Український боксер Олександр Усик (19-0, 13 КО) своєю перемогою над британцем Ентоні Джошуа (24-2, 22 КО) відстояв пояси чемпіона світу у суперважкій вазі за версіями WBA, WBO, IBF та IBO. Перемогу присуджено Усику роздільним рішенням суддів: 113-115, 115-113, 116-112. Драматичний чемпіонський бій-реванш відбувся 20 серпня в Джидді (Саудівська Аравія). У вересні 2021 року перший поєдинок між цими суперниками завершився перемогою українського боксера за очками. За контрактом Джошуа скористався правом на реванш.
ОБСТАВИНИ
На відміну від першого поєдинку цих боксерів, у нинішньому бою більшість експертів вважали фаворитом уже Усика. Але не беззаперечним. Було відчуття, що це протистояння стане особливим, не схожим на попереднє. Власне, так і сталося. Перед боєм-реваншем кожен із боксерів внаслідок першої зустрічі між собою отримав певні преференції.
Не очікувалося, що Усик внесе якісь кардинальні зміни у свою манеру ведення бою. Від переможного не відмовляються. Джошуа ж передусім мав можливість і час зробити висновки щодо своєї тактичної побудови бою. Змінивши її, якщо не здивувати суперника, то, принаймні, викликати певне збентеження. Якоюсь мірою йому це вдалося.
Усик після першого бою між ними отримав відчуття духу переможця. Це невловиме, але неоціненне усвідомлення впевненості у своїх силах, можливостях і перевазі над суперником. Зрештою, це і виявилося вирішальним у підсумку поєдинку.
Власне, ці дві обставини привнесені для обох боксерів після першого протистояння і виявилися стрижневими як в самій драматургії бою, так і в його кінцевому результаті.
ХІД БОЮ
1–3 раунди. Розвідка
Придивляння один до одного в перших раундах, без активних дій і рішучих випадів, взагалі-то, є поширеним явищем, коли боксери сходяться в рингу вперше і жоден не має беззаперечної переваги над іншим. Тут певна обережність була очевидно обумовлена відчуттям, що цей поєдинок буде не схожим на попередній. Бажанням оцінити, що кожен міг привнести нового. І розумінням, що сили знадобляться на тривалий відрізок бою. Справжніх ударів у цьому відрізку було обмаль.
4–7 раунди. Прицілка
У цій частині бою боксери перейшли до справжньої перевірки оборонних і атакувальних можливостей один одного. Загалом, у цій перестрілці дещо влучнішим був Усик. Виникла думка – якщо перебіг так і триватиме, за рахунок кращої техніки Олександр має здобути перемогу. Але це розумів і Джошуа. У нього був свій план. Очевидно скрупульозно розписаний за раундами й за хвилинами. Він підійшов до його вирішальної за задумом фази.
8–9 раунди. Атака
Схоже це стало певною несподіванкою для Усика. У восьмому раунді Джошуа розпочав відчайдушну атаку. Британець вмить і повністю зламав попередній ритмічний перебіг бою, в якому українець мав перевагу: атака – оборона, оборона – атака. Агресивність і постійні серії ударів стали зброєю Джошуа. Усик намагався «відстрілюватися» зустрічними. Але інтенсивність британця брала гору.
Проте відчуття критичності ситуації по закінченню раунду не було. Один раунд програний. Попереду ще чотири. Можливо, так оцінювали ситуацію в перерві і в кутку Усика. Відчуття критичності з’явилось в раунді дев’ятому. Джошуа пішов у ва-банк. Напористість і інтенсивність його атак зросли ще на порядок. Але це, як потім з’ясувалося, зрештою і згубило британця. З «допомогою», звісно, Усика. Але в той момент українець майже тільки оборонявся. Була мить, коли хотілося, щоб якомога швидше пролунав гонг на перерву. Але Усик встояв. І не просто встояв. Він відзахищався. Перегляд показав, що левову частку ударів Джошуа брав на себе блок із рукавичок і ліктів.
10–12 раунди. Контрнаступ і перемога
Британці вже святкували перемогу. Едді Хірн, промоутер Ентоні Джошуа, був упевнений, що після потужних ударів у 8-му та 9-му раундах британець переможе: «Наприкінці 9-го раунду я підбіг у кут Джошуа і сказав, що ти його побив, Усику кінець. А потім я побачив від Олександра один з найкращих раундів в історії суперважкого дивізіону».
У словах промоутера Джошуа про 10-й раунд у виконанні Олександра Усика жодного перебільшення. Це був «розлючений звір», у якого ледь не відібрали те, що по праву належить йому. Британець був просто шокований атаками Усика. Сил майже не було в обох. Але в українця була воля, непереборна воля до перемоги. Це те, що, як у житті, так і в спорті, і боксі, зокрема, має надпотужну силу. Збентеженому, знесиленому і психологічно вихолощеному Джошуа просто нічого було протиставити цій силі. Немає потреби переповідати усі технічні подробиці цього моменту. 10-й раунд поєдинку, без сумніву, став вирішальним у долі всього двобою. Далі Усик по-чемпіонськи повністю контролював хід бою. Головною метою Джошуа було втриматися на ногах. Йому це вдалося.
Згідно зі статистикою за бій Олександр Усик значно перевершив свого опонента Ентоні Джошуа за загальною кількістю завданих ударів – 712 проти 492. Також українець був кращим в ударах, які досягли цілі – 170 проти 124 у британця.
ПЕРСПЕКТИВИ
Свою перспективу Олександр Усик, власне, озвучив відразу по закінченню поєдинку: «Моя команда буде працювати, щоб організувати бій з Ф’юрі. Я буду боксувати або з Тайсоном Ф’юрі, або ні з ким». Таку заяву можна оцінювати і як реальність завершення Усиком своєї боксерської кар’єри, адже британець Тайсон Ф’юрі уже оголосив про відхід з боксу, але залишається чемпіоном світу у суперважкій вазі за версією WBC. Можливо, це Олександр заявив і на емоціях відразу після бою. Але, напевно, у свої 35 років він і на «холодну» голову обдумував подальші перспективи. У будь-якому разі, лише бій з Ф’юрі за звання абсолютного чемпіона у надважкій категорії для Усика реально буде кроком вперед і нагору, якщо переможе.
Ф’юрі, до речі, вже відреагував. І, навіть, заявив про можливість свого повернення у ринг. Але лише за умови, якщо буде задоволено його фінансові запити. Які саме не назвав. Не думаю, що гроші насправді для британця у цій ситуації є головним. Більша мотивація відібрати в Усика його чемпіонські пояси й справді закінчити кар’єру в статусі абсолютного чемпіона. Але й закінчувати поразкою теж не хочеться. Ф’юрі буде оцінювати свої можливості у такому протистоянні. Тому й не називає цифри. Щоб була «відмазка». Якщо вважатиме свої шанси хорошими – буде велика сума, але реальна, ні – фантастична. Подивимось.
Роман СЛАВЕНКО