Заключний тур з трьома невідомими

30-й тур

В останньому турі чемпіонату Української прем’єр-ліги-2022/2023 належало з’ясувати три турнірних питання.

4 червня
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 2:1 (1:0)
Голи: Сефері (36 з пенальті), Павлюк (50) – А. Бондаренко (80).
Вилучення: Пердута (74).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ДИНАМО» (Київ) – 1:1 (1:1)
Голи: Е. Рамірес (20 з пенальті), Габелок (39).
Вилучення: Дячук (32), Габелок (89).
«МИНАЙ» – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 0:3 (0:2)
Голи: Н. Русин (8, 58), Батагов (58).
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 1:0 (0:0)
Гол: Бланко (73).
«МЕТАЛІСТ» (Харків) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 0:3 (0:0)
Голи: Юсов (75, 86).
«РУХ» (Львів) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 0:0
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ІНГУЛЕЦЬ» (Петрове) – 1:0 (0:0)
Гол: Вовченко (74).
Вилучення: Курко (90+5).
«КОЛОС» (Ковалівка) – «ЛЬВІВ» – 1:0 (1:0)
Гол: Велетень (28).
Вилучення: Чоботенко (45+1).

Хто посяде 2-е місце і з нього вирушить наступного сезону до кваліфікації найпрестижнішого єврокубка Ліги чемпіонів? Було два реальних претенденти – «Дніпро-1» і «Зоря».
Хто посяде 5-е місце і отримає право грати в Лізі конференцій? Троє претендентів – «Олександрія», «Ворскла», «Кривбас».
І, нарешті, третє питання – хто посяде у підсумковій турнірній таблиці 13-е і 14-те місця і буде змушений змагатися у перехідних матчах з командами Першої ліги за продовження прописки в елітному дивізіоні? Бажаючих уникнути такої сумнівної перспективи, яким більшою-меншою мірою це загрожувало, було аж семеро – «Колос», «Чорноморець», «Минай», «Рух», «Металіст 1925», «Інгулець», «Верес».
Лише чотири команди, із закінчуючих змагання чемпіонату, не мали перед собою ніяких турнірних питань – «Шахтар», «Динамо», «Металіст» і «Львів».
Всі матчі в УПЛ нинішнього сезону зіграні. Але в турнірній таблиці, напевне, будуть ще перестановки. У всьому винен неймовірний казус в останньому турі.

За Лігу чемпіонів
Такого в українських чемпіонатах попередніх років я не пригадую. Було колись, при замінах наплутали з лімітом на легіонерів, колись, здається, на полі з’явився гравець, який не до кінця відбув дискваліфікацію, але, щоб в матчі бігав футболіст, якого в принципі з командою тут не повино було бути…
На 76-й хвилині у матчі з «Минаєм» замість Сергія Булеци на заміну у «Зорі» вийшов Дмитро Мишньов. Звична для нього роль, але цього разу він… не був навіть включений у протокол на гру. Луганський клуб офіційно підтвердив, що футболіста не було включено до заявки на гру. Начальник «Зорі» Ігор Гузь прокоментував інцидент: «Те, що сталося – безглузда випадковість, технічний казус. Співробітник нашого клубу, відповідальний за заповнення протоколу в електронній формі, при відсиланні його до УПЛ втратив прізвище Мишньова. Потім з появою гравця на полі вже четвертий арбітр, перевіряючи корінці номерів футболістів, не звірився з протоколом». До речі, судді теж мають дивитися кого вони випускають на поле.
Добре, ми про цей дикий казус нікому не розкажемо. Але наступного сезону «Зоря» гратиме в Лізі Європи. Якщо там щось подібне утелентувати, з нас же вся Європа буде сміятися. Ретельніше, хлопці, ретельніше.
Луганському клубу, який завоював бронзові медалі УПЛ, загрожує технічна поразка за цей матч (а які ще варіанти?). А «Минай» отримає технічну перемогу і ось так обійде у турнірній таблиці «Чорноморець» і «Колос» (за очними матчами). Так би частіше, правда, Володимире Богдановичу (до Шарана). До слова, ваша неприємність – 100-та поразка в чемпіонатах України відміняється.
Так що, як виявилось, результат цього матчу все одно ніякого значення не мав би. Проблем, до речі, з результатом у луганців не було. У грі з такими суперниками у «Зорі» проблем комплексу меншовартості немає, на відміну від останнього матчу з «Шахтарем». На піднесенні від виклику до збірної Назарій Русин відзначився двома голами і не реалізованим пенальті. «Зорі» треба на наступний сезон подбати про збереження складу і тренерського штабу. Це буде не просто.
Проте, казус з протоколом ніяк не вплинув на місцезнаходження «Зорі». «Дніпро-1» із необхідним завданням на останній тур впорався – перемогу над «Кривбасом» здобуто. Але знову мінімальна перемога далася дніпрянам дуже натужно. Команда вже не перший матч виглядає якоюсь вихолощеною. І фізично і морально. Спостерігаючи за матчем проти «Кривбаса», інколи виникало враження, що це товариський матч, в якому немає сенсу «рвати жили». Ще можна було зрозуміти «Кривбас», шанси зачепитися за єврокубкове 5-те місце у криворіжців були зовсім примарні. Але ж для «Дніпро-1» це був доленосний матч за Лігу чемпіонів. Коли немає сил, мабуть, і мотивація не завжди їх може замінити. Артем Довбик знову не відрізнявся гостротою, приймаючи м’яч переважно спиною до воріт, Олександра Піхальонка Олександр Кучер взагалі замінив практично на початку другого тайму. «Кривбас» теж не надривався, грав спокійно і, як завжди, організовано. Світла мить найшла на дніпрян на аж 73-й хвилині. Це був відголосок того «Дніпро-1», якого ми пам’ятаємо ще восени. У «Дніпра» є джокер, який не часто, але бува спрацьовує. Домінго Бланко технічний футболіст, але закінчений егоїст. Поки є кого обігрувать з суперників, буде лізти напролом. Пощастило, що цього разу обігрувати було нікого, а майстерності завдати точного удару з убійної позиції у аргентинця вистачає. І це ж, справді, була комбінація. Довбик-Когут-Бланко – на швидкості, точно, вчасно, красиво.
«Дніпро-1» вперше у своїй історії буде грати в Лізі чемпіонів. «Шляхом нечемпіонів» пробитися в груповий турнір буде надзвичайно складно. Там на цьому шляху точно буде топовий клуб. І, можливо, не один. А до групи Ліги Європи – можна спробувати. Але за умови, якщо будуть враховані уроки (позитивні, і негативні) сезону що минає. Можливо, з кадровими перестановками.

За Лігу конференцій
Єдина команда нинішнього чемпіонату, яка присоромила мене, (а ще більше себе) з моїми попередніми прогнозами – це «Олександрія». Ну, хто міг передбачити, що команда, яка за чотири тури до закінчення чемпіонату мала фору від найближчого переслідувача у 9-ть очок, отак швидко все «розтринькає»? Можливо, я занадто піддаюсь магії цифр, але це не нормально, коли команда із 16-ти матчів цього року в 11-ти грає внічию. Тобто, це нормально для команди, яка, скажімо, бореться за виживання, де кожне очко «на вагу золота». Але для команди, яка ставить перед собою амбітні цілі, така втрата очок,скоріше, виглядає як відсутність характеру. Ось і в останньому матчі проти «Руха». Могла «Олександрія» забити? Могла. І «Рух» міг забити. Зробила «Олександрія» все і трохи більше, щоб забити? Ні, не зробила. Навала на останніх хвилинах рідко приносить результат. Можна скаржитися на невезіння, на арбітраж, на поле, ще на щось. Ну, так не буває, щоб все і завжди було тільки проти тебе. Значить, і ти робиш щось не те, або не робиш те, що треба.
«Ворсклі», якоюсь мірою, на фініші пощастило. Так, вона грала в останньму турі проти, майже, резервного складу «Шахтаря», уже обвішаного золотими медалями. Але «Ворскла» перед тим виграла чотири поспіль матчі. Серед інших і в «Дніпро-1». Не ставлю діагноз, але в мене знову думка про характер. Хоча й «Олександрія» відбирала очки місяць тому у мотивованих «Шахтаря» і «Дніпро-1». Значить, команда час від часу може сама налаштовуватися на сильного суперника. А це має бути система. Особливо в найвідповідальніші відрізки змагань. У «Ворскли» це вишло краще. Все відповідно.

За виживання
У минулому номері я не наважився щось прогнозувати щодо перспектив цієї «групи за інтересами», яка прагнула уникнути перехідних матчів з Першою лігою. А виявилося дуже просто. Все визначилося у одному матчі – «Верес» – «Інгулець».
Всі інші кандидати до дійства «полоскотати нерви» в плей-оф своє завдання – мінімум виконали. «Рух» і «Металість 1925» відірвали по необхідному очку, а за інших все зробив «Верес», опустивши «Інгулець». Рівняни переграли гостей, здобули заслужену перемогу, але принципово питання потрібного розташування у турнірній таблиці не вірішили. Вдалося лише піднятися на одну сходинку вище, що не позбавляє від необхідності боротися за місце в УПЛ в перехідних матчах. Змінився тільки суперник у плей-оф. «Верес» побореться за місце в еліті із запорізьким «Металургом». А «Інгулець» зійдеться за кращу долю з черкаським ЛНЗ. Матчі відбудуться 10 та 14 червня.
Іронія долі – для Сергія Ковальця матч у Рівному був 100-м у якості головного тренера команди УПЛ і останнім як очільника «Інгульця». Після програного матчу клуб із Петрового офіційно оголосив про припинення співпраці з головним тренером команди Сергієм Ковальцем. Виконувачем обов’язків наставника команди став 36-річний колишній гравець «Інгульця» Владислав Лупашко.
До речі, щодо подальшої долі Юрія Вірта, очільника іншого учасника плей-оф за виживання, пішли розмови про відставку. Називалося, навіть, ім’я наступника. Але від керівництва «Вереса» про це ніяких офіційних заяв не було. Мабуть, вирішили поки що не гарячкувати.

За догравання
Чотири клуби, як уже згадувалося, мусили формально дограти нинішній чемпіонат. Догравання, як показали результати останнього туру за участю «Шахтаря», «Динамо», «Металіста» і «Львова», виявилося не дуже мотивуючим фактором. «Формалісти» на чотирьох отримали в завершальних матчах турніру одну нічию («відзначились» кияни) і три поразки.
«Шахтар» і «Динамо» трохи поекспериментували зі складом. Одна обставина, можна сказати, провела аналогію між двома заключними матчами цих команд. Прощальні появи в складі воротарів. За «Динамо» прощальні з клубом хвилини провів на полі 35-річний Денис Бойко. За «Шахтар»
38-річний Андрій П’ятов провів, вірогідно. прощальний матч з кар’єрою футболіста.
У «Львові» і «Металісті» взагалі уже діти грають. Так в стартовому складі харків’ян вийшов 15-річний хлопчина. Кажуть, це рекорд чемпіонатів. Схоже в «Металісті» так буде й надалі. Після вильоту з УПЛ менеджмент клубу має бажання зберегти «Металіст», і йдуть розмови про виступ команди у Першій лізі молодими гравцями за невелику зарплату. Мабуть, щоб вистачило на цукерки. Кому замало, пропонують отримати частину боргу із зарплати та отримати статус вільних агентів. Але це хоч щось. Для ФК»Львів» малюють зовсім нехороші песпективи. Точніше, нічого не малюють.

За перспективи
Про перспективи наступного сезону УПЛ-2023/2024. Вони ще досить попередні, але дещо вже намічається.
За інформацією Dynamo.kiev.ua старт чемпіонату України сезону-2023/24 заплановано на третю декаду липня. Поки що наймовірнішою базовою датою 1-го туру є 22 липня. Усі клуби Української прем’єр-ліги отримали план-календар сезону і ведуть його узгодження. Принципових розбіжностей щодо термінів початку наступного сезону немає.
У майбутньому сезоні заплановано також проведення Кубка України, який в сезоні нинішньому так і не відбувся. Матч за Суперкубок України 2023 року проводити не планується.
Повідомляється, що навіть після затвердження план-календар наступного сезону діятиме з відповідними застереженнями з огляду на війну, що триває, та можливі форс-мажорні обставини, які можуть вплинути на плани учасників змагань. Але сезон має відбутися. Неодмінно.
За перемогу України!

Роман СЛАВЕНКО