4-й тур
Що характерно було, як на мене, для матчів четвертого туру УПЛ, то це наявність практично для кожного своєї особливої додаткової інтриги. Крім звичайної боротьби за очки в турнірній таблиці, комусь треба було доводити невипадковість своїх успіхів, хтось сперечався з рівним за потенціалом і амбіціями суперником, де, як кажуть у таких випадках, розігрувалися 6 очок, а хтось мусив терміново рятувати своє реноме, а з ним і, можливо, кар’єру. І в кожному матчі туру була відповідно запекла боротьба. Не випадково ж в кожному із п’яти перможних результатів перевага одного із клубів була мінімальна. Три матча переможця так і не визначили.
Іще дві вагомі особливості минулого туру.
Перша в сезоні УПЛ відставка головного тренера. Щоправда, заявлена як добровільна. І деякі поєдинки, які футболісти змушені були через таку продуманість організаторів чемпіонату, вибігати у пекельну спеку.
18 серпня
ЛНЗ (Черкаси) – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 1:2 (0:0)
Голи: Шестаков (88) – Аріельсон (51), Кушніренко (83).
Вилучення: Шаповал (53).
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 0:0
19 серпня
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 1:2 (1:2)
Голи: Кучеров (6 автогол), С. Шарай (20) – Юрченко (18).
Вилучення: Марусич (89).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «МИНАЙ» – 1:0 (0:0)
Гол: Дмитренко (71).
«РУХ» (Львів) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 1:1 (0:1)
Голи: Слюбик (56) – Цуріков (35).
Вилучення: Золотов (83).
20 серпня
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 1:2 (1:0)
Голи: Піхальонок (16 з пенальті) – Тарануха (46), Краснопір (83).
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «ДИНАМО» (Київ) – 3:2 (1:0)
Голи: Авагімян (20), Шторгін (53), Ієде Самсон (90) – Ярмоленко (48), Сидорчук (60).
Вилучення: Сирота (83).
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 3:3 (2:3)
Голи: Хомченовський (24), Кожушко (44), Бескоровайний (64) – Кащук (8), Криськів (18, 42).
Вилучення: Хомченовський (73), А. Бондаренко (84), Чигринський (90+5).
Перший пішов
Дніпровським футболістам і тренерському штабу «Дніпра-1», після невдач у єврокубкових баталіях, необхідно було відновлювати довіру і пошану до себе і власних перспектив, як з боку своїх вболівальників, так і керівництва клубу. Тим більше, здавалося б, і нагода для цього була прийнятна – матч з одним із новачків УПЛ київською «Оболонью», яка на той момент у стартових поєдинках ще не відчула смаку перемоги серед футбольної клубної еліти України. У першому таймі, виглядало, що все складеться вдало. «Дніпро-1», жваво розпочав матч на прийнятних для спеки швикостях, намагаючись грати комбінаційно і в один дотик. Далеко не все виходило, але системний натиск приніс свої плоди – зароблений пенальті. Не беззаперечний, «домальований», харктеризують у таких випадках, але він дозволив Олександру Піхальонку вивести свою команду уперед в рахунку. А потім з дніпрянами почали поступово відбуватися метаморфози, які притаманні їм у цьому сезоні – команда почала втрачати контроль над грою. Чи то втома, чи то втрата концентрацї, або і те, і те, але в другому таймі «Дніпро-1» геть випустив ініціативу із власних рук. До того ж, на відміну від «Оболоні», заміни у дніпрян, не те що не посилили гру, а скорше навпаки. Зокрема, це стосується зняття з гри одного з найактивніших у їхніх лавах Білла. І це не відсутність сил чи ушкодження – бразилець був явно незадоволений своєю заміною. Властиво, «Дніпро-1» у якийсь момент знову «розсипався». І ніякі спроби тренерського штабу вплинути на ситуацію жодного результату не дали. Прикро було спостерігати за зусиллями Піхальонка. Він був, як «Санчо Пансо, що втратив свого Дон Кіхота». Застереження, що Олександр Філіпов, який вкрай невдало провів свої останні закордонні сезони, навіть частково не зможе замінити Артема Довбика, на жаль для вболівальників «Дніпра-1», поки що підтверджуються. Інших аргументів тренер «Дніпра-1» не знайшов.
Напротивагу дніпрянам, треба віддати належне «Оболоні», які у другому таймі на порядок «підвищили градус свого футбольного напою». Насправді, «пивовари» грають просто. Відбирай, біжи. бий. Але, якщо це вміти і вдається, то що ще треба для голів. І вдалі заміни. Заслужена перемога «Оболоні».
Але найголовніша подія туру сталася вже по закінчені матчу. Тому цьому поєдинку й така увага, бо за його підсумком відбулося перше в нинішньому чемпіонаті тренерське прощання. Олександр Кучер заявив про добровільну свою відставку разом з його помічниками з посали очільника команди «Дніпро-1». Керівництво клубу з Дніпра Олександра Миколайовича і його сподвижників умовляти залишитися не стало. Комерційний директор «Дніпра-1» В’ячеслав Фрідман розповів: «Ми чекаємо молодого іноземця. Не буду говорити, з якої він країни». Кажуть, з Іспанії. Логічно. За принципом: ми вам Довбика, ви нам тренера. Цікаво, що із цього вийде.
Втратили всі
Після чотирьох стартових матчів (а дехто зіграв і три) в чемпіонаті тепер не залишилося жодної команди, яка б не зазанала втрат в залікових балах. Останніми це тепер відчули «Рух» і «Динамо».
Три команди ще не програвали («Рух», «Колос», «Шахтар»). Дві ще не вигравали («Верес», «Минай»). Закінчуючи статистичну підбірку, вато зазначити, що в чемпіонаті не залишилося жодної команди, яка б не забивала, і жодної, яка б не пропускала. Очки, бодай одне, уже теж здобули усі.
«Чорноморець» – «Динамо»
У «Динамо» все уже якось традиційно. Нарікання тренера про про примхи дороги. Епізодичні спалахи атакувальної активності і невикористані моменти (Владислав Ванат, Микола Шапаренко). І регулярні негаразди в захисті. У цьому матчі знову «відзначилися» центральні захисники. Максим Д’ячук подарував «морякам» другий гол, не влучивши головою по м’ячу. Олександр Сирота заробив дві безглузді жовті карьки і залишив команду у меншості. А «Чорноморець» під проводом Романа Григорчука навчився наполегливо гнути свою лінію. Коли потрібно – стійко тримати оборону. Коли випадає нагода, швидко і гостро проводити контратаки. Тому, не вдаючись до подробиць, і маємо у цьому поєдинку закономірний результат. Цього разу «Динамо» зазнало першої втрати у першості.
У динамівців в чемпіонаті тепер буде час осмислити ситуацію і зробити необхідні висновки. Наступний матч в УПЛ «Динамо» проведе аж 16 вересня – через переноси матчів, пов’язаних із участю у Лізі конференцій, та паузи на ігри національних збірних.
«Кривбас» – «Шахтар»
Знову «гірники» здають у другій половині матчу. Колектив Патріка ван Леувена вчергове віддав суперникам другий тайм. А починалося для «Шахтаря» все дуже оптимістично. Уже на 18-й хвилині гірники вели попереду з перевагою у два м’ячі. Розіграно красиві комбінації, притаманні Шахтарю у його кращі часи. А потім почалася імітація гри у захисті. Коли Дмитро Хомченовський відквитав перший гол, його у карному майданчику ніхто не опікав, не заважав і навіть не намагався заблокувати удар. І попри подальший шикарний подарунок в організації гола у власні вората від голкіпера «Кривбасу», захист «Шахтаря» примудрився дозволити супернику ще двічі впритул розстріляти уже свої ворота. Пряма червона картка у другому підряд матчі для Артема Бондаренка. Шипами в голеностоп. В Лізі чемпіонів такі моменти навіть не будуть перглядати на ВАР. Щось з нервами. Ніби молодий ще – 23 роки. Веселий, результативний матч. Не більше.
«Рух» – «Колос»
У цій парі з’ясовувалося у кого більше аргументів бути тепер на чолі турнірної таблиці. Досвід гравців «Колоса» і уже звичне завзяття «Руха» у другому таймі принесло мирову, і залишило обидві команди при своїх інтересах.
«Зоря» – «Олександрія»
Є таке поняття «гросмейстерська нічия». Це коли кожен із суперників більше піклується про надійність своїх порядків, аніж прагне будь-що пробити оборону візаві. Один удар у площину воріт на дві команди за весь матч – 0:0. На цьому матчі був помічений «дрімаючим» головний тренер збірної України Сергій Ребров.
ЛНЗ – «ПолІссЯ»
Зійшлися вперше в УПЛ дебютанти із амбіціями. Крім амбіцій у житомипців виявилося дещо більше досвіду і майстерності виконавців, що вплинуло на кінцевий результат.
«Верес» – «Ворскла»
Матч імені «порятунку нерядового» Скрипника. За результатом поки що головний тренер «Ворскли» може полегшено видихнути. За якістю гри підопічних – не відомо чи надовго.
«Металіст 1925» – «Минай»
Це протистояння на перспективу. Дуже ймовірно, що ці очки дуже знадобляться у майбутній боротьбі за виживання. Принаймні, так нині виглядає.
І як вам такі розклади на сьогодні у турнірній таблиці чемпіонату: 1 місце – «Рух», 2 місце – «Чорноморець», 3 місце – «Колос». Зрозуміло, що це тільки заспів. Почекаємо чия пісня залунає найгучніше.
Кращі туру
Українська прем’єр-ліга, опитавши фахівців, які входять до експертної ради, визначила найкращого футболіста й наставника 4-го туру Ліги. Попри те, що його команда втратила у турі очки, експертам серед гравців найбільше приглянувся півзахисник «Шахтаря» Дмитро Криськів.
За підсумком голосування кращим тренером туру визнано очільника «Чорноморця» Романа Григорчука. Тут все зрозуміло.
Роман СЛАВЕНКО