Новітня технологія на ЧС-2022

Майже за п’ять місяців до старту світової першості у Катарі представники ФІФА відзначили, що на турнірі буде запущена напівавтоматична технологія VAR для визначення офсайда.

ЗВІДКИ ВОНА ВЗЯЛАСЯ?
З’явилася нова технологія не сьогодні і не вчора, а значно раніше. Розроблялася вона ще кілька років тому, а нещодавно у тестовому режимі була перевірка на клубному чемпіонаті світу та Кубку арабських націй. Тобто маємо досить свіжі результати тестування, які задовольнили представників ФІФА. Вони готові запустити хитру систему на усіх матчах чемпіонату світу, який стартує 21 листопада.

ЩО ЦЕ ВЗАГАЛІ ТАКЕ?
Щось на кшталт напівавтоматичної пральної машини, біля якої ще треба активно попрацювати, аби досягти бажаного результату? Насправді подібні паралелі можна проводити, оскільки нова футбольна технологія не буде стосуватися арбітрів в полі. Новинка була розроблена для допомоги VAR-суддям. Річ в тому, що під час фінальної частини чемпіонату світу-2022 в Катарі у відеокімнату надходитиме автоматичне сповіщення про випадок фіксації офсайда, а також миттєво програмою буде промальовуватися офсайдна лінія та фіксуватиметься обрана точка виконання передачі. Все це буде доступно лише за кілька секунд після виникнення спірної ситуації на полі. Після цього VAR-помічники арбітра повинні будуть підтвердити запропоновану системою точку виконання передачі, а також зафіксовану офсайдну лінію. Про остаточне рішення асистенти, які перебувають у спеціальній відеокімнаті, проінформують головного арбітра матчу в полі.

ЯК БУДЕ РЕАЛІЗОВАНО ІДЕЮ?
По-перше, на чемпіонаті світу використовуватиметься офіційний м’яч (Adidas Al Rihla), який буде оснащено спеціальним датчиком, що фіксує дані з неймовірною періодичністю – 500 разів на секунду. Це дозволить найбільш точно фіксувати момент торкання м’яча для визначення положення «поза грою». Технології дозволять підвищити точність офсайда щонайменше удесятеро.
До цього також вдасться прийти не лише з допомогою м’яча, бо ще й доведеться на кожному катарському стадіоні встановлювати 12 спеціальних камер оптичного стеження. Всі вони будуть працювати в комплексі і з повною синхронізацією. За допомогою цих «очей» можна буде одночасно відстежувати позиції усіх футболістів, щоб бездоганно розрахувати їхнє становище на полі у потрібний момент. По кожному футболісту контролюватиметься 29 точок даних, щоб охопити всі можливі положення кінцівок, які прямо впливають на визначення офсайда.

І ЩО В ПІДСУМКУ?
Мета полягає в тому, щоб мати дуже точну технологію на кшталт goal-line technology. З нею вдалося досягнути того, що якщо м’яч на кілька міліметрів перетнув лінію воріт, то це трактується як гол. Щось подібне має бути й із напівавтоматичною технологією визначення офсайда. То це комп’ютер буде приймати рішення по положенню «поза грою»? Ні! Людина! Додатком до нової технології буде процес ручної перевірки офіційними особами поєдинку, щоб переконатися, що всі дані враховані правильно. Бо у ситуації з визначенням офсайда рішення приймається після аналізу не тільки фізичного становища гравців на полі, а й ступеня їх залучення до ігрового епізоду. Технології можуть видавати категоричну оцінку, але остаточне рішення все одно має залишатися в руках суддів. Участь арбітрів в оцінці положення «поза грою» залишиться вирішальною.
Що стосується погляду вболівальників, то ми, як і раніше, будемо під час трансляції отримувати графіку, яка чітко покаже, у кого і який був офсайд. Раніше вирішення складного епізоду інколи займало понад хвилину (70–80 секунд), а тепер з новою технологією, є надія, навіть вкрай непростий момент вдасться розібрати максимум за 25 секунд. Тобто час очікування зменшиться втричі, а точність роботи підвищиться. Ну, теорія так говорить, а повноцінну практику побачимо на чемпіонаті світу-2022 (21 листопада – 18 грудня).

Володимир СІРИЙ