Перша продовжує

Другий за статусом дивізіон українського клубного футболу відновлює після зимової перерви змагання у новому форматі. Першими у Першій лізі, з 29 березня розпочали з’ясовувати стосунки учасники групи вибування. Відбулися матчі стартового туру другого етапу. А з 5 квітня – черга чільної вісімки, яка буде заточена на підвищення в класі.

РЕГЛАМЕНТ

На першому (осінньому-2024) етапі розіграшу Першої ліги-2024/2025 було сформовано дві групи по дев’ять команд за територіальним принципом. Змагання проводилися у два кола за круговою системою.
На другому етапі команди, що посіли 1?4 місця в кожній групі, сформували групу за вихід в УПЛ зі збереженням усіх показників, отриманих на першому етапі. Команди, що посіли 5?9 місця в кожній групі, сформували групу у боротьбі за право грати в першій лізі.
На другому етапі для чемпіонської групи зберігаються показники, отримані лише в матчах проти команд, що посіли 1-8 місця на першому етапі. Для групи вибування всі показники команд, отримані на першому етапі, зберігаються.
Також варто зазначити, що на другому етапі команди групи А проводять матчі тільки з командами групи Б у два кола.
Команди, які посіли 1-ше та 2-ге місця в чемпіонській групі, виходять до Прем’єр-ліги напряму. Третя й четверта команди першої ліги зіграють стикові матчі за право виступати наступного сезону в УПЛ із 14-м та 13-м командами Прем’єр-ліги відповідно. Стикові матчі складаються з двох матчів, по одному на полі кожної з команд-учасниць.
Команди, що посіли 16?18 місця в першій лізі, вибувають до другої ліги. Команди, що посіли 14?15 місця в першій лізі, гратимуть стикові матчі з командами, що посіли 2?3 місця в другій лізі, за право виступати в першій лізі наступного сезону.
До слова, змагання у Другій лізі відновляться з 11 квітня.

Група вибування:
«Вікторія» (Суми), «Фенікс-Маріуполь», «Минай» (Ужгород), МФК «Металург» (Запоріжжя), «Нива» (Тернопіль), «Прикарпаття» (Івано– Франківськ), «Діназ» (Вишгород, Київська область), «Поділля» (Хмельницький), «Кремінь» (Кременчук).

Учасники перегонів за збереження місця у Першій лізі першими відкрили змагання другого етапу у дивізіоні, тому з них і почнемо.
У цій групі більш-менш впевнено щодо збереження свого статусу може себе почувати лише «Вікторія», яка перший тур через непарну кількість команд у групі пропускала. А весняну частину сезону в Першій лізі було відкрито матчем у Ви «Діназ» – «Минай» – 1:2. Гості перемогою істотно поліпшили своє становище. Таку само, як і «Поділля», яке на закінчення матчу вирвало перемогу у «Металурга» – 2:1 і залишило останнє місце в групі. На цю позицію опустився «Кремінь», який на старті не встояв проти «Ниви» – 1:2. Повністю «перероблений» «Фенікс-Маріуполь» зумів здобути очко у протистоянні з «Прикарпаттям» – 0:0.
На думку фахівців, дуже вперта боротьба очікується серед аутсайдерів, більшість з яких доклали зусиль, аби підсилитися кваліфікованими виконавцями. У «Поділлі» продовжить кар’єру Андрій Кухарук, відомий за виступами за «Рух» і «Верес», а в тернопільській «Ниві» розраховують на Мар’яна Мисика та Дениса Резепова з «Інгульця».
Важливо, що під час тривалої зимової перерви тут ніхто не зійшов із дистанції, зазначає прес-служба УАФ. Хоча проблемних команд вистачало. Передусім ідеться про ФСК «Маріуполь», якому лише під завісу підготовчого етапу підставив плече аматорський ФК «Фенікс» із Львівської області. Галичани не тільки ліквідували старі заборгованості «містян» по зарплаті, а й забезпечили фінансову підтримку до кінця сезону.
Щоправда, із минулорічного складу в колективі залишилися тільки Андрій Богданов, Єгор Булгаков та Антон Байдал, решта новачків – вільні агенти, серед яких є й виконавці з досвідом виступів у першій лізі. Мова про Артема Данилюка, Віталія Жупанського, Дмитра Махнєва, Сергія Машталіра, Вадима Червака, Сергія Петька тощо.
Новим головним тренером «Фенікса-Маріуполя» став Максим Фещук, відомий у минулому нападник, а допомагатиме йому Володимир Журавчак, який свого часу був тренером «Карпат».
У «Кремені» після завершення першої частини сезону всім футболістам було надано статус вільних агентів, аби вони мали змогу працевлаштуватися в більш заможних клубах. Проте це вдалося далеко не всім: із 20 заявлених цього тижня гравців 14 і раніше виступали за Кременчук. Тільки відповідно до контракту зарплату їм будуть нараховувати лише з березня. Клубне керівництво поставило перед командою складне завдання – утриматися в першій лізі.

Група вибування
«Кремінь» – «Нива» (Тернопіль) – 1:2
Голи: Сидоренко, 54 – Галадей, 40, Напуда, 82
«Металург» (Запоріжжя) – «Поділля» – 1:2
Голи: Нехтій, 89, – Савін, 2, Кухарук, 16
«Діназ» – «Минай» – 1:2
Голи: Кіричінко – Раско, 9, Рязанцев, 69
«Прикарпаття» (Івано-Франківськ) – «Маріуполь» – 0:0

Чеппіонська група
«Епіцентр» (Кам’янець-Подільський), «Агробізнес» (Волочиськ, Хмельницька область), СК «Полтава», «Металіст 1925» (Харків), «Кудрівка» (Чернігівська область), «Металіст» (Харків), ЮКСА (Київська область), «Буковина» (Чернівці).

Учасники чемпіонської групи завершують підготовку до нових випробувань. Вони стартують наприкінці тижня.
Тут очікується дуже запекла боротьба. На прямі путівки до УПЛ, або на шанс підвищитися у статус і через перехідні матчі, можуть претендувати у наступних ще 8-ми турах фактично всі команди групи. І показово, що всі учасники чемпіонської групи практично на це сподіваються. Для того, щоб не мати проблем в разі здобуття права наступного сезону грати в УПЛ, попередньо у цю зимову паузу треба було пройти процедуру в комітеті УАФ з відповідної атестації футбольних клубів. І відразу всі учасники чемпіонської групи Першої ліги вирішили пройти цю атестацію для участі в змаганнях під егідою УПЛ. «Епіцентр», «Агробізнес», «Mеталіст 1925», «Mеталіст», «Кудрівка», «Полтава», ЮКСА та «Буковина», – всі заявили про готовність з наступного сезону грати у вищому дивізіоні українського клубного футболу.
Зокрема, про це прямо заявив очільник «Металіста 1925» Патрік ван Леувен: «Зараз завдання – виграти Першу лігу та вийти в УПЛ. І там керівництво поставить нове високе завдання. Ми не обговорювали, коли саме потрібно вийти в УПЛ, але зрозуміло, що це має статися зараз. Я не ховатимусь і говоритиму про час. Кваліфікація гравців дозволяє все зробити цього сезону», – сказав ван Леувен. У підтвердження достатності кадрового потенціалу, щоб вирішити це завдання, можна розцінювати те, що харків’яни у зимову перерву не робили гучних придбань. Можна виділити оренду досвідченого 31-річного захисника полтавської «Ворскли» Олександра Чорноморця (у зворотному напрямку на тих же умовах відбув Євген Пасіч) та 19-річного захисника Олексія Гусєва, який належить «Динамо». Ще одна оренда: 22-річного бразильського вінгера із нижчої місцевої ліги Педро Артура, але який має за плечима 3 матчі у складі Бразилії U-16. Також трансфери легіонерів з чемпіонату Албанії (обоє – на 3,5 роки) – 20-річного албанського півзахисника Ерміра Рашиці, який є капітаном молодіжної збірної Албанії та 25 річного нігерійського нападника албанського «Партизані» Крістіана Мба.
Ще один претендент на путівку до УПЛ, ЮКСА, зміцнив свої лави стопером Олександром Мельником із «Вересу», серед новачків є й бразилець Ромаріньйо – син легендарного нападника Ромаріо. В останньому контрольному матчі команда з Тарасівки впевнено перемогла вінницьку «Ниву» – 3:0, а довів справу до розгрому ще один бразилець, Матеус.
«Буковина» у своїй селекційній роботі зробила ставку на досвід. У Чернівцях дуже сподіваються, що новобранці Олександр Васильєв із «Чорноморця» та Олег Кожушко з «Кривбасу», які чимало пограли в еліті, швидко стануть лідерами команди.
Лідери чемпіонської групи, «Епіцентр» та «Агробізнес», не відзначалися гучними посиленнями. Окрім них не проявили активність на трансферному ринку ще й «Полтава» з «Кудрівкою». Керманичі цих команд довіряють тим гравцям, що вже є на контракті, і вважають, що вони й надалі прогресуватимуть. Продовжує робити ставку на свою перспективну молодь «Металіст».