19-й тур
Відіграно другий тур, уже весняний, після зимової паузи у поновленому змаганні чемпіонату УПЛ . Тривала перерва у вищому дивізіоні футбольної першості України через низку принципової ваги обставин (процес відновлення функціонального стану, тренувально-навчальна робота, кадрові зміни, нові тренерські штаби тощо) дає підстави для нових оцінок (іноді – переоцінок) шансів, можливостей і перспектив команд у чемпіонаті УПЛ. Є відомий вислів з претензією на філософський підтекст: «Вперше – випадковість, вдруге – збіг обставин, втретє – закономірність». Другий тур, і будемо вважати, що ми на другому етапі, згаданого вислову, у якихось попередніх підсумках подій на футбольних полях УПЛ і навколо них. Отже – збіг обставин. Чи ні? Це питання стосується передусім до кричущої події, яка сталася ще позаминулого туру в Олександрії. Спочатку про це, а потім про головний матч останнього туру – «Шахтар» – «Кривбас».
1 березня
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – ЛНЗ (Черкаси) – 0:1 (0:0)
Гол: Олійник (90+3).
2 березня
«МИНАЙ» – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харьків) – 2:0 (1:0)
Голи: Корнійчук (31), Скиба (90+1).
Вилучення: Русин (59).
«ДИНАМО» (Київ) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 1:0 (1:0)
Гол: Шепелєв (38).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 2:1 (0:1)
Голи: Мякушко (48, 81) – Мрвальєвич (41).
«КОЛОС» (Ковалівка) – «РУХ» (Львів) – 0:1 (0:1)
Гол: Сич (3).
3 березня
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 0:1 (0:1)
Гол: Філіппов (38).
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 0:0
Вилучення: Джордан (72).
«ШАХТАР» (Донецьк) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 5:2 (2:1)
Голи: Конопля (9), Криськів (23, 83), А. Бондаренко (69), Л. Траоре (90+3) – Прінс (20), Стецьков (85).
Вилучення: Іліч (57).
ФУТБОЛІСТ – «НЕВИДИМКА»
«Минуле стріляє у майбутнє». Уже до сформованої по закінченні 19-го туру УПЛ поточної турнірної таблиці було внесено зміни від туру попереднього.
В Будинку футболу відбулося засідання Контрольно-дисциплінарного комітету Української асоціації футболу. Під час засідання, було розглянуто справу щодо участі в матчі 18-го туру УПЛ «Олександрія» – «Шахтар» (0:0) у складі команди господарів футболіста Івана Калюжного, який станом на 26.02.2024 не був заявлений за клуб на цей поєдинок.
Розглянувши матеріали справи, КДК УАФ вирішив:
– анулювати результат матчу 18-го туру УПЛ «Олександрія» (Олександрія) – «Шахтар» (Донецьк);
– зарахувати ФК «Олександрія» (Олександрія) в матчі 18-го туру технічну поразку (0:3), а ФК «Шахтар» (Донецьк) – технічну перемогу (3:0).
Тобто за «Олександрію» на полі діяв футболіст, якого документально в колективі олександрійців не було. Такий собі – футболіст-«невидимка». Але його, кому треба, помітили. І юридичне порушення, пов’язане з ним, теж. За твердженням з деяких журналістських кіл, першими помітили і оприлюднили цю обставину зі штабу «Шахтаря». А далі все підтвердилося.
Так цей гравець став відомий усій вітчизняній футбольній спільноті і заслуговує на коротку довідку про себе. Іван Калюжний є гравцем «Олександрії» із лютого 2021 року. Після початку повномасштабної фази російсько-української війни хавбек залишив клуб, і на правах оренди виступав спочатку в Ісландії (за «Кефлавік»), а потім – в Індії (за «Кералу Бластерс»). Проте влітку минулого року Іван повернувся до табору «Олександрії», і готувався до того, щоб розпочати сезон у її лавах, доки не виявився відзаявлений 29 серпня і вже наступного дня на правах оренди перейшов у ЛНЗ. В лавах команди із Черкас Калюжний у першій половині сезону-2023/24 зіграв 8 матчів в УПЛ, але у січні знову повернувся до «Олександрії». Ось такий «блукаючий форвард», насправді – півзахисник.
До футболіста питань нема. Питання є до клубу. Ну, був би він зорганізований «учора-позавчора» – немає досвіду, навачок, знань тощо. Але ПФК «Олександрія» безперервно виступає в УПЛ з сезону-2015/2016. За цей час було подано заявок на футболістів, відкликано і знову подано – десятки, якщо не сотні. Як можна було припуститися такої кричущої помилки? Щось мінялося у процедурі, так це ж ні для кого не було секретом. Поза розумінням. Ну, не можемо ми без скандалів.
Наразі Калюжний уже «легалізований». Виходячи з даних, розміщених на офіційному сайті УПЛ, 29 лютого до заявки «Олександрії» для участі в українській Прем’єр-лізі-2023/24 був внесений 26-річний центральний півзахисник Іван Калюжний, який у першій частині поточного сезону грав в оренді за ЛНЗ. Чого це не можна було зробити раніше? Матч «Олександрії» проти «Шахтаря» (0:0) у 18-му турі відбувся 26 лютого.
ЛОБОВА ЗУСТРІЧ
Матч претендентів на найвищі місця в чемпіонаті між «Шахтарем» і «Кривбасом» називають лобовою зустріччю, у якій не лише досягаєш очкового збагачення сам, але й позбавляєш такого задоволення прямого конкурента. «Шахтар» виглядав зовсім іншою командою, у порівнянні із згаданим поєдинком попереднього туру в Олександрії. Господарі здобули заслужену перемогу, але на це вплинули і деякі обставини.
22-а хвилина. «Гірники» заробили штрафний перед карним майданчиком «Кривбаса» і несподівано для криворіжців одразу його розіграли, а Дмитро Криськів із передачі Артема Бондаренка пробив точно у кут. Гравці «Кривбаса» тільки сторопіло за цим спостерігали. Розіграш штрафного без свистка арбітра правилами футболу дозволяється, якщо суддя не попередив гравців про зворотнє. Відповідно – гол забито без порушень правил. Але питання до арбітра є (Микола Балакін вважається одним із кращих у нашому суддівському корпусі, арбітр ФІФА з 2016 року). Мабуть, коли у цій ситуації футболіст (Олександр Зубков) опиняється на футбольному полі і всіляко демонструє, що йому боляче, є сенс зупиняти гру. Хоча б через турботу про здоров’я цього футболіста. Балакін Зубкову не повірив, одноклубники – теж, а криворіжці повірили, за що і поплатилися. Виходить десь так. Друга обставина – вилучення гравця «Кривбасу» на 55 хвилині. Хрвоє Ілич пішов прямою ногою ззаду в ноги Дмитра Криськіва. В Європі за таке вилучають, ми ж хочемо досягати європейських успіхів. Після цього гравці «Кривбасу» остаточно знітилися. Як сказав після матчу їхній тренер Юрій Вернидуб:»Буде нам наука». Додати нічого, крім того, що «Шахтар» для «Кривбаса» дуже незручний суперник – 11 поразка поспіль.
У КОЖНОГО СВОЇ ІНТЕРЕСИ
«Динамо» – «Чорноморець». Щодо гри і результатів «Динамо», я собі дозволю певний екскурс в історію і, мабуть, на сьогодні некоректний натяк на порівняння, але менше з тим. Хто ще застав часи радянського футболу, мають пам’ятати як у москві періодично намагалися закидати київському «Динамо» Валерія Лобановського за ніби-то «некрасивий» футбол (з того боку еталоном «краси» у футболі був московський «Спартак»). Сумнівні футбольні критерії , а Валерій Васильович спокіно реагував: «Гра забувається, результат залишається. Результат – на табло». І «Динамо» раз за разом ставало чемпіоном.
Я далекий, щоб проводити якісь аналогії з теперішнім очільником «Динамо» Олександром Шовковським, скоріше трохи пробило на ностальгічні нотки, бо це б було дуже і дуже великим авансом для молодого починаючого тренера. Але я дивлюсь на табло результатів УПЛ. 6 матчів в чемпіонаті під керівництвом Шовковського – 6 перемог. До гри є запитання, і чимало. Зокрема, й в останньому матчі з «Чорноморцем», хоча динамівці переважно контролювали хід поєдинку, перемога мінімальна. Але, це ті ж 3 очки. У «Чорноморці» я дуже уважно стежу за післяматчевою інтонацією висловів Романа Григорчука. Йому постійно доводиться займатися «поточним ремонтом» команди (почитайте післяматчевий коментар керманича одеситів). Дуже б не хотілося, щоб у тренера від цього урвався терпець, для Одеси це буде погано. У Григорчука контракт з клубом до кінця сезону.
Цього разу удача не відвернулася від «Дніпра-1». Перемога над непростим суперником, яким на старті другої частини чемпіонату заявила за себе «Оболонь». Але у дніпровців явно є проблеми на вістрі атаки. Юрій Максимов, здається, трохи нервує з цього приводу. Форвард Олександр Філіпов (хоч і забив гол, але дещо курйозний, рикошетом) був замінений досить рано. Молодому бразильскому нападнику Даніелю Ківінді, який вийшов на заміну, навіть не вдалося дограти до фінального свистка, теж був замінений. Максимов не задоволений діями атакувальних гравців. Його можна зрозуміти. У «Оболоні» затягнулася «чорна смуга» в чемпіонаті – 5 поразок і 3 три нічиї в останніх 8 турах, хоча потенціал в команди є.
«Полісся» і ЛНЗ – обидва дебютанти цього сезону в УПЛ. «Нахабні», по хорошому, дебютанти, які вже зараз замислюються про майбутні титули і трофеї. Для цього проводили і продовжують проводити активну трансферну політику на посилення. А кадрові переміни, навіть якісні, не завжди відразу дають ефект у результатах і ефективність на ігровому рівні. І в цьому матчі у складах обох команд були футболісти, які дебютували у сезоні. У цьому поєдинку пощастило ЛНЗ. Наддосвідчений голкіпер «Полісся» Денис Бойко в компенсований час гри «подарував» перед воротами м’яч не менш досвідченому (обом по 36 років) іншому Денису з ЛНЗ, Олійнику. Юрій Калітвінцев відреагував на курйозну невдачу філософськи: «Це футбол. Таке трапляється». Правильно, коли ставиш мету, треба тримати і такі удари футбольної долі.
«Колос» я називаю «класною» командою. Бо, на мою думку, вона грає на голому класі. У ковалівському колективі багато досвідчених і уже й ветеранистих футболістів. Вони багато вже чого бачили в українському футболі, чимало знають і уміють. Але у них уже не має мрії про звитяги, про титули і про трофеї. Їх цілком влаштовує красива затишна Ковалівка. Інше – за настроєм. Був настрій у минулому турі в Рівному, і ми бачили Андрія Тотовицького, Андрія Цурікова, ще можна згадати персонажів, кращих зразків. Пропустили тепер вдома гол на 4-й хвилині від «Руха» – все, уже зламалось (почитайте, що тренер «Колоса» каже), настрою немає, в кращому випадку, роздратування. Ось «Колос» наступного туру грає з «Шахтарем». Буде настрій у ковалівської гвардії, можуть бути проблеми у «гірників», не буде – легка прогулянка.
У «Руха» інша кадрова історія. Тут молода гаряча кров, підштовхувати не треба. Тут енергетику треба зуміти спрямувати у правильне конструктивне русло, щоб до відчайдушної біганини (у футболі це теж потрібно) постійно зростало розуміння гри і особистий рівень майстерності. Це не просте завдання. Перервали 4-матчеву безвиграшну серію в чемпіонаті. Є ще шанс зачепитися за єврокубкову зону, хоча керівництво львівського клубу заявляє, що до цього не прагне. Наступний матч з «Дніпро-1» буде хорошою перевіркою.
«Минай» – «Металіст 1925». Ще одна лобова зустріч, але вже за виживання. Історична подія сезону для минайців – перша перемога в чемпіонаті. Обриси шансів на виживання стають все реальнішими. А у «Металіста 1925» наразі «найчорніша смуга» в чемпіонаті серед усіх інших – 7 поразок поспіль. За втраченими очками харківська команда вже остання в першості. В наступному турі проти ЛНЗ підопічним Віктора Скрипника вже відступати нікуди.
«Олександрія» уже без юридичних проколів знову зіграла вдома по нулях, але тепер не з «Шахтарем», а із Зорею. Враховуючи, що догравати довелося в меншості, луганці можуть бути задоволеними таким результатом. «Зоря» в турнірній таблиці вже не в зоні вильоту, «Олександрія» – ще не в зоні вильоту.
Роман СЛАВЕНКО