25-й тур
З 18 по 20 квітня відбулися матчі 25-го туру Української прем’єр-ліги-2024/25. До закінчення чемпіонату залишилося лише 5 турів. Пригадується, по закінченні перших 5-ти турів УПЛ цього сезону ми спробували спрогнозувати перспективи команд «за інтересами» у нинішній першості (до речі майже не помилилися, трохи недооцінили «Олександрію», переоцінили «Ворсклу» та «Чорноморець»). Тоді це було досить гіпотетично, тепер не треба бути великим провісником, щоб визначити пріоритети та можливості практично кожної команди в УПЛ-2024/25. Долучайтеся, спеціально ще раз подаємо календар усіх матчів, що залишилися в Лізі, щоб наочно продемонструвати кому, що і кого ще належить пройти до фінішної межі.
18 березня
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 1:3 (0:3)
Голи: Ндукве, 74 – Ковалець, 7, Теді Цара, 36, 45+1.
«ДИНАМО» (Київ) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 3:0 (1:0)
Голи: Ярмоленко, 39, Ванат, 55 (пен.), Буяльський, 67.
19 квітня
«ШАХТАР» (Донецьк) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 2:4 (1:2)
Голи: Марлон, 44, Кевін, 90+5 (пен.) – Ррапай, 26, Цуриков, 40, Велетень, 84, Болівар, 90+7.
«ЛІВИЙ БЕРЕГ» (Київ) – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 1:1 (1:0)
Голи: Семенов, 22 – Крушинський, 59.
«КАРПАТИ» (Львів) – «РУХ» (Львів) – 3:1 (2:0)
Голи: Бруніньйо (20), Ігор Невес (45), Підгурський (72, автогол) – Пастух (89).
Вилучення: Лях (95, друга жовта картка).
20 квітня
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 3:0 (1:0)
Голи: Романчук, 33, Микитишин, 66, Твердохліб, 86.
Вилучення: Башич, 39 (грубий фол).
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 2:1 (0:1)
Голи: Степанюк, 51, Дахновський, 61 – Янаков, 8.
«ІНГУЛЕЦЬ» (Петрове) – ЛНЗ (Черкаси) – 0:0
Тепер так само, але уже із практичною впевненість, усіх учасників чемпіонатів УПЛ-2024/25 можна поділити на кілька груп за цілями в змаганні та перспективами. Почнемо згори турнірної таблиці й до її низин.
П’ЄДЕСТАЛ
Можна з упевненістю стверджувати, що всі «квитки на п’єдестал» уже розібрані. Там ми побачимо «Динамо», «Олександрію» та «Шахтар». Причому цілком вірогідно саме у такій послідовності у зайнятих місцях турніру.
Мабуть, головна вада ще чинного чемпіона УПЛ «Шахтаря» є нестабільність, яка необхідна для утримання титулу. Причому, як в ході тривалим турнірним шляхом першості, так і в окремо взятих матчах. У матчі-дограванні
5-го туру з «Кривбасом» «гірники» вдало почали, подвоїли перевагу, а потім настало якесь заспокоєння – заробили до себе пенальті (пощастило, що Іліч підслизнувся при виконанні, припустився подвійного торкання м’яча), пропустили гол, догравали не без хвилювання за кінцевий результат. Тут обійшлося, а далі в матчі із «Колосом» – ні. Хоча починалося досить обнадійливо для вболівальників «Шахтаря». «Гірники» відкрили гру з дуже потужного тиску на володіння суперника. Проте цей тиск закінчився кількома гострими, але безрезультатними моментами для Кевіна та Марлона. А потім «Шахтар» ніби втратив ентузіазм та інтерес до гри. Ще півбіди атакувальної, але й і оборонної. Дуже вже багато волі давалося Ррапаю під час дальнього удару і Цурікову замкнути грою головою навіс від Велетня. В активі цього футболіста у матчі гол і 3 гольові передачі – цілком виправдав своє призвище. У «Шахтаря» потім знову були спалахи у кінці першого, на початку другого таймів. Навіть зрівняли рахунок, але зрештою було виявлено при цьому офсайд. Для цього арбітрам ВАРу знадобилося аж 10 хвилин. Новий рекорд УПЛ із тривалості малювання ліній, «Мону Лізу» можна було б уже намалювати.
Невтішний для них варівський вердикт знову зламав злагодженість командних дій «Шахтаря». Подальші дії «Колоса» були активнішими, натхненними і навіть майстернішими. 2:4 – це вже другий матч в чемпіонаті, в якому «Шахтар» пропускає 4 голи. Лише в сезоні-1995/96 «гірники» пропускали 4 голи в двох матчах турніру.
Є підбір хороших виконавців у «Шахтарі, але Маріно Пушичу ніяк не вдається призвести їх до командного «однострою». А от Руслану Костишину, досить швидко зі своїм поверненням до «Колоса», це вдалося. Заслужена звитяга ковалівців.
«Динамо» скористалося нагодою ще більш зверхньо в очковому виміри дивитися на минулорічного чемпіона. У матчі з «Оболонню» по ходу у динамівців великих проблем не виникло. Але «винні» у цьому не лише переможці, але і їхні суперники. Не може «Динамо» максимально концентровано грати з першої хвилини до останньої. По закінченні матчу очільник «оболонців» Сергій Шищенко, можливо несподівано після 0:3, заявив, що ми могли перемогти. І він правий, тільки із суттєвою поправкою – якби на полі проти «Динамо» була не «Оболонь», а якийсь міцний середняк із топового чемпіонату Європи, то десь до 15 хвилини матчу рахунок мав би бути 0:2, 0:3 не на користь господарів. Що неодноразово, до речі, відбувалося у єврокубках. Настільки нездало і безтурботно в захисних діях динамівці почали цю гру. Але проти грала «Оболонь» і згодом все стало на свої місця. У складі «Динамо» наразі є лідери, які забезпечують результат – Ярмоленко, Буяльський, Ванат. Перший забив уже 113 гол в УПЛ, другий – 80-й за «Динамо», третій – 15-й у нинішньому чемпіонаті.
У цьому сезоні «Олександрія» заслужила на дуже коротку, але містку оцінку успіху – на класі. Це було, не вдаючись у подробиці, у матчі з «Ворсклою», про яку трохи нижче.
ЄВРОПА
Група команд нинішнього чемпіонату, яка має реальні шанси за його підсумком пробитися до єврокубків наступного сезону, точніше до Кубку конференцій. Четверте місце у турнірній таблиці УПЛ-2024/25 наддасть таку можливість, якщо Кубок України нинішнього розіграшу здобуде «Динамо» або «Шахтар. Тоді вони відкриють це 4-те місце для єврокубкової дороги.
До Європи вирушити претендують житомирське «Полісся», криворізький «Кривбас» і львівські «Карпати». Із цього переліку варто виокремити «Полісся», не лише тому що вони мають невелику перевагу в очках перед конкурентами у цих змаганнях, а й тому, що самі ще залишалися (на момент написання цього матеріалу) у претендентах на перемогу в Кубку України. Але на завершення чемпіонату у житомирців непростий календар – матчі з лідерами, «Динамо» та «Олександрією». З «Олександрією» належить зіграти ще також «Карпатам». Криворіжці з першою трійкою турніру вже відіграли. Дуже ймовірно, що доля четвертого місця у чемпіонаті з’ясується в останньому турі, коли в очному протистоянні зійдуться у Житомирі «Полісся» та «Кривбас».
У 25-му турі всі згадані команди здобули впевнені перемоги.
ЗАТИШОК
Тут згуртувалися команди, яким в чемпіонаті вже нічого «не світить», але нічого й не загрожує. До цієї компанії, за принципом «не тратьте куме сили» на Європу, уже залучимо і луганську «Зорю». Три поразки в останніх чотирьох турах чемпіонату дають для цього грунтовні підстави. У такому турнірному спокої перебувають також рівненський «Верес» з львівським «Рухом». Щоправда, доля останнього, незалежно від позиції в турнірній таблиці, з огляду на відомі загальнольвівські об’єднавчі процеси, залишається «в тумані». У «тихе місце» останніми успіхами прагне й «Колос», але не будемо поспішати з ковалівським «затишком», щоб не було потім глибоких розчарувань.
ВИЖИВАННЯ
Тут у нас виходить найбільша «тусовка» у чемпіонаті. Це, якщо враховувати і загрозу перехідних матчів. Ще й «Колос» «не втік» далеко, попри останнє піднесення, уже й ЛНЗ тут, через сповзання у відповідному відрізку змагань. Поки що в Черкасах обмежилися звільненням спортивного та генерального директорів клубу.
Про дві команди є бажання сказати окремо і їхню «зрадливу» долю. Про такі ситуації в народі говорять – «пороблено». У проекції на нинішній чемпіонат щось зараз подібне можна сказати про одеський «Чорноморець» і полтавську «Ворсклу». Повертаючись до наших прогнозів на початку турніру УПЛ, ми цим командам відводили надійні місця десь у середині турнірної таблиці.
Хочеться, звичайно, покритикувати очільника «Чорноморця» Олександра Кучера за чергову невдачу, тепер із «Вересом». Починалося для «моряків» у Рівному все добре – забили швидкий гол, виграли перший тайм. Але, коли в черговий раз в одеські ворота залітають такі «гави», то Кучер сам не стане ж у ці ворота. Може, так само за старою дружбою, Олександру Миколаєвичу, до пари з Ярославом Ракіцьким, попросити ще й Андрія П’ятова (40 років – це голкіперський вік) кілька матчів постояти в одеських воротах? Я не знаю що ще радити Одесі.
Подібне щось останнім часом відбувається і з «Ворсклою». Четверта поразка поспіль, і всі в Полтаві. Тут минулого туру для аутсайдера, на відміну від «Чорноморця», погано все пішло з перших хвилин. Відповідно і закономірно погано все й закінчилося. У Полтаві після цього пішла мова не про залучення резервів, а про «відхід» – керманич «Ворскли» Максимов недвозначно натякнув про свою відставку. Виявилося, що це не так просто. 18 квітня, відбулася розмова між Юрієм Максимовим, президентом клубу Романом Черняком та віце-президентом Олегом Лисаком, на якій тренер просив прийняти відставку. Керівництво клубу на це не пішло, залишивши штаб у команді до закінчення сезону. Так що, Юрію Вільйовичу, «тягни воза далі», тобі не вперше.
Мужньо і самовіддано, як можуть, продовжують боротбу «за місце під сонцем» «Лівий Берег» та «Інгулець». У цьому світі все буває, особливо, коли дуже прагнеш.
У визначеній групі невдах не хочеться робити якихось конкретних прогнозів, бо це може комусь бути як «сіль на рану». Надія вмирає останньою, борітеся, і може буде вам щастя.
Роман СЛАВЕНКО