Перше завдання виконане

Група С

Молодіжна збірна України впоралася з першим неодмінним завданням на Євро U-21 – вихід з групи до чвертьфіналу. Після двох перемог у турнірі над збірними Хорватії (2:0) та Румунії (1:0) українська команда достроково гарантувала собі участь на цій стадії змагань. Для нас актуальним тепер є наступне завдання – пробитися до півфіналу. Складність досягнення мети зростає, але зростають і ставки. На кону путівка до олімпіського футбольного турніру Ігр-2024. Команди-учасники півфіналу Євро U-21 автоматично отримують путівку на змагання Олімпіади в Парижі наступного року.
Оглянемо послідово тур за туром перебіг подій у нашій групі змагань.

Тур-1
21 червня
УКРАЇНА – ХОРВАТІЯ – 2:0 (1:0)
Голи: Кащук (19), Сікан (48).
Тур-2
24 червня
РУМУНІЯ – УКРАЇНА – 0:1 (0:0)
Гол: Дікан (89 автогол).
Тур-3
27 червня

ІСПАНІЯ – УКРАЇНА – 2:2 (0:1)
Голи: Желізко (49 автогол), Руїс (90) – Вьюнник (43), Судаков (81 з пенальті).

1-й тур групового турніру
Перший же матч збірної України на груповому етапі молодіжного чемпіонату Європи з командою Хорватії мав чи не вирішальне значення у боротьбі за вихід до чвертьфіналу турніру. Фаворитами нашої групи від початку вважалися іспанці. А головними претендентами на другу путівку до 1/4 фіналу саме розглядалися збірні України і Хорватії, причому, зокрема, букмекери у цьому протистоянні невелику перевагу віддавали саме хорватам. У хорватської команди була втрата одного з лідерів захисника збірної і РБ «Лейпціг» Йошко Гвардіоли. За усієї поваги до збірної Румунії, її шанси на загальний успіх у групі розглядалися найнижче, попри рідні стіни.
Підвищена відповідальність за результат, а також природнє відчуття стартових хвилин такого турніру, загалом позначилося на початку матчу. І все ж наші виглядали краще – за швидкістю і гостротою рішень. Саме таке нестандартне рішення Олексія Кащука призвело до першого голу у ворота збірної Хорватії. Одного розхитав, другого прибрав на замасі, третього випередив. Завершення, взагалі в стилі Мессі, несильно у протихід голкіперу під стієчку спрямував м’яч (хоча, як показав наступний матч зі збірною Румунії, поки що порівнювати Олексія з Ліонелем можна тільки напівжартома). Загалом, з Хорватією Кащук відіграв дуже продуктивний матч. Другий гол теж наполовину його заслуга. Вивірена передача на Данила Сікана, який на випередження з близької відстані головою спрямував м’яч у ворота хорватів без шансів для їхнього воротаря. Не даремно за гру зі збірною Хорватії Кащук був визнаний найкращим у матчі, а також увійшов до символічної збірної першого туру Євро-2023 загалом (з найвищою оцінкою).
Головне, що вдалі індивідуальні дії наших футболістів застосовувалися на тлі досить якісної командної гри. У цьому розумінні збірна України приємно потішила, переважно переграючи у цих компонентах своїх суперників. Ми були швидшими, гострішими і, зрештою, технічнішими. Моментами хорвати більше володіли м’ячем, після другого пропущеного голу навіть на якийсь час притиснули нашу команду до своїх воріт. Але тривалі перепасовки поблизу карного майданчика української збірної, які закінчувалися переважно тривіальними подачами до штрафної, зазвичай, не створювали великої загрози для наших воріт. Хоча при майстерніших діях хорватських футболістів в окремих епізодах могли б ми мати неприємності. Пару штрафних, які могли стати небезпечними, такими не стали. Надійно діяли наші центральні оборонці, особливо, Максим Таловеров. Не за віком грамотно і виважено, в таких випадках кажуть – читав гру. До речі, Максима теж було за підсумком першого туру усього чемпіонату внесено до збірної кращих.
Згодом збірній України вдалося вирівняти гру і знову взяти її під свій контроль. Команда України була ближчою то того, щоб збільшити рахунок, аніж Хорватії відквитати, бодай, один гол.
До слова, виникла така несподівана аналогія щодо нинішньої молодіжної збірної Хорватії. Нагадала сучасну Національну збірну України. Підбір футболістів більш-менш непоганий є, а команої ефективної гри – нема. «Сира» команда. І точно є одна обставина, тотожна для обох цих збірних. У молодіжної збірної Хорватії теж порівняно нещодавно з’явився новий головний тренер. І теж наставник, який тренував перед тим команди переважно за кордоном, в Азії і Африці.
Проте це не применшує заслуги молодіжної збірної України за успіх у стартовому матчі чемпіонату. Якщо маєш козирі у зіграності, ними ще треба вміти скористатися. Це нашим цілком вдалося.
Не випадково найбільша увагу в цьому огляді загалом групового турніру саме поєдинку зі збірною Хорватії. Бо, повторюся, що цей матч для збірної України був ключовим на стадії відбіркової групи. Хоча наступного туру румуни ледь не зламали наші плани.
Другий стартовий поєдинок нашої групи закінчився закономірно і без якихось пригод. Іспанці впевнено здолали збірну Румунії.

2-й тур групового турніру
Можливо через присмак легкої ейфорії після стартового успіху з боку української команди. Можливо через розуміння, що після розгромної поразки далі відступати нікуди з боку румунських футболістів. Мабуть, і ті, і інші мотиви були присутні, але початок матчу в Бухаресті другого туру групи між збірними України і Румуниї розпочався несподівано, принаймні для наших футболістів, з активного натиску господарів. Була якась часом розгубленість у наших діях і грубі помилки у захисті. Протягом перших п’яти хвилин старту матчу румуни двічі могли вразити ворота української команди. Добре, що забракло майстерності під час ударів з вигідних ситуацій. Потім досить швидко збірна України перебрала ініціативу до своїх рук, але подеколи і біля наших воріт дозволяли супернику створювати загрози. З Хорватією наш захист діяв надійніше. Але й з реалізацією виникли проблеми. У першому таймі лише одному Максиму Кащуку класними передачами зорганізовували три виходи сам на сам. Цього разу «Мессі» в Максимові «заснув». Замість сильних і точних ударів пробував щоразу бити на техніку. Двічі воротар без проблем впорався, одного разу наш гравець промазав. Сікан уже по перерві впритул вперіщив у поперечину. Ще були напівмоменти, які при вдалих діях цілком могли перетворитися в голеві. «Накінечник» атаки поки що у нас не може похвалитися стабільністю. До того ж у цій ланці ще й маємо несподівані втрати. Про це пізніше.
У другому таймі господарі переважно уже грали на збереження нічийного результату. Одне здобуте очко залишало б їм теоретичні шанси на вихід до чвертьфіналу.
Гол, якраз той випадок, коли кількість переростає у якість. Автогол румунів у власні ворота на останніх хвилинах матчу – це можна назвати везінням. Але чому нам уже за тотальної переваги мало лише нещастити? Все, насправді, законономірно. Хороший стрімкий прохід флангом Максим Брагару, Владислав Ванат своєю активністю закрутив захисникові голову. Ну, і трохи везіння. Хоча, звичайно, за одну хвилину до закінчення основного часу матчу бажано пані Фортуну зайвий раз не турбувати.
Не далі, як у минулому номері писав, що Владиславу Ванату варто звернути увагу на свою зайву емоційність і бездумний запал. У матчі з Мальтою арбітр пожалів його, що не вилучив за завдання травми воротареві мальтійців. Відчайдушне завзяття, звичайно, добре, але коли воно не заважає самоконтролю у будь-яких ситуаціях. Варто це було молодому і здібному футболістові пояснити. Ні в національній, ні в молодіжній збірних такої людини не знайшлося. Ще пощатило, що свою нестриманість Ванат виявив уже в компенсований час. А якби вилучення за неспортивну поведінку трапилося в середині тайму? Мали б проблеми у грі, яку неодмінно мусили вигравати. Тепер дискваліфікація на 2 матчі. Могло бути більше.
Півзахисник молодіжної збірної України Артем Бондаренко був визнаний найкращим гравцем матчу з Румунією за версією УЄФА. Три українці потрапили до символічної збірної 2-го туру ЧЄ U-21 за версією SofaScore:
Олексій Сич, Володимир Бражко та Георгій Судаков
У іншому матчі групового турніру все склалося якнайкраще для нас. Збірна Іспанії мінімально, але обіграла команду Хорватії. Цікаво, що нападник іспанців Абель Руїс відзначився на 20 секунді матчу та забив найшвидший гол в історії молодіжних чемпіонатів Європи.Таким чином, за тур до завершення матчів у групі Іспанія і Україна гарантували собі вихід до чвертфіналу молодіжного чемпіонату Європи. У матчі між собою ці збірні мали розіграти між собою перше-друге місця групи В.

3-й тур групового турніру
Перед матчем заключного туру з іспанцями було одне принципове питання – як наш тренерський штаб стратегічно поставиться до цього матчу (те саме, до речі, стосувалося і іспанців). Справа в тому, що обидві команди незалежно від результату матчу між собою, гарантували собі вихід до чвертьфіналу цього Євро. Йшлося лише про таку формальність – хто посяде в групі перше місце, а хто вийде далі з другого. Справді, практично формальність, бо в 1/4 фіналу перше-друге місця нашої групи перетиналися с першими двома командами групи D. А з високою вірогідністю (ми не застали заключні матчі цієї групи, а ви результат вже знаєте) це могли бути збірні Франції та Італії. Приблизно рівні за потенціалом команди. Зумисне когось обирати у майбутні суперники не було особливого сенсу. Чи не краще в останньому турі групового турніру, коли головне завдання на цей момент вирішено, надати перепочинок перед чвертьфіналом лідерам команди, переглянути найближчий резерв?
Так і вишло. Обидва тренери виставили на старті матчу практично резервні склади у порівнянні з попередніми поєдинками. У збірній України з основи на полі відразу з’явилися тільки лівий захисник Костянтин Вівчаренко і півзахисник Дмитро Криськів. Та сама ситуація зі складом була і в іспанців. На початку матчу дублери не так створювали самі моменти, як обмінювалися подарункам. Спочатку Олег Очеретко виклав іспанцю м’яч на блюдечку прямісінько перед самими нашими воротами. Врятував Руслан Нещерет. Потім передачею-подарунком українськім футболістам відповів голкіпер наших суперників. Захисник іспанців вибив м’яч із порожніх воріт. Загалом перші 30 хвилин матчу минули приблизно у рівній боротьбі, з обмалю моментів, які виникали переважно через помилки суперників. Черговий королівський подарунок супернику зробив уже Володимир Салюк, вивівши сам на сам форварда іспанців. Знову врятував Нещерет. Під закінчення тайму ініціативою уже більше володіла збірна Іспанії, але наразилася на стрімку українську контратаку. Надшвидкісний прорив Назаренко-В’юник закінчився невідпорним ударом впритул останнього. У другому таймі розкішні подарунки суперникам від наших відновились. Зрештою, буквально самі собі забили. Далі гра тривала з домінацією іспанців, але наші знову підловили суперника на швидкій контратаці і заробили пенальті. Утримати перевагу втім не вдалосяю Нічия – справедливий підсумок цього матчу.
Таким чином, команди залишилися на попередніх місцях у групі В. Збірна Іспанії – перша і гратиме в чверть фіналі з другою командою групи D. Збірна України – друга і вийшла в 1/4 на переможця групи D. Місця у цій групі визначилися після передачі номера до друку.

Роман СЛАВЕНКО