Вітчизняний максимум

Зимовий ЄЮОФ-2023 (Фріулі-Венеція-Джулія, Італія)

Українська команда Європейський юнацький олімпійський фестиваль завершила з трьома нагородами (21–28 січня), які дозволили нам посісти 15-ту сходинку в медальному заліку першості.

Досить несподіваним і приємним результатом в Італії запам’яталася Наталія Казюк. Своє ім’я в історію турніру вона вписала, здобувши «бронзу» у фристайлі, змагання з якого вперше проводилися на найпрестижнішому молодіжному мультиспортивному форумі континенту. Українка досягла успіху в дисципліні біг-ейр, коли здавалося, що шансів на медаль не дуже багато. За підсумками кваліфікаційної сесії, коли визначалася елітна шістка, Казюк посіла четверту сходинку, відчутно поступившись трьом конкуренткам. Однак у фінальній сесії умовна фаворитка відзначилася жахливим виступом, тому Кім Дюмон Дзанелья (Франція) опинилася на шостій сходинці, а вище 16-річної Наталії розташувалися тільки фінська спортсменка Ліна Хаггстрем та ще одна представниця французької бригади Береніс Доде.
Героїнею ЄЮОФ-2023 у складі збірної України стала Олександра Меркушина, на звитяги якої ми розраховували. Інакше й бути не могло, адже 18-річна біатлоністка нещодавно на етапі елітного Кубка світу в Антхольці (Італія) посіла 44-те місце у спринті. Це був перший старт українки на найвищому рівні, тому місце одразу після топ-40 – це серйозне досягнення.
Тож у знайомій Італії наша землячка швидко реалізувала свій потенціал, вигравши спринтерську гонку. Лише на початку дистанції, коли ще не було стрільби, Олександра була лише однією з претенденток на «золото», а після першого вогневого рубежу Меркушина стала першою, причому найвищу сходинку класифікації наша дівчина не віддала до фінішу.
В індивідуальній гонці Олександра отримала неприємний моральний удар дуже швидко, коли схибила двічі на першій стрільбі. Потім справи пішли трохи краще – по одній хибі, а остання стрільба стала ідеальною. На вирішальне коло Меркушина виходила з п’ятим результатом, однак на дистанції їй вдалося випередити повільніших конкуренток, завдяки чому українка опинилася на третій сходинці п’єдесталу пошани.
Наша землячка загалом потішила швидкою стрільбою та пристойною роботою на лижні, хоча були й швидші дівчата, однак вони частіше помилялися на стрільбі. Приміром, переможниця індивідуальної гонки німкеня Юлія Таннхаймер в спринті не закрила шість мішеней, а Волдія Полін з Франції подолала 10 кілометрів з другим результатом завдяки влучній стрільбі. Інша французька представниця Лу Дюпон Балле теж хотіла нагороду, але її усього на дві секунди випередила Меркушина.
Загалом на ЄЮОФ-2023 було не дуже багато біатлону – лише спринти (юнаки та дівчата), індивідуальні гонки (юнаки та дівчата) і змішана естафета. В командній дисципліні Меркушина теж показала свій високий рівень, пройшовши стартовий етап з першим результатом, однак потім Тетяна Тарасюк, Іван Стеблина та Микола Грущак бігли не дуже швидко і стріляли також поганенько. Звідси й невтішна одинадцята сходинка з великим програшем лідеру – понад п’ять хвилин.
Треба сказати, що в непростій ситуації наша юнацька збірна була представлена 32 спортсменами, які змагалися у дев’яти видах спорту: біатлон, лижні гонки, фристайл, гірськолижний спорт, лижне двоборство, стрибках з трампліна, фігурне катання, шорт-трек, сноубординг (паралельні дисципліни та сноубордкрос). В сумі впродовж восьми днів найкращі юні спортсмени континенту віком від 14 до 18 років розіграли 59 комплектів нагород у дванадцяти дисциплінах.
Це був уже шістнадцятий зимовий ЄЮОФ (з 1993 року), який став для нас найкращим! Бували турніри, коли взагалі ми не потрапляли на п’єдестал пошани. В італійському регіоні Фріулі-Венеція-Джулія «синьо-жовті» виграли три нагороди – це український максимум в історії Європейських юнацьких олімпійських фестивалів (зимових). Ці нагороди наша команда присвячує усій Україні! Спортсмени окремо і колективно говорили про вдячність та низький уклін нашим захисникам, завдяки яким є можливість виступати на міжнародних змаганнях і гордо підіймати синьо-жовтий стяг!
А медальний залік звітної першості виграла французька команда, яка опинилася на вершині завдяки здобуттю семи золотих нагород. Найбільшою кількістю нагород змогли похвалитися господарі – італійці, однак вони виграли тільки шість найпрестижніших медалей. Також треба додати, що хокейний турнір у юнаків виграла Швейцарія, а у дівчат першу сходинку посіла Чехія. На жаль, наших колективів у хокеї не було.