесталу змагань у спринті на 6 кілометрів.
17-річна представниця Сумщини за важких погодних умов показала відмінну швидкість на дистанції та допустила лише одну похибку на двох вогневих рубежах. Бронза, яку виборола Поліна Пуцко, стала другою в історії України нагородою у біатлоні на зимових Юнацьких Олімпійських іграх.

10. Вероніка МАТЮНІНА (настільний теніс)
Ще про один молодіжний успіх. У Скоп’є (Північна Македонія), де проходив чемпіонат Європи-2024 з настільного тенісу серед молоді U-21, на найвищу сходинку п’єдесталу за підсумками змагань в одиночному розряді зійшла українка Вероніка Матюніна. Українська спортсменка успішно подолала групову стадію турніру, а потім послідовно перемогла у чотирьох раундах плей-офф, завдяки чому здобула титул чемпіонки Європи.

КОМАНДА
Жіночий волейбольний «Прометей» в Лізі чемпіонів
Жіночий волейбольний клуб «Прометей» вийшов з групового турніру до 1/8 фіналу жіночої Ліги чемпіонів. Вперше в історії українського волейболу наш клуб зумів посісти у групі одне з перших двох місць та продовжить боротьбу в лігочемпіонівських іграх плей-оф. Дніпровський «Прометей» обійшов у запеклій конкуренції у турнірній таблиці сильних суперників – французький «Волеро» та румунську «Альбу», поступившись лише ЛКС із Польщі.