Конгресові пристрасті

3 квітня 2025 року в Белграді відбувся 49-й черговий Конгрес УЄФА. Серед низки рішень на ньому сталися неоднозначні та скандальні події, які безпосередньо мали відношення до України. Зокрема, під час заходу відбулось голосування за нових членів виконкому УЄФА. Одним з кандидатів був президент Української асоціації футболу та легендарний в минулому футболіст Андрій Шевченко.

Проте в голосуванні Шевченко посів лише 4-те місце із 5-ти кандидатів, у той час як у Виконком УЄФА потрапляли лише перші два. Кандидатуру Андрія підтримали лише 15 європейських країн-асоціацій, 39 проголосували проти.
Натомість, перше місце на виборах отримав представник Іспанії Абал Рафаел Лузан. Другим став ізраїльтянин Моше Зуарес. Третім був представник Мальти, а останнє місце на виборах зайняв латвієць.
Таким чином, у наступні два роки Україна не матиме права голосу у виконкомі УЄФА.
Президент Української асоціації футболу Андрій Шевченко відреагував на поразку у виборах до Виконавчого комітету УЄФА. За словами керманича УАФ, програш виборів зумовлений «політичними причинами».
– Протягом усього життя та кар’єри я керуюся головним принципом – спортивним. Я звик боротися чесно, відкрито та прозоро. Я з футболу і я про футбол. Проте, на жаль, останніми днями ми отримали певні сигнали про те, що через політичні аспекти Україну та мене особисто не хочуть бачити в керівному органі УЄФА. Це підтвердилося подальшими подіями на самому Конгресі, – йдеться у заяві Андрія Шевченка.
Шевченко у своїй заяві висловив подяку всім, хто його підтримав у процесі виборів до Виконавчого комітету УЄФА. Зокрема, колишній тренер збірної згадав регіональні асоціації, які висунули його на вибори.
Андрій Шевченко: – Працюємо як єдина команда задля розвитку й підтримки українського футболу.
Також оцінив ситуацію з поразкою президента УАФ Андрія Шевченка, якому не вдалося обратися до виконкому УЄФА генеральний секретар УАФ Ігор Грищенко:
– Думаю, варто почати з пояснення, чим є Виконавчий комітет УЄФА. Це керівний орган європейського футболу, який ухвалює рішення щодо управління змаганнями на континентальному рівні. Тому хочу відразу заспокоїти вболівальників українського футболу: непотрапляння Андрія Шевченка до складу виконкому жодним чином не вплине на розвиток футболу в Україні та реалізацію реформ, які він і його команда ініціювали після минулорічного Конгресу УАФ, – зазначив Грищенко в ефірі «Першого каналу Суспільного мовлення».
– Прикро, але не можу не згадати про ще один аспект: деякі представники попереднього керівництва УАФ чинили спротив обранню Шевченка, здійснюючи спроби його дискредитації. Деталі наразі розкривати не можу з огляду на конфіденційність, але такі факти мали місце, – сказав Грищенко.
Крім того, Грищенко зупинився на питанні можливого повернення росії у футбол:
– Питання повернення росіян піднімалося у вересні 2023-го. Завдяки активній позиції країн-членів його зняли з розгляду. Знову обговорення відбулося у вересні 2024 року на зустрічі президентів і генсеків європейських асоціацій, де разом з Андрієм Шевченком ми виступили категорично проти. Це дало результат – питання знову було заблоковано.
– Ми звернули увагу на те, що рф і досі отримує солідарні виплати від УЄФА, що її клубам, попри неучасть у змаганнях, нараховуються коефіцієнти. Також – що клуби з окупованих територій Криму, Донбасу та Запоріжжя, попри заборону, залучені до змагань під егідою рфс. На жаль, не всі питання отримують відповіді, – констатував Грищенко.
Також генеральний секретар УАФ підкреслив: – Ми маємо говорити про всі види спорту. Ситуація з Міжнародним олімпійським комітетом показує, що в багатьох федераціях росіян уже повертають. Але УЄФА, на щастя, тримає позицію з 2022 року. І ми продовжимо працювати, щоб її зберегти. Україна стала ядром коаліції протидії – і ми не відступимо.

ОФІЦІЙНИЙ ЛИСТ УАФ В УЄФА

Українська асоціація футболу направила офіційного листа до УЄФА щодо ще одного інциденту, який стався під час проведення 49-го Конгресу УЄФА в Белграді.
– Від імені Української асоціації футболу та всієї футбольної спільноти України звертаємося до вас у зв’язку з нещодавнім інцидентом, що стався під час 49-го чергового Конгресу УЄФА в Белграді, а саме – із персональним складом списку померлих членів європейської футбольної родини, які згадуються в традиційному щорічному поминальному відеоролику.
Звертаємо вашу увагу, що російський ексфутболіст олексій бугаєв, згаданий у наданому рфс списку для вшанування пам’яті, був добровольцем російської армії під час повномасштабної військової агресії росії проти України. Він свідомо та з власної волі прийняв рішення йти на українську землю та вбивати безвинних українських людей і загинув минулого року саме через ці обставини.
Схожа ситуація стосується ще одного ексфутболіста – заура казієва, який також був у цьому списку. Крім того, казієв виступав за незаконно створений окупантами в тимчасово окупованому Криму клуб – «тск-таврія».
Війна в Україні триває з 2022 року й досі. Агресор, залишаючись безкарним, щодня забирає життя українців – футболістів, тренерів, арбітрів, а також десятків тисяч мирних громадян – дітей, жінок, людей похилого віку – в їхніх домівках, лікарнях, дитсадках, на вулицях; руйнує спортивну інфраструктуру та знищує цілі міста. І все це чинять російські солдати – такі, як бугаєв і казієв.
Українське футбольне співтовариство наголошує, що для європейської футбольної родини є неприпустимим і недоречним виявляти пошану таким особам, ставлячи їх в один ряд зі справді видатними футбольними діячами. Ми наполегливо просимо Вашого розгляду цього питання. Такі речі не повинні мати місце, – йдеться у листі.