Звичайне диво

1/4 фіналу

На чвертьфінальній стадії боротьбу завершив головний фаворит чемпіонату світу – збірна Бразилії, яка в серії післяматчевих пенальті поступилася сенсаційній хорватській команді.

9 грудня
ХОРВАТІЯ – БРАЗИЛІЯ – 1:1 (0:0, 0:0).
Пенальті – 4:2
Голи: Неймар (105+1), Петковіч (117).

ХОРВАТСЬКА ДИСЦИПЛІНА
Анонсуючи другий раунд плей-офф планетарної першості, «Вболівальник» відзначав, що бразильці не повинні думати про легку прогулянку. Бо проти колективу з фантастичним наступальним потенціалом завжди знайдуться хлопці, які зможуть протиставити цьому максимально дисципліновану гру на своїй половині поля. Саме це минулого тижня зробили підопічні прагматичного Златко Даліча. Цього наставника треба вважати героєм зустрічі та головним творцем найпомітнішої несподіванки звітного турніру.
Букмекери небезпідставно вважали Бразилію фаворитом першості, оскільки підопічні Тіте вражали не лише креативною грою, а й необхідним балансом між обороною та атакою. Представники Південної Америки в усі часи відзначалися яскравою агресією на чужій половині поля, а от якісна робота в районі центрального кола та біля своїх воріт – це велике досягнення тренерського штабу. Звісно, дисципліна все ж була козирем Хорватії у звітній зустрічі, однак згадана атака Бразилії дозволяла говорити про відносну рівновагу двох колективів, а в такій ситуації доля зустрічі залежить від дрібних деталей, що ми й побачили у першій чвертьфінальній сутичці першості-2022.
Дрібними стали й кадрові зміни у складі хорватської збірної. Даліч ліворуч в обороні знову міг розраховувати на основного виконавця – Борна Соса повернувся, а відпочивав тепер Борна Барішич, з яким команда пройшла Японію. Також проти азійської команди з перших хвилин грав Бруно Петковіч, а у п’ятничній дуелі вийшов Маріо Пашаліч, який грав праворуч у півзахисті, а попереду розташовувався Андрій Крамаріч. Тіте при цьому взагалі відмовився від змін, тому на звітний матч вийшли ті хлопці, які зробили основний внесок у дуже впевнену перемогу над Південною Кореєю.
В 1/8 фіналу, варто нагадати, бразильці дуже легко впоралися зі згаданим опонентом, забивши чотири м’ячі вже до перерви, після чого фактично 45 хвилин фаворит міг частково відпочивати. Хорватія тоді ж 120 хвилин билася з японцями, а після цього довелося ще й одинадцятиметрові удари виконувати. Тому обидві команди підійшли до очної дуелі в хорошому гуморі, а от з точки зору функціональної готовності певну перевагу мали підопічні Тіте…

БРАЗИЛЬСЬКІ ШАНСИ
Варто відзначити, що цей фактор міг стати доленосним, однак, ясна річ, що мова йде про останній відрізок зустрічі. А загальний характер матчу не міг здивувати: бразильці йшли вперед, хорвати захищалися, намагаючись знайти свій шанс у контратаках. Одразу варто сказати, що номінальні господарі поля за 120 хвилин сконструювали три непогані нагоди для взяття воріт. До перерви якісним прострілом Пашаліча міг скористатися Іван Перішич, але півзахисник не влучив по м’ячу, тому Аліссон навіть злякатися не встиг. Друга нагода для взяття воріт теж була в Івана, якому допомагав Петковіч, однак в першому овертаймі Перішич вдарив невдало – вище воріт. Третій момент став результативним, однак про це поговоримо пізніше…
Збірна Бразилії перший тайм провела без надмірної агресії на чужій половині поля, розуміючи, що атаки – це шлях до успіху, але про захист забувати не варто. Мінімум гостроти біля володінь Аліссона доводять, що підопічні Тіте провели збалансований матч, який міг принести успіх. Та до перерви лише зрідка «пентакампеони» претендували на забитий м’яч, обмежуючись локальними загрозами від Вінісіуса та Неймара, однак хлопці били у воротаря, тому Домінік Ліваковіч просто брав «свої» м’ячі. Хоча один шанс гостей треба відзначити, адже Вінісіус якісно «стріляв» у дальній кут воріт, та на шляху «кулі» опинився Йошко Гвардіол.
По перерві «пентакампеони» змогли поєднати надійність на своїй половині поля та підвищену агресію біля володінь Ліваковіча, у якого роботи стало значно більше. Без перебільшення треба говорити, що воротар одразу в шести епізодах врятував свою команду, реагуючи на удари Рішаршлісона, Вінісіуса та Неймара (двічі), а також на гол претендував Лукас Пакета (двічі).
Мабуть, символічно, що саме Пакета та Неймар створили гол в овертаймі, коли цим хлопцям вдалося прорвати оборону суперника. Цікаво, що результативну атаку бразильці провели по центру, де, здавалося, дуже багато суперників, але висока швидкість та тонка передача Лукаса дозволили Неймару вибігти на побачення з голкіпером. Зірковий форвард технічно переграв Ліваковіча, після чого був простий удар у порожні ворота. Краса!
Ймовірно, лише найпалкіші шанувальники збірної Хорватії вірили в успіх своїх улюбленців, які на той час встигли стомитися… Однак заміни у виконанні Даліча виявилися доленосними, адже саме умовні резервісти створили атаку, яка дозволила досягти паритету. За рахунку 0:1 Хорватії важко було виходити з-під пресингу опонента, але одного разу вдалося це зробити, за що треба подякувати Ніколі Влашічу, після чого був простріл Міслава Оршіча та результативний удар Петковіча. Нападник насправді пробив поганенько, однак рикошет від ноги Маркіньоса не дозволив Аліссону врятувати свою команду.

ЗНАЙОМА «ЛОТЕРЕЯ»
Такий от збіг обставин дозволив Хорватії дотягнути до серії пенальті, а ця процедура вже традиційно принесла успіх європейцям. Підопічні Даліча виграли вже четверту «лотерею» поспіль, причому треба відзначити, що у 2018 році хорвати також долали 1/8 фіналу та 1/4 фіналу за допомогою одинадцятиметрових ударів. Дивина та й годі!
У звітній «лотереї» помилився Родріго Сілва, що дозволило багатьом скептикам говорити про помилку Тіте, який повірив у гравця, якому на початку наступного року виповниться лише 22 роки. Цей аргумент можна прийняти. Але при цьому не забуваємо, що у штангу влучив досвідчений Маркіньос, який у свої 28 років бачив багато! Тому попередня логіка руйнується… А правда полягає в тому, що забити чи схибити з одинадцяти метрів може будь-який виконавець: молодий чи досвідчений, «дерев’яний» чи технічний, захисник чи форвард. Тому тут логіки просто немає, а є лише нерви, які можуть зрадити будь-якого виконавця.
А те, що Тіте на час виконання серії пенальті встиг прибрати з поля деяких основних виконавців, то тут криміналу немає. Тренер прагнув перемогти в основний час чи в овертаймі, однак певний збіг обставин не дозволив реалізувати цей план. А також не дозволив Ліваковіч, який якраз й впорався з першим бразильським ударом. Хорватія на другому чемпіонаті світу поспіль дотягнула до півфіналу – це велике досягнення, хоча не забуваємо, що чотири роки тому хлопці Даліча навіть у фіналі грали!
А головний фаворит звітного турніру завершив боротьбу, що змусило Тіте подати у відставку, адже команда під його керівництвом знову зупинилася на чвертьфінальній стадії, що ми бачили у 2018 році. Однак винуватцем звітної невдачі став не лише наставник, адже десь футболісти не допрацювали, причому зараз мова йде саме про креативних гравців, які не змогли забити більше одного м’яча. А також не забуваємо про вже анонсований збіг обставин та феноменального Ліваковіча!