Український калейдоскоп

Найсильніша першість планети нещодавно отримала додаткове підсилення з України. Наразі в англійській Прем’єр-лізі заявлені п’ять вітчизняних футболістів: Олександр Зінченко («Арсенал»), Віталій Миколенко («Евертон»), Єгор Ярмолюк («Брентфорд»), Михайло Мудрик («Челсі») та Ілля Забарний («Борнмут»). Тому Туманний Альбіон, який ми й раніше не залишали без уваги, тепер цікавить нас в усіх сегментах турнірної таблиці.

ВІДПОЧИНОК ІЛЛІ
Найсвіжішим нещодавно став перехід Іллі Забарного в «Борнмут», який намагається зберегти місце в елітному дивізіоні. Угоду між «Динамо» та британським клубом вдалося підписати в останній день трансферного вікна – 31 січня, тому була певна ймовірність, що 4 лютого наш хлопець може зіграти на полі «Брайтона», адже гравець проходив збори з «Динамо», тому фундамент функціональної готовності було закладено. Однак навіть у заявці на згаданий матч ми захисника не побачили, хоча про подібний сценарій можна було здогадуватися…
Річ у тому, що наставник команди Гарі О’Ніл ще перед згаданим поєдинком говорив, що усім новачкам потрібен час на адаптацію в новому колективі та новому чемпіонаті. На жаль, ця репліка, як виявилося, стосувалася тільки Іллі, а інші футболісти, яких вдалося підписати також в кінці січня, проти «Брайтона» грали. Приміром, Хамед Траоре та Антуан Семеньо вийшли на поле з перших хвилин, а Матіас Вінья з’явився у другому таймі. Також у стартовий склад потрапив Данго Уаттара, але деталі співпраці з ним було узгоджено ще 19 січня, тому 4 лютого він проводив вже другий матч за «Борнмут».
Якщо говорити безпосередньо про центр захисту, то тут в О’Ніла є вибір, адже на два місця в основному складі претендують: Маркос Сенесі, Кріс Мефам, Джек Стівенс та Лойд Келлі. І одразу додаємо сюди п’ятого бійця – Забарного. Українцю доведеться напружено працювати, щоби скористатися своїми шансами, а вони найближчим часом обов’язково будуть.
Зрозуміло, якби справи у «Борнмута» йшли добре, але команда знаходиться на передостанній сходинці класифікації. До того ж підопічні О’Ніла мають найгіршу в лізі статистику пропущених м’ячів – аж 43! А ще колектив в грудні та на початку січня вилетів з двох Кубків – Англії та ліги. У внутрішній першості теж спостерігається біда: п’ять поразок та одна нічия в останніх шести зустрічах. Тому й не варто хвилюватися – Ілля скоро з’явиться на футбольному полі. Можливо, це станеться 11 лютого, коли команда українця вдома прийматиме потужний «Ньюкасл».
Без Забарного «Борнмут» на полі «Брайтона» майже втримав нульову нічию. А на більше гості не розраховували, якщо подивитися на їх показник володіння м’ячем – 28%. За 90 хвилин підопічні О’Ніла фактично лише одну адекватну контратаку створили, але Семеньо зі зручної позиції вдарив поганенько. На протилежній половині поля воротар Нето працював багато та натхненно, а одного разу йому стійка допомогла. Однак незадовго до завершення зустрічі Каору Мітома вдало зіграв на «другому поверсі», де якраз не завадила б допомога Забарного. «Брайтон» колишнього наставника «Шахтаря» Роберто Де Дзербі знову переміг, залишившись на високій шостій сходинці класифікації.
Трохи нижче розташовується «Брентфорд», у якого немає особливих проблем з організацією гри, тому екс-хавбек «Дніпра-1» Ярмолюк навряд чи найближчим часом гратиме. Єгор наразі отримує ігрову практику в молодіжній команді «Брентфорда», де справляє непогане враження. Тому в перспективі 18-річний хлопець може піти на підвищення.

ШЛЯХ МИХАЙЛА
А от про перспективи Михайла Мудрика говорити не варто, адже хлопець, за якого «Челсі» віддав «гірникам» 70 мільйонів євро, повинен якісно грати одразу. Минулого тижня українець вперше з’явився у стартовому складі лондонського колективу, який намагався перевершити земляків з «Фулхема». Усі ми пам’ятаємо, що нещодавно півзахисник дуже добре увійшов у гру з лави для запасних, коли важко було захисникам «Ліверпуля».
Здавалося, що проти «коттеджерів» справи можуть йти ще краще, однак Михайло провів жахливий перший тайм, жодним чином не загострюючи гру, а також півзахисник відзначився кількома втратами м’яча. Лівий фланг «синіх» протягом 45 хвилин просто мовчав, тим паче на фоні досить активного Хакіма Зієша, який працював праворуч. Немає нічого дивного у тому, що наставник Грем Поттер у перерві замінив українця. Хоча приємно, що тренер після зустрічі захищав новачка, говорячи про те, що перед матчем у гравця була застуда. Зовсім не факт, що це правда…
Схоже, Мудрик просто опинився у непростій ситуації, коли проти нього грали дуже щільно, а суперник загалом захищався досить низько. Та й позиційні атаки – це не найсильніша сторона швидкісного Михайла, якому ще доведеться багато вчитися на рівні англійської Прем’єр-ліги. Затягувати цей процес не варто, аби на злеті не втратити довіру з боку головного тренера. Поттеру, до речі, теж треба давати результат, бо грошей клуб на трансфери витратив багато – понад 300 мільйонів євро, а в турнірній таблиці доводиться перебувати на принизливій дев’ятій сходинці. І це не випадковість, якщо подивитися на якість гри команди. Звісно, Мудрик провів погані 45 хвилин, але інші виконавці «Челсі» також не вразили, про що й говорить нульовий паритет.
Свій вклад у нульову нічию зробив ще один колишній гравець «Шахтаря» Манор Соломон, але півзахисник у «Фулхемі» грає на правах оренди. Ізраїльський хавбек на початку сезону отримав важку травму, пропустивши близько п’яти місяців, тому зараз він лише набирає ігровий тонус. В донецьку команду Манор повинен повернутися після завершення поточного сезону, якщо «коттеджери» не захочуть повністю викупити футболіста.
Також треба сказати про вдалий дебют іншого «гірника» Тете, який влітку має повернутися в Україну, якщо у «Лестера» не буде інших планів. Гол бразильця допоміг «лисицям» виграти на полі «Астон Вілли», а ще гості змогли відклеїтися від неприємної зони вильоту, де очікується максимально напружена боротьба, на яку ми не можемо дивитися байдуже.

ВІТАЛІЙ ПРОТИ ОЛЕКСАНДРА
Великий біль цього сезону – це гра «Евертона», який сформував страшну серію: десять матчів без перемог в усіх турнірах (вісім поразок та дві нічиї). Лише цей жах змусив керівників клубу звільнити Френка Лемпарда, на місце якого прийшов не дуже відомий Шон Дайч, який останні десять років працював у «Бернлі». І вже з минулого літа наставник залишався без роботи, проте тепер у нього є шанс вийти на новий рівень, про що говорить контракт з «ірисками» до середини 2025 року.
Прийшов Дайч у дуже важкий момент – перед грою з лідером першості! Були підозри, що миттєво тренер не зможе реанімувати розібраний колектив, але йому це вдалося. Що ж змінив Шон? Передусім треба відзначити, що з ним «Евертон» повернувся до гри з двома центральними захисниками, а Лемпард раніше опирався на схему з трьома гравцями захисту в центрі та вільними флангами. Новий наставник виявився більшим прагматиком, а ця риса потрібна саме у ситуації, коли треба рятуватися від вильоту в нижчий дивізіон.
Також у важкі моменти велику роль відіграє емоційність тренера – Дайч усі 90 хвилин активно працював у технічній зоні, роздаючи підопічним підказки, а також «коуч» бурхливо реагував на окремі моменти зустрічі. Френк таким не був, у нього було більше внутрішнього спокою, який не додавав футболістам мотивації. Тепер, ймовірно, ситуація зміниться.
А найголовнішим бонусом для нас треба вважати той факт, що в основному складі залишився Віталій Миколенко, який минулої суботи багато працював не оборону, чим переважно займалися й інші виконавці. За увесь матч українець припустився лише однієї відчутної помилки, коли з його зони без спротиву бив Букайо Сака, але нашого хлопця та усю команду на лінії воріт врятував захисник Конор Коді. Мабуть, це був найкращий гольовий шанс гостей, причому створив його Олександр Зінченко, який знайшов партнера зручною передачею, але, як зазначалося, Сака не забив.
Зрозуміло, що «Арсенал» багато атакував, однак оборона господарів поля трималася. Ліворуч непогано працював Миколенко, а праворуч Шеймус Коулмен повністю нейтралізував Габріеля Мартінеллі, який вважається головною силою «гармашів» в атаці. Зрозуміло, що Дайч був задоволений діями підопічних, тому він провів лише одну заміну: Домінік Калверт-Льюїн залишив поле, а вийшов Ніл Мопе. І саме цей хлопець запам’ятався на останніх хвилинах…
Вже у доданий арбітром час стосунки з Мопе вирішив з’ясувати Зінченко, причому Ніл теж не хотів відступати. Добре, що інші футболісти втрутилися, тому сутичка двох гравців завершилася лише жовтими картками. Причому Олександр після фінального свистка був настільки заведений, що наставник «гармашів» Мікель Артета власноруч заштовхав гравця у роздягальню, аби той не добалакався до вилучення.
Емоції українця зрозуміти можна, адже «Арсенал» втратив три очки у чемпіонській гонці, а за Миколенка треба порадіти – його команда ще не залишила зону вильоту, але зробила перший крок у правильному напрямку. Причому це був крок потрійний! Успіх «Евертону» принесла подача від кутового прапорця Дуайта Макніла, а головою якісно зіграв центральний захисник Джеймс Тарковський.
Вже в неділю, немає сумнівів, Зінченко трохи радів, бо також без очок свій матч завершив головний переслідував «гармашів» – «Манчестер Сіті». «Арсеналу» мимоволі допомогли земляки з «Тоттенхема», які переграли авторитетного опонента завдяки голу Гаррі Кейна. Помилками двох лідерів скористався «Манчестер Юнайтед», який тепер лише три пункти програє «містянам».

Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ