Вітчизняні перспективи

Перед другими матчами першого відбірного раунду Ліги чемпіонів непростих запитань значно більше, ніж відповідей, які епізодично стосуються українських футболістів.

УКРАЇНСЬКИЙ ЦЕНТР
Спершу треба відзначити, що на 99% вийшли у наступний раунд турніру ірландський «Шемрок Роверс», «Шкупі» з Північної Македонії та наш знайомий «Буде-Глімт», який у тогорічній Лізі конференцій образив «Зорю». В Норвегії луганський колектив програв 1:3, а вдома вдалося зіграти внічию – 1:1. В підсумку ми завершили боротьбу, а «Буде-Глімт» пройшов далі, зупинившись тільки у чвертьфіналі після матчів з італійською «Ромою», яка трохи пізніше виграла турнір.
Але повернемось до сьогоднішнього дня і найближчого майбутнього, у яке ірландці, македонці та норвежці дивляться без зайвих хвилювань, адже згадані колективи дружно перемогли своїх опонентів з рахунком 3:0. За «Шкупі» 75 хвилин відіграв Мамаду Данфа, якому вдалося відзначитися забитим м’ячем. Сенегалець першу половину попереднього сезону грав за «Колос», але хлопець вчасно покинув Україну – приблизно за тиждень до початку повномасштабної війни.
Також треба звернути увагу одразу на п’ять нульових паритетів – це третина усієї змагальної програми. У переліку «нульових» клубів треба відзначити «Пюнік», кольори якого захищають українці. Вони закривали центр оборони, де румунський ЧФР не зміг пройти. Антон Братков свого часу непогано грав за «Інгулець», «Десну» та «Львів», а Сергій Вакуленко раніше чудово зарекомендував себе в «Маріуполі», «Олімпіку», «Карпатах» та київському «Арсеналі». Тепер вірменському колективу доведеться ще складніше в містечку Клуж-Напока.
Також вдалося зберегти свої ворота в недоторканості грузинському «Динамо» (Батумі), яке в теорії найскладніші 90 хвилин вже провело. Саме стільки у Братиславі зіграв Олександра Азацький в центрі захисту, а український період кар’єри нашого хлопця запам’ятався непоганою грою за «Чорноморець». До речі, не змогли образити Олександра наші знайомі хлопці: грузин Джаба Канкава, який багато років віддав «Кривбасу» та «Дніпру», і Ерік Рамірес, котрий нещодавно перейшов в «Слован» на правах оренди, а контрактними зобов’язаннями венесуелець досі пов’язаний з київським «Динамо». Творцями ще однієї нульової нічиєї стали Маріо Чуже («Зріньські») та Пернамбуко («Шериф»), які нещодавно грали за «Дніпро-1» та «Львів» відповідно.

ПЕРШИЙ НОМЕР
Досить впевнену перемогу з рахунком 2:0 здобув «Лудогорець», за який 90 хвилин в центрі оборони провів Ігор Пластун. Його золоті роки в Україні – це чудова гра у складі «Оболоні» та «Карпат». Однак найкращій болгарській команді не варто зневажати чорногорську «Сутьєску», адже не треба забувати, що у нас не працює правило гостьового голу. А в такій ситуації «суха» перемога не відрізняється від успіху з такою ж різницею та пропущеними м’ячами.
Дуже напруженим виявився двобій у Познані, де «Лех» мінімально здолав «Карабах». Нещодавно в польську команду переїхали наші знайомі Артур Рудько та Георгій Цитаїшвілі. Український воротар миттєво потрапив у стартовий склад, дебютувавши за нову команду у відповідальному матчі. Артур значний відрізок кар’єри провів в «Динамо», звідки пішов лише три роки тому, після чого Рудько грав на Кіпрі за «Пафос». Навесні 2022 року українець перейшов у «Металіст», але в червні голкіпера на один сезон орендував «Лех». Ймовірно, що Артур й надалі буде вважатись першим номером команди. Досить легко дісталося це звання, але втратити його ще легше… Тому 30-річний гравець повинен напружено працювати, аби не втратити чудовий шанс та не розчарувати лояльних тренерів.
Що стосується динамівця Цитаїшвілі, то він був у заявці на звітну гру, але довелося 90 хвилин сидіти на лаві для запасних гравців. Однак 21-річного виконавця неприємна ситуація не повинна занадто хвилювати, адже можливість показати себе футболіст національної збірної Грузії ще обов’язково отримає.

«ЧЕРВОНЕ» ЖАХІТТЯ
Окремо варто звернути увагу на чемпіона Швеції – «Мальме», адже саме ця команда мала другий найвищий рейтинг в першому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів (після азербайджанського «Карабаха»). Жереб звів скандинавів з найкращим клубом Ісландії, однак саме «Вікінгур» мав найнижчий рейтинг серед тридцяти учасників цієї стадії турніру. А ще не забуваємо, що острів’яни були змушені грати у попередньому раунді Ліги чемпіонів, де довелося боротися з представниками Естонії та Андорри. Здавалось, що «Мальме» просто розчавить дрібних «вікінгів», однак після 90 хвилин гри маємо лише 3:2 на користь господарів поля…
Шведи розпочали зустріч досить вдало, хоча результативний удар Мартіна Ольссона перетворився на гол не просто так, а після прикрого для гостей рикошету від ноги захисника. На це «Вікінгур» відповів голом Крісталя Інгасона, який скористався тонкою передачею партнера, але перед перервою досвідчений Ола Тойвонен чудово зіграв головою! Суттєвою перевагу «Мальме» у другому таймі зробив Велько Бірманчевич, та перед фінальним свистком Хельгі Гудьонссон повторив «подвиг» Ольссона. Так, знову був удар здалеку і рикошет – тепер вже від гравця «Мальме».
Поразка з рахунком 2:3 залишає ісландському колективу пристойні шанси на вихід у наступний раунд. До того ж не треба забувати, що мінімально «Вікінгур» програв, граючи левову частку матчу вдесятьох. Автором жахливої червоної картки став Інгасон, який в середині першого тайму отримав банальне попередження… Бідою для хлопця став його ж гол, після якого Крісталь демонстративно святкував взяття воріт перед шведським фан-сектором. Арбітр побачив у цьому провокацію, яка могла спровокувати непотрібні хвилювання на трибунах. Саме за це Інгасон отримав другу жовту картку, а в перспективі, звісно, була непроста розмова з тренером та партнерами по команді, оскільки рефері вчинив правильно. Звинувачувати нападник «Вікінгура» у цій ситуації може лише себе. Зате 20-річний Крісталь отримав чудовий урок на майбутнє. А яким буде найближче майбутнє у чемпіона Ісландії – побачимо 12 липня.