Шлях на Євро

Жінки

Жіноча збірна України з гандболу розпочала відбірковий турнір до Євро-2024. Він стане першим чемпіонатом Європи, на якому кількість учасників збільшена до 24 команд. 20 збірних оберуться за результатами відбору, ще 4 збірні звільнені від участі у відборі і мають прямі путівки. Це команди країн-господарок Євро-2024 – Австрії, Угорщини та Швейцарії, а також чинний чемпіон Європи – збірна Норвегії.

Усього у відбірному турнірі візьмуть участь 31 команда. Вони поділені на 8 груп: 7 груп по 4 команди та 1 група – з трьох команд. На Євро вийдуть 1-2 місця кожної відбірної групи, а також 4 найкращі команди з тих, що посядуть треті місця. У рейтингу третіх місць будуть враховуватись тільки ігри проти 1-2 команди групи.
«Синьо-жовті» потрапили до квартету під номером два, де їхніми конкурентами є Німеччина, Ізраїль та Словаччина.
Першим суперником нашої збірної стала команда Німеччини. Німкені завжди входили і продовжують входити до еліти європейського ручного м’яча, зазначає Sport.ua. Не дивно, що жіноча збірна України поступилася команді Німеччини у завзятому гостьовому матчі. Українки добре провели перший тайм, якийсь час навіть вели в рахунку і на перерву пішли з мінімальним відставанням в один м’яч. Після перерви господарки майданчика захопили ініціативу, а під кінець почали відриватися у рахунку, закинувши за останні десять хвилин п’ять м’ячів, на які збірна України відповіла двома.
Найкращим снайпером збірної України стала Тамара Смбатян, яка закинула у ворота збірної Німеччини шість м’ячів. Також слід зазначити воротаря Марію Гладун, яка зробила вісім сейвів – стільки ж, скільки її німецька колега Сара Вахтер.
Після поразки у стартовому матчі групи, для здобуття путівки з групового турніру у наступному поєдинку зі збірною Словаччини треба було обов’язково набирати залікові бали.
Українки потужно рвонули на початку зусиллями Науменко та Дмитришин, але словачки не розгубилися і зробили рахунок 8:8. Щоправда, далі перша половина йшла під диктовку «синьо-жовтих» і закінчилася з рахунком 14:9.
В другому таймі була рівна боротьба, команди закинули по одинадцять м’ячів одна одній. Варто відзначити воротаря Салтанюк, яка своїми сейвами вселяла в партнерок впевненість, рятуючи і після семиметрових, і після ігрових моментів. Також всю гру впевнено провели згадані вище Науменко та Дмитришин, які часто закидали після проривів або здалеку. Словачки нічого не змогли протиставити й атакували більше по інерції, українки спокійно справлялися, причому часто навіть граючи в меншості.
25:20 – перша перемога є. Варто відзначити потужну жіночо-підліткову підтримку української команди вболівальників, прибуття яких організували з України. Матч українок зі словачками відбувався в польському місті Мелець. Це в 150 кілометрах від українського кордону і в 220 км від Львова.
Крім цих двох матчів, за участі української команди, у групі інших поєдинків ще не було. Наступна гра групового турніру відбору на Євро запланована для збірної України на лютий наступного року зі збірною Ізраїлю. Як там буде, поки що невідомо. Нині ігри ізраїльтянок перенесли через військові дії в їхній країні.
Варто також нагадати, що жіноча гандбольна збірна України тепер зіграє у фінальній частині чемпіонату світу-2023, що стартує 29 листопада. Там у груповому турніри суперниками української команди будуть збірні Бразилії, Іспанії і Казахстану.

Андрій ПРОЦЕНКО

Кваліфікація Євро-2024
Група 2
1-й тур
12 жовтня. Вецлар, Німеччина.
Німеччина – Україна – 31:24 (15:14)
Збірна України: Гладун, Салтанюк, Балог – Смбатян (6 голів), Дмитришин (5), Андрійчук, Кот, Мелекесцева, Левченко (по 2), Маркевич, Поляк, Науменко, Коновалова, Компанієць (по 1), Прокоп’як, Шукаль.
2-й тур
15 жовтня. Мелець, Польща
Україна – Словаччина – 25:20 (14:9)
Збірна України: Гладун, Балог, Салтанюк, – Дмитришин (5 голів), Маркевич, Андрійчук (4), Прокоп’як, Кот (2), Поляк, Мелекесцева (2), Науменко (5), Смбатян (3), Левченко (3), Коновалова, Шукаль, Компанієць (1).