Досягнення та аномалії

Підсумки

Великий футбольний турнір у Катарі запам’ятався непересічними подіями! Бачили ми рекордну кількість голів в історії чемпіонатів світу, високу гольову активність в окремій зустрічі, шалену кількість жовтих карток у матчі чвертьфінальної стадії, а також треба відзначити революційну роботу арбітрів, які дуже відповідально підійшли до фіксації компенсованого часу.

ГОЛЬОВИЙ РЕКОРД – 172
Чемпіонат світу-2022, як виявилося, став найрезультативнішим в історії! У Катарі було забито 172 м’ячі (в середньому – 2,69 у кожній грі), причому рекорд вдалося встановити лише на останніх хвилинах фінальної зустрічі, коли Кіліан Мбаппе вразив аргентинські ворота. Лише тоді було перевершене попереднє досягнення (171 гол), яке фіксувалося в 1998 та 2014 роках. Однак, ясна річ, що ми говоримо лише про період, коли на планетарній першості почали грати 32 збірні, що вперше довелося побачити у 1998 році (в сумі вже сім турнірів). Раніше ж були різні формати: 13 (два турніри), 16 (дев’ять турнірів) та 24 команди (чотири турніри).
Якщо ж говорити не про загальну кількість голів на першості, а відштовхуватися від середньої результативності, то неймовірним показником відзначився турнір 1954 року у Швейцарії. Тоді на першості грали 16 збірних, які провели 26 матчів, забивши 140 м’ячів! От і маємо шалену результативність – в середньому 5,39 у кожному поєдинку. Космос!
При цьому треба зазначити, що це був турнір з дуже дивним регламентом! У кожній з чотирьох груп були дві сіяні команди та дві несіяні, причому сіяні колективи між собою не грали, що стосується й несіяних. В такій ситуації у кожному квартеті довелося побачити лише чотири гри, а додаткова зустріч проводилася, якщо однакову кількість очок набирали друга та третя збірна. Бо треба було без додаткових показників визначити дует, що проходить у чвертьфінал. Чудасія!
А ще в групі фіксувалася практика проведення овертайму, якщо після 90 хвилин була нічия. І нічия залишалася остаточним результатом, якщо командам для визначення переможця не вистачило 120 хвилин. Лише після групових страждань пішли класичні матчі на виліт, а турнір тоді виграли німці. Зустрічі з величезною кількістю голів фіксувалися постійно, а рекордною стала чвертьфінальна суперечка, в якій Австрія перемогла Швейцарію з рахунком 7:5! Екзотика!

РЕЗУЛЬТАТИВНИЙ ДУЕТ – 8
Дуже швидко ми стали свідками найрезультативнішого матчу першості-2022, який був частиною ігрової програми другого змагального дня – 21 листопада. Тоді зустрілися Англія та Іран, коли про інтригу говорити було досить важко. Британці вже до перерви сформували потрійну гольову перевагу, зробивши другий тайм формальністю. Однак останні 45 хвилин подарували ще п’ять голів, тому в сумі ми й отримали найрезультативніший поєдинок турніру – вісім результативних ударів (6:2 на користь європейців).
Авторами голів у складі збірної Англії стали: Джуд Беллінгем, Букайо Сака (два), Рахім Стерлінг, Маркус Решфорд та Джек Гріліш. Цікаво, що говорити доводиться майже про усіх гравців атаки, а легким виключенням з цього правила став Беллінгем, якого все ж треба вважати опорним півзахисником, хоча Джуд часто йде до чужих воріт. Іран тоді відзначився двома забитими м’ячами, які на себе записав нападник Мехді Таремі, причому другий гольовий випадок став результатом «пострілу» з одинадцятиметрової позначки.

«КАРТКОВИЙ» БУДИНОК – 18
Значно довше довелося чекати появи матчу з величезною кількістю штрафних санкцій. На чвертьфінальній стадії ЧС-2022 дуже напруженим та емоційним виявилося протистояння Нідерландів та Аргентини, коли майбутні чемпіони світу перемагали з подвійним гольовим балансом, однак європейці змогли відігратися. А коли закінчилися 120 хвилин, прийшов час серії пенальті, в якій перемогу святкували представники Південної Америки (основний та додатковий час – 2:2, перемога аргентинців в серії пенальті – 4:3).
Цей двобій у майбутньому може стати основою для якогось кінематографічного твору, адже 9 грудня 2022 року драматичних моментів було дуже багато. А також вистачало відверто брудних дій та підлості, що ми досить часто бачимо на телевізійних екранах. Однак зараз доведеться говорити про реальну історію з величезною кількістю жовтих карток – 18, причому два попередження перетворилися на вилучення для нідерландця Дензела Думфріса вже після завершення «лотереї». Це іспанський арбітр Антоніу Матеу Лаос попрацював.
Саме останній удар з одинадцяти метрів дозволив аргентинцям глузувати з суперника, що зафіксували камери. Часто ми говоримо, що треба вміти програвати з гідністю, однак, як виявилося, перемагати також варто так, аби потім не залишався неприємний осад. А він насправді був. Може, хтось буде пам’ятати лише тріумф Аргентини, а хтось згадає й ганебну поведінку чемпіонів у 1/4 фіналу, проте не варто забувати, що це був лише один матч, а в інших зустрічах найкраща команда планети не відзначалася подібними діями. Ясна річ, що й нідерландських хлопців не можна вважати лише жертвами, адже некоректними діями протягом поєдинку відзначалися й вони.
І детальніше прийшов час сказати про некоректні дії, зафіксувавши, що збірна Нідерландів у звітному матчі отримала вісім жовтих карток: Юррієн Тімбер, Ваут Вегхорст, Мемфіс Депай, Стівен Бергейс, Стівен Бергвейн, Ноа Ланг, Дензел Думфріс (дві). А перелік десяти аргентинських попереджень має наступний вигляд: Вальтер Самуель (асистент головного тренера), Маркос Акунья, Крістіан Ромеро, Лісандро Мартінес, Леандро Паредес, Ліонель Скалоні (головний тренер), Ліонель Мессі, Ніколас Отаменді, Гонсало Монтьєль, Херман Песселя.

КРАШЕ ПІЗНО, НІЖ НІЛОЛИ – 117
Важливою особливістю чемпіонату світу-2022 став педантичний підрахунок компенсованих хвилин після завершення основного часу. Завчасно представники суддівського корпусу не говорили про новаторський принцип, тому на початку першості вболівальники дивувалися, коли арбітри додавали навіть до першого тайму по шість чи сім хвилин. Пізніше виявилося, що в Катарі компенсований час підраховував не лише головний арбітр, а й резервний рефері, після чого приймалося спільне рішення. Вони враховували не лише традиційні паузи на заміни чи роботу лікарів, а й дрібніші зупинки: святкування голів, виконання стандартів…
Вже у стартовій грі першості Катар – Еквадор суддя додав до першого тайму п’ять хвилин, а потім подібна компенсація стала нормою. Цей фактор дозволив зафіксувати найпізніший гол в історії чемпіонатів світу! Матч Англія – Іран завершився безапеляційною перемогою європейської команди – 6:2, однак останнє слово тоді сказав азійський колектив. На 90+9-й хвилині англійці порушили правила у своїй штрафній площі, що рефері помітив не одразу, тому довелося йти до «телевізора», після чого й був призначений одинадцятиметровий удар. А виконав пенальті Мехді Таремі вже на 90+13-й хвилині!
Також треба відзначити, що звітна зустріч стала найдовшою, якщо говорити про масштаби компенсованого часу! В першому таймі Англія та Іран додатково провели 14 хвилин, а після перерви також був суттєвий бонус – 13 хвилин. Тому замість класичних 90 хвилин команди грали 117 хвилин! Нехитрі розрахунки дозволяють зрозуміти, що збірні провели на 30% більше часу, аніж було заплановано!