Спортивна газета "Вболівальник"

З правом на надію

Юніорський чемпіонат світу. Кубок світу

Після завершення дорослого чемпіонату світу з біатлону в швецарському Ленцергайде відбулася ще одна світова першість – чемпіонат світу юніорський. Він тривав з 26 лютого до 5 березня у шведському Естерсунді. Є сенс про цю біатлонну подію поговорити докладніше. По-перше, чемпіонат світу – головне змагання року для цих юних спортсменів. По-друге, саме за статусністю змагання іншої такої нагоди до кінця сезону у нас напевне не буде. А головне – очевидно, що український біатлон перебуває на межі зміни покоління і нагально вимагає кадрового оновлення. Тож маємо прекрасну нагоду для огляду нашого потенціалу в недалекому майбутньому.

УЧАСНИКИ

Участь у юніорському чемпіонаті світу брали біатлоністи двох вікових категорій: юніорської, а також молодшої групи, юнацької. Отже, чемпіонат світу серед юніорів включав два окремих заліки: серед юніорів та юніорок (вікові рамки 19–21 рік), а також серед юнаків та дівчат (молодше 19 років),
Календар юніорського чемпіонату світу з біатлону включав 18 стартів (по дев’ять для кожної вікової групи).
Разом з тренерським штаб до шведського містечка відправилися 17 українських спортсменів: четверо юнаків, четверо юніорів, п’ятеро дівчат та четверо юніорок.

Склад збірної України на юнацький чемпіонат світу:
Юнаки: Олександр Біланенко, Тарас Тарасюк, Дмитро Крюков та Іван Стеблина.
Дівчата: Ірина Шевченко, Валерія Шейгас, Поліна Пуцко, Вікторія Хвостенко та Аліна Хміль.
Юніори: Богдан Борковський, Сергій Супрун, Михайло Хміль та Володимир Аксюта.
Юніорки: Олена Городна, Олександра Меркушина, Ксенія Приходько та Тетяна Тарасюк.

РЕЗУЛЬТАТИ

Всі результати на цих змаганнях (за винятком заключних естафет, які закінчилися після передачі цього номеру до друку) ви маєте нагоду тут переглянути і оцінити наочно.
Якщо узагальнювати, то можна виділити лідерів українських команд у вікових групах.
Найбільшого успіху в особистих гонках серед наших досягла 20-річна Олександра Меркушина. В її здобутку єдина наша на юніорському чемпіонаті світу нагорода серед всіх збірних України – бронзова медаль в мас-старті юніорок. До її активу можна також зарахувати 9-е місце в індивідуальній гонці і 15-е в спринті. Могла повторити медальний успіх Олександри інша наша юніорка 20-річна Олена Городна. Однієї секунди з дещицею забракло Олені, щоб здобути бронзову нагороду в спринті. Варто відзначити її 7-ме місце в індивідуальній гонці, згадати 15-е в мас-старті. Це безперечні лідерки української жіночої юніорської збірної, які вже наполегливо стукають у двері нашої дорослої збірної. І помалу цей шанс їм надається. Про це пізніше.
Серед українських юніорів очевидним лідером є 20-річний Богдан Борковський. У нього найкраще досягнення у чоловічій частині наших команд – 5-е місце в мас-старті, де промахом в останній стрільби гонки він позбавив себе місця на подіумі. Також має потрапляння до топ-10 – 10-е місце в індивідуальній гонці. Більше у цій чоловічій віковій категорії в українців більше якихось досягнень не було. На відміну від Городної і Меркушиної-молодшої, Богдан Борковський до основної збірної ще не залучався і поки що не планується.
Є свій лідер і в юнацькій збірній України. 16-річний Тарас Тарасюк. Єдиний у цій віковій категорії українець, який може похвалитися участю на чемпіонаті світу в квітковій церемонії – 6-е місце в індивідуальній гонці. Зважаючи на його вік, можна погодитися, що до дорослих змагань треба ще дорости. Головне, щоб час цей минав з користю.
Серед молодших дівчат в української збірної особливих досягнень не було. Найвище піднімалася 18-річна Ірина Шевченко – 13-е місце в індивідуальній гонці, 15-е в мас-старті.
Щиро кажучи, поки що, принаймні на цьому віковому етапі, важко в комусь із згаданих юних біатлоністів і біатлоністок категорично вбачати майбутніх лідерів українського біатлону. Але є тільки один спосіб перевірити – надати шанс перевірити себе на високому змагальному рівні. Є враження, що «зліпити щось путнє» можна. Якщо «ліпити» наполегливо і з толком.

ПЕРСПЕКТИВИ. КУБОК СВІТУ

Після завершення юніорського чемпіонату світу цікаво було побачити як результати на ньому українських юніорів може вплинути на кадровий вибір і їхні перспективи у головних тренерів дорослих збірних України. Нагода для відповідних рішень є вже найближчим часом.
7-й етап Кубка світу в Нове Место відбудеться з 6 до 9 березня. До програми увійдуть спринти, гонки переслідування та естафети. Одночасно перший з двох заключних етапів Кубка IBU в Отепяя стартує теж 6 березня. Біатлоністи там змагатимуться у спринтах, гонках переслідування та мас-стартах серед чоловіків і жінок.
Щодо перспектив і залучення до головних біатлонних стартів юних.
У цьому якась послідовність може вбачатися у діях тренерського штабу жіночої збірної України, яку очолює Микола Зоц.
Надія Бєлова у чоловічій збірній, в якій вона керманич, наразі віддає перевагу «грати старою колодою» кадрів + Віталій Мандзин. Іншим юним поки що в ній місця немає.

ЖІНОЧА ЗБІРНА

Основна жіноча збірна України виступатиме на згаданому 7-у етапі Кубка світу в чеському Нове Место, тоді як друга команда вирушить до естонського Отепяя, де пройде два спарені етапи Кубка IBU. Загалом до складу збірної увійшли 11 біатлоністок (6 спортсменок – на етапі Кубка світу).
Уперше у 2025 році на Кубку світу виступить Олександра Меркушина, яка здобула бронзу в масстарті-60 на юніорському чемпіонаті світу. Виступи в основній команді також продовжить юніорка Олена Городна.
Старша Меркушина, Анастасія, яка на чемпіонаті світу в Ленцерхайде провела сьомий у кар’єрі світовий форум, продовжить змагатися на Кубку IBU. Місце у першій команді зберегла Ірина Петренко, яка достроково завершила минулий чемпіонат світу-2025 через проблеми зі здоров’ям.
До основної збірної повертається 23-річна Дарина Чалик. У січні вона дебютувала у Кубку світу на етапі в Оберхофі, де посіла 56-те місце у спринті.
Сьомий етап сезону також проведуть лідерки збірної Христина Дмитренко та Юлія Джима. Нещодавно в Ленцерхайде Джима показала найкращий особистий результат кар’єри у чемпіонатах світу (5-те місце в індивідуальній гонці).

Склад жіночої збірної України
Етап Кубка світу (Нове Место, Чехія):
Юлія Джима, Христина Дмитренко, Ірина Петренко, Дарина Чалик, Олена Городна, Олександра Меркушина.

Етап Кубка IBU (Отепяя, Естонія):
Анастасія Меркушина, Валерія Дмитренко, Любов Кип’яченкова, Анна Кривонос, Лілія Стеблина.
ЧОЛОВІЧА ЗБІРНА
До складу головної чоловічої команди увійшли п’ять спортсменів, серед яких присутній лідер збірної Дмитро Підручний, а також учасники попередніх етапів Кубка світу-2024/25. У програмі етапу заплановані спринти, гонки переслідування та естафета.

Склад чоловічої збірної України
Етап Кубка світу (Нове Место, Чехія):
Дмитро Підручний, Віталій Мандзин, Антон Дудченко, Тарас Лесюк, Артем Тищенко.
Етап Кубка IBU (Отепяя, Естонія):
Богдан Борковський, Сергій Супрун, Денис Насико, Богдан Цимбал, Руслан Ткаленко.

7-й етап Кубка світу (Нове Место, Чехія)
Календар:
6 березня
19.20 – Спринт, чоловіки
7 березня
19.20 – Спринт, жінки
8 березня
15.55 – Переслідування, чоловіки
18.40 – Переслідування, жінки
9 березня
14.50 – Естафета, чоловіки
17.45 – Естафета, жінки
Усі гонки у прямому ефірі покажуть телеканал «Суспільне Спорт» та регіональні канали Суспільного.

Exit mobile version