Українські інтереси

Міжсезоння

Початок поточного тижня відзначився двома непересічними новинами, які не можуть залишити нас байдужими. Гравець збірної України Едуард Соболь тепер гратиме у французькій першості, а ще один представник головної команди країни та англійського «Евертона» Віталій Миколенко надалі працюватиме в клубі з новим тренером.

ШЛЯХ СОБОЛЯ
Український футболіст виховувався у відомій академії запорізького «Металурга», але ще у 17-річному віці Едуард опинився у «Шахтарі», де перебував близько шести років (2013–2019). За такий тривалий відрізок кар’єри за першу команду «гірників» захисник провів лише 16 матчів, а основною місією Соболя були орендні подорожі – далекі та не дуже. Спочатку фіксувалися внутрішні відрядження в донецький «Металург», «Металіст» та «Зорю», а потім пішли міжнародні рейси… Саме за межами рідної країни Соболь зміг вийти на новий рівень, захищаючи кольори чеських клубів «Славія» та «Яблонець». «Шахтар» не був проти повноцінного продажу футболіста, однак у згаданих колективів не було грошей, щоби задовольнити апетити «гірників».
А фінанси знайшов бельгійський «Брюгге», віддавши за футболіста 2 мільйони євро. Але це була лише орендна плата за два роки, а в середині 2021 року титулований клуб викупив контракт виконавця за 3,5 мільйони євро. Хоча неофіційно повідомляється, що це була загальна сума угоди, тобто до двох попередніх «лимонів» бельгійський колектив лише півтора додав. У сумі Соболь грав за бельгійську команду чотири роки.
Періодично українець був основним виконавцем, а інколи доводилося сидіти на лаві для запасних. В поточному сезоні Едуард провів 14 матчів у внутрішній першості, Кубку Бельгії та Лізі чемпіонів, але загальний ігровий час великим назвати не можна. Одним результативним ударом українець встиг відзначитися, проте справа йшла до того, що доведеться залишити «Брюгге».
Нещодавно й з’явився прийнятний варіант – «Страсбург», який погодився віддати за гравця 2 мільйони євро, а ще 500 тисяч записані в форматі бонусів. З французьким клубом Едуард підписав контракт на 3,5 роки, тобто на новому місці захисник планує затриматися до середини 2026 року. Інтерес до Соболя у французької команди виник ще в кінці минулого року, коли травму отримав основний лівий захисник Томас Делен. Клуб намагався обмежитися внутрішніми резервами, однак все ж довелося виходити на трансферну ниву.
Одразу треба відзначити, що на солодке життя Едуард може не розраховувати, адже «Страсбург» зараз переживає непрості часи. Погані результати змусили керівників клубу на початку січня звільнити Жюльєна Стефана, а нового наставника на постійній основі ще немає. Тимчасово з командою працює помічник Стефана – Матьє Ле Скорне, який може залишитися, якщо справи в команді підуть угору.
І легкий прогрес вже є, адже у двох матчах з новим тренером «Страсбург» не програвав. Спочатку була нічия у домашній грі з «Лансом» (2:2), який йде на другому місці французької класифікації, а після цього в гостях аутсайдер першості несподівано впорався з досить сильним «Ліоном» (2:1). Ці результати дозволили команді піднятися на 16-ту сходинку, однак зона вильоту зовсім поруч, а залишать за підсумками чемпіонату елітний дивізіон чотири колективи (місця 17-20).
Тому 27-річному Соболю доведеться з новим клубом боротися за виживання, а дебютний матч в чемпіонаті Франції українець може провести 29 січня, коли «Страсбург» на рідному полі гратиме з «Тулузою». Якщо подивитися ще далі, то треба відзначити 12 березня. Саме тоді команда Соболя гратиме на полі «Марселя», кольори якого тепер захищає інший українець Руслан Малиновський. Тому у нас вже є два представники в сильній французькій першості.

ЛЕМПАРД ДОГРАВСЯ
Більше гравців збірної України тільки в Англії, де можна відзначати успіхи чи невдачі Олександра Зінченка («Арсенал»), Михайла Мудрика («Челсі») та Миколенка. Не позаздриш наразі тільки Віталію, який зі своїм «Евертоном» перебуває на передостанній сходинці турнірної таблиці Прем’єр-ліги. Так і до падіння у нижчий дивізіон можна догратися… Звісно, це розуміли керівники клубу, однак Френк Лемпард навіть після найважчих поразок залишався на тренерській лаві.
Серйозні висновки пішли лише після минулого вікенду, коли «Евертон» провів десятий матч поспіль без жодної перемоги: вісім поразок та дві нічиї. До того ж в листопаді минулого року «іриски» були змушені забути про Кубок англійської ліги, а вже в січні була невдача в Кубку країни. Фатальним для Лемпарда став програш «Вест Хему», який в турнірній таблиці теж перебував дуже низько.
Тепер можна тільки здогадуватися, на що може розраховувати Миколенко, який стабільно грав під керівництвом уже колишнього тренера. Разом з Лемпардом пішли його помічники, а тимчасово «Евертоном» будуть керувати Пол Тейт і Лейтон Бейнс, які раніше працювали з молодіжною командою.
Першим випробуванням цих спеціалістів може стати зустріч з дуже потужним «Арсеналом», де грає Зінченко (4 лютого). Хотілося б тоді побачити на полі й Віталія, який останнім часом не вражав. Щоправда, у складі «ірисок» ніхто не вражав, а футболісти тільки на словах боролися за Лемпарда. Загалом Френк попрацював в «Евертоні» майже рік – з 31 січня 2022 року. Під його керівництвом команда провела 44 матчі: перемоги – 12, нічиї – 8, поразки – 24.

НОВІ «ГАРМАШІ»
Якщо ми вже згадали «Арсенал», то не можна не сказати, що лондонці на початку тижня витратили на придбання нового захисника 25 мільйонів євро. «Гармаші» звернули увагу на гравця збірної Польщі Якуба Ківьора, який лише нещодавно вийшов на високий рівень, захищаючи кольори італійської «Спеції». Футболіст підписав з англійським клубом контракт до середини 2028 року. Але українським вболівальникам хвилюватися не варто, бо 22-річний поляк зазвичай грає в центрі оборони, тому він на лівий край захисту, де працює Зінченко, не претендуватиме.
А трохи раніше лондонський клуб віддав 24 мільйони євро за хавбека Леандро Троссара, який рідну Бельгію залишив лише влітку 2019 року, коли «Генк» отримав за футболіста 16 мільйонів євро. Ці гроші передав «Брайтон», де півзахисник не загубився, а розцвів. Тому «Арсенал», дізнавшись, що Мудрик перейшов у «Челсі», повернувся до альтернативного трансферного варіанта – 28-річного Троссара. В новій команді Леандро встиг провести один матч – проти «Манчестер Юнайтед» (3:2), в якому бельгієць грав досить добре.

НЕСТРИМНИЙ «ЧЕЛСІ»
Тим часом «Челсі» не зупинився на придбанні Мудрика, за якого довелося віддати 70 мільйонів євро. Лондонський клуб придбав ще й креативного півзахисника Ноні Мадуеке, який зазвичай грає на правому фланзі. За 20-річного виконавця «сині» сплатили 35 мільйонів євро, які перейшли у власність нідерландського ПСВ. Ноні встиг пограти в англійських збірних багатьох вікових груп (U-15, U-16, U-17, U-18, U-21), але до головної команди ще не дійшов. Англієць нігерійського походження підписав угоду з «Челсі» до середини 2030 року. Навряд чи Мадуеке гратиме одразу, адже у нього є серйозні конкуренти, проте в недалекому майбутньому півзахисник зможе претендувати на статус основного гравця «Челсі».
Схоже, на цьому трансфері «сині» повинні зупинитися! А як інакше? Взимку на нових гравців вони вже витратили близько 180 мільйонів євро, хоча зазвичай великі гроші заведено віддавати влітку, коли йде підготовка до нового сезону. Мабуть, керівники клубу залишаються з думками хоча б про зону Ліги чемпіонів за підсумками чемпіонату Англії. І дивує той факт, що гравці купуються безпосередньо під теперішнього тренера Грема Поттера, під керівництвом якого «сині» більше розчаровують, перебуваючи на десятій сходинці в турнірній таблиці Прем’єр-ліги, а проведено вже двадцять матчів.

МАДРИДСЬКИЙ ВЕКТОР
Також хоче прогресувати «Атлетіко». Зазвичай цей клуб претендує на іспанську корону, але наразі доводиться перебувати тільки на четвертій сходинці класифікації. При цьому конкуренти втекли далеко вперед: до «Барселони» – 13 очок, до «Реала» – 10, до «Реал Сосьєдада» – 7. При цьому іспанські гранди ще по одній грі в запасі мають. Тому «Атлетіко» вирішив посилити атаку, але з мінімальними витратами… Дешевим виявився нападник Мемфіс Депай, за якого довелося віддати «Барселоні» лише 3 мільйони євро. Чому так дешево? Тому що в столиці Каталонії на цього 28-річного хлопця ніхто не розраховував, а прийшов він в «Барсу» влітку 2021 року в статусі вільного агента.
Ймовірно, суттєво оновиться «Атлетіко» після завершення поточного сезону, адже саме тоді планує залишити клуб Дієго Сімеоне. Аргентинський фахівець працює в мадридському колективі з кінця 2011 року, тому, мабуть, прийшов час щось змінювати. Команді потрібні нові ідеї, а наставнику – нові виклики. Саме тоді, коли прийде новий тренер, керівники «Атлетіко» агресивно попрацюють на трансферній ниві.

Володимир СІРИЙ