Український «Шахтар»

Міжсезоння

Донецький клуб майже завершив розпродаж іноземних виконавців, а вітчизняні футболісти команди нещодавно показали, що зовсім не готові до елітної Ліги чемпіонів.

БРАЗИЛЬЦІ ПОЇХАЛИ
В кінці липня стан «гірників» у статусі вільного агента покинув Ісмаїлі, який, здавалося, працевлаштується в одному з бразильських колективів, однак захисник знайшов можливість залишитися в Європі. Досвідчений гравець, який майже десять років грав в Україні (2013– 2022), перейшов у «Лілль», з яким вдалося підписати контракт усього на один рік. Дебютувати за французький клуб 32-річний бразилець міг 7 серпня, але Ісмаїлі лише 90 хвилин дивився з лави для запасних на своїх нових партнерів, які легко подолали «Осер» в стартовому турі французької першості.
Однак не варто сумніватися, що лівий захисник отримає можливість про себе нагадати. Ймовірно, хлопець ще не встиг набрати необхідні кондиції, а коли ситуація зміниться на краще, то тренер обов’язково виявить повагу до гравця. А з потенціалом Ісмаїлі наставник чудово знайомий, адже ми говоримо про Паулу Фонсеку, який три сезони працював з футболістом в «Шахтарі» (2016–2019). Португальський спеціаліст очолив «Лілль» перед стартом нового сезону, отримавши пристойний кредит довіри.
У значно складнішому положенні перебував Марлон, який пов’язаний з «гірниками» до 2026 року, тому наразі довелося говорити про оренду на один рік. Влітку минулого року «Шахтар» придбав бразильця в італійського «Сассуоло» за 12 мільйонів євро, плануючи за такі ж гроші продати виконавця. Однак покупця не було, тому довелося погодитися на тимчасову угоду, причому 26-річний захисник зумів знайти непогане місце у знайомій Серії А.
Нещодавно, 5 серпня, Марлон став гравцем «Монци», яка за підсумками попередньої першості повернулася в елітний дивізіон італійського футболу, посівши четверту сходинку в Серії В. Прямого шляху в найсильнішу лігу не було, однак «Монці» вдалося пройти два раунди плей-офф, після чого підвищення у класі стало приємною реальністю.

ЗУБКОВ ПРИЇХАВ
Наразі формально в «Шахтарі» залишилися лише два гравці з іноземними паспортами. Один з них – Оларенважу Кайоде, який замається пошуками нової команди. Вона зможе взяти гравця просто так, адже термін його угоди з «гірниками» закінчується в середині 2023 року. Тут повинна спрацювати класична схема: оренда на один сезон-2022/23, а потім підписання повноцінного контракту з на той момент вже вільним агентом. Саме таку схему хоче нігерійський нападник, який прагне дивитися у майбутнє з певними гарантіями.
Була надія, що хоча б Лассіна Траоре залишиться в команді, однак форвард збірної Буркіна-Фасо, відновившись після важкої травми, вже хоче залишити «Шахтар». Легіонер мав тісні контакти з «Фенербахче», однак турецькому клубу треба вести перемовини з «гірниками», адже у Траоре контракт з нашим клубом до 2026 року. Донецький колектив перед кампанією-2021/22 віддав за гравця нідерландського «Аякса» 10 мільйонів євро, тому тепер «Шахтар» вимагає аналогічну компенсацію від представника турецької першості.
«Фенер» з цим не погоджується, пропонуючи лише 5 мільйонів євро. Теоретично на такі гроші «гірники» можуть погодитись, але за умови, що з наступного продажу футболіста вдасться отримати 25% трансферної вартості. Стамбульці хочуть у цьому пункті угоди прописати лише 15%, тому варто прогнозувати, що поступово усі зацікавлені сторони дійдуть до спільного знаменника. Після цього з’явиться можливість говорити лише про одного іноземця у складі «Шахтаря» – Невена Джурасека, за якого «оранжево-чорні» нещодавно віддали 800 тисяч євро хорватському «Динамо» (Загреб).
А рекордним трансфером нашого клубу нещодавно стало придбання Олександра Зубкова, який два роки тому перейшов саме з донецького колективу в «Ференцварош» за 1,5 мільйона євро. Угорський колектив у цій ситуації зміг якісно провести перемовини вибивши з «гірників» 2 «лимони». Клуб, до речі, не хотів продавати гравця, однак 26-річний Зубков, якщо вірити неофіційній інформації, категорично не хотів грати під керівництвом російського тренера Станіслава Черчесова. Про причини такого рішення, звісно, зайвий раз говорити не треба – усе на поверхні.
Зубков підписав з «Шахтарем» довготривалу угоду до 2027 року, після чого футболіст хорошою українською мовою встиг поспілкуватися з клубною прес-службою: «Я задоволений фактом повернення в донецький колектив. Підписання контракту не стало несподіванкою, адже щодо цього питання я вже приблизно місяць спілкувався з клубом. Проблема була у перемовинах з «Ференцварошем», який все ж погодився мене відпустити. Мені рішення далося дуже легко, адже «Шахтар» – це мій рідний клуб, рідний колектив та нагода грати в Лізі чемпіонів. Дуже хочеться допомогти команді у важкий час. Але при цьому не сумніваюся, що й першість України буде надзвичайно цікавою. Усі команди якщо і не одного рівня, то не надто відрізнятимуться, як раніше, тож кожна гра стане битвою за результат. В «Шахтарі» бачу сплав молодості й досвіду, а в такій ситуації варто дивитися вперед з оптимізмом».

ВАЖКИЙ СПАРИНГ
Новачок все правильно говорить – про українську першість, а от в Лізі чемпіонів команді буде надзвичайно важко. Очевидна здогадка з’явилася за підсумками спарингу з «Ромою» – командою високого рівня, хоча «вовки» у сезоні-2022/23 потрапили лише в групу Ліги Європи. Італійський колектив під керівництвом Жозе Моуріньо 7 серпня фактично не помітив «гірників», здобувши перемогу з рахунком 5:0.
«Вовки» гарно потренувався в неділю, зігравши перший тайм першим номером, а потім португальський наставник перевірив свою команду у грі на контратаках. Результат однаковий! Першу гольову проблему ми отримали після провалу в центральній зоні, коли Лоренцо Пеллегріні спокійно переграв воротаря. Потім була помилка Михайла Мудрика біля своїх воріт, яка дозволила Джанлуці Манчіні вразити фактично пусті ворота. А потім ще й автогол прийшов, коли Юхим Конопля невдало перервав простріл з правого флангу.
Тренер «гірників» Ігор Йовічевіч у перерві зробив багато замін, однак провалля між двома колективами нікуди не поділося. «Рома» у другому таймі використала дві швидкі атаки, які якісно завершили Ніколо Дзаньоло та Едуардо Бове. Моуріньо, звісно, також зіграв фактично двома складами, які виявилися рівноцінними. Це позитивний момент для римлян, а от рівноцінність гравців «Шахтаря» ніяк не могла сподобатися. В атаці ми запам’яталися лише «пострілами» з-за меж штрафного майданчику, а «Рома», якби реалізувала усі моменти, могла забити й десять м’ячів.
Є невеликий шанс, що на початку вересня підопічні Йовічевіча наберуть необхідні кондиції та ігровий тонус, та при цьому важко припустити, що глобально гра нашої команди зміниться. Тому завчасно треба готуватися до великих проблем в групі Ліги чемпіонів, хоча у першості України також «гірникам» буде важко, якщо говорити про матчі з серйозними опонентами… Однак у «Шахтаря» немає вибору – треба вірити в потенціал українських футболістів, які вже показали, що суттєво програють тій донецькій команді, яка з допомогою бразильців лякала серйозних опонентів на міжнародному рівні.

Володимир СТАХІВ

Товариські матчі
03.08.2022
«Кривбас» – «Ворскла» – 2:3 (2:0).
Голи: Банада (19), Зотько (21) – Степанюк (60, 78), Черниш (90, з пенальті).
«КРИВБАС»: Сарнавський, Татарков, Вернидуб (Опанасенко, 61), Зотько, Стецьков, Семенов, Банада (Кораблін, 56), Понєдєльнік (Попчук, 80), Хомченовський (Рябов, 71), Н. Волошин (Дебелко, 70), Устименко (Д. Шевченко, 73).
«ВОРСКЛА»: Різник, Феліпе Родрігес, Яворський, Челядін, Бацула, Пуцлін, Козиренко, Толі, Кулаковський, Марлісон, Д. Кравчук. На заміну виходили: Ісенко, Домолега, Пердута, Хрипчук, Степанюк, Тотре, Черниш, Крупський.
«Олександрія» – «Кремінь» – 5:3 (2:1).
Голи «Олександрії»: Рибалка (31, з пенальті), Гринь (40), Калітвінцев (52), Костишин (59), Кобзар (71).
05.08.2022
«Колос» – ЛНЗ – 0:1 (0:0).
«КОЛОС»: Маханьков (Фесюн, 46), Ставничий (Гончаренко, 60), Канаєв (Новак, 60), Ємець (Чорноморець, 60), Д. Кузик (Болбат, 60), Зозуля (Золотов, 60), Салабай (Оріховський, 60), Смирний (Соловйов, 46), Ільїн (Мякушко, 60), Данилюк (Мілько, 60), Лисенко (К. Попов, 60).
«Інгулець» – «Полтава» – 5:2 (2:1).
Голи «Інгульця»: Мандриченко, Сітало-2, Одарюк-2.
06.08.2022
«Колос» – «Верес» – 0:1 (0:1).
Гол: Г. Пасіч (1).
«КОЛОС»: Волинець (Пахолюк, 61), Новак (Канаєв, 61), Гончаренко (Ставничий, 61), Золотов (Зозуля, 61), Чорноморець (Ємець, 61), Мілько (Салабай, 61), Оріховський (Соловйов, 61), Смирний (Ільїн, 46), Мякушко (Данилюк, 61), Болбат (Гусол, 61), К. Попов (Лисенко, 46).
«ВЕРЕС»: Б. Когут, С. Шестаков, Мірошник, Вовченко, Є. Пасіч, Кльоц (Лебеденко, 75), Кучеров, Дахновський, Г. Пасіч (М. Шестаков, 79), С. Шарай (Гечев, 60), Гайдучик (Сергійчук, 60).
«Дніпро-1» – «Аль-Шарджа» (ОАЕ) – 1:1 (0:0).
Гол «Дніпра-1»: Довбик (90+2).
«ДНІПРО-1»: Валеф (Рибак, 69), Горбунов (Бузанелло, 66), Адамюк (Цимбалюк, 66), Сваток (Логінов, 66), Лучкевич (Назаренко, 46), Сарапій (І. Когут, 66), Піхальонок (Рубчинський, 46), Бабенко (Громов, 62), Бланко, Танчик (Кононов, 86), Довбик.
«Кривбас» – «Металіст» – 1:1 (0:1).
Голи: Хобленко (90) – Підлепенець (19).
«КРИВБАС»: Кліщук, Дебелко (Кораблін, 46), Вернидуб, Зотько, Стецьков (Попчук, 64), Семенов (Рябов, 57), Понєдєльнік (Д. Шевченко, 64), Татарков, Хомченовський, Н. Волошин, Устименко (Хобленко, 64).
«МЕТАЛІСТ»: Рибка (Костик, 46), Романюк, Авраменко, Федорів (Приходько, 60), Каплієнко (Кайдалов, 46), Панасенко (Саймон, 46), Танковський (Ралюченко, 46), Демченко (Чідомере, 46), Підлепенець (Книш, 46), Картушов (Тепляков, 46), Коркішко (Багачанський, 46).
«Металіст» – СДЮШОР-2006 Ужгород – 8:1 (5:0).
Голи «Металіста»: Чідомере-2, Абрамов-3, Н. Тепляков, Д. Тепляков, Багачанський.
«Рух» – «Чорноморець» – 3:1 (1:1).
Голи: Климчук (14, 59), Таллес (53, з пенальті) – Путря (45+1).
«РУХ»: Паньків, Лях, Слюсар, Білий, Руніч, Довгий, Карасюк (Гришкевич, 86), Таллес, Соломон-Отабор, Мисик (Карабін, 54), Климчук (Чідозі, 75).
«ЧОРНОМОРЕЦЬ»: Непогодов, Селін, Путря, В. Єрмаков, Джеймс, Кравченко, Політило, О. Кузик (Плакса, 67), Брагару, Юсов (Войтіховський, 76), Штогрін.
«Львів» – «Нива» Т – 1:1 (0:1).
Гол «Львова»: Мишенко (85).
«ЛЬВІВ»: Ільющенков, Вовкун, потенційний новачок-1, Муравський, Грисьо, Васильєв, Бусько, Шишка, Крушинський, Бугай, Нич. На заміну виходили: Пономаренко, Ольховий, Михайлів, Якімець, Ременяк, Мишенко, потенційний новачок-2, потенційний новачок-3, потенційний новачок-4, потенційний новачок-5, потенційний новачок-6.
«Минай» – «Карпати» – 0:1 (0:1).
«МИНАЙ»: Бандура, Дмитрук, Горін, Ю. Кравчук, Гончар, Вітенчук, Хахльов, Кулієв, Касімов, Твердохліб, Вишневський. На заміну виходили: Голуб, Паламар, Чуєв, Ловро, Колесник, Байдал, Станкович.
07.08.2022
«Металіст 1925» – «Діназ» – 4:2 (3:0).
Голи «Металіста»: Дмитренко (19), Габелок (39), Капінус (43), Ю. Потімков (60).
«МЕТАЛІСТ 1925»: потенційний новачок-1 (Сидоренко, 46), Жичиков (Ю. Потімков, 46), Курило (Шершень, 46), Безуглий (Ткачук, 46), потенційний новачок-2 (потенційний новачок-4, 46), Мартинюк (І. Коваленко, 46), Габелок (Емере, 46), потенційний новачок-3 (потенційний новачок-5, 46), Капінус (потенційний новачок-6, 46), Дмитренко (Ременюк, 46), І. Зубков (потенційний новачок-7, 46).
«Шахтар» – «Рома» – 0:5 (0:3).
«ШАХТАР»: Трубін (Пятов, 46), Конопля (Кирюханцев, 77), Бондар (Очеретько, 46), Кривцов (Козік, 62), Матвієнко (Фарина, 77), Михайличенко (Корнієнко, 46), Джурасек (Бондаренко, 46) Судаков (Тотовицький, 46), Вакула (Кащук, 46), Мудрик (Топалов, 62), Кулаков (Сікан, 46).