Юні надії України

Юнацькі міжнародні змагання

Олімпійські надії Європи
Стартував ХVI літній Європейський юнацький олімпійський фестиваль, який з 24 по 30 липня приймає Банська Бистриця (Словаччина). Ці змагання є своєрідним європейським прообразом дорослих Олімпійських ігор для юних спортсменів віком від 14 до 18 років.

У нинішньому Європейському юнацькому олімпійському фестивалі (ЄЮОФ-2022) змагатимуться юні спортивні обдарування з 48-ми країн континенту, які виборюватимуть нагороди у 10-ти олімпійських видах спорту. На престижному спортивному форумі Україна буде представлена 46-ма спортсменами. Вони виступатимуть у
6-ти з 10-ти спортивних дисциплін змагань. Наші юні олімпійці боротимуться за нагороди у бадмінтоні, велоспорті, дзюдо, легкій атлетиці, плаванні та спортивній гімнастиці.
Відзначимо, що на попередньому аналогічному турнірі 2019 року в Баку юні українці здобули рекордну кількість медалей за всю історію виступів на літніх Фестивалях – 25. В активі наших атлетів було 8 золотих, 7 срібних і 10 бронзових нагород. Найбільше – у спортивній гімнастиці.
На початку нинішнього турніру в Банська Бистриця змагання поки що відбуваються переважно на відбірному етапі. Але вже своїх володарів знайшли кілька комплектів медалей. І скарбничка України поповнилася першою нагородою найвищого ґатунку. У стартовий день змагань в спортивній гімнастиці на XVI Європейському юнацькому олімпійському фестивалі 16-річний Радомир Стельмах із Запоріжжя став чемпіоном в особистому багатоборстві й відтак приніс нашій збірній першу золоту медаль ЄЮОФ-2022.
Ще одну нагороду збірній України здобув 17-річний дзюдоїст Назар Вісков. Він став бронзовим призером у ваговій категорії до 60 кг.
Головний розподіл комплектів медалей у Банській Бистриці ще попереду і сподіваємось, що чимало з них стануть здобутком юних українських олімпійців.

Мета – вихід до еліти
Юнацька чоловіча баскетбольна збірна України (U-18) починає виступи в другому за статусом ешелоні чемпіонату Європи (дивізіон В), який з 29 липня стартує в румунському місті Плоєшті. Є підстави сподіватися на те, що юні українські баскетболісти за підсумками цих змагань зможуть вирішити завдання повернення до елітного дивізіону континентального чемпіонату у цій віковій категорії.

Якщо керуватися статистикою, підвищення у класі до європейського дивізіону А виглядає метою для наших хлопців цілком реалістичною. Баскетбольна збірна України (U-18) у своїй історії вже одинадцять разів змагалася зі своїми однолітками в еліті чемпіонатів континенту. Щоправда, зірок з неба на цьому рівні ніколи не хапали, переважно борючись за «виживання». Не завжди успішно. Але, понижуючись у класі, зазвичай швидко поверталися до когорти найсильніших юнацьких баскетбольних колективів континенту. Так було чотири рази, за винятком останнього чемпіонату Європи (U-18), де, навіть, в дивізіоні В збірна України посіла лише дев’яте місце. Але то, судячи з провального виступу нашої тепер уже збірної (U-20) на цьогорічному чемпіонаті Європи, мабуть, було таке покоління. Тому нинішні континентальні змагання баскетбольних збірних до 18-ти років у європейському дивізіоні В мають, крім усього іншого, дати відповідь на принципове питання – останні невдалі виступи це просто одномоментний віковий збіг обставин, чи таки в дитячо-юнацькому баскетболі у нас намітилися серйозні проблеми.
Напередодні старту чемпіонату Європи (U-18) в дивізіоні В головний тренер юнацької збірної України Валерій Плеханов був досить дипломатичним щодо поставлених перед командою конкретних завдань: «Зараз найголовніше, що команда дуже хоче грати й підходить з величезним бажанням і до тренувань, і до ігор. Збірна живе баскетболом та ідеєю вдало виступити на чемпіонаті Європи. А для тренера це найголовніше: є матеріал, який потрібно правильно використати і тоді буде результат. Поки що говорити про задачі не будемо, але вони, як завжди, високі».
На чемпіонаті Європи-2022 (дивізіон В) юнацькі збірні 22-х країн на попередньому етапі розподілені на чотири групи. Збірна України розпочинає змагання в групі А проти однолітків з Естонії, Ісландії, Данії та Ірландії. Наші хлопці стартують матчем з командою Данії 30 липня. Турнір завершиться 7 серпня.

З прицілом на Олімпійські звитяги
Збірна України відмінно виступила на юніорському чемпіонаті Європи зі стрибків у воду, який завершився в Бухаресті. Українські атлети за нагородами здобули друге загальнокомандне місце чемпіонату серед 22-х збірних континенту, які брали участь у змаганнях. В активі наших спортсменів 8 медалей – чотири золоті та чотири бронзові.

Здобутки наших юніорів-стрибунів у воду могли бути ще вагоміші, але з різних причин у цьому чемпіонаті не брали участь лідери збірної, такі як Олексій Середа, Ксенія Байло та Кирило Болюх.
Ще одна деталь, але показова і дуже важлива – загалом з десяти атлетів, які представляли українську збірну на цьому чемпіонаті, восьмеро повернулися додому з нагородами змагань. А Кирило Азаров та Ганна Арнаутова вибороли по дві медалі й обидві золоті.
На літніх Олімпіадах, в яких Україна брала участь як незалежна держава, в здобутках наших стрибунів у воду дві нагороди. Це бронзові медалі ще на Іграх-2000 у Сіднеї (Ганна Сорокіна та Олена Жупіна у синхроні) і 2008 в Пекіні (Ілля Кваша й Олексій Пригоров, теж у синхроні). Враховуючи, що стрибки у воду за віком учасників відносно «юний» вид спорту, чому б не помріяти, що вже на наступній літній Олімпіаді-2024 в Парижі хтось з українських лауреатів нинішнього юніорського чемпіонату Європи потішить нас своїми досягненнями і на найголовніших спортивних змаганнях планети.