Витрати та прибутки

Міжсезоння

На початку вересня в провідних першостях континенту зачинилося трансферне вікно, а традиційними лідерами літнього міжсезоння-2022/23 стали заможні англійські клуби.

Безпосередньо перед завершенням періоду реєстрації футболістів оновилася трійка найкоштовніших переходів, куди увірвався Уеслі Фофана. Цей хлопець виховувався в академії «Сент-Етьєна», та вже після дебютного вдалого сезону в першій команді хлопця забрав «Лестер». В Англії захисник досить швидко зміг реалізувати свій потенціал, тому «лисиці» не пошкодували, що два роки тому віддали французькому клубу 35 мільйонів євро. Фофана відзначився якісною грою, а нещодавно «Лестеру» вдалося заробити хороші гроші, адже «Челсі» сплатив за 21-річного гравця 80 мільйонів євро (чи 80,40, якщо говорити точніше). Лондонський колектив не посоромився підписати з футболістом аномально тривалий контракт – на 7 років, тому теоретично Уеслі може затриматися в «Челсі» до середини 2029 року.
Варто констатувати той факт, що Фофана посів другу сходинку за підсумками насиченого міжсезоння-2022/ 23, поступившись тільки 22-річному Антоні Дос Сантосу, за якого англійський «Манчестер Юнайтед» віддав нідерландському «Аяксу» 95 мільйонів євро. На третій сходинці розташувався 22-річний півзахисник Орельєн Чуамені, для придбання якого іспанський «Реал» витратив рівно 80 мільйонів євро, а отримав ці гроші французький клуб «Монако». До речі, лідер минулого літа – бразилець, а трохи нижче розташувалися громадяни Франції, хоча насправді Фофана та Чуамені мають африканське коріння – івуарійське і камерунське відповідно.
Також треба ретельніше поглянути на топ-20 трансферних перегонів, аби визначити певні тенденції… Навряд чи когось здивує активність англійських клубів, які стали авторами 75% придбань в переліку двадцяти найдорожчих футболістів літа (15/20). Доповнюють загальну картину три гравці іспанської «Барселони», представник німецької «Баварії» та іспанський «Реал» з уже згаданим французьким виконавцем. У топ-20, як не дивно, трохи більше представників європейських країн, які обіграли Південну Америку (11 проти 9). Хоча, якщо знову повертатися то теми національностей, то повноцінними європейцями треба вважати тільки Маттейса Де Ліхта, Ерлінга Холанда, Марка Кукурелью та Роберта Левандовського, але це, звісно, другорядний аспект.
Головним клубним гравцем влітку став «Челсі», який на нових гравців витратив 282 мільйонів євро, а нижче розташовуються інші англійські колективи: «Манчестер Юнайтед» (240), «Вест Хем» (182), «Тоттенхем» (170) та «Ноттінгем Форест» (162). Так, п’ятий колектив – це новачок елітного дивізіону англійського футболу! Цікаво, що усі згадані клуби оновили власні рекорди за витраченими коштами протягом одного трансферного вікна.
За співвідношенням витрат та прибутків на першій сходинці опинився «Манчестер Юнайтед» – мінус 229 мільйонів євро, а далі йдуть інші знайомі колективи: «Челсі» (-223), «Вест Хем» (-164), «Ноттінгем Форест» (-154), «Ньюкасл» (-134). А що ж там з чистими прибутками? Хто заробив більше, ніж витратив? Лідером тут вважається «Аякс», який за підсумками трансферного літа став багатшим на 111 мільйонів євро. А далі розташовуються наступні клуби: португальський «Спортінг» (+74), французькі «Монако» (+74) та «Лілль» (+73), а також англійський «Брайтон» (+66).

Володимир СІРИЙ