Спортивна газета "Вболівальник"

Випробовування амбіцій

8-й тур

Особливістю 8-го туру чемпіонату Української прем’єр-ліги було те, що фактично майже у кожному поєдинку зустрічалися команди, які, принаймні на цьому відрізку змагань, можна було вважати прямими конкурентами щодо своїх амбіцій і завдань. А ще у турі, уже звично, не обійшлося без резонансних суддівських рішень. У нашому футболі інколи про суддівство більше йде мова, аніж про сам футбол. Є привід і зараз не зрадити цій уже традиції.

22 вересня
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 0:0
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 1:5 (0:2)
Голи: А. Кравченко (72) – В. Єрмаков (11), Шторгін (18), О. Кузик (30), Бойчук (45+2), Хадіда (76).
23 вересня
ЛНЗ (Черкаси) – «ДИНАМО» (Київ) – 2:4 (0:1)
Голи: В. Бойко (62 з пенальті), Прядун (90+1) – Бражко (3), Ярмоленко (73), Буялський (77 з пенальті), Н. Волошин (90+3).
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «МИНАЙ» – 2:1 (0:1)
Голи: Смоляков (68), Мустафаєв (83) – Твердохліб (38).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 1:4 (1:2)
Голи: Челядін (18) – Задерака (31), Кожушко (36, 51), Дібанго (82).
«РУХ» (Львів) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 1:1 (0:1)
Голи: Слюбик (88) – Судаков (17).
Вилучення: Ракицький (21).
24 вересня
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 0:1 (0:1)
Гол: І. Когут (23).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 0:0

Суд над суддями
Минулого тижня майже всі власники клубів Української прем’єр-ліги провели зустріч, значною мірою присвячену суддівству у вищому футбольному дивізіоні України. За інформацією ЗМІ, суддівством незадоволені буквальні усі клуби, які сподіваються покращити ситуацію найближчим часом.
Подробицями зустрічі, зокрема, поділився президент «Вереса» Іван Надєїн:
– Основною темою було – як зробити Українську Прем’єр-лігу сильнішою. Але суддівство у цьому відіграє ключову роль і тому потрібно почати саме з нього. Зараз ми накидали план дій, який хочемо реалізувати. Ключовий акцент будемо робити на відкритості арбітрів, бо сьогодні цей процес максимально закритий. Хочемо зробити прозорий процес жеребкування при призначенні суддів, і коментарі арбітрів після матчів.
Ми хочемо бачити, які оцінки ставлять суддям за матч. Далі вже клуби будуть готові робити якісь системи преміювання арбітрів, щоб стимулювати до більш якісної роботи, але будуть і системи санкцій. Також плануємо ввести детектор брехні для арбітрів. Як його використовувати? Цей момент будемо ще обговорювати. На першій зустрічі була представлена тільки концепція для подальших рішень. Можу сказати точно, що в суддівстві потрібно наводити порядок.
Всі присутні представники клубів висловились за зміну керівника суддівського корпусу, а саме Лучано Лучі. Навіть лунали думки, що арбітри повинні бути у підпорядкуванні УПЛ, а не УАФ, бо саме Прем’єр-ліга платить їм зарплату – всі гроші йдуть від клубів. Чи реально вивести арбітрів з підпорядкування УАФ? Будемо займатись цим питанням, треба точно щось робити. Клуби сьогодні витрачають гроші і ні на що не впливають.
Лучано Лучі працює віддалено з Італії? Я його ні разу не бачив і навіть не знаю, як італійці працюють. Ми, власники клубів, взагалі не дотичні до арбітрів. Зараз Ріццолі почав коментувати деякі спірні епізоди, але ми хочемо це систематизувати, наприклад, робити розбір спірних рішень кожного четверга – щоб арбітри пояснювали свої рішення. Всі люди помиляються, арбітри не виключення, але є помилки випадкові, а є ціленаправлені. Тому треба буде розбиратись і карати винних. Повинен бути і батіг, і пряник.
Ключовий результат це те, що президенти клубів вперше зібралися за 12 років і обговорили всі хвилюючі моменти. Можна впевнено сказати, що тепер в українському футболі з’явився новий формат – зустріч власників клубів. Раніше клуби відправляли на збори УПЛ своїх менеджерів та людей, які не приймають ключові рішення, тепер все буде інакше.
Однозначно треба проводити реформи, щоб посилити вплив клубів. Але почнемо з суддівства. Прийдемо в Будинок футболу і будемо розмовляти. Ключова подія – що власники клубів нарешті зустрілися і почали говорити. На наступних зборах учасників буде ще більше, адже з певних причин не всі змогли прийти. Хто, як не ми будемо рушійною силою? Люди, які вкладають у футбол свої гроші. Наступна зустріч – у середині жовтня.
Також поділився подробицями зустрічі президентів клубів УПЛ комерційний директор «Дніпра-1» В’ячеслав Фрідман:
– Нас зібрав Геннадій Владиславович Буткевич. «Полісся» лише цього сезону вийшло в УПЛ, і він просто хотів з усіма познайомитись. Це нормальне бажання для людини, яка в пізньому віці прийшла у футбол, і захотіла зрозуміти його зсередини, поговоривши зі своїми колегами, які також вкладають гроші у цей вид спорту. За перші вісім турів Буткевич уже зрозумів головні проблеми в українському футболі.
Геннадій Владиславович хотів, щоб клуби представляли не другі чи треті особи, а люди, які реально вкладають гроші. Але прийшли не всі запрошені. Хтось знаходиться за кордоном, хтось – у місцях позбавлення волі, я маю на увазі «Чорноморець» (власники «Чорноморця» Кауфман та Грановський знаходяться під арештом, – прим.).
Ахметов сказав, що прийде наступного разу, але чи буде він, чи знову так відповість – ми не знаємо. Президент «Оболоні» був би 100 відсотків, але у нього піднялася температура. Козловський обіцяв, але з якоїсь причини не приїхав. Тобто не було кількох епатажних президентів та інвесторів, які могли внести цікаві пропозиції та рекомендації.
Були питання щодо призначення суддів, ВАРу, щоб клуби не проявляли зацікавленості у самовільній винагороді арбітрів. Також ми хочемо прибрати всіх італійців із українського суддівства: Лучі, Ріццолі. У нас в Україні є достатньо грамотних колишніх арбітрів, які гідні обійняти ці посади.
Крім цього, порушувалося питання, щоб перевіряти час від часу наших суддів на детекторі брехні. Це нормальне явище. Усі президенти клубів власники якогось бізнесу, і вони сказали, що використання детектора брехні на підприємствах відбувається дуже часто.
Було б непогано створити рейтинг українських арбітрів – щоб після кількох помилок рефері опускався вниз у табелі і публічно звітував про свої спірні рішення у матчі.
Президенти клубів хочуть зробити арбітрів публічними – щоб вони були підзвітними. Це те, на що заплющував очі Лучі, забороняючи суддям давати коментарі.
Наскільки я знаю з чуток, Лучі працює віддалено з Італії. У нього в жовтні закінчується контракт, і його просто не потрібно продовжувати. У цьому немає проблеми, враховуючи його вік (74 роки, – прим.) та віддаленість. Це те, що потрібно робити насамперед – міняти Лучі.
Проведені реформи італійців нікого не влаштовують. Торік чемпіонат закінчували із суддівськими скандалами, новий сезон розпочали також зі скандалів.

Новий скандал
Щойно відбулася ця зустріч власників клубів УПЛ, як в черговому турі Ліги розгорівся новий суддівський скандал. І сталося це у матчі, який очікувався з особливою цікавістю. Між чинним чемпіоном «Шахтарем» і молодою командою «Руха», який цього сезону «зухвало» зі старту заявив про свої турнірні амбіції.
Йдеться, зокрема, про неоднозначні рішення арбітра матча Віталія Романова з вилученням захисника «гірників» Ярослава Ракіцького та незарахованим голом «Руха». І це все за активної участі ВАРу. Технічні досягнення і їхнє використання на благо людства і, зокрема, футболу – це добре. Але техніка не є панацеєю від людських помилок. Техніка може тільки допомогати, а рішення всеодно приймає людина – або арбіт ВАР, або арбітр в полі.
По закінченні матчу головний тренер «Шахтаря» Патрік ван Леувен говорив в основному про дії арбітрів. Сумніви у правильності їхніх рішень у матчі висловив і головний тренер «Руха» Віталій Пономарьов.
Не час і місце тут виносити категоричний вердикт діям арбітражу у цьому матчі, але хотілося, щоб всі подібні непорозуміння не зависали у повітрі, а доводилися до об’єктивного і справедливого роз’яснення і вирішення.Не факт, що хтось і однозначно винен, але це треба прозоро і переконливо довести. Бо матч виправдав сподівання. За цікавим протистоянням, хорошою грою, красивими голами, а неприємний осад залишився.
Дуже імпонує підхід Віталія Пономарьова до організації командної гри. Під час матчу було чути як тренер вимагав від молодих львів’ян швидкості дій. Це надзвичайно важливий компонент сучасного футболу. Швидкість прийняття рішення і швидкість його виконання – це ознака класу. Важливо, що це виховується і відпрацьовується з юного віку. Сьогодні у такому ігровому ритмі може бути ще достатньо браку, завтра менше, а післязавтра це вже може бути високий сучасний клас. Принаймні є шанс на це, так здобувають майстерність. Звісно, це стосується не тільки «Руху», а всіх команд.

Інші матчі
Серед інших поєдинків туру виділяються два розгромних результати у протистояннях, де можна було очікувати запеклу боротьбу. Але «Чорноморець» не залишив жодних шансів на прийнятний результат «Олександрії», а «Кривбас» «Ворсклі». Головний тренер полтавців Віктор Скрипник ніби у воду дивився, коли казав, що пауза в чемпіонаті через міжнародні матчі збірних зовсім недоречна для його команди. «Ворскла» знову втратила ефективність гри, яку, здавалось, уже віднайшла. А «Олександрія» ніби продовжує ту невиразність в командних діях, з якою закінчувала попередній чемпіонат. Хоча «Олександрія» стартувала у чемпіонаті з двох домашніх перемог, однак у наступних шести турах набрала лише 2 очки. При цьому команда з Кіровоградської області зазнала двох великих поразок у рідних стінах (від «Полісся» – 0:3 та «Чорноморця» – 1:5). Руслан Ротань після матчу з «Чорноморцем» збирався писати заяву про відставку з поста головного тренера «Олександрії» і його помічникам довелося докласти чимало зусиль, щоб вмовити Руслана Петровича цього не робити.
«Дніпро-1» і «Зорю» об’єднує схожа доля на старті сезону. Неприйнятні результати на міжнародній арені і в чемпіонаті України. Зміна тренерського штабу. Пошук виходу із кризи. Але є і суттєва відмінність – кадрова ситуація. «Дніпро-1» втратив свого лідера атаки Артема Довбика, але в інших ланках ключові футболісти залишилися. Новий тренер Юрій Максимов перебуває в пошуку заміни Довбику. Цього разу така роль була запропонована номінальному півзахиснику Ігорю Когуту. Не найгірший варіант. Когут відзначився першим забити м’ячем у новому чемпіонаті.
«Зоря» після минулого сезону втратила половину складу і весь тренерський штаб. У нового очільника команди Валерія Кривенцова непросте завдання відновлення боєздатності колективу. Залишилися ще футболісти, на яких цій роботі тренер може спертися в першу чергу.
У зустрічі між цими командами дніпровці виглядали злагодженіше та свіжіше, та награли на мінімальну перемогу.
«Динамо» на класі обіграло дебютанта УПЛ черкаський ЛНЗ. Але кияни знову багато пропускають. Травма Попова ускладнить вирішення цієї проблеми. Проте за втраченими очками «Динамо» залишається лідером чемпіонату.
«Оболонь» з «Вересом» і «Металіст 1924» з «Колосом» голів не забивали. Не вдаючись в подробиці матчів, склалося враження, що такий перебіг подій цілком влаштовував усі команди цих поєдинків.

Голеадори
Тур розпочався нульовою нічиєю, нею ж і закінчився. Окрім цих мовчазних дебюту і ендшпілю, тур був досить результативним. Але яскравих бомбардирів нинішній чемпіонат ще не подарував. Найрезультативнішими є з чотирма голами кривбасівець Максим Задерака і динамівець Андрій Ярмоленко (останній, щоправда, грав лише у 5-ти матчах, але 2 голи з пенальті). Обоє – за амплуа півзахисники. Форварди поки що не дуже себе проявляють. Молодих атакувальних талантів теж поки що не видно – Задераці 29 років, Ярмоленку – 33.
У минулому турі лідер «Динамо» Андрій Ярмоленко оформив гол, який став для нього 103-м у чемпіонатах України.
Андрій наздогнав екс-форварда «Металурга» Донецьк, «Шахтаря» та «Динамо» Жуніора Мораеса і піднявся до топ-5 найкращих бомбардирів у чемпіонатах України. Попереду Андрія лише Максим Шацьких (124), Сергій Ребров (123), Євген Селезньов (117) та Андрій Воробей (105).

Кращі туру
Цього разу УПЛ обирала кращого гравця і тренера туру за допомогою голосування вболівальників у соціальних мережах.
За підсумками голосування найкращими гравцем та тренером 8-го туру стали Володимир Бражко («Динамо») та Юрій Вернидуб («Кривбас»).

Володимир СТАРИНСЬКИЙ

Exit mobile version