Олімпійським курсом

Олімпіада-2026. Кваліфікація

Збірна України переможно пройшла перший раунд відбору на хокейний турнір зимової Олімпіади-2026. Українські хокеїсти посіли перше місце на передолімпійському турнірі, який завершився у Польщі.

Суперниками України у першому раунді олімпійського відбору були збірні Польщі, Північної Кореї та Естонії. Для виходу в наступне коло боротьби за олімпійську путівку у цій групі необхідно було здобути лише перше місце. Фаворитом цього передолімпійського турніру вважалися господарі льодового майданчика збірна Польщі.

ПЕРЕБІГ ПОДІЙ
У першому матчі швидкоплинного турніру у збірної України проти команди Північної Кореї проблем не було. У кожному із періодів українці доводили свою перевагу у хокейній майстерності. Національна збірна України розпочала олімпійський прекваліфікаційний турнір з переконливої перемоги над корейцями. Вадим Мазур, Олексій Ворона, Андрій Денискін і Данило Трахт забили супернику по шайбі, а воротар Едуард Захарченко зберіг свої ворота у недоторканності.
Не було проблем у стартовому поєдинку з естонцями і у збірної Польщі.
Власне в матчевому українсько-польському протистоянні практично і вирішився переможець цього раунду олімпійського відбору.
Як зазначає прес-служба ФХУ, збірна Польщі зробила у цьому поєдинку ставку на активний штурм воріт української збірної. Поляки розпочали матч у скаженому темпі, який не вщухав упродовж усієї стартової 20-хвилинки. З огляду на те гол у виконанні Каміля Гурни кидком від синьої лінії виглядає цілком заслуженим. Українці за весь перший період створили лише декілька півмоментів і з важкою душею пішли у роздягальню.
Зате в другому періоді на льоду була вже інша збірна України. Впоравшись з емоціями, які, можливо, не давали розкритися в першій третині, наші хокеїсти відразу заволоділи ініціативою і швидко вирівняли становище. Спрацювала стара, ще білобарсівська зв’язка Гребеник – Бородай: Артем кинув від синьої, а Денис підкоригував політ шайби у ворота з п’ятака. Після того наша команда продовжувала домінувати, чотири хвилини поспіль грала в більшості і мала приблизно півдесятка нагод, щоб вийти вперед. Втім, втративши вдосталь моментів, українці пропустили контратаку і пішли, поступаючись у рахунку, й на другу перерву.
Вдруге відігралися наші хокеїсти на самому початку заключного періоду після красивої комбінації, яку завершив Євген Ратушний. Надалі обидві команди воліли ловити одна одну на помилках. Нагоди забити мали обидва суперники, але врешті доля зустрічі вирішилася у серії буллітів. Її героєм став, спершу кілька разів врятувавши команду ще в овертаймі, Богдан Дьяченко. Він пропустив лише перший кидок від Крістіана Дзюбіньскі, а з рештою чотирма впорався. В України ж свої буллітні спроби реалізували Ілля Коренчук і Олексій Ворона.
У заключому поєдинку з командою Естонії все було в руках української збірної. Успіх навіть за буллітами гарантував нам переможний фініш турніру. Збірна України оцінювалася як беззаперечний фаворит цього протистояння. і після першого періоду здавалося, що можна уже впевнено «відкорковувати шампанське» – 3:0. Мабуть подібні думки розслабили українських хокеїстів. Ми дозволили естонцям скоротити відставання у рахунку. У заключній 20-хвилинці збірна України намагалася діяти надійно і обережно. І все ж без хвилювання не обійшлося, коли за чотири хвилини до закінчення основного часу збірна Естонії звела нашу перевагу до мінімуму. На щастя, Лялька вивіреною передачею, а Пересунько відмінною реалізацією виходу сам на сам знали всі питання у матчі. Перемога і збірна України виходить до наступного раунду олімпійського відбору.

ЩО ДАЛІ
Збірна України тепер зіграє у фінальній частині кваліфікацію на Олімпіаду-2026 з хокею. Переможець (і тільки переможець) цього групового турніру уже отримає право грати на Олімпійських іграх. Розіграш олімпійських путівок відбудеться у кінці серпня 2024 року.
Спочатку, як найменш рейтингова серед команд, що подолали другий раунд кваліфікації (після Великобританії та Японії), Україна потрапила до найсильнішої групи D зі Словаччиною, Казахстаном і білоруссю. Однак білорусь не допустили до участі у фінальній частині кваліфікації до Олімпіади-2026.
Міжнародна федерація хокею відповідно внесла зміни до складу груп фінального відбору на Олімпіаду-2026.
Збірну України перемістили до групи, де змагатимуться команди Латвії, Франції та Словенії. Матчі групи відбудуться у Латвії з 29 серпня по 1 вересня. Збірні Франції та Латвії виступають в елітному дивізіоні чемпіонату світу, а Словенія грає у Дивізіоні 1А. Україна, нагадаємо, прбуває у третьому за силою Дивізіоні 1В. І тут тільки переможець групи вийде на Олімпіаду-2026.
Враховуючи, що новий очільник хокейної збірної України Дмитро Христич взяв нині курс на омолодження команди, досвід протистояння з елітними командами сві-ту має неоціненне значення для досягнення звитяг у майбутньому.

Андрій СМАЛЬКО

Кваліфікація. 3-й етап
11.02.2024
Україна – Естонія – 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)
Шайби: 1:0 – Мазур (Мережко, Трахт, – більш.), 02:29. 2:0 – Пангелов-Юлдашев (Денискін, Гребеник), 15:59. 3:0 – Лялька, 17:17. 3:1 – Аррак (Рооба, Фурса), 23:29. 4:1 – Фадєєв (Пересунько), 24:33. 4:2 – Васьонкін (Віітанен), 26:41. 4:3 – Віітанен, 55:53. 5:3 – Пересунько (Лялька), 57:40.
09.02.2024
Польща – Україна – 2:3 Б (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 0:1)
Шайби: 1:0 – Гурни (Фрашко, Пасют), 07:15. 1:1 – Бородай (Гребеник, Коренчук), 22:22. 2:1 – Колуш (Дзюбіньскі, Єжорскі), 33:45. 2:2 – Ратушний (Коренчук, Чолач), 43:43. 2:3 – Ворона (переможний булліт).
08.02.2024
Південна Корея – Україна – 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Шайби: 0:1 – Мазур (Лялька, Морозов), 14:10. 0:2 – Ворона (Бородай, Куцевич), 22:10. 0:3 – Денискін (Пангелов-Юлдашев), 49:31. 0:4 – Трахт (Пересунько, Мережко, – більш), 50:03.