У понеділок, 28 жовтня, у Парижі пройшла 68-ма церемонія нагородження «Золотого м’яча». Престижна нагорода, яку за версією «France Football» вручають найбільш заслуженим у футболі за підсумком минулого сезону. Кращим гравцем світу 2024 року визнали півзахисника «Манчестер Сіті» та збірної Іспанії Родрі. З манчестерським клубом він виграв АПЛ, а зі збірною Іспанії – Євро-2024. Але ця урочиста церемонія не обійшлася і без скандального присмаку.
Ще зовсім недавно організаторам престижної нагороди було легко визначати чергового володаря «Золотого м’яча». Єдине питання, на яке треба було відповісти – Мессі чи Роналду? Найбільше «Золотих м’ячів» в історії виграв Ліонель Мессі. Аргентинця відзначали вісім разів (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019, 2021, 2023). Другим за кількістю нагород іде Кріштіану Роналду – у португальця їх п’ять (2008, 2013, 2014, 2016, 2017). Епоха багаторічних легенд футболу відходить. Вперше за 21 рік Кріштіану Роналду й Ліонель Мессі обоє не потрапили у номінацію. І виявляється, що повноцінної заміни мегазіркам ще немає. А це до того ж породжує і непорозуміння та образи.
Тривалий час точилися палкі дискусії хто заслуговує на почесне звання найкращого футболіста сьогодення. Зрештою, ще не офіційно, але ніби то зійшлися, «Золотий м’яч» дістанеться цього разу гравцеві мадридського «Реала» і збірної Бразилії Вінісіусу Жуніору. Не всі були таким вибором задоволені, але вже неформально порішали. І раптом за кілька днів до урочистого вручення престижної нагороди з’являється інформація, що «Золотий м’яч» отримає не форвард мадридців , а хавбек «Манчестер Сіті» Родрі.
В Мадриді це розцінили як зраду і образу. Через це у клубі вирішили взагалі не їхати на нагородження, хоч представники «Реала» були і в інших номінаціях. Раніше повідомлялося, що на церемонію поїдуть зараховані до конкурсу Андрій Лунін (в номінації – кращий воротар), Джуд Беллінгем (кращий гравець) та Карло Анчелотті (кращий тренер). Усіх їх на вручені нагород у паризькому театрі Шатле не було. Цікаво, чи так співпало, чи це як компенсація за не возвеличення Вінісіуса Жуніора, але «Реалу» було присуджено перемогу аж у двох номінаціях – кращий тренер, Анчелотті, і краща чоловіча команда, «Реал». Але це вже не могло компенсувати не визнання у головній номінації. Ну, і, звісно, вся ця ситуація набула розголосу на весь світ у ЗМІ, різних виступах, заявах і оцінках. Інколи зовсім не толерантних. Згадали, що Родрі не був навіть номінований на звання найкращого гравця англійської Прем’єр-ліги. Він не був найкращим футболістом у складі «Манчестер Сіті» минулого сезону. Він не був найкращим півзахисником Іспанії на Євро-2024 і все таке інше.
Треба було все-таки «Золотого м’яча» знову вручити Мессі чи Роналду. Всі б посміялися, зате ніхто б не був ображений.
За Луніна прикро, вперше у житті міг би побувати ще й з дружиною на таких престижних навколофутбольних урочистостях.
Зате вперше до цієї світської атмосфери долучилося інше українське подружжя – Артема і Юлії Довбиків. Артем Довбик був включений, а тому мав право і повноваження бути серед присутніх, до списку 30 номінантів на кращого гравця, який минулого сезону за «Жирону» забив 24 голи, посів третє місце в Ла Лізі і отримав трофей Пічічі для найкращого бомбардира чемпіонату Іспанії. Окрім того, допоміг збірній України вийти на Євро-2024. Довбик став першим українцем з часів Андрія Шевченка, який потрапив до списку претендентів на «Золотий м’яч».
В підсумку у боротьбі за нагороду «Золотий м’яч» український форвард тепер «Роми» Артем Довбик розділив у рейтингу 29-те місце з 30-ти відібраних найкращих.
Варто нагадати, що українські гравці тричі отримували «Золотий м’яч». У 1975-му нагороду здобув футболіст київського «Динамо» Олег Блохін, у 1986-му – ще один динамівець Ігор Бєланов, а у 2004-му – Андрій Шевченко, який тоді представляв «Мілан».
Лауреати нагород від «France Football» у 2024 році:
«Золотий м’яч» серед чоловіків – Родрі («Манчестер Сіті», збірна Іспанії);
«Золотий м’яч» серед жінок – Айтана Бонматі («Барселона», збірна Іспанії);
Найкращий молодий гравець: Ламін Ямаль («Барселона», збірна Іспанії);
Найкращий бомбардир: Гаррі Кейн («Баварія», збірна Англії), Кіліан Мбаппе («ПСЖ»/»Реал», збірна Франції);
Найкращий воротар: Еміліано Мартінес («Астон Вілла», збірна Аргентини);
Найкращий клуб року серед чоловіків: «Реал» (Іспанія);
Найкращий клуб року серед жінок: «Барселона» (Іспанія);
Найкращий тренер: Карло Анчелотті («Реал»);
Найкраща тренерка: Емма Гейз («Челсі», збірна США).
Премія Сократеса(соціальна активність): Дженніфер Ермосо («Тігрес», збірна Іспанії).