Жіноче Євро

Жінки

Національна жіноча збірна України продовжила кваліфікаційний турнір Євро-2025 двома поєдинками проти команди Уельсу. Українки стартували у відборі Євро із перемоги над Косовом (2:0) та поразки від Хорватії (0:1). Тепер же на підопічних Володимира Пятенка чекало спарене протистояння з лідерками групи з Уельсу.

Спочатку, кілька днів тому, «синьо-жовті» зіграли з лідером групи внічию (1:1) на виїзді. Потім збірна України приймала валлійок у Польщі, у містечку Гродзиськ-Великопольський.
У першому виїзному для нас матчі уже на 3-й хвилині українки повели в рахунку – Андрухів скористалася помилкою Робертс і відправила м’яч у порожні ворота. Валлійки після цього заволоділи ініціативою, зокрема не використала свій момент Голланд, потягнула небезпечний удар Фішлок Келюшик. Загалом же українки вдало оборонялися, не дозволяючи суперницям доводити свої атаки до логічного завершення.
У другому таймі малюнок гри практично не змінився. Господарки володіли м’ячем, але до небезпечних моментів справа тривалий час не доходила. Утім, валлійки таки зуміли відігратися. В одному з епізодів Келюшик здійснила класний сейв, але на добиванні м’яч влучив у руку Басанській. Призначений пенальті потужним ударом реалізувала Бартон.
У матчі-відповіді цих двох команд уже на 1-й хвилині Келюшик врятувала нашу збірну після удару Роув, надалі українки заблокували ще кілька спроб суперниць, були й промахи у британок. Наша команда відповіла дальнім ударом Хімич – рикошетом м’яч прийшов у руки Кларк. Пізніше Шматко завадила суперницям забити, вибивши м’яч із лінії воріт.
Загалом валлійки володіли ігровою перевагою, проте на 34-й хвилині рахунок відкрили саме українки. Басанська здорово перевела на правий фланг на Овдійчук, яка ввійшла до штрафного й віддала пас Калініній під влучний удар.
Другий тайм також розпочався з тиску Уельсу, зокрема на 48-й хвилині після подачі Голланд із флангу м’яч влучив у поперечину. Також упевнено зі всіма м’ячами давала собі раду Келюшик. На 70-й хвилині був непоганий випад нашої команди, але Андрухів не дали пробити.
На жаль, валлійки зуміли перевернути гру. Спершу Бартон заробила й сама ж реалізувала пенальті, а потім Фішлок вдався неймовірний удар із дальньої дистанції.
У компенсований час після подачі Басанської зі штрафного Еванс зрізала м’яч у стійку власних воріт. І все ж українки зуміли вирвати нічию, коли Козлова на останніх секундах замкнула подачу Апанащенко з правого флангу.
Після 4-х турів збірна України посідає в групі 4 Лиги В третє місце.
Розподіл путівок на Євро-2025 відбуватиметься за підсумками наступного лігового циклу. Команди виступлять у групах по чотири або три команди (Ліга С). До фінального турніру відразу потраплять вісім найкращих команд у Лізі A (перші й другі місця). Там вони складуть компанію країні-організатору, Швейцарії.
Сім перепусток, що залишилися, буде розіграно у двох раундах плей-оф. У першому раунді в одному шляху команди, які посядуть третє та четверте місця в Лізі А, зіграють із переможцями груп та трьома найкращими командами, які посядуть другі місця в Лізі С. Вісім переможців проходять до другого раунду.
В іншому шляху чотири переможці груп і два найкращі колективи, які посядуть другі місця в Лізі B, зіграють проти решти двох команд, які посядуть другі місця, і чотирьох команд, які посядуть треті місця в Лізі B. Шість переможців виходять до другого раунду.
У другому раунді плей-оф 14 збірних безпосередньо розіграють сім путівок до фінального турніру Євро-2025, де загалом мають виступити 16 учасників.
Шляхи команд у стикових матчах за необхідності будуть скориговані з урахуванням виступів збірної Швейцарії, яка зіграє в Лізі В, але на Євро буде представлена як країна-господар.
Якщо Швейцарія посяде першу, другу чи третю сходинку у своїй групі Ліги В, то в плей-оф виступить найкраща четверта команда із цього дивізіону.
Паралельно команди також боротимуться за позиції в наступній Лізі націй, яка розпочинає цикл 2025–2027 років:
– переможці, володарі других та третіх місць у групах Ліги А залишаться в Лізі А;
– володарі других місць та три найкращі володарі третіх місць у групах Ліги В залишаться в Лізі В;
– володарі других, третіх та четвертих місць у групах Ліги С залишаться в Лізі С;
– переможці груп у лігах В та С перейдуть у вищий дивізіон;
– володарі четвертих місць у групах ліг А та В, а також найгірший володар третього місця в Лізі В опустяться в нижчий дивізіон.

Кваліфікація Євро-2025 серед жіночих команд
Ліга А
Група А1: Нідерланди, Італія, Норвегія, Фінляндія.
Група А2: Іспанія, Данія, Бельгія, Чехія.
Група А3: Франція, Англія, Швеція, Ірландія.
Група А4: Німеччина, Австрія, Ісландія, Польща.
Ліга В
Група В1: Швейцарія, Угорщина, Туреччина, Азербайджан.
Група В2: Шотландія, Сербія, Словаччина, Ізраїль.
Група В3: Португалія, Боснія і Герцеговина, Північна Ірландія, Мальта.
Група В4: Уельс, Хорватія, Україна, Косово.
Ліга С
Група С1: білорусь, Литва, Кіпр, Грузія.
Група С2: Словенія, Латвія, Північна Македонія, Молдова.
Група С3: Греція, Чорногорія, Андорра, Фарерські о-ви.
Група С4: Румунія, Болгарія, Казахстан, Вірменія.
Група С5: Албанія, Естонія, Люксембург.

Кваліфікаційний турнір
Ліга В. Група 4
4-й тур
4 червня. Гродзиськ-Великопольський. Стадіон «Респект Енерджі».
Україна – Уельс – 2:2 (1:0)
Голи: Калініна (34), Козлова (90+8) – Бартон (74, з пенальті), Фішлок (77).
Україна: Келюшик, Петрик, Апанащенко (к), Шматко, Басанська, Семків, Андрухів (Козлова, 85), Калініна (Панцулая, 76), Хімич, Овдійчук (Малахова, 85), Кравчук (Глущенко, 63).
Тренер Володимир Пятенко.
Уельс: Кларк, К. Джонс (Макатір, 68), Ледд (к), Еванс, Джоєл (Вудхем, 68), Голланд, Інгл, Роув, Джеймс, Фішлок, Бартон (Робертс, 85).
Тренер Ріан Вілкінсон.
Попереджена: Голланд (90+6).
3-й тур
31 травня. Лланелі. Стадіон «Парк Скарлетс .
Уельс – Україна – 1:1 (0:1)
Голи: Бартон (64, з пенальті) – Андрухів (3).
Уельс: Кларк, Морган (Роув, 46), Робертс (К. Джонс, 75), Ледд, Еванс, Голланд, Джеймс (к), Інгл, Вудхем (Джоєл, 75), Макатір (Бартон, 46), Фішлок.
Тренер Ріан Вілкінсон.
Україна: Келюшик, Петрик, Апанащенко (к) (Корсун, 64), Шматко, Басанська, Андрухів, Хімич, Семків, Овдійчук (Глущенко, 46), Кравчук (Козлова, 87), Калініна (Панцулая, 75).
Тренер Володимир Пятенко.