З небес на землю

ЧС-2022 (Каїр, Єгипет). Підсумки

Вкрай невдало українська команда провела чемпіонат світу з фехтування, вигравши лише одну нагороду, поруч з якою йшли лише незначні передумови для інших медальних досягнень.

НАГОРОДА
В середині червня наша збірна блискуче виступила на континентальній першості, запам’ятавшись чотирма сходженнями на п’єдестал пошани (1-1-2). Тоді бездоганний результат показала шпажистка Влада Харькова, яка додала до «золотого» результату «бронзу» в командній першості, коли їй допомагали Юлія Свистіль, Яна Шемякіна та Інна Бровко. Аналогічну нагороду здобули українські шаблістки Ольга Харлан, Юлія Бакастова, Олена Кравацька та Олена Вороніна, а «срібло» на чемпіонаті Європи вибороли шаблісти Андрій Ягодка, Юрій Цап, Василь Гумен і Богдан Платонов. Це була наша найкраща континентальна першість за останні 10 років!
Здавалося, що через місяць на чемпіонаті світу ми теж можемо розраховувати на якесь рекордне досягнення… На жаль, довелося говорити про антирекорд… В Каїрі наша команда провела свою найгіршу планетарну першість за останні 20 років! У 2002 році українському колективу довелося відвідати столицю Португалії без медальних досягнень, після чого ми стабільно брали нагороди. За 20 попередніх років наших дном була першість-2007, коли довелося обмежитися одним «сріблом» (0-1-0). А у 2022-му наша команда пройшла турнірну дистанцію ще гірше, здобувши самотню бронзову нагороду (0-0-1).
На звітний турнір ми їхали не лише зі свіжими спогадами європейського рівня, а й з солідним досягненням на попередній першості планети – 2019 року, яку ми завершили з чотирма нагородами (знову 1-1-2). Тоді третє місце посів Ігор Рейзлін, після чого нашому шпажисту вдалося здобути «бронзу» на Олімпіаді-2020. Вдалий відрізок кар’єри 37-річний спортсмен продовжив в Єгипті, знову дотягнувши до третьої сходинки п’єдесталу пошани.
Ігор завдяки високому рейтингу зумів уникнути ранніх стадій першості, а вступати в бій довелося в 1/32 фіналу. Перший азербайджанський бар’єр виявився легким, що доводить перемога над Романом Александровим з рахунком 12:9. Значно важче довелося Ігорю в наступному колі, коли нідерландець Трістан Тулен чинив гідний опір. Ближче до завершення зустрічі Рейзлін пошкодив робочу руку, що привело до надання медичної допомоги, а вже після цього українець відігрався з 8:11 та виборов мінімальну перемогу – 13:12.
Після напруженого бою нашому земляку вдалося трохи відпочити, не зустрівши гідного спротиву з боку молодого угорця Мате Тамаша Коха, що доводить результат 15:10 на користь українця. Перемога в наступному поєдинку гарантувала медаль, про що також пам’ятав Фон Хой Сунь, але перемога дісталася Рейзліну, який мінімально перевершив представника Гонконгу – 15:14.
У півфіналі суперником українця став Казуясу Мінобе, який трохи раніше переміг титулованого француза Янніка Бореля. З досвідом у японського шпажиста теж проблем немає, про що говорять дві мінімальні перемоги в 1/8 фіналу та 1/4 фіналу. На жаль, з різницею в один укол поступився й наш Ігор – 12:13, зоставшись бронзовим призером турніру разом з бельгійським спортсменом – Нейссер Лойола відзначився. У фіналі, до речі, за свого земляка відплатив француз Ромен Каннон, якому вдалося перемогти Мінобе.

ПРЕТЕНЗІЇ
Рейзлін через травму руки (а якщо говорити точніше, то мова йде про лікоть) не зміг підтримати команду, яка захищала титул віце-чемпіонів світу. Захистити, на жаль, не вдалося, але дві перемоги в 1/16 фіналу та 1/8 фіналу треба відзначити. Перемогли ми не дуже сильних австрійців (45:39) та іспанців (42:37), але потім довелося поступитися потужним італійцям – 39:45. Вони аж до фіналу дійшли, але перемогу у цьому виді програми здобули французи з уже згаданими зірками. А Японія у бою за третє місце подолала угорців.
Ми, поступившись у чвертьфіналі, боролися у втішному турнірі за максимально доступне п’яте місце. На жаль, у цих суперечках, які впливають на рейтинг команди, ми програли Китаю (40:45) та Південній Кореї (39:45), опинившись на восьмій сходинці. Залишається додати, що Рейзліна у команді заміняв 20-річний Нікіта Кошман, а також в нашу бригаду входили Ян Сич, Роман Свічкар та Володимир Станкевич.
У командних змаганнях близькими до медального успіху були й наші дівчата, які в 1/16 фіналу легко перемогли Швецію (45:34), а потім з турнірного шляху зійшли естонки (44:42), зустріч з якими не стала комфортною прогулянкою. Шкода, але на цьому наші звитяги закінчилися. У протистоянні з французьким колективом не дуже вдало боролася чемпіонка Європи-2022 Влада Харькова, а Юлія Свистіль, Яна Шемякіна та Інна Бровко не змогли компенсувати незаплановані втрати, тому підсумковий рахунок 39:45 не здивував.
Додаткові зустрічі дівчата провели в стилі наших шпажистів, теж програвши двічі. Спочатку ми поступилися Швейцарії (39:45), а потім нас спіткала невдача у двобої з командою Гонконгу (37:44). Тому шпажистки у підсумковій класифікації також зупинилися на восьмій позиції. А якщо згадувати особисту першість, то Харькова поступилася в 1/16 фіналу авторитетній Росселлі Ф’ямінго (9:15), яку Влада перемогла на цьогорічній першості континенту, але в Єгипті італійка взяла реванш. Росселла, треба відзначити, в Каїрі здобула бронзову нагороду.
А що ж там шабля, яка принесла нам дві командні нагороди на чемпіонаті Європи? Хлопці після континентального «срібла» занадто рано зупинилися на планетарній першості. Андрій Ягодка, Юрій Цап, Василь Гумен, Богдан Платонов спокійно пройшли Польщу (45:27), але потім на нашому шляху опинилися корейці – переможці останніх трьох чемпіонатів світу (2017, 2018, 2019) та Олімпіади у Токіо-2020. З дуже сильною командою ми на рівних боролися і навіть перемагали її у стартових сутичках, коли рахунок був 15:9 на нашу користь, але потім суперники досить швидко вирівняли положення (19:19), після чого пішла гра в одні ворота – наші ворота (30:45).
Ясна річ, що Південна Корея дійшла до «золота» (Угорщина – «срібло», Італія – «бронза»), а нашим максимумом могла бути дев’ята сходинка. У втішному турнірі українці на характері перемогли Японію (45:43), без варіантів поступилися американцям (28:45) та здолали Колумбію (45:36). Таких результатів вистачило для одинадцятого місця.
Жіноча шабля давно вважається нашим пріоритетним видом, про що ми нагадали на «бронзовій» першості континенту. Ольга Харлан, Юлія Бакастова, Олена Кравацька та Олена Вороніна підійшли до турніру з 16-м номером посіву, а такий рейтинг говорив про початок боротьби з раннього етапу. І саме в 1/16 фіналу нам дістався дуже неприємний суперник з усіх можливих – Греція. За цю команду виступала Деспіна Геордіаду, яка в Каїрі здобула бронзову медаль, а також грецьким паспортом може похвалитися Теодора Гунтура, яка входить у топ-6 світової класифікації. Вона на звітному турнірі програла у чвертьфіналі, коли перемогу здобула майбутня володарка «срібла» Анна Башта з Азербайджану. Тому великою сенсацією наша поразка у зустрічі з Грецією не стала (35:45), хоча досить велика різниця в рахунку трохи здивувала.
Персонально наші шаблістки також не вразили, хоча Ольга Харлан програла Мартіні Крішіо з різницею в один удар. На початку дуелі події розвивалися під контролем Ольги (7:4), але італійка змогла відігратися та піти на перерву лідером (7:8). Далі вже наша шаблістка намагалася наздоганяти і не здалася навіть за рахунку 12:14. Справа дійшла до 14:14, але останній удар став активом італьської дівчини (14:15).

Савелій СТУС

Результати збірної України
Чоловіки
Шабля індивідуальна
Андрій Ягодка 1/16 фіналу
Юрій Цап 1/16 фіналу
Василь Гумен 1/32 фіналу
Богдан Платонов 1/64 фіналу
Шабля командна
Андрій Ягодка, Юрій Цап, Василь Гумен, Богдан Платонов 1/8 фіналу
Шпага індивідуальна
Ігор Рейзлін «Бронза»
Володимир Станкевич 1/8 фіналу
Ян Сич 1/32 фіналу
Роман Свічкар 1/32 фіналу
Шпага командна
Володимир Станкевич, Ян Сич, Роман Свічкар, Нікіта Кошман 1/4 фіналу
Рапіра індивідуальна
Данило Гойда 1/16 фіналу
Клод Юнес 1/16 фіналу
Андрій Погребняк 1/32 фіналу
Ростислав Герцик 1/64 фіналу
Рапіра командна
Данило Гойда, Клод Юнес, Андрій Погребняк, Ростислав Герцик 1/8 фіналу

Жінки
Шабля індивідуальна
Ольга Харлан 1/16 фіналу
Юлія Бакастова 1/16 фіналу
Олена Кравацька 1/32 фіналу
Олена Вороніна 1/64 фіналу
Шабля командна
Ольга Харлан, Юлія Бакастова, Олена Кравацька, Олена Вороніна 1/16 фіналу
Шпага індивідуальна
Влада Харькова 1/16 фіналу
Юлія Свистіль 1/16 фіналу
Яна Шемякіна 1/16 фіналу
Інна Бровко 1/64 фіналу
Шпага командна
Влада Харькова, Юлія Свистіль, Яна Шемякіна, Інна Бровко 1/4 фіналу
Рапіра індивідуальна
Аліна Полозюк 1/16 фіналу
Крістіна Петрова 1/32 фіналу
Ольга Сопіт 1/32 фіналу
Катерина Ченцова 1/64 фіналу
Рапіра командна
Аліна Полозюк, Крістіна Петрова, Ольга Сопіт, Катерина Ченцова 1/8 фіналу