Україна на літніх Олімпіадах

Україна у своїй незалежній спортивній історії увосьме візьме участь в літніх Олімпійських іграх. Дебютували українські атлети своєю збірною на літній Олімпіаді 1996 року в американській Атланті. 15 липня 1996 року в олімпійському селищі Атланти за урочистих обставин відбулося офіційне підняття прапора України. Вперше в історії літніх Олімпійських ігор Україна виступала самостійною олімпійською командою.

Варто зазначити, що дебютні Олімпійські ігри для спортсменів України дотепер залишаються найвдалішими в нашій олімпійській історії. Як за кількість золотих нагород, 9-ть олімпійських титулів, так за загальною кількістю медалей – 23. Саме в Атланті-1996 збірній України вдалося виграти найбільшу кількість золотих нагород і поки що єдиний раз увійти до десяти найкращих національних команд в медальному олімпійському заліку (9 місце).
Першою медаллю незалежної України на літніх Олімпіадах стала «бронза» змагань в Атланті 1996 року борця греко-римського стилю Андрія Калашникова. Перше звання літнього олімпійського чемпіона в історії незалежної збірної України 23 липня 1996 року виборов на Іграх теж борець греко-римського стилю В’ячеслав Олійник. Серед жінок першою чемпіонкою на літній Олімпіаді у 1996 році в Атланті стала гімнастка Лілія Подкопаєва. Варто відзначити, що Лілія здобула на американських Іграх-1996 відразу три олімпійські нагороди – найвищого ґатунку у багатоборстві та у вільних вправах, також вона посіла друге місце у вправах на колоді.
Повторити таку загальну кількість медальних відзнак збірної України як на дебютних Олімпійських іграх, 23 нагороди, вдалося лише на наступній Олімпіаді-2000 в австралійському Сіднеї, але вже з меншою кількістю «золота».
Першу золоту нагороду Олімпіад в командних змаганнях українським олімпійцям вдалося здобути в Пекіні-2008 в жіночих командних змаганнях у фехтуванні (шабля). Відзначилися Ольга Харлан, Ольга Жовнір, Галина Пундик та Олена Хомрова.
Загалом, якщо від Олімпіади до Олімпіади загальна кількість здобутих командою України олімпійських медалей бува варіюється, іноді і в бік збільшення, то золотий здобуток неуклінно зменшується.
На минулій Олімпіаді-2020 у Токіо ми у цьому вимірі досягли мінімального показника – лише одне «золото» у боротьбі від Жана Беленюка. Менше не буває. Хоча із загальною кількістю нагород в Японії було відносно не так ще й погано. Збірна України виграла 19 медалей – 1 золоту, 6 срібних та 12 бронзових нагород. З цим результатом українці посіли 44-те місце у медальному заліку турніру.
Загалом збірна України за участі у змаганнях семи Олімпіад здобула 139 медалей. Серед них – 35 титулів олімпийського чемпіона. Найуспішніші українські олімпійські спортивні види за загальною кількістю здобутих медалей – боротьба, легка атлетика, бокс та спортивна гімнастика.
Лідер за найвищими олімпійськими трофеями збірної України за усі часи – Яна Клочкова. Вона чотириразова олімпійська чемпіонка! Виборювала по дві золоті нагороди на двох літніх Олімпіадах поспіль в 2000 і 2004 роках. Маємо також трьох дворазових літніх олімпійських чемпіонів: Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика), Василь Ломаченко (бокс), Юрій Чебан (веслування на байдарках і каное).
Наймолодшими українськими чемпіонками літніх Ігор стали Лілія Подкопаєва та фехтувальниця Ольга Харлан (обидві здобули перші золоті медалі у віці 17 років і 345 днів), найстаршим олімпійським чемпіоном став Артур Айвазян (кульова стрільба), що здобув медаль у віці 35 років і 214 днів.

Представництво України на літніх Олімпіадах:
АТЛАНТА (США) – 1996
Атлети – 231
СІДНЕЙ (АВСТРАЛІЯ) – 2000
Атлети – 230
АФІНИ (ГРЕЦІЯ) – 2004
Атлети – 239
ПЕКІН (КИТАЙ) – 200a8
Атлети – 243
ЛОНДОН (ВЕЛИКОБРИТАНІЯ) – 2012
Атлети – 238
РІО-ДЕ-ЖАНЕЙРО (БРАЗИЛІЯ) – 2016
Атлети – 203
ТОКІО (ЯПОНІЯ) – 2020
Атлети – 157
ПАРИЖ (ФРАНЦІЯ) – 2024
Атлети – 140