2025 рік, як і усі попередні, виявився насиченим подіями у стрімкому світі біатлону. Традиційно цей період приніс чимало як позитивних, так і негативних моментів — сліз, скандалів, сенсацій та інших несподіванок. Один із найулюбленіших зимових видів спорту знову подарував повний спектр емоцій. Рік Змії виявився саме таким…
Згадаємо головні події року, що минає, не лише у вигляді сухих фактів, а й спробуємо розглянути, як вони вплинуть на прийдешній календарний і, зокрема, олімпійський сезон. Отже, до вашої уваги – топ-десятка від «Чемпіона».
### Тріумф року
Найяскравішим моментом 2025 року стала бронзова медаль чоловічої збірної України в естафетній гонці на березневому етапі Кубка світу, який відбувся у чеському місті Нове-Место.
– Цей успіх мало хто прогнозував, проте він став ковтком свіжого повітря для втомленої країни.
– Український біатлон тривалий час був позбавлений медалей на міжнародній арені, і цього разу — «бац», і вони з’явились.
– У складі команди виступали Віталій Мандзин, Артем Тищенко, Дмитро Підручний та Антон Дудченко, чиї старання надихають на нові звершення.
Природно, що після цього тріумфу очікування вболівальників, тренерського штабу та самих спортсменів значно зросли. Звісно, повторити такий успіх буде надзвичайно складно, але якщо всі зірки зійдуться, нам може бути подарована ще одна яскрава біатлонна казка.
### Драма року
Якби хтось взявся створювати кінострічку про боротьбу за Великий кришталевий глобус у сезоні 2024/25, то навряд чи міг би вигадати настільки драматичний і неоднозначний сценарій. Фінальна гонка стала одночасно драмою, трагедією, комедією і справжнім кінематографічним шедевром. Інколи реальність дарує такі сюжети, які неможливо побачити навіть на великому екрані.
– Рішення долі трофея відбувалося не лише в останній гонці сезону, а й у фінальних колах.
– Французька біатлоністка Лу Жанмонно у вирішальний момент зробила прикру помилку та впала на повороті, вибувши з боротьби за перемогу.
Цей епізод увійде в історію та буде згадуватися ще протягом багатьох років і десятиліть.
### Втрати року
Спортивний світ — це безмежне і багатогранне поле подій, де хтось приходить, а хтось іде. Цьогорічна втрата в біатлоні стала справжнім шоком.
– Німецька біатлоністка Лаура Дальмайер, олімпійська чемпіонка, загинула влітку в горах, займаючись улюбленим, але дуже небезпечним видом активного відпочинку.
– Недавно спортивний світ сколихнула трагічна звістка про смерть 27-річного норвезького біатлоніста Сіверта Гутторма Баккена.
– Усі деталі щодо обставин його загибелі, ймовірно, змусять переглянути принципи підготовки спортсменів, адже спорт найвищих досягнень часто тримається на межі можливого.
### Старт року
Ніхто вже не дивується проведенню статусних міжнародних змагань з літнього біатлону, адже популяризація біатлону у лижеролерному форматі — логічне та сучасне прагнення. Однак восени у Мюнхені сталася визначна подія — фестиваль Loop One.
– На перший погляд, це було лише ще одне змагання, проте вперше воно відбулося під егідою Міжнародного союзу біатлоністів (IBU).
– Це свідчить про те, що у майбутньому фестиваль може ввійти до офіційної програми сезону з нарахуванням залікових балів учасникам.
– З огляду на зростаючі проблеми зі снігом, така ініціатива виглядає досить просунутою. Водночас, у 2025 році вперше не відбувся чемпіонат світу з літнього біатлону.
### Скандал року
Тривала історія навколо відомої французької біатлоністки Жульї Сімон стала безумовним скандалом року.
– Історія, пов’язана з крадіжкою коштів у партнерок по команді, тягнеться не лише з 2025 року, проте саме у цьому сезоні, здається, прийшло її логічне завершення.
– Після покарання біатлоністці дозволили повернутися до змагань.
У новому сезоні увага буде прикута не лише до її виступів, а й до того, як цей інцидент вплине на мікроклімат у команді, яка вважається лідером на прийдешніх Олімпійських іграх.
### Жарт року
Норвезький біатлоніст, олімпійський чемпіон Ветле Шостад Крістіансен навесні підірвав біатлонну спільноту несподіваною заявою:
– Він повідомив про конфлікт із федерацією через непопадання до основного складу команди.
– Крістіансен навіть пригрозив змінити спортивне громадянство.
Ця ситуація викликала бурю жартів і веселих припущень, адже за вікном було першоквітневе сонце. Проте згодом спортсмен зібрався із думками і несподівано став одним із лідерів світового рейтингу сезону. Звісно, він виступає за рідну норвезьку збірну. Чи вистачить його надовго — поки невідомо, але 32-річний біатлоніст довів, що про нього говорять не лише в контексті квітневих жартів.
### Кадр року
Повертаючись до українських досягнень! У березні 2025-го, майже без снігу, вперше в історії українського телебачення відбулася трансляція чемпіонату України з біатлону.
– Хоча видовище це здавалося звичайним і не дуже технологічно прогресивним, в нашій країні раніше подібного не було.
– Сподіваємося, що трансляція не залишиться одноразовою подією.
– Саме на цьому чемпіонаті відбувся один із найяскравіших фінішів сезону — захоплююча дуель між Антоном Дудченком та Богданом Борковським, яка залишила незабутнє враження.
### День народження року
У вересні 2025-го свій 35-й ювілей відзначила Юлія Джима — олімпійська чемпіонка, яка цього сезону ще не виходила на траси через перелом пальця руки.
– Вірять, що до початку Олімпіади спортсменка поверне форму і знову заявить про себе на повному рівні.
– Повернення очікується на початку 2026 року.
– Крім того, Джима стала найкращою «снайперкою» сезону 2024/25 із показником точності стрільби 93,42%.
Разом з тим, 2025-й став роком, коли вперше за 18 років на знаменитій Різдвяній гонці не було української команди, яку протягом останніх років очолювала саме Джима.
### Прощання року
Цього року біатлон запам’ятається й тим, що досягли завершення кар’єри легендарні брати Бо — Йоганнес і Тарей.
– Спочатку турботи щодо майбутнього спорту без надзіркових норвежців викликали занепокоєння.
– Проте зараз можна констатувати, що біатлон навпаки отримав нове дихання.
– Відсутність домінування Бо відкрила шлях для багатьох інших талановитих біатлоністів, створюючи конкурентну та більш непередбачувану атмосферу.
– Яскравий приклад — прогрес колишнього молодшого партнера братів Бо, Олафа Ботна.
### Камбек року
Італійська біатлоністка Ліза Віттоцці стала володаркою Великого кришталевого глобуса сезону 2023/24. У часи переважної домінації норвежців, шведів і французів це була неабияка подія. Однак наступний сезон через проблеми зі здоров’ям вона пропустила.
– Переконана, що не могла оминути сезон, у якому відбудеться домашня Олімпіада.
– Протягом перших трьох етапів Кубка світу Ліза демонструвала, що знову претендуватиме на нагороди: два срібла в командних гонках та особисте золото.
– Ймовірно, олімпійська мотивація допомогла їй подолати труднощі.
– Не виключено, що після Олімпіади вона попрощається зі спортом.
2026 рік обіцяє бути дуже гарячим майже з самого початку. Невдовзі в Обергофі відбудеться четвертий етап Кубка світу, а вже в лютому стартують Олімпійські Ігри, які зроблять наступний сезон ще більш пам’ятним та яскравим.
