З присмаком оптимізму

Збірна України з баскетболу досить впевнено пройшла груповий етап чемпіонату Європи-2022, достроково гарантувавши собі вихід в 1/8 фіналу першості.

Підопічні Айнарса Багатскіса на початку турніру легко переграли британців, а потім лише з перевагою в одне очко вдалося здолати Естонію. Саме тоді виникли підозри, що потенційно сильнішим колективам секстету ми програємо, а в такому випадку була можливість претендувати на вихід у наступний раунд лише з некомфортної четвертої сходинки. На щастя, ці підозри залишилися в минулому… Так, ми ще можемо впасти на четверте місце, однак після двох найсвіжіших матчів є впевненість, що українці можуть переграти будь-яку збірну.
Максимальний оптимізм прийшов у понеділок, коли ближче до ночі наші хлопці шокували італійців, яким ми програли в серпні, коли зустрічалися в рамках відбору на світову першість-2023. Тоді «синьо-жовті» провалилися в третій чверті, поступившись з загальним балансом «-8». Згадувати ту гру довелося в середині другого відрізку звітної гри, коли ми «горіли» «-10» (26:36), однак розвинути успіх суперник не зміг, а для нас великою мотивацією влучні кидки здалеку від Івана Ткаченка та Святослава Михайлюка. Певною мірою саме завдяки цим влучним спробам ми пішли на велику перерву з прийнятним мінусом – 38:42.
Визначальним у матчі став основний відрізок четвертої чверті, коли господарі близько п’яти хвилин не могли вразити наше кільце, а українці за цей час здобули відчутну перевагу – 70:59. Саме такий баланс «+11» вдалося зберегти до фінальної сирени. За підсумками 40 хвилин треба відзначити хорошу роботу наших хлопців у захисті, де доводилося багато рухатися, але у цьому не було проблеми. Ймовірно, ми солідний запас міцності отримали б раніше, однак, приміром, у двох стартових чвертях «синьо-жовті» занадто часто втрачали м’яч у простих ситуаціях. Багатскісу епізодично доводилося використовувати нецензурну лексику, аби достукатися до підопічних, які на певному етапі змогли мінімізувати втрати. А що стосується атаки, то частенько ми надавали перевагу індивідуальним проходам під кільце, чим запам’яталися Михайлюк та Іссуф Санон, а там ще й Ткаченко ввімкнувся, чого в підсумку вистачило для важливої перемоги.
Наступного дня ми зустрілися з фаворитом групи – грецькою командою, яка у попередній грі розбила британців без свого лідера – Янніса Адетокунбо. Один з кращих форвардів Національної баскетбольної асоціації проти України грав у повну силу, а наші хлопці не підготувалися до цього. Представник «Мілуокі» тероризував наше кільце, демонструючи великий відсоток влучань, що не стало сенсацією.
На певному етапі наставник «синьо-жовтих» чітко показав гравцям, що не треба соромитися в дуелях з величезним (211 см) та швидким опонентом: встигаєш його зупинити – добре, не встигаєш – без сумнівів порушуй правила! Тому жахливий початок 2:10 швидко став історією, а Янніс поступово зупинився, не бажаючи щоразу дивитися на свої стражденні руки після жорсткої гри українців, які все ж не переходили межу дозволеного, тому у суддів не було можливостей для фіксації навмисних фолів. Тим часом в атаці у нас традиційно виділялися Михайлюк та Санон, а от Олексій Лень лише епізодично нагадував, що й він грає в НБА.
На третю чверть Україна вийшла з позитивним балансом 46:39, плануючи тримати певну перевагу… Але, на жаль, тоді ж на максимумі почала працювати грецька команда, якій вдавалося атакувати на високій командній швидкості, а разом з цим повноцінно повернувся у гру Адетокунбо. Звідси й вирішальний спурт греків – 11:3, після чого наш суперник не зупинився, а українці знаходилися в розгубленому стані, тому перед останньою чвертю майже усе було зрозуміло – 57:71. Ми потім нічого не змогли зробити, тому завчасно наші хлопці почали думати про наступну гру, намагаючись відпрацьовувати певні комбінаційні дії, не звертаючи увагу на рахунок.
Що ж далі? В четвер, 8 вересня, українці зустрінуться з Хорватією. Якщо ми переможемо, а це цілком можливо, то посядемо дуже перспективне друге місце в групі. Поразка також може залишити «синьо-жовтих» на «срібній» сходинці, але поступатися треба з невеликою різницею в рахунку. Якщо ж відбудеться провал, тобто невдача з балансом «-8» та більше, то розраховувати доведеться на третю чи четверту сходинку. Такі плани вимальовуються за умови перемоги Італії у грі з британцями, а господарі обов’язково виграють.
Варто додати, що в 1/8 фіналу ми зустрінемося з представником групи D, а грати доведеться 10 або 11 вересня. Після цього чвертьфінальні ігри відбудуться 13–14 вересня, півфінальна стадія зачепить 16 вересня, а гра за третє місце та фінал призначені на 18 вересня. Хочеться вірити, що усі ці дати нас будуть цікавити, але наразі думаємо про Хорватію та подальшу зустріч в 1/8 фіналу.

Савелій СТУС

Група C
05.09.2022
Україна – Італія – 84:73 (16:21, 22:21, 19:15, 27:16).
УКРАЇНА: Лукашов, Михайлюк (25), Близнюк (4 + 6 підбирань + 6 передач), Герун (5), Лень (3 + 11 підбирань); Ткаченко (17 + 5 підбирань), Санон (17), Пустовий (8), Сидоров (3), Бобров (2).
06.09.2022
Греція – Україна – 99:79 (23:20, 16:26, 32:11, 28:22).
УКРАЇНА: Зотов (2), Михайлюк (16), Близнюк (4), Пустовий (6), Лень (10 + 8 підбирань); Санон (16), Сидоров (10), Ткаченко (8), Скапінцев (4), Бобров (3).
Турнірне становище
1. Греція  8
2. Україна   7
3. Італія  6
4. Хорватія   6
5. Естонія  5
6. Великобританія  4