13-й тур
В 13 турі відбувся матч з українського Класіко – «Динамо» – «Шахтар». Та найвагоміше і найгучніше сталося не протягом цього принципового поєдинку між двома грандами українського клубного футболу, а по його закінченню і поза ігрового поля. «Гірники» здобули у важливому протистоянні на чолі з новим головним тренером мінімальну перемогу. Саме ця подія, на тлі низки попередніх невдалих результатів, очевидно, спонукала відразу по закінченню матчу керманича «Динамо», ветерана тренерського цеху, Мірчу Луческу оголосити резонансну заяву про свою добровільну відставку з посади головного тренера команди. Луческу навіть обмовився про закінчення взагалі своєї багаторічної тренерської кар’єри, але потім спростував таке рішення.
5-й тур (пропущений матч)
1 листопада
«РУХ» (Львів) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 0:2 (0:2)
Голи: Філіппов (16), Піхальонок (26).
13-й тур
3 листопада
«ДИНАМО» (Київ) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 0:1 (0:0)
Гол: Зубков (53).
4 листопада
ЛНЗ (Черкаси) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 1:1 (1:0)
Голи: С. Шестаков (20) – Мілько (79 з пенальті).
5 листопада
«МИНАЙ» – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 0:0
Вилучення: Скляр (89).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 2:1 (0:1)
Голи: Борячук (53), Арі Моура (78) – Шторгін (20).
Вилучення: Ієде (40).
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 2:2 (1:1)
Голи: Вовченко (44), А. Блізніченко (89) – Нагнойний (37), Яцик (61).
6 листопада
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 1:1 (0:1)
Голи: Козак (54) – Д. Кузик (39).
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «ОЛКСАНДРІЯ» – 1:0 (1:0)
Гол: Філіппов (32).
«РУХ» (Львів) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 1:1 (1:1)
Голи: Квасниця (3), Карабін (83) – Суханов (37), Краснопір (48).
Важлива обставина – у Луческу є діючий контракт з ФК «Динамо», тому президент клубу Ігор Суркіс міг юридично не прийняти цю відставку, тим більше, що він заявив, що таке рішення керманича команди стало несподіваним. Але, схоже, така розв’язка є в обопільних інтересах. «Динамо» на офіційному сайті вже повідомило про те, що виконувачем обов’язків головного тренера команди став Олександр Шовковський. Поки що вказано, що саме Шовковський готуватиме команду до найближчих матчів УПЛ.
ДИВІТЬСЯ, ХТО ПІШОВ
Ця подія – привід поговорити трохи більше про тренерські здобутки і надбання Мірчі Луческо. Більше для цього у нас особливої нагоди тепер не буде.
Матч між «Динамо» та «Шахтарем» став для Мірчі Луческу ювілейним, 690-м, на чолі різних українських клубів у всіх турнірах: 432-м – у чемпіонатах України, 76 ігор проведено в Кубку України, 13 – у Суперкубку та 169 – у єврокубках.
Біля керма «Динамо» румунський фахівець провів 118 ігор, а «Шахтаря» – 572. Баланс усіх ігор: 458 перемог, 110 нічиїх та 122 поразки, різниця м’ячів 1417:570.
Дебютна тренерська гра Мірчі Луческу в Україні відбулася 22 травня 2004 року на чолі «Шахтаря», який у рамках чемпіонату України вдома переміг «Карпати» з рахунком 5:0.
Остання – 3 листопада 2023 року, вже проти «Шахтаря».
Найбільших своїх тренерських досягнень, як в Україні, так і у всій тренерській кар’єрі Луческу досягнув саме як керманич «гірників». За 12 років і рекордні 572 ігор на чолі «Шахтаря» він здобув 22 трофеї: 8 чемпіонств, 6 Кубків України, 7 Суперкубків та 1 Кубок УЄФА у сезоні-2008/09 . Луческу також отримував звання найкращого тренера року в Україні у 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 та 2014 роках.
В 2020–2023 роках Мірча Луческу перебував на чолі тренерського штабу київського «Динамо». Як очільник динаміської команди румунський фахівець вигравав чемпіонат, Кубок і Суперкубок України сезонів-2020/2021.
Таким чином, Луческу став першим тренером в історії, який виграв усі футбольні трофеї України з двома клубами – «Динамо» і «Шахтарем».
Загалом, Мірча Луческу здобув найбільше серед усіх тренерів титулів в українських змаганнях. За кількістю міжнародних трофеїв і досягнень серед тренерів, які працювали в Україні, поступається лише Валерію Лобановському. За кількістю матчів, проведених в чемпіонаті України – більше тільки у Мирона Маркевича.
Також до українського періоду своєї тренерської кар’єри Мірча Луческу, як очільник клубу, вигравав чемпіонати Румунії та Туреччини.
Якщо детальніше ознайомитися з тренерською біографією Луческу, то побачимо, що для нього не звикати до відставок з посади керманича команди. Це траплялося ще під час його роботи у румунському футболі і неодноразово у тренерській роботі в Італії. Найголоснішою була відставка Мірчі Луческу в міланському «Інтері» у березні 1999 року, де румунський фахівець не зумів досягти вагомих успіхів попри те, що в складі тоді «Інтернаціонале» виступали низка футболістів-зірок світового рівня – Роналду, Баджо, Бергомі, Дзанетті, Сімеоне, Джоркаєфф…
Можна по різному ставитися до особи Мірчі Луческу, якому на протязі практично всієї тренерської кар’єри була притаманна певна одіозність. Де б він не працював (не тільки в Україні), частенько висловлював претензії до суддівства, футбольних керівників, були й непорозуміння зі своїми футболістами. Але його тривалу тренерську роботу в Україні не можна не визнати як явище, яке мало суттєвий вплив на український футбол загалом.
МАТЧІ ТУРУ
Якщо, повертаючись до українського Класико, оцінювати матч «Динамо» і «Шахтаря» в ігровому сенсі, можна говорити про певне розчарування. Яскравої битви між командами-претендентами на лідерські позиції в нашому футболі не вийшло. У матчі домінували нотки обережного футболу, з переважанням передусім не припуститися помилки самим, без ризику, аби своїми активними діями спробувати примусити помилятися суперника. Такий собі академічний футбол зі стриманими, як для Класико, емоціями.
Луческо в стартовому складі на матч у порівнянням з попереднім туром мусив здійснити кілька вимушених змін. До уже травмованого Ярмоленка додалися з ушкодженнями капітан команди Буяльський, Андрієвський, Кабаєв. Через вилучення у минулому матчі цей поєдинок пропускав практично єдиний діючий у динамівців форвард Ванат. Маріно Пушич з перших хвилин на поле цього матчу випустив на сьогодні, мабуть, оптимальний склад «гірників», можливо, за винятком Бондаренка, який теж дістав ушкодження.
У першому таймі дещо активнішими були динамівці, але реалізація напівмоментів шкутильгала на обидві ноги. Шукав, без особливого спіху, свій шанс і «Шахтар». Долю матчу загалом вирішив один момент. На 53-й хвилині після розрізної передачі Невертона (перша результативна дія гравця в УПЛ) господарі прогавили Олександра Зубкова на вході до карного майданчика, який під невеликим кутом пробив голкіпера. Знову треба констатувати повну безпорадність у цьому епізоді захисту динамівців, не виручив і Георгій Бущан. Надалі кияни діяли активніше, намагаючись відігратися, «гірники» більше розраховували на контратаки. Якби комусь із суперників пощастило і виявився високий рівень майстерності, то, можливо у тих напівмоментах м’яч ще міг би побувати у воротах (Сікан, Караваєв). Але фортуна цього вечора була пасивна, а рівень майстерності мав об’єктивну межу у виконавців.
Загалом рівна (статистика матчу відносно співставна) і дещо, я б сказав, відповідально-прагматична гра, у якій гірники досягли своєї мети. Переміг той, і заслужено, хто зумів скористатися своїм шансом. Така суть футболу.
Тепер «Шахтар» є лідером чемпіонату за втраченими очками. «Динамо» потрібно вигравати у перенесених матчах, щоб долучитися до перегонів за найвищі місця змагань.
«Полісся» – «Кривбас». Оманлива, все-таки, річ статистика. «Кривбас» мав найкращий поточний показник серед команд Ліги у графі забитих м’ячів. У «Полісся» – найнадійніший захист за кількістю пропущених голів. В очній зустрічі команди з початком матчу (затриманим майже на годину через повітряну тривогу) навпаки зробили ставку на чесноти, притаманні за статистичними показниками супернику. «Полісся» – на атакувальну гру і володіння ініціативою, а «Кривбас» обрав тактику гри другим номером зі сподіваннями на швидку контргру. Спочатку краще у своїх намірах виглядали житомирці. Особливо лівим флангом атаки де нерідко на швидкості своїх опонентів випереджали Борис Крушинський та Бені Макуана. Зверну увагу, що обом лише по 21-року. Це перспективність. Таким чином двічі діставлявся м’яч до бразильського нападника команди Арієлсона (19 років), якому забракло ще майстерності закінчувати ці атаки якісним ударом. Але Юрій Вернидуб зумів за два сезони створити впевнену в собі команду, яка вміє тримати натиск і чекати свого шансу. А головне – є достатній рівень виучки, щоб цей шанс реалізовувати. Миттєва неуважність житомирців у захисті і блискавичний разючий випад «Кривбасу» на 39-й хвилині. Ювелірно вивірена і точна розрізна передача Тимура Стецькова, і холоднокровна реалізація виходу сам на сам Дмитра Кузика. Цікаво, що на початку другого тайму господарі «відповіли тією ж монетою». Коли уже «Кривбас» дозволив собі активніше заграти в нападі, житомирці довели, що теж уміють організовувати швидкі контратаки. Макуана своєчасною передачою і Артем Козак точним ударом встановили паритет в матчі, який, мабуть, справедливо протримався до фінального свистка. Головний висновок із цього ще одного матчу туру – обидва, непередбачувані раніше претенденти на високі місця, «Кривбас» і «Полісся», мають потенціал, щоб поборотися за успіх протягом чемпіонату.
«Дніпро-1» – «Олександрія». Дніпряни після стабілізації психологічного стану колективу, здійсненої Юрієм Максимовим, можуть дозволити собі прагматично грати на класі з потрібною для себе інтенсивністю. «Дніпро-1» по-хазяйськи з перших хвилин взяв ініціативу у свої руки в матчі з «Олександрією». Гості, здавалося, межею своїх мрій мали надію не пропустити. Але проти відміної комбінації Піхальонок-Адамюк-Філіпов були безсилі. Останній вже в котрому матчі зумів опинитися на завершенні атаки в потрібний час у потрібному місці. Говорити, що вдалося нарешті відшукати заміну Артему Довбику, звісно, ще зарано, але наразі у розпорядженні Максимова, схоже, з’явився номінальний форвард, який почав забивати. У Олександра Філіпова в останніх 6-ти матчах 4-ри голи. Далі у матчі, який кілька разів переривався повітряною тривогою (реалії, на які нині треба зважати), «Дніпро-1» включив прагматичний контроль за ситуацією, щоб довести поєдинок до потрібного результату. Це було не так важко. «Олександрія» не може виграти протягом десяти турів поспіль, забити протягом чотирьох.
…ТА ІНШІ
Стабільність – це те, чого поки що бракує «Чорноморцю» в чемпіонаті. Яскраві цікаві матчі-здобутки, чергуються з невиразними і втратами. «Металіст 1925» відзначився після 5-матчевої безпереможної серії.
Знову проблеми молодого захисту» Руха», включно з воротарем. «Рух» намагається будувати гру в атакувальній манері, але з такими тилами про стабільність годі говорити. Виглядає, що львів’янам важко все-таки буде боротися за дуже високі місця в чемпіонаті, але досвіду у контексті певних амбіцій вони набудуть. А далі буде видно. «Оболонь» «по зернятку» збирає очки.
Тим самим задовільняються для підтримки надій на краще ЛНЗ, «Верес», «Минай» і поки що «Зоря». Відновлення попереднього потенціалу луганчан Валерію Кривенцову ще дається важко.
Наступного туру в чемпіонаті нас очікують ще дуже цікаві протистояння – «Шахтар – Дніпро-1» та «Кривбас» – «Динамо», які внесуть більшу ясність у ситуацію нагорі турнірної таблиці УПЛ.
ЩЕ ДОБРОВОЛЕЦЬ
Клуб УПЛ «Металіст 1925» на офіційному сайті заявив про відхід з команди керманича Едмара, який вже попрощався з гравцями та клубом. Наставником команди залишиться Олег Голодюк. Причому йдеться про добровільну відставку. Як повідомляється у ЗМІ, Едмар зважився на розставання з «Металістом 1925» заради того, щоб очолити якийсь клуб за кордоном.
Володимир СТАРИНСЬКИЙ