Реформатор чи «англійська королева»?

У заголовок виніс запитання, відповідь на яке дасть тільки час і дії. І в цьому питанні немає ніякого натяку чи підвоху. Є лише жива цікавість, яку тактику і стратегію діяльності обере для себе Андрій Миколайович на посаді очільника Української асаціації футболу, тобто керманича в подальшому всього українського футболу.

Ми знаємо Андрія Шевченка як видатну, легендарну особистість у футболі із заслуженими регаліями і відзнаками. Але ми знаємо, що у Андрія Миколайовича практично не було дотепер досвіду організаторсько-керівної діяльності у такому масштабі, яким є футбол України у всьому своєму розмаїтті і багатофункціональності. Це будуть наміри особисто взятися за «розчищення агнієвих конюшень» із низів, що накопичилися роками. Для цього необхідні не тільки бажанная, а й знання, відповідні навички, вміння їх реалізовувати і, звичайно, щоденна скрупульозна праця. Чи може, справді, поки що варто таку «чорнову» роботу доручити обізнаним їхній специфіці і проблемах фахівцям, а самому більше зосередитися на стратегічно-представницькій діяльності, наприклад, на міжнародному рівні. Шевченка у футбольному світі знають всі. І так, і інакше це може приносити позитивні результати. Головне, щоб вони були. А поки що відповіді на поставлене в заголовку питання ніякою конкретикою справ не підкріплене. Очевидно, час буде все розставляти на свої місця.
Розмова безпосередньо про цю подію, обрання президента УАФ, перепрошую, якщо хтось чекав іншого, буде сухо-діловою, загально інфомативною і без інтриги, як і сама подія, головний розвиток якої був визначений заздалегідь. Дискусії про ситуацію і можливі шляхи та перспективи розвитку українського футболу не було і натяку. Пролунало, зокрема з уст Андрія Шевченка, чимало правильних речей, але все у загальному виміру, який не давав відповіді на прості конкретні питання – як і коли? Знову ж, питання часу.
Тому поки що реально нема ні те, що робити якісь оцінки по новій футбольній владі України, а поки що немає і про що говорити.

ОБРАННЯ
25 січня в Києві відбувся позачерговий XXVI Конгрес Української асоціації футболу. На ньому обирався шостий президента УАФ. 25 регіональних футбольних асоціацій висунули одну кандидатуру. Ним став легендарний український футболіст і тренер, володар «Золотого м’яча», перший амбасадор UNITED24 Андрій Шевченко.
За результатами голосування делегатів конгресу президентом Української асоціації футболу обрано Андрія Шевченка. За нього віддали голоси 93 делегати з 94-х (сам Андрій Шевченко, який також є делегатом конгресу, участі в голосуванні не брав).

БІОГРАФІЯ
Андрій Миколайович Шевченко народився 29 вересня 1976 року в місті Яготин Київської області. Одружений, має чотирьох синів.
Як футболіст грав на позиції нападника за київське «Динамо», італійський «Мілан» та англійський «Челсі».
Заслужений майстер спорту України (2003).
Має звання Героя України (2004) за виняткові спортивні досягнення, визначний особистий внесок у розвиток українського футболу, піднесення авторитету України у світі.
Кавалер ордена «За заслуги» I, II, III ступенів, ордена «За мужність» III ступеня та ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня.
У серпні 2022 року став лауреатом премії «Національна легенда України».
П’ятиразовий чемпіон України з футболу, чемпіон Італії з футболу.
2003 року став першим українцем, який виграв Лігу чемпіонів.
Володар «Золотого м’яча» (2004) – приза, який вручають найкращому футболісту Європи.
Перший український футболіст, який зіграв 100 матчів у складі національної збірної України.
Найкращий бомбардир національної збірної України в історії (48 голів).
Капітан збірної України, яка на ЧС-2006 під керівництвом Олега Блохіна ввійшла у вісімку найкращих команд світу.
У 2012 році балотувався у Верховну Раду України від партії «Україна – Вперед!» Наталії Королевської, був другим номером у виборчому списку. Однак тоді партія не набрала необхідну кількість голосів та не увійшла до Парламенту.
Протягом 2016–2021 років – головний тренер національної збірної України. Під його керівництвом синьо-жовті пробилися на Євро-2020, де ввійшли до вісімки найкращих команд.
Після повномасштабного вторгнення росіі став першим амбасадором платформи UNITED24.

ПРОГРАМА
У своєму виступі на Конгресі Андрій Миколайович виклав головні проблеми, які він бачить перед Українською Асоціацією футболу. Головні напрями своєї діяльності. Перші п’ять кроків, які вбачає необхідними для початку реалізації цих поставлених завдвнь.
Все викладено системно – 1,2,3… Але й все поки що досить узагальнено. Судіть самі.

Ключові проблеми УАФ у баченні Андрія Шевченка:
• недовіра до УАФ через непрозору діяльність;
• недовіра до інституту футбольного арбітражу;
• слабка спонсорська база УАФ через війну в країні та підірвану довіру УАФ, як інституції;
• відсутність єдиної методики підготовки футболістів на дитячо-юнацькому рівні;
• відсутність сучасної бази даних та інших IT-рішень, як для функціонування УАФ, так і для впорядкування даних, необхідних для розвитку футболу;
• відсутність системності у діяльності обласних асоціацій та критеріїв визначення їхньої успішності;
• відсутність єдиної піраміди змагань;
• відсутність згоди між професійними клубами щодо спільних дій для розвитку УПЛ.
У своїй роботі новий президент асоціації зосередиться на дев’ятьох кроках: прозорості та цифровізації діяльності асоціації, розвитку збірних команд та їхніх брендів, співпраці з клубами, реформі арбітражу та підготовці фахівців, міжнародній співпраці та використанні футболу для посттравматичного відновлення українців.
Новий президент УАФ зазначив, що в планах – створити базу осіб, залучених до футболу, та оцифрувати всю діяльність асоціації. Для цього Шевченко планує співпрацювати з командою Міністерства цифрової трансформації України.
Один зі складних викликів – відтік талановитих дітей з України. У своїй промові Шевченко наголосив, що схожа ситуація була в Хорватії в 90-ті – і країна успішно з нею впоралася. Також, за словами новообраного очільника УАФ, Звонімір Бобан, який брав участь у створенні програми розвитку футболу в Хорватії, уже підтвердив співпрацю та обмін досвідом.

Програма розвитку футболу України Андрія Шевченка:
1. Прозорість.
2. Цифровізація.
3. Підготовка фахівців.
4. Розвиток збірних.
5. Співпраця з клубами.
6. Реформа арбітражу.
7. Посттравматичне відновлення.
8. Ефективний маркетинг.
9. Міжнародна співпраця.
Андрій Миколайович також поділився своїми планами на найближчу перспективу на посаді президента УАФ.

Перших п’ять кроків Шевченка в УАФ:
1. Аудит діяльності в УАФ.
2. Діджиталізація.
3. Підтримка і розвиток збірних.
4. Міжнародні колаборації.
5. Налагодження співпраці з клубами.

КАДРИ
У кадровому питанні Андрій Шевченко вдався до конкретних і рішучих заходів. Насамперед це стосується різкого скорочення кількості вищих посадовців УАФ. Дотепер там числилося 14(!) віце-президентів, з них купа перших. Шевченко залишає одного першого віце-президенті і двох просто віце-президентів. До керівництва УАФ входитимуть разом з президентом і віце-президентами також вісім членів виконкому.

Керівництво УАФ:
президент Андрій Шевченко,
перший віце-президент Павло Бойчук – юрист (адвокат А. Шевченка),
віце-президент Сергій Ребров – головний тренер національної збірної України,
віце-президент Олександр Шевченко (однофамілець президента) – голова Асоціації футболу Львівської області.
Члени виконкому:
Сергій Владико – президент Асоціації футзалу України.
Євген Дикий – очільник УПЛ.
Олександр Зінченко – гравець збірної України з футболу.
Олександр Каденко – керівник ПФЛ.
Катерина Монзуль – арбітриня ФІФА.
Микола Павлов – президент Всеукраїнського об’єднання тренерів з футболу.
Андрій Полтавець – президент ФК ЛНЗ та Асоціації футболу Черкащини.
Артем Стоянов – заступник голови Апеляційного комітету УАФ.

Ще цікаве кадрове доповнення.
Обрані почесними членами УАФ Ігор Гатауллін (голова профспілок Футбол України та керманич Вінницької обласної асоціації), Віталій Кварцяний (багаторічний головний тренер «Волині» та очільник Волинської обласної асоціації) та Віктор Межейко (очільник Асоціації футболу Запоріжжя та екс-президент запорізького «Металурга»). З обмеженими повноваженнями. Вони зможуть відвідувати засідання виконкому та інші заходи, але без права брати участь у голосуванні.
Загалом логіка кадрових призначень більш-менш зрозуміла. Перший віце-президент – довірена перевірена особа Андрія Миколайович. Має відповідати, щоб все було належним чином у юридичній площині. Ребров – це питання вертикалі всіх збірних. Сподіваємось, що Сергію Станіславовичу окрім своєї основної роботи вистачатиме часу на інші збірні. Однофамілець Шевченка, як представник обласної Асоціації, очевидно, має дбати про ефективні зв’язки з регіональними футбольними організації. Тут головне, щоб не виникало на місцевому рівні конфлікту інтересів – а чому, мовляв, перевагу віддано Львівській області?
По виконкому теж зрозуміло. Єдине, знову, щоб не виникало питання – чому президент одного клубу УПЛ представлений в керівництві УАФ, а інші ні? Олександр Зінченко, у виконкомі має представляти інтереси діючих футболістів. Олександр із наших легіонерів, звичайно, найтитулованіший футболіст, але яке він зараз має відношення до Української асоціації футболу, опосередковане через збірну? Але збірна це не весь український футбол, не буде ж він представляти інтереси українських футболістів Англійської прем’єр-ліги. Схоже на «весільного генерала». Добре, ще раз сподіваємось, що Андрій Миколайович і його соратники знають що роблять, а час все розставить по місцях.
Також буде створена нова структура. 30 січня в Києві відбудуться установчі збори новоствореної організації – Асамблеї регіонів, яка буде в УАФ представляти інтереси всіх територіальних громад. Цю структуру запропонував створити новий президент УАФ Андрій Шевченко. До її складу увійдуть всі голови обласних асоціацій футболу.
30 січня стане відомий керівний склад Асамблеї регіонів, буде акцентована увага на проблемах масового футболу, обговорено співпрацю з Виконкомом УАФ, де б враховувалися інтереси регіонів.
Іще з кадрових перемін. Як стало відомо Sport.ua, ціла група функціонерів, які були в штаті УАФ, припинили роботу в цій організації, з ними вже було проведено розрахунок, їм видали вихідну допомогу та трудові книжки. Таким чином, за повідомленням джерела, зокрема, Олег Протасов, Олексій Mихайличенко та Анатолій Дем’яненко матимуть змогу повернутися до тренерської діяльності, якою вони займалися раніше.

ГОСТІ
Подія з призначенням Андрія Шевченка президентом УАФ зібрала досить значну кількість поважних гостей.
У роботі конгресу взяли участь представники ФІФА та УЄФА (по інтернету), а також почесні гості, серед я их – колишні президенти Української асоціації футболу Валерій Пустовойтенко (Прем’єр-міністр України 1997–1999 років), Григорій Суркіс (почесний член УЄФА), Анатолій Коньков (заслужений працівник фізичної культури і спорту, колишній головний тренер національної збірної України), володарі «Золотого м’яча» Олег Блохін, Ігор Бєланов. Серед гостей конгресу були також головний тренер на
ціональної збірної України Сергій Ребров, володар «Срібного бутса» Олег Протасов, олімпійський чемпіон, колишній головний тренер національної збірної України Олексій Михайличенко, віце-чемпіон Європи Анатолій Демяненко, володар Кубка кубків та Суперкубка УЄФА, колишній головний тренер національної збірної України Леонід Буряк.
Також серед гостей конгресу був президент Національного олімпійського комітету України Вадим Гутцайт, президент Національного комітету спорту інвалідів України Валерій Сушкевич, голова Комітету з питань молоді і спорту Верховної Ради України Андрій Кожем’якін, тимчасовий виконувач обов’язків державного секретаря Міністерства молоді та спорту України Юрій Музика, завідувач відділу директорату з питань внутрішньої та гуманітарної політики Офісу Президента України Олександр Гонтарук.

Роман СЛАВЕНКО