Вісімки претендентів

В Лізі чемпіонів, Лізі Європи ти Лізі конференцій відбулися матчі 1/8 фіналу. Визначилися по вісім команд, які продовжують боротьбу за почесні трофеї у чвертьфіналах престижних турнірів.

ЛІГА ЧЕМПІОНІВ

У Лізі чемпіонів очікувано до чвертьфіналу турніру дісталися представники тільки топових чемпіонатів Європи: по двоє з Іспанії, Англії та Німеччини, по одному від Італії і Франції.
Серед тих, хто ще може «засвітитися» у цій боротьбі футбольних титанів, є і два українські представники – Олександр Зінченко з «Арсеналом» та Андрій Лунін з «Реалом». Більше того, Зінченко зумів здійснити свій посильний внесок в успіх своєї команди. Вже на 6-й хвилині Олександр, який з’явився в основі, красивим дальнім ударом відкрив рахунок у матчі-відповіді з ПСВ. Звісно, після розгрому «Арсеналом» нідерландців на їхньому полі (7:1) цей матч перетворився на формальність, але все одно приємно за успішну гру нашого футболіста, особливо перед матчами збірної. Для Олександра це 3-й гол в кар’єрі гравця лондонських «канонірів». Зінченко у складі збірної України загалом має 70 ігор, в яких забив десять м’ячів. До речі, цього разу Зінченко вийшов на позицію в «Арсеналі» у півзахисті, як у збірній, а не лівого захисника, де він грав у клубі дотепер.
На відміну віл Ліги чемпіонів минулого сезону, тепер Андрій Лунін змушений всіма єврокубковими лаврами поступатися колезі по амплуа Тібо Куртуа. Тепер саме він допоміг «Реалу» у запеклому дербі з «Атлетіко» після серії післяматчевих пенальті пробитися до наступного раунду. Не обійшлося тут і без скандалу. Саме у серії пенальті під час удару «атлетист» Альварес підсковзнувся, але таки відправив м’яч у ворота. Після роботи ВАР арбітр відмінив гол, побачивши подвійне торкання м’яча у Альвареса. Рідкісний у футболі випадок. «Атлетіко» дотепер протестує, вважаючи, що це могло мати вирішальне значення. До слова, «Реал» встановив рекорд серед усіх учасників за кількістю виходів у чвертьфінал Ліги чемпіонів (40).
Цікаво, що в наступному раунді турніру клуби Зінченка («Арсенал») та Луніна («Реал») зіграють між собою.
Вартий також уваги виліт на цій стадії «Ліверпуля» від ПСЖ, про що йшлося у минулому номері газети. В інших протистояннях 1/8 фіналу одна із команд мала відчутну перевагу, трохи Дортмунд понервував.
Воротар ПСЖ Джанлуїджі Доннарумма визнаний УЄФА найкращим гравцем тижня в Лізі чемпіонів за підсумками матчів-відповідей 1/8 фіналу турніру. У боротьбі за нагороду 26-річний італієць випередив форварда «Астон Вілли» Марко Асенсіо, нападника «Баварії» Гаррі Кейна та півзахисника дортмундської «Боруссії» Емре Джана.

Призові
Після 11 і 12 березня, коли відбулися матчі-відповіді 1/8 фіналу Ліги чемпіонів і визначилися вісім найсильніших клубів, які продовжать боротьбу за престижний трофей, стало відомо яких здобутків, окрім спортивних, здобули команди у фінансовому вимірі.
Видання «Mundo Deportivo» опублікувало матеріал, в якому повідомили, скільки заробили команди у поточному сезоні. Лідерство утримує німецька «Баварія», в активі якої 106 млн євро.
Мюнхенський колектив за фінансовими здобутками переслідують французький ПСЖ (104,4 млн), італійський «Інтер» (103,1 млн), німецька «Боруссія» Дортмунд (102 млн) та англійський «Арсенал» (101 млн). Іспанські гранди не потрапили в п’ятірку – «Реал» і «Барселона» заробили 101 млн євро і ділять п’яте–шосте місце.
Загальний призовий фонд турніру становить 2 мільярди 467 мільйонів євро, які будуть розподілені між 36 командами-учасницями. На груповому етапі кожен з клубів отримав 18,8 млн, ця цифра збільшується на 2,1 млн за кожну перемогу і на 700 тисяч за нічию.
Якщо команда проходить далі, то призові збільшуються – 11 млн євро за вихід до 1/8 фіналу та 12,5 млн за вихід до чвертьфіналу. Додаткові 15 млн будуть додані, якщо команда вийде до півфіналу, і 18,5 млн за участь у фіналі, а також додаткові 6,5 млн євро для чемпіона.
До слова, нагадаємо, що загальна сума, яку заробив «Шахтар» у нинішній Лізі чемпіонів склала 26 мільйонів 470 тисяч євро.
Зокрема, 18,6 млн донеччани отримали за участь у головному клубному турнірі Європи, ще по 2,1 млн за перемоги над «Янг Бойз» та «Брестом». 700 тисяч євро до казни «Шахтаря» принесла нічия з «Болоньєю», а 27 місце в підсумковій таблиці Ліги чемпіонів додало до бюджету 2,75 млн. Плюс за додатковими бонусами «гірники» ще отримали 200 тисяч євро.

Прогноз
Суперкомп’ютер від відомого порталу Opta оцінив шанси команд на перемогу у Лізі чемпіонів-2024/25.
Головний дотепер фаворит – «Ліверпуль» – поступився ПСЖ у серії пенальті в 1/8 і залишив турнір. Тепер найбільше шансів на перемогу Opta надав «Барселоні» – 20.4%. Трохи менше для ПСЖ (19.3%). Далі у списку йдуть «Арсенал» (16.8%) та «Інтер» (16,4%). Чинний володар трофею Ліги чемпіонів мадридський «Реал» у списку лише п’ятий з 13.6%.
Вже в 1/4 турніру «Арсенал» вважається фаворитом у матчі проти «Реала» – 52.8% проти 47.2%. Але варто згадати, що минулого сезону фаворитом Ліги вважався «Манчестер Сіті», доки не вилетів у чвертьфіналі від того ж «Реала».
Найменше шансів на тріумф у головному єврокубку в «Боруссії» Дортмунд – всього лише 1%.

1/8 фіналу
Матчі-відповіді
12 березня
«АТЛЕТІКО» (Іспанія) – «РЕАЛ» (Іспанія)– 1:0 (1:0). Пенальті – 2:4
Перший матч – 1:2
Стадіон «Метрополітано» (Мадрид, Іспанія)
Арбітр Ш. Марчиняк (Польща)
Гол: Галлахер, 1
На 70-й хвилині Вінісіус Жуніор не реалізував пенальті (вище воріт)
Попередження: Сімеоне, 66, Лангле, 69, Аспілікуета,114, Льоренте, 115 – Тчуамені, 39, Вінісіус Жуніор, 60, Лукас Васкес, 115
«Атлетіко»: Облак, Рейнілду (Аспілікуета, 98), Лангле (ле Норман, 91), Хіменес, Льоренте, Галлахер (Ліно, 85), Барріос, де Пауль (Моліна, 90+4), Сімеоне (Корреа, 89), Альварес, Грізманн (Серлот, 89)
«Реал»: Куртуа, Менді (Ф. Гарсія, 83), Рюдігер, Асенсіо, Вальверде, Беллінгем, Тчуамені (Камавінга, 65), Модрич (Лукас Васкес, 65), Вінісіус Жуніор (Ендрік, 115), Мбаппе, Родріго (Браїм Діас, 79)
«АРСЕНАЛ» (Англія) – ПСВ (Нідерланди) – 2:2 (2:1)
Перший матч – 7:1
«Емірейтс Стедіум» (Лондон, Англія)
Арбітр Р. Обренович (Словенія)
Голи: Зінченко, 6, Райс, 37 – Перішич, 18, Дріуш, 70
Попередження: Ківьор, 42, Райс, 63, Стерлінг, 90 – Бабаді, 34
«Арсенал»: Рая – Вайт (Тімбер, 79), Ківьор, Габріел, Льюїс-Скеллі – Райс (Калафіорі, 64), Жоржиньо, Зінченко (Едегор, 79) – Стерлінг, Меріно (Троссар, 64), Тірні (Мартінеллі, 79).
ПСВ: Бенітес – Ледезма, Нагало (Фламінго, 77), Обіспо (Боскальї, 69), Маласія – Тіл, Схаутен (Верман, 46), Бабаді – Бакайоко, Перішич (де Йонг, 68), Дріуш (Байрактаревич, 80).
«АСТОН ВІЛЛА» (Англія) – «БРЮГГЕ» (Бельгія) – 3:0 (0:0)
Перший матч – 3:1
Стадіон «Вілла Парк» (Бірмінгем, Англія)
Арбітр Д. Зіберт (Німеччина)
Голи: Асенсіо, 50, 61, Матсен, 57.
Попередження: Ванакен, 70
Вилучення: Саббе, 17
«Астон Вілла»: Мартінес – Кеш (Дісасі, 73), Конса, Мінгз (Торрес, 66), Матсен – Макгінн, Камара (Бейлі, 46), Тілеманс, Рашфорд – Роджерс (Ремзі, 66) – Воткінс (Асенсіо, 46).
«Брюгге»: Міньйоле – Саббе, Ордоньєс (Ромеро, 58), Мехеле, Де Кейпер – Оньєдіка, Ванакен, Яшарі (Нільсен, 58) – Тальбі (Скураш, 58), Жутгла (Нільссон, 58), Цоліс (Сіке, 66).
«ЛІЛЛЬ» (Франція) – «БОРУССІЯ» Д (Німеччина) – 1:2 (1:0)
Перший матч – 1:1
Стадіон «Стад П’єр-Моруа» (Вільнев-д’Аск, Франція)
Арбітр С. Шерер (Швейцарія)
Голи: Девід, 5 – Джан, 54 (пен.), Баєр, 65
Попередження: Меньє, 52, Мукау, 83 – Антон, 32, Гросс, 51, Бенсебаїні, 89
«Лілль»: Шевальє – Меньє, Діакіте, Александро, Ісмаїлі (Гудмундссон, 67) – Мукау (Гомеш, 83), Андре, Буадді (Фернандес-Пардо, 74) – Гаральдссон (Сахрауї, 83), Девід, Кабелла (Акпом, 67).
«Боруссія» Д: Кобель – Гросс (Озджан, 85), Антон (Бенсебаїні, 72), Шлоттербек, Р’єрсон – Забітцер, Джан – Адеємі (Байно-Гіттенс, 78), Брандт (Чуквуемека, 85), Баєр (Рейна, 85) – Гірассі.
11 березня
«БАРСЕЛОНА» (Іспанія) – «БЕНФІКА» (Португалія) – 3:1 (3:1)
Перший матч – 1:0
Голи: Рафінья, 1, 42, Ямаль, 27 – Отаменді, 13
«БАЙЄР» (Німеччина) – «БАВАРІЯ» (Німеччина) – 0:2 (0:0)
Перший матч – 0:3.
Голи: Кейн, 52, Девіс, 71
«ІНТЕР» (Італія) – «ФЕЄНОРД» (Нідерланди) – 2:1 (1:1)
Перший матч – 2:0
Голи: Тюрам, 8, Чалханоглу, 51 (пен.) – Модер, 42
«ЛІВЕРПУЛЬ»» (Англія) – ПСЖ (Франція) 0:1 (0:1). Пенальті – 1:4
Перший матч – 1:0
Гол: Дембеле, 12

Пари 1/4 фіналу Ліги чемпіонів
8–9 та 15–16 квітня
«Барселона» (Іспанія) – «Боруссія» Д (Німеччина)
«Баварія» (Німеччина) – «Інтер» (Італія)
ПСЖ (Франція) – «Астон Вілла» (Англія)
«Реал» (Іспанія) – «Арсенал» (Англія)

ЛІГА ЄВРОПИ

За вихід до чвертьфіналу турніру у складах своїх команд боролися два українських легіонери, але обоє вибули із змагання.
Італійська «Рома» українського форварда Артема Довбика програла боротьбу за путівку до чвертьфіналу Ліги Європи іспанському «Атлетику» із Більбао, а грецький «Олімпіакос» українського нападника Романа Яремчука дещо несподівано вилетів з турніру від норвезького «Буде-Глімта».
«Атлетик» на своєму полі відігрався за поразку у першому матчі і таки дотиснув «Рому». Римлян дуже підвів їхній досвідчений німецький захисник Матс Гуммельс, якого було вилучено вже на 11-й хвилині матчу. Наш Артем Довбик вийшов у стартовому складі, нічим не відзначився і був замінений на 53-й хвилині. Зазнав критики через невдачу, як і всі футболісти римської команди. У першому матчі цих команд Довбик також був замінений на 71-й хвилині, результативними діями теж не відзначився.
«Олімпіакос» усе згубив у першому матчі, коли зазнав на полі суперника крупної поразки 0:3. Надії на порятунок у домашньому матчі-відповіді не виправдалися. Греки ще й примудрилися програти перший тайм. У другому таймі на полі з’явився наш Роман Яремчук і нарешті продемонстрував свої бомбардирські якості, відзначившись дублем. Українських вболівальників така результативність Романа може тішити перед матчами збірної, але для «Олімпіакоса» це стало слабкою розрадою – команда, яка минулого сезону виграла Лігу конференцій, цього разу зупинилася на 1/8 фіналу із суперником, якого могла обігравати. У першому, провальному для його команди, матчі цих суперників Яремчук вийшов на поле з перших хвилин, звитяг не здобув, був замінений на 59-й хвилині.
На відміну від Ліги чемпіонів у чвертьфіналі Ліги Європи, крім представників провідних європейських чемпіонатів, із Англії. Іспанії, Італії, Німеччини та Франції, ми вже бачимо команди із не найтопових ліг Шотландії і Норвегії.
Було б приємно бачити тут і українського представника, але «Динамо» вийти до плей-оф з групового турніру не вдалося. До речі, коли ми вже заговорили про гроші Ліги чемпіонів, то варто згадати і про фінансові здобутки «Динамо» у єврокубках-2024/25.
9 млн і 473 тисячі євро заробив колектив Олександра Шовковського. У цю суму входить участь в кваліфікації Ліги чемпіонів (4,29 млн), участь в основному етапі Ліги Європи (4,31 млн), перемога над РФШ (450 тис.), нічия з Галатасараєм (150 тис.), а також 34 місце в турнірній таблиці (225 тис) та бонусний додаток (48 тисяч).

1/8 фіналу
Матчі-відповіді
13 березня
«ЛАЦІО» (Італія)– «ВІКТОРІЯ ПЛЬЗЕНЬ» (Чехія) – 1:1 (0:0)
Перший матч – 2:1
Голи: Романьйолі, 77 – Шульц, 52.
«ОЛІМПІАКОС» (Греція) – «БУДЕ-ГЛІМТ» (Норвегія) – 2:1 (0:1)
Перший матч – 0:3
Голи: Яремчук, 53, 65 – Гег, 36
Вилучення: Дзолакіс, 88 («Олімпіакос»)
«АТЛЕТІК» (Іспанія) – «РОМА» (Італія) – 3:1 (1:0)
Перший матч – 1:2
Голи: Ніко Вільямс, 45+3, 82, Берчіче, 68 – Паредес 90+3 (пен)
Вилучення: Хуммельс, 11 («Рома»)
«АЙНТРАХТ» Ф (Німеччина) – «АЯКС» (Нідерланди) 4:1 (2:0)
Перший матч – 2:1
Голи: Багойя, 7, Гьотце, 25, 82, Екітіке, 67 – Тейлор 78
«ЛІОН» (Франція) – «СТЯУА» (Румунія) – 4:0 (2:0)
Перший матч – 3:1
Голи: Мікаутадзе 14, 47, Нуама, 37, 88
«ТОТТЕНХЕМ» (Англія) – АЗ (Нідерланди) – 3:1 (1:0)
Перший матч – 0:1
Голи: Одобер, 26, 74, Медіссон, 48 – Копмейнерс, 63
«РЕЙНДЖЕРС» (Шотландія) – «ФЕНЕРБАХЧЕ» (Туреччина) – 0:2 (0:1). Пенальті – 3:2
Перший матч – 3:1
Голи: Шиманські, 45, 73
«МАНЧЕСТЕР ЮНАЙТЕД» (Англія) – «РЕАЛ СОСЬЄДАД» (Іспанія) – 4:1 (1:1)
Перший матч – 1:1
Голи: Фернандеш, 16 пен, 50 пен, 88, Далот, 90+1 – Оярсабаль, 10. пен
Вилучення: Арамбуру, 63 («Реал Сосьєдад»)

Пари 1/4 фіналу Ліги Європи УЄФА:
10 та 17 квітня
«Тоттенгем» (Англія) – «Айнтрахт» Ф (Німеччина)
«Буде-Глімт» (Норвегія) – «Лаціо» (Італія)
«Рейнджерс» (Шотландія) – «Атлетік» (Іспанія)
«Ліон» (Франція) – «Манчестер Юнайтед» (Англія)

ЛІГА КОНФЕРЕНЦІЙ

У третьому за статусом єврокубковому турнірі боротьбу в чвертьфіналі продовжує «різношерстна» компанія. Тут і представники із топових чемпіонатів Англії, Іспанії та Італії, тут і команди із доволі скромних першостей натепер, як Словенія і Швеція. А найбільшого успіху поки що у нинішньому розіграші Ліги конференції досягли поляки. Відразу дві польські команди зуміли дістатися чвертьфіналу турніру. Українські футболісти у цих матчах задіяні не були.

1/8 фіналу
Матчі-відповіді
13 березня
«ЛУГАНО» (Швейцарія) – «ЦЕЛЄ» (Словенія) – 5:4 (3:1). Пенальті – 1:3
Перший матч – 0:1
Голи: Бельхадж, 21, Куціас, 42, 80, Дос Сантос, 44, Думбія, 118 – Сешлар, 40, Светлін, 68, Кучіс, 90+5 (пен), Хуанхо Ньєто, 97
«СЕРКЛЬ БРЮГГЕ» (Бельгія) – «ЯГЕЛЛОНІЯ» (Польща) – 2:0 (1:0)
Перший матч – 0:3
Голи: ван дер Брюгген, 8, Феліпе Аугусто, 50
«РАПІД» (Австрія) – «БОРАЦ» (Боснія та Герцеговина) – 2:1 (0:0). Д. ч.
Перший матч – 1:1
Голи: Бельо, 70, Шауб, 96 – Огрінець, 66
«ЮРГОРДЕН» (Швеція) – «ПАФОС» (Кіпр) – 3:0 (1:0)
Перший матч – 0:1
Голи: Фалленіус, 35, Стенссон, 69, Нгуен, 86
«ВІТОРІЯ ГІМАРАЕШ» (Португалія) – «БЕТІС» (Іспанія) – 0:4 (0:2)
Перший матч – 2:2
Голи: Бакамбу, 5, 20, Антоні, 58, Іско, 80
«ЛЕГІЯ» (Польща) – «МОЛЬДЕ» (Норвегія) – 2:0 (1:0). Д. ч.
Перший матч – 2:3
Голи: Морісіта, 34, Гуаль, 108
«ФІОРЕНТИНА» (Італія) – «ПАНАТІНАЇКОС» (Греція) – 3:1 (2:0)
Перший матч – 2:3
Голи: Мандрагора, 12, Гудмундссон, 24, Мойзе Кін, 75 – Йоаннідіс, 81 (пен.)
«ЧЕЛСІ» (Англія) – «КОПЕНГАГЕН» (Данія) – 1:0 (0:0)
Перший матч – 2:1
Гол: Дьюсбері-Холл, 55

Пари 1/4 фіналу Ліги конференцій:
10 та 17 квітня
«Бетіс» (Іспанія) – «Ягеллонія» (Польща)
«Целє» (Словенія) – «Фіорентина» (Італія)
«Челсі» (Англія) – «Легія» (Польща)
«Юргорден» (Швеція) – «Рапід» (Австрія)