Різновимірний тур

29-й тур. Кубок України

29-й, передостанній, тур чемпіонату УПЛ проходив у двох вимірах, якщо зважати на інтереси учасників турніру. Один, це за участі команд ліги, які вже все вирішили з тим чи іншим успіхом в нинішньому сезоні. І вже ні за яких обставин не поліпшать, і не погіршать свого становища.

Кубок України. Фінал

15 травня
«ВОРСКЛА» – «ШАХТАР» (Донецьк) – 1:2 (0:1)
Голи: Ванат (4 з пенальті), Шапаренко (6), Дубінчак (81) – Твердохліб (19).

29-й тур
18 травня
«ДИНАМО» (Київ) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 3:1 (2:1)
Голи: Ванат (4 з пенальті), Шапаренко (6), Дубінчак (81) – Твердохліб (19).
19 травня
ЛНЗ (Черкаси) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 2:1 (0:1)
Голи: Саліху (52), Олійник (87) – Яцик (19).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 3:3 (1:3)
Голи: Гармаш (2), Арі Моура (90, 90+2) – Мустафаєв (10), Ндукве (21), Луїфер (30).
«МИНАЙ» – «КОЛОС» (Ковалівка) – 3:2 (1:1)
Голи: Ременяк (36), Кораблін (67), Вакула (81) – Ільїн (2), Цуріков (58).
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 2:2 (2:1)
Голи: Дахновський (19), Морозко (23) – Михайленко (12, 79 обидва з пенальті).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 3:1 (2:0)
Голи: Кане (38), Крупський (43), Ковталюк (60) – Карась (66).
«РУХ» (Львів) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 2:0 (1:0)
Голи: Квасниця (28), Б. Таллес (75).
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 1:1 (1:1)
Голи: Філіппов (9) – Марлон Гомес (44).

Це в першу чергу стосується призерів чемпіонату – «Шахтаря», «Динамо» і «Кривбаса». В середині турнірної таблиці комфортно розташувався ЛНЗ. Більше теоретичні, ніж практичні загрози опинитися в зоні перехідних ігор були перед «Чорноморцем» і «Зорею». В іншому вимірі мотивації перебувала трійка команд, що ведуть боротьбу за путівки в єврокубки, «Дніпро-1», «Рух» та «Полісся», а також низка клубів від «Ворскли» і «Олександрії» до «Миная» і «Металіста 1925», яка з різними шансами, ще мала б подбати про своє місце в елітному дивізіоні.
Відповідно до виміру важливості результату, зустрічі туру умовно можна поділити на три категорії. «Товариські» матчі, де результат для команд не мав вагомого турнірного значення. «Напівтовариські», де результат мав значення для одного із учасників. І «бойові» матчі – тут очки були вкрай важливі для обох команд.

ДОДАТКОВИЙ БОНУС

Але спочатку про фінал Кубка України, який відбувся на минулому тижні, бо його результат безпосередньо вплинув на єврокубкові інтереси і можливості команд за підсумками чемпіонату УПЛ.
«Шахтар» у фінальному матчі Кубка України обіграв «Ворсклу» з рахунком 2:1 і завоював трофей. А це означає, що полтавці втратили шанс представляти Україну наступного єврокубкового сезону в Лізі Європи. Тепер в цьому турнірі стартуватиме «Кривбас». А право грати в Лізі конференцій отримає не лише команда, яка посяде 4-му місце, а й та, що фінішує 5-ю у першості. Хороша новина для «Дніпра-1», «Руха» та «Полісся».
Про сам фінальний матч Кубка України. «Шахтар» в притаманному йому стилі відразу застосував тактику інтенсивного тиску і пресингу. Проте «Ворскла» знаходила можливість для контратак, і в Кане навіть був шанс відзначитися якби не Різник. Але, зрештою, у «Шахтаря» кількість зусиль перейшла у якість. Головою на дальній стійці подачу Азарова замкнув Сікан. Останнім часом він чимало саме так забивав голи, що гравці «Ворскли» не врахували. Другий гол «гірники» забили з кутового, коли захисники не встежили за Коноплею. Варто відзначити «Ворсклу», якій наприкінці матчу, завдяки технічному виконанню удару п’ятою Крупського, вдалося повернути інтригу. Але «Шахтар» на класі зумів стримати і погасити фінальний порив полтавців.

«ТОВАРИСЬКІ» МАТЧІ

До таких у 29 турі я б відніс два поєдинки: «Динамо» – «Кривбас» та ЛНЗ – «Зоря».
Для киян і криворіжців уже абсолютно нічого не могло змінитися у турнірній таблиці, хоч вигравай 100:0, хоч так само програвай. Така результативна розкутість розв’язала руки обом тренерам щодо різних новацій. Олександр Шовковський вирішив поексперементувати з тактикою в обороні, вирішивши зіграти непритаманно для динамівців у три захисника. Вийшло, так собі. По перерві динамівці повернулися у захисті до більш звичних схем. Юрій Вернидуб надав можливість дебютувати в УПЛ відразу трьом молодим футболістам – Богдану Хомі, Володимиру Вілівальду, Ярославу Шевченку.
Якщо говорити про сам поєдинок, то в таких матчах виключно на «інтерес» є своя принада. Футболісти, над якими зовсім не тяжіла відповідальність за результат, діяли досить розкуто, інколи, аж занадто, до жорсткості у боротьбі. Загалом гра відбувалася на зустрічних курсах, у якій більше досягло успіху «Динамо».
«Зорі» у матчі з ЛНЗ теоретично, щоб уникнути будь-яких варіантів з опиненням в зоні перехідних матчів. бажано було б здобувати очки. Але, як виявилося на практиці, навіть поразка у цьому поєдинку залишила позиції луганців у повній безпеці. Так само досить відкритий футбол, з тактичними експериментами, у якому в кінцівці виявилися більш наполегливими черкасьці.

«НАПІВТОВАРИСЬКІ» МАТЧІ

Матчів туру, в яких одній із команд очки були вкрай потрібні, а іншій зовсім не обов’язково, виявилося також два: «Дніпро-1» – «Шахтар» та «Рух» – «Чорноморець».
«Шахтар» виставив склад переважно резервний, дебютував в УПЛ воротар 20-річний Денис Твардовський. «Дніпро-1» – практично бойовий. Дніпряни на початку матчу. скориставшись не зіграністю такого кадрового варіанту «гірників» і відповідно помилками в захисті мали ігрову перевагу, забили гол. Так було до 20-ї хвилини. Потім почалося – матч був «розбитий у скалки» цілою серієї повітряних тривог. Чотири рази футболісти виходили на поле і знову поверталися у сховище. В одному із цих проміжків «Шахтар» зрівняв рахунок. Нічия у матчі, який важко скласти до купи, бо тривав він загалом 4 години 27 хвилин.
«Руху» очки зараз дуже потрібні у боротьбі за єврокубкові місця, «Чорноморцю» не завадили б, але, так само як із «Зорею», виявилося, що не обов’язково. Переміг той, кому було потрібніше.

«БОЙОВІ» МАТЧІ

У цих протистояннях туру очки були потрібні обом команд, які зійшлися між собою. «Ворсклі», «Олександрії» та «Колосу», щоб відчепити від себе відчайдушних аутсайдерів «Оболонь», «Верес» та «Минай» відповідно.
«Ворскла» перемогою перервала свою «чорну смугу» із 6-ти поразок поспіль (разом з кубковим фіналом), а також отримала можливість уже спокійно думати про наступний сезон. «Оболонь» практично втратила шанс вирватися із зони перехідних матчів.
«Олександрія» наприкінці матчу з «Вересом» виборола для себе нічию, і тепер її наставник Руслан Ротань може на післяматчевій прес-конференції спокійно розмірковувати про перспективи своєї команди у майбутньому. Для «Вереса» битва в останньому турі з «Металістом 1925» буде доленосним для всього сезону УПЛ.
«Колос» перший забив, але проти теперішнього «Миная», це дуже поганий знак. Ковалівці двічі впродовж матчу вели у рахунку, а перемогли минайці, знову виборовши перемогу у кінцівці поєдинку. Якась неймовірна уже закономірність. «Минай» залишається у боротьбі. Але й Колос «на соломинці» виплив із загрозливого для себе виру, якщо в останньому турі не станеться чогось неймовірного.
Стояв осібно у передостанньому турі чемпіонату УПЛ поєдинок між «Металістом 1925» та «Поліссям». Це матч, в якому перемога конче була потрібна, як кисень, і тій, і іншій команді. Житомиру у боротьбі за єврокубкове місце в турнірній таблиц, Харкову у боротьбі за «виживання» в елітному дивізіоні. Харків’яни вщент провалили перший тайм. Було таке враження, що вони вже пакують валізи у путь до Першої ліги. Не відомо, якими словами, нарешті, наставник «Металіста 1925» зумів достукатися до своїх підопічних, але вони врятували матч. В другому таймі здавалося, що всі спроби підопічних Віктора Скрипника розіб’ються об житомирський захист. Так тривало до 90 хвилини, коли Моура все ж скоротив відставання в рахунку, а вже в компенсований час приніс своїй команді нічию 3:3. До цього бразильский нападник забив за «Металіст 1925» лише один гол, але яким вчасним виявився його дубль. Ситуація для обох команд у досягненні своєї мети ускладнилася, але надія ще живе.Харківська команда зберігає шанси на порятунок в УПЛ, Полісся посісти місце з путівкою до єврокубків.

ОСТАННІЙ ТУР

Отже, в останньому турі вирішиться, хто ще представлятиме Україну наступного сезону в єврокубках. А також, з ким попрощаємось в чемпіонаті УПЛ, а хто ще побореться за місце в еліті в перехідних матчах.
Яких суперників команди матимуть в 30-му турі ви можете подивитися анонс на цій шпальті поруч, а зараз варто нагадати важливу складову регламенту – в разі рівностей очок, перевагу отримає команда, яка має кращі показники в особистих зустрічах чемпіонату.

Ситуація така.
За путівку до Ліги конференцій (4 і 5 місця): «Дніпро-1» – «Рух» – 2:0,0:1, «Дніпро-1» – «Полісся» – 2:1,1:1, «Рух» – «Полісся» – 1:0,1:1.
За зону перехідних матчів: «Оболонь» – «Верес» – 0:0,0:3, «Оболонь» – «Минай» – 1:0,1:1, «Оболонь» – «Металіст 1925» – 1:0,1:1, «Минай» – «Верес» – 0:0,1:3, «Минай» – «Металіст 1925» – 0:1,2:0, «Верес» – «Металіст 1925» – 4:3 і матч останнього туру.
«Оболонь» за очками може ще наздогнати «Колос». В особистих у них рівність (0:0, 0:0). Тоді загальна різниця забитих і пропущених. Тут у ковалівців колосальна перевага.

Роман СЛАВЕНКО