Знайомі обличчя

Жеребкування

В понеділок, 7 листопада, відбулося визначальне жеребкування першої стадії плей-офф єврокубків. В стиковому раунді Ліги Європи «Шахтар» зустрінеться з французьким «Ренном», можливості якого нам відомі, а «Дніпро-1» наступного року в Лізі конференцій спробує переграти ще одного знайомого опонента – кіпрський АЕК.

«ШАХТАР»
Спочатку про свої перспективи дізналися «гірники», які в процесі жеребкування перебували в переліку несіяних колективів. Саме з таким статусом в Лігу Європи прийшли команди, що раніше грали в Лізі чемпіонів, але змогли в елітному турнірі посісти лише третю сходинку на груповому етапі. Якщо говорити про середній рівень клубів, то вісім «переселенців» переважають представників Ліги Європи, що були другими в групі, однак організатори вирішили, що логічно буде невелику перевагу надати колективам, що грали безпосередньо у Лізі Європи.
Перевага ця полягає у проведенні першого матчу в гостях, а потім вже піде домашня зустріч. І це відчутний бонус, бо ще з минулого сезону голи на полі суперника нічим не відрізняються від домашніх результативних ударів. В такому випадку зростає ймовірність овертайму чи серії пенальті, а проводити додаткові 30 хвилин чи «лотерею» перед рідними вболівальниками дещо приємніше, аніж на території суперника. На жаль, нас ця історія стосується лише частково, адже «Шахтар» й надалі гратиме в столиці Польщі. «Дніпро-1», звісно, залишиться в словацькому місті Кошице. Є ймовірність, що до лютого наступного року щось відчутно зміниться в нашій країні, однак розраховувати на це не варто, бо дуже швидко розгромити чи відтіснити російського ворога за «порєбрік» навряд чи вдасться. Та головне пам’ятати, що Україна переможе – рано чи пізно!
Перед жеребкуванням Ліги Європи працювало лише одне обмеження – зустрітися не могли представники однієї асоціації. Тому «Аякс» знав, що не вийде на ПСВ, а також це розуміли представники Італії та Німеччини: «Ювентус», «Рома»; «Байєр», «Уніон». Великий французький легіон зайвими думками не переймався, бо «Ренн», «Нант» і «Монако» перебували в переліку сіяних клубів. Теорія ймовірності якраз й говорила, що найбільші шанси у «Шахтаря» зустрітися з представником Франції…
Долю клубів в Лізі Європи визначав відомий у минулому угорський футболіст Золтан Гера, який грав за рідний «Ференцварош», де й завершив кар’єру у 2018 році, а також півзахисник свого часу захищав кольори англійських клубів «Вест Бромвіч» та «Фулхем». От він й дістав кульку з «Шахтарем», після чого на горизонті з’явився французький колектив, коли й було сформовано найважливішу для нас пару стикового раунду Ліги Європи. Гера був учасником процесу, бо фінал турніру 31 травня наступного року прийме столиця Угорщини – Будапешт. Одразу треба додати, що головний матч Ліги конференцій заплановано на 7 червня (Прага, Чехія), а переможець Ліги чемпіонів визначиться 10 червня 2023 року (Стамбул, Туреччина).
З «Ренном» ми познайомилися нещодавно, коли в групі Ліги Європи з цієї команди без успіху конкурували динамівці. Київський колектив у Франції поступився з рахунком 1:2, а в польському місті Краків нас спіткала ще одна невдача – 0:1. Також варто відзначити, що мінімальні поразки лише частково характеризують згадані матчі, в яких «Ренн» володів відчутною ігровою перевагою. Причому цей колектив настільки вразив наставника «біло-синіх», що Мірча Луческу без сумнівів поставив «Ренн» на другу сходинку французької класифікації. Румунський фахівець вважає, що за підсумками поточного сезону підопічні Брюно Женезьо програють тільки ПСЖ.
Наразі «Ренн» перебуває на третьому місці турнірної таблиці Ліги 1, а вище розташовуються паризький гранд та «Ланс». Безпосередньо в Лізі Європи суперник «Шахтаря» виграв три матчі та тричі зіграв внічию, вдовольнившись другою позицією, а лідером залишився «Фенербахче». Тому турецький колектив без боротьби пройшов в 1/8 фіналу Ліги Європи, а «Ренн» спробує досягти того ж результату за підсумками зустрічей з «гірниками».
Важко сказати, в якій формі команда Женезьо буде в лютому наступного року, але поточні результати вражають. На початку кампанії були поразки від «Лор’яна» та «Ланса», але після 27 серпня «Ренн» не програвав. Це вже 16 матчів без відчутних невдач: 10 перемог, 6 нічиїх! Тому прогноз Луческу цілком може справдитися, адже ми на власні очі бачили, що «Ренн» відзначається злагодженою командною грою, а також в обоймі Женезьо є грав-ці, які здатні без допомоги створювати гольові можливості та забивати.

«ДНІПРО-1»
Долю колективів в Лізі конференцій визначав відомий у минулому футболіст збірної Чехії та «Славії» Владімір Шміцер. У цьому клубі він завершив кар’єру у 2009 році, встигши пограти за французькі команди «Ланс» та «Бордо», а головною футбольною дорогою півзахисника став англійський «Ліверпуль». Шміцер був учасником легендарного фіналу Ліги чем-піонів 2005 року, коли англійський клуб до перерви поступався італійському «Мілану» з рахунком 0:3, але в другому таймі мерсисайдці відігралися – 3:3. Один з м’ячів тоді забив саме Шміцер, після чого «Лівер» виграв серію пенальті. Цікаво, що одразу після цього Владімір залишив команду.
З легкої чи важкої руки Шміцера «Дніпро-1» й отримав суперника – дуже знайомого суперника, з яким ми цього сезону провели вже чотири матчі! На жаль, усі зустрічі з АЕКом нічого позитивного не принесли. З кіпріотами ще влітку грав безпосередньо дніпровський колектив, що намагався пройти в групу Ліги Європи, однак тоді досить впевнено перемогли підопічні Хосе Луїса Ольтри. На словацькій арені команда Олександра Кучера програла з рахунком 1:2, а потім була гостьова поразка – 0:3.
Звісно, ми були шоковані тією невдачею, однак потім виявилося, що АЕК також перевершив «Динамо» в Лізі Європи. В польському місті Краків ми поступилися 0:1, а на Кіпрі вдалося обмежитися нічийним результатом 3:3. Кияни в групі опинилися на четвертій сходинці, а трохи вище розташувався АЕК, який перейшов в Лігу конференцій. Додатково треба згадати, що представники Ларнаки на початку сезону за підсумками серії пенальті поступилися данському «Мітьюлланду» в кваліфікації Ліги чемпіонів (1:1, 1:1). Потім вже у відбірному раунді Ліги Європи вдалося переграти сербський «Партизан» (2:1, 2:2), після чого вже й дніпровська команда постраждала.
У внутрішній першості АЕК йде на четвертій сходинці, відзначившись трьома поразками в десяти матчах. Без набраних балів команда Ольтри провела зустрічі з «Омонією», «Пафосом» і АПОЕЛом. Однак вже у чотирьох матчах поспіль в усіх турнірах АЕК не програє, демонструючи ефективний футбол, про що нещодавно дізнався й «Ренн» (1:1). Однак треба дивитися, що на що будуть здатні кіпріоти наступного року.
Зате завчасно відомо, що «Дніпро-1» матиме у другій грі стикового раунду Ліги конференцій перевагу свого поля, хоча, звісно, стадіон в Кошице – це лише умовний і тимчасовий дім українського колективу. А ще хочеться вірити, що тренерський штаб дніпровської команди зробить правильні висновки після згаданої невдачі у протистоянні зі знайомими кіпріотами. До того ж у нас є інший не дуже приємний досвід – динамівський.

Ігор КРОВНИЙ

Ліга Європи
Стиковий раунд
Перші матчі
16.02.2023
«Шахтар» (Україна) – «Ренн» (Франція) (19.45)
Матчі у відповідь
23.02.2023
«Ренн» (Франція) – «Шахтар» (Україна) (22.00)

Ліга конференцій
Стиковий раунд
Перші матчі
16.02.2023
АЕК (Кіпр) – «Дніпро-1» (Україна) (22.00)
Матчі у відповідь
23.02.2023
«Дніпро-1» (Україна) – АЕК (Кіпр) (19.45)