Українські королеви шахів

Жіноча збірна України – чемпіонки Всесвітньої шахової Олімпіади, яка завершилася 9 серпня в індійському Ченнаї! У надзвичайно запеклій конкуренції наші шахістки «на прапорці» вибороли звання найкращої команди світу у цій стародавній грі. Вдруге у своїй історії після шахової Олімпіади-2006.

Наша жіноча збірна практично всю дистанцію турніру йшла впритул за лідерами, тримаючи їх у зоні досяжності. Головним козирем нашої досвідченої команди була стабільність! Збірна України – єдиний колектив у жіночих змаганнях Олімпіади, який у командних зустрічах не зазнав жодної поразки!
Як нерідко буває у відчайдушній боротьбі за швейцарської системи, все вирішилося на фініші. Блискуча перемога наших шахісток в останньому, 11-му турі змагань, над сильною збірною Польщі – 3:1, і… Шах і мат! «Золото» Всесвітньої шахової Олімпіади-2022 їде до України!
Ще могли завадити нашому тріумфу господарки турніру зі збірної Індії, які лідирували перед останнім туром. Але тут не витримали у них нерви – поразка від американок – 1:3. Лише «бронза». Українки виявилися міцнішими. Срібні нагороди здобули шахістки Грузії. Набрали однакову з нашими кількість очок, але за додатковими показниками значно поступилися. Загалом, попри невизначеність до останнього, у підсумку нагороди у жіночих змаганнях було розподілено серед трійки найкращих за рейтингом команд цього турніру (Індія, Україна, Грузія).
Успіх на шаховій Олімпіаді жіночої збірної України, хоч і не без вболівальницьких хвилювань, все ж був очікуваний. Як зазначав «Вболівальник» на початку змагань, наша команда була серед фаворитів турніру. По-перше, ми мали 2-й командний рейтинг серед усіх учасників. По-друге, прибули сюди у статусі чинних віце-чемпіонів попередньої Олімпіади. По-третє, у, справді, дуже досвідченому і боєздатному складі. Четверо із нинішнього складу української збірної, Марія і Ганна Музичук, Ганна Ушеніна та Юлія Осьмак, якраз і були у складі тієї команди, яка виграла «срібло» попереднього всесвітнього шахового форуму. Зрештою, традиції – на чотирьох попередніх Всесвітніх Олімпіадах жіноча збірна України неодмінно підіймалася на призовий подіум змагань. А тепер уже на п’ятій поспіль! Проте одна справа бути серед фаворитів, інша підтвердити свій високий статус. І стати найкращим. Браво!
Якщо у жіночих змаганнях в розподілі нагород Олімпіади спостерігалась певна закономірність, то у чоловічих зрештою – повна плутанина і невідповідність рейтингам. На жаль, чоловіча збірна Україна не скористалася можливістю у такій непередбачуваності розвитку подій відшукати свій шанс на хороший результат. Та й відіграли гірше того рівня, на який можна було очікувати від команди із 8-м рейтингом серед учасників чоловічої Олімпіади. Головною вадою наших шахістів, мабуть, було те, чого якраз уникнула українська жіноча команда – нестабільність, перепади у грі, непередбачувані втрати. Причому, протягом турніру це було притаманно як усій команді, так і її учасникам зокрема. Одна з таких несподіванок – поразка в останньому турі від збірної Литві (35-ті за рейтингом), яка відкинула наших чоловіків-шахістів на 29-те місце у таблиці Олімпіади.
Все ж від чинних чемпіонів Європи й у тому ж складі, що й на переможному для себе торішньому європейському шаховому фестивалі, варто було очікувати кращого результату. На цій Олімпіаді, принаймні у турнірній таблиці, нас тепер уже обійшли 18 європейських команд.
А от хто у шаховій чоловічій компанії змагань створив справжню сенсацію, то це молода збірна Узбекистану, на чолі із 17-річним вундеркіндом Нодірбеком Абдусатторовим. Команда, яка за рейтингом учасників була 14-та (!), виграла Всесвітню шахову Олімпіаду, не поступившись у жодному поєдинку. Як і збірна України серед жінок. На цьому чудеса не закінчилися. «Срібло» здобули вірмени – 12-й номер рейтингу. На «бронзову» сходинку п’єдесталу Олімпіади піднялася друга команда Індії – 11-та за рейтингом.
Усього у 44-й Всесвітній шаховій Олімпіаді взяли участь 188 чоловічих та 162 жіночих команд. І це рекордна кількість за весь час проведення таких змагань.
Поєдинок між збірними складався з 4-х шахових партій на 4-х дошках одночасно. В наших збірних найбільше перемог здобули Ушеніна та Онищук – по шість. Але варто зазначити, що грали вони на 3-й і 4-й дошках відповідно, тобто, з не найсильнішими представниками команд-суперниць.
За перемогу у поєдинку (з будь-яким рахунком) нараховується 2 бали. За нічию – один. При рівності очок в турнірній таблиці, враховуються додаткові показники.

Роман СЛАВЕНКО

Результати всіх поєдинків збірних України:
Чоловіки
1-й тур
Україна – Таїланд – 4:0
2-й тур
України – Албанія – 4:0
3-й тур
Україна – Куба – 2:2
4-й тур
Україна – Словаччина – 1,5:2,5
5-й тур
Україна – Естонія – 3,5:0,5
6-й тур
Україна – Аргентина – 2,5:1,5
7-й тур
Україна – Греція – 2:2
8-й тур
Україна – Бразилія – 2:2
9-й тур
Україна – Австралія – 2,5:1,5
10-й тур
Україна – Угорщина – 2:2
11-й тур
Україна – Литва – 1:3
Підсумкова таблиця
1. Узбекистан 19
2. Вірменія 19
3. Індія (2) 18
4. Індія 17
5. США 17
…29. Україна 14

Доробок наших учасників Олімпіади:
Чоловіча збірна України (8-й командний рейтинг): Антон Коробов (8 партій, 2 перемоги, 3 нічиї, 3 поразки), Андрій Волокітін (8, 1-5-2), Кирило Шевченко (10, 5-4-1), Володимир Онищук (9, 6-2-1), Юрій Кузубов (8, 5-2-2). Капітан (тренер) – Олександр Сулипа.

Жінки
1-й тур
Україна – ПАР – 4:0
2-й тур
Україна – Туреччина – 3:1
3-й тур
Україна – Словаччина – 4:0
4-й тур
Україна – Болгарія – 2,5:1,5
5-й тур
Україна – Азербайджан – 2:2
6-й тур
Україна – Румунія – 2:2
7-й тур
Україна – Нідерланди – 3,5:0,5
8-й тур
Україна – Індія – 2:2
9-й тур
Україна – Грузія – 2:2
10-й тур
Україна – Німеччина – 2,5:1,5
11-й тур
Україна – Польща – 3:1
Підсумкова таблиця
1. Україна 18
2. Грузія 18
3. Індія 17
4. США 17
5. Казахстан 17

Доробок наших учасників Олімпіади:
Жіноча збірна України (2-й командний рейтинг): Марія Музичук (10 партій, 3 перемоги, 6 нічиїх, 1 поразка), Ганна Музичук (10, 5-4-1), Ганна Ушеніна (9, 6-3-0), Наталія Букса (10, 5-4-1), Юлія Осьмак (5, 3-0-2). Капітан (тренер) – Михайло Бродський.