Новий змагальний сезон біатлонного Кубку світу розпочався першим етапом у фінському Контіолахті. Організатори змагання потішили на старті спраглих до біатлонних баталій вболівальників найбільше інтригуючими гонками біатлону – естафетами. У перший день змагань відбулися одиночна та класична змішані естафети. Але для українських шанувальників біатлону найбільше позитивних емоцій серед гонок, які ми встигаємо охопити у цьому номері газети, стала коротка індивідуальна гонка у чоловіків. За її підсумками українські біатлоністи вибороли гросмейстерські результати – Віталій Мандзин дістався за крок від п’єдесталу пошани, четверте місце, а Дмитро Підручний та Антон Дудченко фінішували в топ-15. Порушуючи хронологію змагань, із цих звитяг наших спортсменів розпочнемо цей огляд.
КОРОТКА ІНДИВІДУАЛЬНА ГОНКА (ЧОЛОВІКИ)
Коротка індивідуальна гонка на етапі в Контіолахті – перший особистий старт для чоловіків у сезоні. У порівнянні з класичною індивідуальною гонкою, біатлоністи бігли скорочену дистанцію – 15 кілометрів замість звичних 20 кілометрів. Отже, вага влучної стрільби зросла у порівнянні з швидкістю біго, що, очевидно, було сприятливою для нас обставиною. При цьому кількість вогневих рубежів та порядок стрільби залишаться незмінними (лежачи – стоячи – лежачи – стоячи).
Антон Дудченко та Віталій Мандзин мали вже третій старт у Контіолахті – перед цим виступили у змішаній та чоловічих естафетах, зазначає Суспільне Спорт. У Підручного та Тищенка було перед тим по два старти.
Варто нагадати, що у сезоні 2023/24 найкращий результат України на Кубку світу в індивідуальних гонках серед чоловіків – дев’яте місце Артема Прими у гонці на 15 км в Антгольці. А останню медаль у чоловічій індивідуальній гонці Україна здобувала ще у 2017 році – «бронза» Сергія Семенова на етапі в Антгольці.
Україну в гонці зі скороченою дистанцією представили чотири біатлоністи. До заявки увійшли Дмитро Підручний, Антон Дудченко, Віталій Мандзин та Артем Тищенко. Через втрачену квоту за підсумками сезону-2023/24 до неї не потрапив Богдан Цимбал.
З українських біатлоністів першим на старт вийшов Дмитро Підручний. Чиста стрільба на трьох вогневих рубежах дозволила Підручному заїхати на проміжну четверту сходинку. Однак на останній стійці Дмитро заробив 45 секунд штрафу. Одразу після фінішу Підручний посів другу сходинку, програвши проміжному лідеру 2 секунди.
Антон Дудченко закрив усі мішені на стартовій лежці, але схибив на першій стійці. Однак останні два вогневі рубежі Антон провів чисто, повернувшись на дистанцію на проміжному восьмому місці.
Єдиним серед українців, хто закрив усі мішені на чотирьох вогневих рубежах став Віталій Мандзин. Після останньої стійки українець повертався на дистанцію на проміжному четвертому місці.
Останнім серед українців розпочав забіг Артем Тищенко. Першого промаху біатлоніст припустився на другому вогневому рубежі. Попри те, що два останні вогневі рубежі українець провів чисто, Артем не зміг увійти до топ-40 – посів 48-му сходинку. Українського біатлоніста підвела швидкість пересування трасою.
У підсумку у фінішному протоколі Мандзин посів четверте місце. Підручний та Дудченко увійшли до топ-15: посіли 10-те та 15-те місця відповідно.
А весь подіум гонки традиційно розділили між собою норвезькі біатлоністи: Ендре Стрьомсгейм – переможець, Йоганнес Бьо (для нього – лише другий), Штурла Легрейд.
Повертаючись до українських біатлоністів, варто відзначити, що ними були у цій гонці біатлону були встановлені особисті рекорди.
Віталій Мандзин показав найкращий результат у кар’єрі в особистих гонках на Кубку світу. Перед цим топ-результатом Мандзина було 31-е місце у спринті в Обергофі.
Дмитро Підручний здобув найкращий результат у кар’єрі в індивідуальних гонках Кубка світу з біатлону. Перед цим його топрезультатом було 20-те місце в Естерсунді у сезоні 2019/20, вище він фінішував лише на Олімпіаді-2022 (18-те місце).
ОДИНОЧНА ЗМІШАНА ЕСТАФЕТА
Саме стартом одиночної естафети на першому етапі у Контіолахті розпочинався біатлонний сезон Кубка світу-2024/25. У складі збірної України розпочинати новий сезон у цій гонці були визначені 20-річна Олена Городна та 30-річний Артем Тищенко. У такому складі Україна вперше виступила у одиночній змішаній естафеті, причому якщо Тищенко у минулому сезоні біг цю гонку на рівні Кубка світу з Анастасією Меркушиною та Христиною Дмитренко, то для 20-річної Городної – це був дебют на дорослому рівні.
Для Городної також це було лише п’ятою гонкою в кар’єрі на рівні Кубка світу з біатлону і другою в естафеті. На етапі в Обергофі у попередньому сезоні вона була учасницею жіночої команди, що посіла восьме місце.
Артем Тищенко востаннє змагався в одиночній змішаній естафеті на Кубку світу-2023/24 на етапі в Антгольці, тоді біг з Христиною Дмитренко. На першому етапі минулого сезону в Естерсунді Тищенко біг разом з Анастасією Меркушиною.
Зачин біатлонного сезону-2024/25 було зроблено прийнятним. Збірна України з біатлону відкрила новий змагальний сезон на рівні Кубка світу дев’ятим місцем Артема Тищенка та Олени Городної.
Чисто відпрацювавши на стартовій лежці, Городна поверталася на дистанцію на підступах до трійки лідерок – четвертою з відставанням у дві секунди від фінської біатлоністки Суві Мінккінен.
Перші додаткові патрони Городна використала на другому вогневому рубежі – закрила всі мішені з семи пострілів, втративши чотири позиції. Тищенка на дистанцію Олена виводила на десятій сходинці.
На першому чоловічому етапі перегонів Тищенко надолужив три позиції на стрільбі лежачи – обійшовся без додаткових патронів. На підході до стійки українця обійшов Ветле Крістіансен з Норвегії, у складі якої Юні Арнеклейв припустилася п’яти хиб на своєму етапі.
До десяти секунд збільшилося відставання України від Болгарії після одного промаху Тищенка на другому рубежі – десяте місце. Покращити позицію вдалося вже на наступній лежці Олени Городної, яка безпомилково закрила мішені та обійшла болгарську суперницю Валентину Дімітрову.
Дев’яте місце Олені вдалося втримати попри два додаткові патрони на стійці. На заключний етап естафети Тищенко вибігав спільно з біатлоністом Словенії, на відстані майже семи секунд від фіна Отто Інвеніуса.
Ходом Тищенко поступився збірникам Болгарії та Норвегії, перш ніж повернути місце у чільній десятці завдяки черговій чистій стрільбі лежачи. До фінішу Артем набрав ще одну позицію – дев’яте місце для України у протоколі.
«Золото» виграли шведи Елла Халварссон та Себастьян Самуельссон, який виграв очний останній рубіж у француза Кантена Фійона Майє. Три хиби останнього майже коштували команді «срібла» – той лише мінімально випередив на фініші німця Юстуса Штрелоу.
ЗМІШАНА ЕСТАФЕТА
Наші біатлоністи вже в другій гонці в Контіолахті здобули для себе відмінний результат.Україна фінішувала шостою у першій змішаній естафеті сезону Кубка світу з біатлону. Це найкращий результат для України в змішаних естафетах на рівні Кубка світу з сезону-2022/23.
До четвірки України на класичної змішаної естафети увійшли 25-річна Христина Дмитренко, 34-річна Юлія Джима, 27-річний Антон Дудченко та 21-річний Віталій Мандзин. Першими на дистанцію виходили жінки, а Мандзин пробіг заключний, четвертий етап естафети.
Христина Дмитренко підійшла до першого вогневого рубежу на 10-му місці. На лежці українка використала один запасний патрон, натомість другий вогневий рубіж пройшла чисто. Таким чином Христина піднялась в топ-5, але передала естафету Юлії Джимі на дев’ятому місці.
Юлія на першому вогневому рубежі використала один запасний патрон, втративши місце у топ-10 – підходила до стійки 12-ю. Однак лідерка збірної не помилялась на другому рубежі та змогла покращити розташування на шість позицій – передала естафету шостою, однак відставання від лідерів складало 1 хвилину 49 секунд.
Антон Дудченко на своєму етапі використав два додаткові патрони – обидва на стрільбі стоячи. На останніх двох колах він багато програвав відносно лідерів, але через помилки конкурентів на стрільбі залишився на шостому місці на передачі естафети.
Віталій Мандзин також використав два додаткові патрони, також на стійці. Водночас, перевага Мандзина над сьомим місцем упродовж усього етапу складала понад 50 секунд, тому місце у топ-6 біатлоніст для України втримав.
На останніх метрах дистанції Норвегія обійшла Францію і виграла гонку з перевагою в 0.8 секунди. При виході з останньої стрільби француз Емільєн Жаклен вигравав у норвежця Вебьорна Сьорума 15 секунд, але не втримав перевагу.
КЛАСИЧНА ЕСТАФЕТА (ЧОЛОВІКИ)
Україна з колом штрафу – сьома у чоловічій класичній естафеті Кубка світу.
У чоловічій естафеті Україна була представлена складом Богдана Цимбала, Дмитра Підручного, Антона Дудченка та Віталія Мандзина. Дудченко та Мандзин вдруге виходили на старт після виступу у змішаній естафеті, тоді як для Цимбала та Підручного це були перші гонки сезону.
Богдан Цимбал, який проводив перший на старті на рівні Кубка світу за рік, на своєму етапі використав три додаткові патрони. З цим результатом біатлоніст передав естафету Дмитрові Підручному на 10-й позиції, але вже з відставанням від лідера Франції на 53 секунди.
На етапі Підручного Україна змогла покращити своє положення. Капітан збірної України використав лише один додатковий патрон на двох вогневих рубежах і підняв команду на восьму позицію, причому відставання від третього місця складало менш як 25 секунд.
Високий рівень роботи на вогневому рубежі продемонстрував і Антон Дудченко: лише один додатковий патрон і шосте місце на передачі естафеті. Міг Дудченко бути й п’ятим, проте після першого вогневого рубежу не втримав боротьби зі шведом Мартіном Понсілуомою.
Віталій Мандзин, що стартував останнім від України в естафеті, вже за підсумками першої стрільби підняв на п’яту позицію, випередивши фіна Отто Інвеніуса. Однак на «стійці» не скористався колом штрафу від німця Філіпа Горна і відправився сам туди.
У підсумку Україна фінішувала сьомою в чоловічій естафеті. Переможцями гонки стали представники Франції, які використали лише два додаткові патрони.
КЛАСИЧНА ЕСТАФЕТА (ЖІНКИ)
Збірна України з двома колами штрафу посіла 11-те місце в жіночій естафеті Кубка світу в Контіолахті. Це виявився найскромніший наш результат серед чотирьох стартових естафетних гонок.
Дебютувала в естафетах Кубка світу 19-річна Олександра Меркушина, яку відрядили на третій етап гонки. Відкривала перегони Олена Городна, другою і четвертою вибігали Христина Дмитренко та Юлія Джима відповідно.
Олена Городна розпочала свій етап з чистої стрільби на лежці на дистанцію поверталася шостою. Натомість уже на стрільбі стоячи українка заробила одразу два кола штрафу, а збірна відкотилася на 18-те місце.
Відігравши одну позицію у США, Городна передавала естафету 17-ю. Христина Дмитренко ж використала один додатковий патрон на «лежці» і залишала стрільбище вже на 15-й позиції, а після чистої стрільби стоячи стала 14-ю – скоротила відставання від найближчої біатлоністки на дев’ять секунд.
За швидкострільністю Дмитренко на своєму етапі стала другою і поступилася лише італійці Доротеї Вірер – 58.7 секунди від українки.
Олександра Меркушина за підсумками свого етапу втратила одну позицію. На двох вогневих рубежах дебютантка командних гонок Кубка світу скористалася трьома додатковими патронами і на передачі естафети Юлії Джимі впритул наблизилася до команди Словаччини.
Джима з чистою стрільбою лежачи забезпечила собі комфортний відрив від словачки Зузани Ременової, що пішла на коло штрафу. На стійці ж українка відіграла ще дві позиції, обійшовши Швейцарію та Канаду, а на заключному колі випередила ще й бельгійку – підсумкове 11-те місце.
Попри використання двох додаткових патронів швидкість стрільби від Юлії Джими стала четвертою серед усіх біатлоністок на етапі. Ходом лідерка збірної замкнула топ-10 свого відрізку естафети.
«Золото» на останній стрільбі виграла Швеція: Ельвіра Еберг відіграла пів хвилини відставання у француженки Жюльї Сімон, що пішла на коло штрафу. Трійку призерок довершила команда Норвегії.
30.11.2024
Одиночна змішана естафета
- Швеція (0+4) 36:17,6
- Франція (0+9) +10,2
- Німеччина (0+4) +10,2
- Австрія (0+1) +32,5
- Норвегія (1+11) +51,0
- …9. Україна (0+5) +1:23,4
Олена Городна (0+0, 0+2)
Артем Тищенко (0+0, 0+1)
Олена Городна (0+0, 0+2)
Артем Тищенко (0+0, 0+0)
Змішана естафета
- Норвегия Норвегія (0+10) 1:09:59,6
- Франция Франція (0+4) +0,8
- Швеция Швеція (0+7) +21,5
- Германия Німеччина (1+9) +2:38,4
- Италия Італія (1+8) +2:43,4
- Україна (0+6) +3:38,9
Христина Дмитренко (0+1, 0+0)
Юлія Джима (0+1, 0+0)
Антон Дудченко (0+0, 0+2)
Віталій Мандзін (0+0, 0+2)
01.11.2024
Естафета 4х7.5 км. Чоловіки
- Франція (0+2) 1:18:24,4
- Норвегія (0+3) +25,8
- Швеція (0+10) +1:37,8
- Німеччина (1+9) +2:03,9
- Фінляндія (0+4) +2:46,4
- США (0+11) +2:58,6
- Україна (1+8) +3:29,6
Богдан Цимбал (0+1, 0+2)
Дмитро Підручний (0+0, 0+1)
Антон Дудченко (0+0, 0+1)
Віталій Мандзин (0+0, 1+3)
Естафета 4х7.5 км. Жінки
- Швеція (1+6) 1:17:09,0
- Франція (1+9) +29,0
- Норвегія (1+8) +36,2
- Італія (0+3) +1:22,5
- Австрія (0+7) +2:20,4
- Польща (1+10) +2:32,3
- …11. Україна (2+9) +4:06,9
Олена Городна (0+0, 2+3)
Христина Дмитренко (0+1, 0+0)
Олександр Меркушина (0+1, 0+2)
Юлія Джима (0+1, 0+1)
03.12.2024
Індивідуальна гонка 15 км. Чоловіки
- Ендре Стьомсгейм, Норвегія (0+0+0+0) 38:08,8
- Йоханнес-Тінгнес Бьо, Норвегія (0+1+0+0) +3,0
- Стурла Легрейд, Норвегія (0+0+0+0) +24,2
- Віталій Мандзин, Україна (0+0+0+0) +1:03,9
- Кантен Фійон-Має, Франція (1+0+1+0) +1:10,7
- Ерік Перро, Франція (0+0+0+1) +1:22,6
…10. Дмитро Підручний, Україна (0+0+0+1) +1:49,4 - Антон Дудченко, Україна (0+1+0+0) +2:07,2
- Артем Тищенко, Україна (0+1+0+0) +4:10,7
Залік Кубка світу
Чоловіки
- Ендре Стрьомсгейм (Норвегія) 90
- Йоханнес-Тінгнес Бьо (Норвегія) 75
- Стурла Легрейд (Норвегія) 60
- Віталій Мандзин (Україна) 50
- Кантен Фійон-Майє (Франція) 45
- Ерік Перро (Франція) 40
- Яков Фак (Словенія) 36
- Фаб’єн Клод (Франція) 34
- Тбєррі Ланжер (Бельгія) 32
- Дмитро Підручний (Україна) 31
…15. Дмитро Підручний (Україна) 26